افزایش رتبه سایت در گوگل

روش های بالا بردن رنکینگ سایت در نتایج جستجوی گوگل

آموزش رایگان افزایش رتبه گوگل

برای بهبود رنکینگ سایت خود در گوگل، لازم است اصول سئو را یاد بگیرید و سایت خود را دائماً از نظر فنی، محتوایی و لینک سازی، بهینه سازی کنید.

چگونه رتبه سایت را در گوگل بالا ببریم؟

افزایش رتبه سایت و کسب درآمد بیشتر از طریق کسب رتبه های برتر در نتایج جستجوی گوگل، بسیار هیجان انگیز و جذاب است. دقیقاً به همین دلیل، رقابت در صدر نتایج گوگل بسیار شدید است و سبقت گرفتن از رقبا و بالا بردن رتبه سایت در گوگل، کار دشواری است که نیازمند مطالعه و تلاش و صبوری طولانی مدت است.

در این صفحه، روش های کاربردی و موثر برای ارتقا و بهبود رتبه سایت در گوگل را مرحله به مرحله توضیح می دهیم. با ما همراه شوید...

چرا باید رتبه سایت را در گوگل بالا ببریم؟

نمودار زیر نشان می دهد که صرفاً قرار گرفتن در صفحه اول گوگل کافی نیست. زیرا سهم کلیک رتبه های بالاتر، چندین برابر سهم کلیک رتبه های پایین تر است.

نرخ کلیک رتبه اول 10 برابر نرخ کلیک رتبه هشتم است!

این نمودار، نرخ کلیک (CTR) نتایج صفحه اول گوگل را نشان می دهد. یعنی هر کدام از گزینه ها در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل، تقریباً چند درصد کلیک های کاربران را به خود جذب می کنند. طبق داده های این نمودار، 5 گزینه اول نتایج صفحه اول گوگل، حدود 95 درصد از کلیک ها را به خود جذب می کنند. گزینه اول با نرخ کلیک حدود 31 درصد، تقریباً 10 برابر گزینه 8 بازدید جذب می کند. این آمارها ثابت می کند که حتی رسیدن به صفحه اول گوگل هم کافی نیست و رقابت در بین گزینه های 1 تا 10 در این صفحه هم بسیار سخت و مهم است. به دلیل این که برخی از کاربران روی بیش از 1 نتیجه کلیک می کنند، جمع نرخ کلیک 10 گزینه، از 100 درصد بیشتر است. (منبع)

نرخ کلیک (CTR) صفحه اول گوگل

عوامل موثر بر رتبه سایت در گوگل

تعداد فاکتورهایی که گوگل بر اساس آن ها سایت ها را رتبه بندی می کند، بسیار زیاد هستند. اینجا به برخی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل اشاره می کنیم:

شدت رقابت در کلمه کلیدی

میزان رقابت در هر کلمه کلیدی (Keyword Difficulty) با میزان رقابت در کلمات کلیدی دیگر تفاوت دارد. ممکن است کسب رتبه 10 در یک کلیدواژه از کسب رتبه 1 در یک کلیدواژه دیگر به مراتب سخت تر باشد.

اعتبار دامنه سایت

اعتبار دامنه (Domain Authority) شاخصی است که نشان می دهد سایت شما با توجه به کمیت و کیفیت بک لینک ها و برند منشن هایی که دریافت کرده، چقدر اعتبار دارد. هرچه سایت شما معتبرتر باشد، بالا بردن آن در گوگل ساده تر خواهد بود.

ارتباط سایت به موضوع کلمه کلیدی

میزان ارتباط محتواهای سایت شما به کیورد مورد نظر (Keyword Relevance) بر قدرت رقابتی شما برای افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل، موثر است. هرچه سایت شما به یک کیورد مرتبط تر باشد، شانس بالاتری برای افزایش رتبه خواهید داشت.

کیفیت محتوا

دو نکته مهم درباره کیفیت محتوا وجود دارد: اول این که محتوای شما باید «ده برابر بهتر» از محتوای رقبا باشد. دوم این که محتوای شما باید بتواند به «هدف جستجوی کاربر» یا Search Intent به خوبی پاسخ دهد. ضمناً لازم به یادآوری است که محتوای شما باید منحصر به فرد (یونیک) باشد و تجربه کاربری خوبی را برای مخاطب فراهم کند.

بک لینک های صفحه

گذشته از اعتبار دامنه که با دریافت بک لینک های با کیفیت از سایت های معتبر و مرتبط به دست می آید، هر چه شدت رقابت در یک کلیدواژه بیشتر باشد، نیاز به دریافت بک لینک برای صفحه ای که می خواهید رتبه بالایی در نتایج جستجو کسب کند، بیشتر می شود. لینک سازی بر اساس اصول سئو، می تواند باعث بالا رفتن رتبه شما در گوگل شود.

سرعت لود سایت

یکی از مهمترین راهکارهای افزایش رتبه سایت در گوگل، افزایش سرعت لود صفحات سایت است. دقت کنید که سرعت لود به خودی خود باعث ارتقای رتبه شما در گوگل نمی شود اما اگر سرعت سایت شما پایین باشد و باعث کاهش رضایت کاربران شود، رتبه سایت شما نیز در نتایج گوگل کاهش خواهد یافت.

چگونه رتبه سایت خود را در گوگل افزایش دهیم؟

اگر کلمه کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کرده اید و می خواهید با همان کلیدواژه، رتبه بالایی در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

1) وضعیت سئو سایت خود را آنالیز کنید

پیش از آن که به افزایش رتبه گوگل فکر کنید، لازم است سایت خود را از لحاظ فاکتورهای مختلفی که بر سئو موثر هستند، تجزیه و تحلیل کنید. ممکن است یک یا چند مشکل فنی کوچک، مانع از اثرگذاری تمام اقدامات دیگر شما برای رسیدن به رتبه های بالای گوگل شود. در صورت تمایل می توانید از خدمات آنالیز سئو شهر محتوا استفاده کنید. ما این کار را با دقت برای شما انجام می دهیم و گزارش کاملی از وضعیت سئوی سایت شما ارائه می دهیم. در صورت وجود هر گونه اشکال، راه حل های رفع آن را نیز توضیح خواهیم داد.

2) رقبای خود را در گوگل آنالیز کنید

تمام نتایج صفحه اول گوگل برای کلمه کلیدی مورد نظر را با دقت بررسی کنید. چون شما قرار است با آن ها رقابت کنید و برای موفقیت در این رقابت، لازم است محتوایی تولید کنید که 10 برابر بهتر از محتوای آنها باشد. بررسی کنید که این سایت ها برای قرار گرفتن در رتبه های بالای گوگل، از چه تیترهایی استفاده کرده اند؟ چه نوع محتواهایی تولید کرده اند؟ سرعت سایت آن ها چطور است؟ وضعیت مشارکت کاربران در بخش کامنت ها و اشتراک گذاری صفحات آن ها چطور است و...

3) هدف جستجوی کاربر را درک کنید

مفهوم هدف جستجوی کاربر (Search Intent یا User Intent) بسیار مهم است. لطفاً آن را جدی بگیرید! گوگل تلاش می کند به خوبی درک کند که منظور و مقصود هر کاربر از جستجوی یک کلیدواژه چیست و بر اساس آن نتایجی را به او نمایش دهد که بهتر از سایت های دیگر بتوانند هدف کاربر از جستجو را تأمین کنند و به سوال او پاسخ دهند.

4) کلمات کلیدی با هدف جستجوی مشترک را پیدا کنید

کاربران مختلف، برای هدف و منظور یکسان، از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده می کنند. مثلاً ممکن است یک کاربر عبارت «قیمت بلیط هواپیمای ترکیه» را سرچ کند و یک کاربر دیگر دقیقاً با همان هدف جستجو، عبارتی مثل «بلیط هواپیما به ترکیه چند است» را سرچ کند. شما باید کلیدواژه هایی که هدف جستجوی مشابه دارند را پیدا کنید و آن ها را در یک گروه قرار دهید. برای این کار می توانید از خدمات تحقیق کلمات کلیدی شهر محتوا استفاده کنید. ما با استفاده از قوی ترین و دقیق ترین ابزارهای کیورد ریسرچ، کلمات کلیدی مرتبط به موضوع مورد نظر شما را استخراج کرده و به شما ارائه می دهیم.

تحقیق کلمات کلیدی

5) یک محتوای 10 برابری تولید کنید

حالا که رقبا را بررسی کردید و کلمات کلیدی مرتبط به هدف جستجوی کلیدواژه اصلی را هم پیدا کردید، وقت تولید محتوا رسیده است. اما یک واقعیت تلخ این است که بیش از 90 درصد محتواهایی که در وب منتشر می شوند، هرگز رتبه خوبی در گوگل پیدا نمی کنند و هیچ بازدیدی از گوگل جذب نمی کنند (منبع). پس صرفاً تولید محتوا کافی نیست. بلکه شما باید بتوانید محتوایی تولید کنید که اصطلاحاً 10 برابر بهتر از محتوای رقبا باشد. برای تولید محتوا هم شهر محتوا در کنار شماست.

6) محتوای خود را مطابق اصول سئو بهینه سازی کنید

رعایت اصول سئو در تولید محتوا بسیار مهم است. متن با کیفیتی که به خوبی فرمت بندی نشود، تجربه کاربری خوبی برای مخاطب ایجاد نمی کند و به همین دلیل گوگل تمایلی برای نمایش آن در رتبه های بالای نتایج جستجو ندارد.

7) تجربه کاربری سایت را بهینه سازی کنید

اگر می خواهید بالاترین رتبه های گوگل را به دست آورید، باید سلائق شخصی خودتان را کنار بگذارید و طراحی سایت و محتوای آن را مطابق نیازها و سلائق کاربران آماده کنید. سعی کنید همه چیز به سادگی در دسترس و خوانا باشد. سرعت سایت تا حداکثر ممکن افزایش یابد. سایت شما باید در تمام دستگاه ها مثل موبایل و تبلت و لپ تاپ و... به خوبی نمایش داده شود.

8) داده های محتوا را نشانه گذاری کنید

با استفاده از ابزار استاندارد Schema.org محتوای خود را ساختاردهی کنید تا گوگل درک بهتری از دیتاهای موجود در محتوا داشته باشد. همچنین این ابزار می تواند نحوه نمایش محتوای سایت شما در نتایج جستجو را تغییر دهد و باعث افزایش نرخ کلیک سایت شما شود. افزایش نرخ کلیک هم باعث افزایش رتبه در گوگل خواهد شد.

9) اگر https ندارید، همین الان تهیه کنید!

چندین سال است که امنیت سایت ها و استفاده از پروتکل https یکی از فاکتورهای موثر بر رتبه بندی سایت ها توسط گوگل است. پس اگر هنوز از پروتکل نا امن http استفاده می کنید، در اولین فرصت آن را تغییر دهید تا بتوانید رتبه خود را در گوگل ارتقا دهید.

10) لینک سازی کنید

گرفتن بک لینک از سایت های معتبر که محتوایی مرتبط به سایت شما داشته باشند، اثر بسیار زیادی بر افزایش رتبه سایت شما در گوگل خواهد داشت. از خرید بک لینک و ایجاد بک لینک های اسپم خودداری کنید و سعی کنید با تولید محتوای ارزشمند سایت ها دیگر را تشویق کنید که به سایت شما لینک دهند. لینک سازی می تواند به سرعت باعث بالا رفتن رتبه سایت شما در نتایج Google بشود. لازم است وضعیت بک لینک های سایت خود و بک لینک های سایت های رقیب را آنالیز کنید. برای این کار هم شهر محتوا در کنار شماست و با ارائه خدمات مشاوره لینک سازی به ارتقای رتبه سایت شما کمک می کند.

11) صبور باشید

بهبود رنکینگ سایت در گوگل، فرایندی زمان بر است و اقدامات زیادی را می طلبد. صبور باشید و مخاطبان و رقبای خود را همیشه تحت نظر داشته باشید. هر روز برای بهتر شدن تلاش کنید تا هر روز رتبه های بهتری کسب کنید.

سوالات متداول درباره افزایش رتبه گوگل

سوالات متداول درباره افزایش رتبه سایت در گوگل
چگونه رتبه سایت در گوگل را بررسی کنیم؟

برای بدست آوردن رتبه سایت در گوگل، باید کلمه کلیدی مورد نظر خود را به وسیله مرورگری که در اکانت جیمیل لاگین نباشد و از طریق IP های مختلف در گوگل سرچ کنید تا رتبه سایت خود را در نتایج حالت های مختلف مشاهده کنید. همچنین می توانید از نرم افزارها و خدمات سایت های Position Tracking استفاده کنید.

نرم افزار بالا بردن رتبه سایت در گوگل چیست؟

واقعیت این است که هیچ نرم افزاری نمی تواند رتبه سایت شما را در گوگل بالا ببرد. اما نرم افزارهایی وجود دارند که می توانند به عنوان یک ابزار، به آنالیز وضعیت سئو سایت شما و همچنین ارائه اطلاعاتی درباره کلمات کلیدی کاربران و رقبا، به شما کمک کنند.

بالا بردن رتبه سایت در سرچ گوگل، چقدر زمان نیاز دارد؟

زمان مورد نیاز برای افزایش رتبه سایت در گوگل، بستگی به میزان رقابت کلمه کلیدی مورد نظر و همچنین اعتبار سایت شما دارد. ممکن است این مدت بین 1 هفته تا چند ماه، متغیر باشد.

هزینه افزایش رتبه سایت در گوگل چقدر است؟

اگر خودتان آموزش های سئو را دنبال کنید و سایت خود را بهینه سازی کنید، می توانید به رایگان رتبه سایت خود را در نتایج گوگل بهبود ببخشید و هیچ هزینه ای برای آن پرداخت نکنید. اما در صورت استفاده از مشاوره و برون سپاری خدمات سئو، تعرفه خدمات در شرکت های مختلف، متناسب با نوع خدمات و کیفیت آن ها، متفاوت خواهد بود.

افزایش رتبه سایت وردپرس چگونه انجام می شود؟

اصول سئو برای همه انواع سایت ها یکسان است و بالا بردن رتبه سایت وردپرس تفاوتی با سایر سیستم های مدیریت محتوا ندارد.

روش بالا بردن رتبه وبلاگ در گوگل چیست؟

مشابه پاسخ سوال قبل، وبلاگ هم نوعی پایگاه وب است که برای ارتقای رتبه آن در نتایج جستجو، باید اصول بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را رعایت کنید.

نظرات شما
محمد مازنی

محمد مازنی:

سایت ما توی خیلی از سرچ ها صفحه اوله ولی چرا ورودی گوگل نداریم؟

پاسخ دهید

شهر محتوا

شهر محتوا:

سلام. قرار گرفتن در صفحه اول گوگل، لزوماً باعث جذب ورودی زیاد از گوگل نمیشه. مسائل مختلفی روی میزان تعداد ورودی ها موثر هستن. مثلاً ممکنه تعداد جستجوی کلیدواژه هایی که شما با سرچ اونا در صفحه اول هستید، زیاد نباشه. یا این که رتبه شما در انتهای صفحه اول باشه یا مثلاً نوع کیوردهایی که سرچ میشه، اصلاً نرخ کلیک بالایی نداشته باشه و کاربرها با دیدن نتایج، به چیزی که دنبالش بودن دست پیدا می کنن و روی هیچ کدوم از نتایج کلیک نمی کنن. باید با کیورد ریسرچ، کلیدواژه هایی رو تارگت کنید که تعداد جستجوی بالاتر و نرخ کلیک قابل توجهی داشته باشن.

پاسخ دهید

Mahshid

Mahshid:

سلام، ممنون از توضیحات کاملتون. چجوری میتونیم رتبه های سایتمون در گوگل رو برای کی وردهای مختلف چک کنیم؟ منظورم اینه که از کجا بدونیم با کدوم کی وردها در صفحه اول گوگل هستیم؟

پاسخ دهید

شهر محتوا

شهر محتوا:

سلام. ممنون از نظر لطفی که به ما داشتید. برای چک کردن رتبه سایتتون در کلمات کلیدی مختلف، می تونید از ابزارهای مختلفی که برای Position Tracking وجود داره، استفاده کنید. همین عبارت رو اگر در گوگل سرچ کنید، نتایج خوبی می گیرید. سایت SEMrush خدمات خوبی در این زمینه داره که با اکانت 100 دلاری ارائه میده.

پاسخ دهید

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما