کسب درآمد از تولید محتوا

چگونه از طریق تولید محتوا در منزل، درآمد کسب کنیم؟

کسب درآمد از طریق تولید محتوا

شغل تولید محتوا

اگر قصد دارید تولید محتوا را به عنوان شغل خود (تمام وقت یا پاره وقت) انتخاب کنید، باید «عاشق خواندن» و «عاشق نوشتن» باشید. اگر مطالعه و یادگیری مستمر را دوست دارید و با نوشتن و خلق کردن یک محتوای جدید لذت می برید، باید به شما تبریک بگوییم که شما همان کسی هستید که می تواند به یک کارشناس تولید محتوای حرفه ای تبدیل شود.

لطفاً توجه کنید:

نویسنده با کارشناس تولید محتوا تفاوت دارد.

چون برای نویسندگی، شما فقط به تسلط بر موضوع نوشته نیاز دارید. اما در تولید محتوا باید با مفاهیم بازاریابی و سئو هم آشنایی داشته باشید. اما می توانیم با اغماض، کسی که در زمینه تولید محتوای متنی فعالیت می کند را نویسنده محتوا صدا کنیم!

چند توصیه برای موفقیت در شغل تولید محتوا:

 • هر روز چند دقیقه درباره بازاریابی محتوایی، مطالعه کنید.
 • زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.
 • فقط از منابع معتبر برای مطالعه و آشنایی با موضوع محتوا مطالعه کنید.
 • به اولین جستجوی خود و اولین نتایج گوگل اکتفا نکنید. برای یاد گرفتن، بیشتر جستجو کنید.
 • همیشه با یک لحن ثابت ننویسید. لحن محتوا را متناسب با مخاطب و موضوع، تغییر دهید.
 • از ابتدا تا انتهای محتوا، یکپارچگی در لحن و ادبیات داشته باشید.
 • برای سلامتی خود ارزش قائل باشید و به اندازه توان خود کار کنید.
 • تکنیک های خلاقیت را یاد بگیرید و تمرین کنید.
 • قلم نویسندگان بزرگ را بررسی کنید و سبک های نوشتن را بشناسید.
 • متن خود را ساختار دهی و فرمت بندی کنید.
 • بعد از پایان نوشتن، یک بار متن خود را بخوانید و ویرایش کنید.
 • پیرامون هر موضوعی ننویسید! موضوعات مشخصی را انتخاب کنید و در همان زمینه ها تخصص پیدا کنید.

بازار کار تولید محتوا

کسب و کارهای اینترنتی دائماً در حال زایش و رشد هستند و تولید محتوای با کیفیت نیاز همه این کسب و کارهاست. بر خلاف تصور غلط بعضی ها، وب و گوگل و سئو، نه مرده اند و نه قصد مردن دارند! شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایل، جایگزین وب نشده اند و نخواهند شد. پس نویسندگی و تولید محتوا هم حالا حالاها در حال رشد خواهد بود. هر چه توانمندی خود را در نوشتن و خواندن تقویت کنید، بازار کار بهتری خواهید داشت و سفارشات بیشتری برای تولید محتوا دریافت خواهید کرد.

شغل تولید محتوا

تقاضا برای محتوا بسیار زیاد است. بازار کار شما، بستگی به توانمندی های شما دارد.

اگر به تولید محتوا علاقه دارید و دنبال کار می گردید، باید آماده آزمون های استخدامی شوید. اکثر پیشنهادات شغلی در زمینه محتوا، به صورت دورکاری هستند. پس برای این که آماده آزمون شوید، لازم نیست کت و شلوار بپوشید! ولی باید حسابی مطالعه کنید. درباره بازاریابی محتوایی تا جایی که می توانید بخوانید و بدانید. منابع آموزشی Content Marketing را بشناسید و با آن ها زندگی کنید. ابزارها و مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای حرفه ای را شناسایی کنید و از آن ها بهره بگیرید. روزی که در اولین آزمون تولید محتوا شرکت می کنید، نباید اولین محتوای خود را بنویسید! باید بارها و بارها در زمینه های مختلف تمرین کرده باشید. قواعد نگارشی و انشایی را به خوبی یاد گرفته باشید تا اگر یک محتوای عالی تولید کردید، به خاطر این که بعد از پرانتز، فاصله تایپ کرده اید یا برای ضمیر مفرد، فعل جمع به کار برده اید، در آزمون رد نشوید!

استخدام در شهر محتوا

اگر به حساب تکبر و ادعای بیهوده نگذارید، باید بگوییم که ما در انتخاب همکاران خود خیلی سخت گیر هستیم. از ابتدای راه اندازی شهر محتوا تا کنون، تقریباً نرخ تأیید آزمون های نویسندگی ما حدود 8 درصد بوده است. یعنی از هر 1000 نفری که در آزمون نویسندگی شهر محتوا شرکت کرده اند، حدود 80 نفر پذیرفته شده اند.

ما ترکیبی از دانش، تجربه و مهارت های مختلف را برای استخدام نویسنده در نظر می گیریم.

روش کار در شهر محتوا به این صورت است که هر سفارش، یک مدیر کیفی دارد که ابتدا نویسندگان مناسب برای آن سفارش را انتخاب می کند. سپس یک «راهنمای تولید» برای شما می نویسد تا محتوا را مطابق آن راهنما تولید کنید. در این راهنمای تولید، مخاطب محتوا معرفی شده، تیتر محتوا مشخص شده، کلمات کلیدی تعیین شده، منابع مجاز یا پیشنهادی برای مطالعه مشخص شده و سیر پیشنهادی از ابتدا تا انتهای محتوا نوشته شده که به شما کمک می کند تا یک محتوای عالی بنویسید. اگر مایل به همکاری با ما هستید، با روی خوش و آغوش باز، منتظر شما هستیم.

به خاطر داشته باشید که خوش قولی، شرط اول دوستی بین اهالی شهر محتواست. ما همیشه دستمزدها را بدون تأخیر در آخر هر هفته واریز می کنیم و صبح هیچ شنبه ای، هیچ بدهی به همکاران خود نداریم. در مقابل، انتظار داریم که همکاران ما هم به احترام مشتریان و به احترام سایر اهالی این شهر، خوش قول باشند و کارهای خود را در موعد مقرر و بدون تأخیر، تحویل دهند.

مهارت های لازم برای تولید محتوا

این که می خواهید محتوا نویسی را شروع کنید، بسیار خبر خوبی است. شما همین الان از بسیاری از رقبای خود، یک قدم جلوتر هستید. اما باید بدانید که تولید محتوا یک تخصص حرفه ای است که شامل ترکیبی از دانش ها و مهارت ها است. مطالعه کنید، تمرین کنید، از شکست های خود یاد بگیرید و این روند را ادامه دهید:

 • جستجوی پیشرفته گوگل: شما با یک کاربر معمولی اینترنت تفاوت دارید. برای تولید محتوا باید بتوانید حرفه ای تر در گوگل جستجو کنید. سعی کنید تمام امکانات جستجوی پیشرفته گوگل را یاد بگیرید تا نتایج تحقیق و مطالعه شما، حرفه ای تر شود.
 • تسلط بر زبان انگلیسی: حجم محتواهای ارزشمندی که به زبان انگلیسی در اینترنت منتشر شده است، با هیچ یک از زبان های دیگر قابل مقایسه نیست. شما به عنوان یک کارشناس محتوا باید بتوانید معتبرترین منابع خارجی را مطالعه کنید تا محتوایی با کیفیت و مستند تولید کنید.
 • آشنایی با مفاهیم بازاریابی: نوشتن محتواهای تجاری موثر، صرفاً با مطالعه درباره مسائل تخصصی مربوط به محصولات و خدمات کسب و کار، امکان پذیر نیست. شما باید به مفاهیم و تکنیک های بازاریابی (مخصوصاً Inbound Marketing) آشنایی داشته باشید تا بتوانید محتواهایی تولید کنید که مخاطب را جذب کند و اعتماد او را جلب نماید. مخاطبان امروزی، بسیار باهوش هستند و به راحتی شما و رقبا را مقایسه می کنند و درک می کنند که کدامیک، حرفه ای تر هستید. پس سعی کنید محتوایی تولید کنید که تصویری حرفه ای تر از برند شما در ذهن مخاطبان ایجاد کند. بلاگ HubSpot منبع بسیار خوبی برای مطالعه و آشنایی با بازاریابی درون گرا و تکنیک های محتوا نویسی است.
 • آشنایی با مفاهیم و قوانین سئو: وقتی از سئو حرف می زنیم، منظورمان بولد کردن کلمات کلیدی در هزار جای متن نیست! منظورمان «تکرار کردن کلمات کلیدی» در تیترها و پاراگراف ها هم نیست! منظورمان این است که الگوریتم های جدید گوگل را بشناسید و بدانید که گوگل بسیار هوشمندتر از گذشته شده است و این تکنیک های قدیمی فقط برای گول زدن خودتان خوب است و گوگل با این کارها فریب نمی خورد! این روزها نویسنده ای می تواند روبات های فوق العاده هوشمند گوگل را خوشحال کند که Search Intent (یعنی مقصود کاربر از جستجو) را درک کرده باشد و محتوایی تولید کرده باشد که با هدف جستجوی کاربر تطبیق داشته باشد. محتوایی که از محتوای رقبا بهتر بتواند نیازهای مخاطب را پوشش دهد.
 • آشنایی با ترفندهای ویرایشگرهای متن: نرم افزار WORD و ویرایشگرهای متن وب مثل CkEditor و WordPress ابزارهایی دارند که به شما کمک می کنند محتوا را سریع تر و دقیق تر تولید کنید. سعی کنید نحوه تعیین تیترها (Headings) و متن جایگزین تصاویر (Image Alt Text) و جستجو و جایگزین کردن متن ها (Find & Replace) و آپلود و ویرایش عکس در این ویرایشگرها را به خوبی یاد بگیرید. تأکید بر این نکته هم اینجا لازم است که لطفاً محتوا را از WORD به ویرایشگر متن سایت خود کپی نکنید. چون فایل های Docx با زبان XML نوشته شده اند و وب با زبان HTML محتوا را نمایش می دهد. اگر کدهای XML به جای کدهای HTML ذخیره شوند، همانگونه که احتمالاً تجربه کرده اید، سایت به صورت به هم ریخته نمایش داده خواهد شد. محتواهایی که ما در شهر محتوا تولید می کنیم، به همراه یک نسخه فایل HTML به شما ارائه می شوند تا با این مشکل مواجه نباشید. اما اگر خودتان تولید محتوا می کنید، ابتدا متن را به Notepad کپی کنید تا کدهای XML حذف شوند و متن خالص (Plain Text) را با خیال راحت به ویرایشگر متن سایت خود کپی کرده و مجدداً فرمت بندی کنید.
 • آشنایی با سبک های نوشتاری: هر سبک و لحنی، مناسب هر رسانه و مخاطبی نیست. باید با سبک های مختلف نوشتن آشنا شوید و متناسب با مخاطب و رسانه مورد نظر، محتوا تولید کنید. اگر از لحن رسمی استفاده می کنید، مراقب باشید که کلمات محاوره ای را نابجا به کار نبرید. اگر با لحن صمیمانه می نویسید، حواستان باشد که بیش از حد لوس و بی مزه نباشید که مخاطب را فراری دهید. درباره داستان پردازی (Storytelling) مطالعه کنید و تکنیک ها و اصول روایتگری را یاد بگیرید. جمله مشهور «داستان، می فروشد» (Story Sells) نشان می دهد که محتوای داستان گونه چقدر اثربخش تر از محتوای غیر داستانی است. اما داستان هم اگر لوس و نامربوط نوشته شود، خطرناک خواهد بود و از محتوای غیر داستانی، نرخ خروج (Exit Rate) بیشتری برای محتوای شما رقم خواهد زد.
 • آشنایی با آئین نگارش: نقطه ها و ویرگول ها، معجزه می کنند. این کوچولوها را جدی بگیرید! همه ما مثال «بخشش، لازم نیست اعدامش کنید» را شنیده ایم که اگر به صورت «بخشش لازم نیست، اعدامش کنید» نوشته شود، جان یک انسان را به خطر خواهد انداخت. مخاطب شما هم اگر به دلیل استفاده غلط از علائم نگارشی، متوجه منظور شما از محتوا نشود، ممکن است تصمیمی بگیرد که با هدف محتوای شما در تناقض باشد. ضمن این که عدم رعایت قواعد نگارشی، باعث می شود در نظر یک مخاطب نکته سنج، برند شما آسیب ببیند و مهم ترین مشتریان شما، ذهنیت بدی نسبت به دانش و تخصص شما پیدا کنند.
 • این لیست پایان ندارد! اگر محتوا پایان پذیر باشد، مهارت های لازم برای تولید محتوا هم پایانی خواهد داشت. شما بهتر از ما می دانید که نه علم و دانش، کرانه و انتهایی دارد و نه شرایط بازارهای رقابتی اجازه توقف می دهد. پس مرداب نباشیم. مثل یک رود جاری باشیم و همواره با مطالعه و کسب مهارت های به روز، خود را در صدر رقابت نگه داریم.
خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما