رابطه سئو با بهینه سازی نرخ تبدیل

نگاهی به اشتراکات بهینه سازی در افزایش نرخ تبدیل و SEO

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
رابطه سئو با بهینه سازی نرخ تبدیل
توحید ره گشای|شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2318 کلمه|مدت زمان مطالعه: 15 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)
 • تبدیل (Conversion) چیست؟
 • افزایش نرخ تبدیل 
 • نحوه محاسبه نرخ تبدیل (Conversion Rate)
  • جلسه اول مراجعه کاربر به سایت 
  • جلسه دوم مراجعه کاربر به سایت
  • جلسه سه مراجعه کاربر به سایت 
  • جلسه اول
  • جلسه دوم
  • جلسه سوم
 • بهینه سازی نرخ تبدیل سایت
 • 5 همبستگی بین بهینه سازی نرخ تبدیل و سئو
  • مقیاس پذیری بهتر 
  • تجربه کاربری بهتر (UX)
  • اعتماد پذیری بیشتر
  • تحلیل رفتار کاربرن
 • ترفندهای بهینه سازی نرخ تبدیل
 • یک روش افتضاح برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست و چگونه کار می کند؟ اگر با مفهوم این عبارت آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم این یادداشت را در مجله شهر محتوا بخوانید. در این مقاله می خواهیم نشان دهیم که بسیاری از اقدامات بهینه سازی در سئو و افزایش نرخ تبدیل، یکسان هستند و با هم همبستگی دارند. با ما همراه باشید.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

بهینه سازی نرخ تبدیل بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) به معنای افزایش نسبت خریداران به بازدیدکنندگان است. برای بهینه سازی این شاخص باید بررسی کنید که کاربران بعد از ورود به سایت شما چه اقداماتی انجام می دهند و اگر اقدامات آنها به نتیجه نهایی و هدف آنها منجر نمی شود، چرا و چه چیزی از این کار ممانعت می نماید. سپس تلاش کنید شرایطی را فراهم کنید که درصد کاربرانی که اقدامات مورد نظر شما را انجام می دهند، افزایش یابد.

 پس اگر شما هم با تیم بازاریابی محتوایی خود به دنبال کسب ترافیک های بالا برای وب سایت خود هستید، باید با جزئیات بهینه سازی نرخ تبدیل آشنا بوده و از ترفندهای درست برای بالا بردن آن استفاده نمایید.

قبل از هر چیز باید بدانید که اگر شما فروشنده محصولی هستید و یا به دنبال ارائه خدماتی در وب سایت خود هستید، سایت و صفحات سایت شما باید به گونه ای طراحی شده باشند که هر بیننده بعد از ورود به سایت به سمت تبدیل شدن به یک مشتری هدایت شود. در واقع اکثر سایت های فروشگاهی با این هدف ساخته و بهینه سازی می شوند. تبدیل بازدید کننده به یک مشتری بالفعل همان اصول بهینه سازی نرخ تبدیل می باشد که قرار است بیشتر و بهتر با آن آشنا شویم. صفحات وب سایت شما با اولویت بندی باید برای بالا بردن بهینه سازی نرخ تبدیل بهینه شده و این وظیفه را به خوبی انجام دهند. 

تبدیل (Conversion) چیست؟

تبدیل یک اصطلاح عمومی به بازدید کننده ای از سایت شما اطلاق می شود که هدف سایت شما را تکمیل می نماید. در واقع اگر وب سایت شما برای فروش یک محصول یا ارائه یک خدمت اجتماعی راه اندازی شده باشد، هدف آن تبدیل کردن بازدیدکننده به خریدار محصول شما و به اتمام رسیدن پروسه خرید است. تبدیل در این تعریف به دو قسمت تبدیل کلان و تبدیل خرد تقسیم بندی می شود. تبدیل کلان به تبدیل یک بازدید کننده تنها به خریدار و تبدیل خرد مربوط به ثبت نام و وارد کردن مشخصات بازدید کننده سایت است که هنوز در آن خریدی صورت نگرفته است.  

نمونه هایی از تبدیل کلان خرید محصول از سایت، درخواست مشاوره و اشتراک یک سرویس در سایت شما می باشند و نمونه هایی از تبدیل خرد نیز شامل ثبت نام در سرویس ایمیل، افزودن یک حساب کاربری و افزودن یک محصول به سبد خرید می شود. 

افزایش نرخ تبدیل 

تعریف نرخ تبدیل با بهینه سازی نرخ تبدیل کمی متفاوت خواهد بود. بهینه سازی نرخ تبدیل برای همه سایت ها می تواند تقریباً تعریف یکسانی داشته باشد اما تعریف نرخ تبدیل برای سایت های مختلف بسته به هدفی که دارند کمی متفاوت خواهد بود. برای یک سایت فروشگاهی نرخ تبدیل مربوط به دفعات مراجعه منحصر به فردی می شود که در آنها خرید صورت می پذیرد. حال فرد خریدار می تواند یکسان باشد. اما برای سایتی که هدف آن فروش اشتراک به کاربران است، نرخ تبدیل برای هر فرد منحصر به فرد مراجعه کننده به سایت و خرید اشتراک تعریف خواهد شد.

بهینه سازی نرخ تبدیل در واقع باعث تبدیل شدن یک بازدید کننده بعد از بازدید به خریدار بررسی خواهد شد. این فاکتور با بهینه سازی تبدیل برای سئو یا تبلیغات پولی برای بالا بردن ترافیک سایت و افزایش تعداد مشتریان متفاوت است. این تعریفات بیشتر معطوف به کسانی خواهد بود که روی سایت شما کلیک می کنند و یا روی کلمات کلیدی ترافیک شما تمرکز دارند.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل (Conversion Rate)

حالا که با تعریف تبدیل در یک سایت آشنا شده اید، نحوه محاسبه نرخ تبدیل آسان بوده و بعد از پروسه بهینه سازی نرخ تبدیل کمی معنی دار تر خواهد شد. نرخ تبدیل در یک بازه زمانی از تقسیم تعداد کسانی که در آن بازه زمانی تبدیل شده اند به تعداد بازدید کنندگان در همان بازه به دست می آید. یک نسبت بسیار ساده که حرف ها و نتایج بسیار عمیقی با خود به همراه دارد. این نرخ می تواند هدف بازاریابی محتوایی سایت شما قرار گرفته و تنها با افزایش آن در بازه های زمانی آینده سایت خود را تبدیل به یک سایت برنده خواهید نمود. برای درک بهتر بهینه سازی نرخ تبدیل نیز به این مثال توجه نمایید. تصور کنید که شما یک سایت تجاری و فروشگاهی دارید. هر کاربر در هر بار مراجعه به سایت شما می تواند به یک تبدیل مبدل شود. در واقع سه مراجعه از یک فرد به سایت به مانند سه فرصت برای سایت شما برای مبدل کردن آن فرد به یک تبدیل خواهد بود.  

حال ببینیم در این سه جلسه بازدید معمولاً چه اتفاقاتی رخ می دهد:

جلسه اول مراجعه کاربر به سایت 

 در جلسه اول مراجعه کاربر به سایت تبدیل رخ نداده و فرد بعد از یک گشت و گذار در سایت از آن خارج می شود.

جلسه دوم مراجعه کاربر به سایت

کاربر یک وسیله هر چند کوچک و ارزان از سایت خریداری می نماید. این خود یک تبدیل است. 

جلسه سه مراجعه کاربر به سایت 

کاربر دوباره برگشته و این بار انبوهی از خریدهای مختلف را از سایت داشته است. این یک تبدیل جدید برای این فرد خواهد بود. با این حساب یک فرد با این سه جلسه بازدید از سایت شما در یک بازه زمانی خاص دو تبدیل انجام داده است. حالا با تقسیم تعداد سفارشات خرید به تعداد کل جلسات بازدید می توانیم نرخ تبدیل را محاسبه نماییم. برای کاربر خیالی ما در بالا نرخ تبدیل 2 از سه می باشد. 

حال بیایید این محاسبه را برای یک سایت فروش اشتراک محاسبه کنیم که کمی می تواند متفاوت تر از سایت فروشگاهی باشد. در این وب سایت ها هزاران بار برگشت بازدید کننده به سایت نیز همان یک بار تبدیل محاسبه خواهد شد.

جلسه اول

 کاربر در سایت گشت و گذار کرده و تبدیلی رخ نمی دهد. 

جلسه دوم

 کاربر یک اشتراک ماهانه خریداری می نماید و تبدیل صورت می پذیرد.

جلسه سوم

کاربر برای خواندن مقالات وبلاگ و اشتراک خود به وب سایت مراجعه می نماید و بعد از گشت و گذار دوباره از آن خارج می شود. 

در این نوع وب سایت ها فرمول محسابه نرخ تبدیل کمی متفاوت خواهد بود. در واقع هر بازدید نمی تواند یک فرصت تبدیل باشد. بلکه هر کاربر منحصر به فرد در بازدید خود می تواند مبدل به یک تبدیل شود. برای محاسبه نرخ تبدیل در این‌گونه مواقع تعداد تبدیل ها را تقسیم بر تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد سایت می نماییم. به همین سادگی و آب خوردن نرخ تبدیل برای هر سایتی قابل محاسبه خواهد بود. اما مسئله اصلی در بهینه سازی نرخ تبدیل است.

بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

فرض کنید که وب سایت شما در هر ماه 10000 نفر بازدید کننده دارد و از این تعداد افرادی که وارد سایت شما می شوند، 10 نفر خرید انجام می دهند. در واقع نرخ تبدیل سایت شما 1% است. حالا اگر شما تصمیم بگیرید در هر ماه 20 خریدار داشته باشید چه باید بکنید؟ روش سخت تر ولی دم دست تر این است که تعداد بازدید کنندگان سایت را به 20000 نفر برسانید. کاری که نیاز به صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می باشد و هیچ تضمینی برای موفقیت در آن نیز وجود نخواهد داشت. اما معجزه بهینه سازی نرخ تبدیل می تواند در این مواقع مانند کشتی نوح شما را از توفان نجات دهد. اگر شما بتوانید تنها نرخ تبدیل سایت را با ترفندهای خاص به 2% افزایش دهید، در ماه آینده با همان 10000 بازدید کننده 20 نفر خریدار خواهید داشت. 

5 همبستگی بین بهینه سازی نرخ تبدیل و سئو

بهینه سازی نرخ تبدیل به دنبال پیدا کردن مشتری های جدید برای فروشگاه سایت شما می باشد و تا زمانی که فرد مناسب را پیدا نکرده باشد، در واقع هیچ کاری انجام نداده است. حال مشتریان قبلی بهترین روش بازاریابی محتوایی در تولید محتوا را می توانند برای شما شرح دهند. در واقع آنها هدف از خرید خود را تعریف کرده و نحوه علاقه مندی سایر مشتریان به محصولات سایت را نیز بازگو خواهند کرد و این بهترین فرصت برای یک تیم بازاریابی محتوایی کارآمد است تا از این نکات بهترین درس ها را بیاموزد. این مهم ترین خدمت بهینه سازی نرخ تبدیل برای بازاریابی محتوایی و سئو سایت است. 

مقیاس پذیری بهتر 

آیا مشتری جدیدی در بازار وجود دارد؟ پاسخ دادن به این سؤال برای شما کمی پیچیده خواهد بود. در واقع پاسخ این سؤال چیزی جز احتمالات نیست. با این وجود شما باید ترفندی به کار ببندید که بدون اتکا به ورود مشتریان جدید در آینده با بالا بردن نرخ تبدیل و بهینه سازی نرخ تبدیل از همان مشتریان و بازدیدکنندگان همیشگی تجارت خود را رشد دهید. 

تجربه کاربری بهتر (UX)

چه چیزی در سایت شما وجود دارد و یا می تواند وجود داشته باشد که کاربران را بیشتر مجذوب خود نماید و کاربران تجربه بهتری از خرید و گردش در سایت شما به دست بیاورند؟ پاسخ این سؤال می تواند تبدیل به یک معجزه در بهینه سازی نرخ تبدیل سایت شما شود. 

اعتماد پذیری بیشتر

برای اینکه کاربر بتواند آدرس و مشخصات و حتی اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت شما به ثبت برساند باید به شما اعتماد داشته باشد و این امر جز با ادب و احترام از جانب شما به دست نخواهد آمد. البته قرار نیست جلوی بازدیدکننده دولا را ست شوید زیرا شما اصلاً همدیگر را نمی بینید. این بازاریابی محتوایی و تولید محتوا و همان سئو سایت شما است که قرار است ادب و احترام شما را به بازدید کننده ابلاغ نماید. 

تحلیل رفتار کاربرن

با Google Analytics شروع کنید. در این روش بهینه سازی نرخ تبدیل شما بایستی داده های کمی سایت خود را با استفاده از پلت فرم هایی مانند گوگل آنالیتیکس تجزیه و تحلیل کرده و نقطه ضعف های سایت خود تیم بازاریابی محتوایی خود را کشف کنید. کاری که شما هر روز و هر روز باید برای آن اقدام نموده باشید. 

استفاده از بهینه سازی نرخ تبدیل مبتنی بر تجزیه و تحلیل می تواند به سؤالات مهمی درباره نحوه برخورد کاربران با سایت شما پاسخ دهد. تجزیه و تحلیل کمی اطلاعات سایت شما می تواند حاوی مطالبی مانند مطالب زیر باشد:

 •   افراد و بازدیدکننده ها از کجا و کدام صفحه وارد سایت شما می شوند. 
 •  آنها در بدو ورود با کدام ویژگی و بیانات سایت شما درگیر می شوند. آیا این موضوع مهیج و جذاب است؟
 •  آنها از چه طریقی به این صفحه رسیده اند و لینک ارتباطی آنها کجا قرار داده شده است؟ 
 •   از چه مرورگرها و یا دستگاهی استفاده می نمایند؟ کاربر موبایل هستند  و یا از طریق کامپیوتر شخصی به سایت شما ورود کرده اند؟
 •  مشتریان شما از جهت سن، علاقه، جنسیت و محل زندگی چه کسانی هستند؟
 •  کدام قسمت سایت است که کاربران معمولاً بعد از رسیدن به آنجا شروع به ترک سایت شما می نمایند؟

تجزیه و تحلیل این اطلاعات تمام نقطه ضعف های سایت شما را به راحتی برملا خواهد نمود و شما با کمی تلاش می توانید بهینه سازی نرخ تبدیل سایت خود را به نحو احسنت انجام دهید.

ترفندهای بهینه سازی نرخ تبدیل

روش دوم کسب اطلاعات مفید برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت استفاده از نظرات مردم درباره سایت شما است. در واقع سئو و بازاریابی مبتنی بر متن سایت شما مردم را به صفحات مختلف سایت کشانده و شروع رفتار بازدیدکنندگان از اینجا خواهد بود. البته این نوع تجزیه و تحلیل بیشتر از نظر کیفی بوده و اعداد خیلی در آن دخیل نیستند. اما با توجه به آن می توان نتایج بسیار جذبی به دست آورد. 

 1. در سایت خود نظر سنجی قرار دهید و موضوعات نظر سنجی را بر اساس حدس هایی که برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت انجام می دهید قرار دهید. 
 2.  در نهایت و هنگام خروج و یا انتهای هر متن تست رضایت سنجی قرار دهید. 

با تجزیه و تحلیل داده ها از این طریق شما باید بتوانید به پاسخ پرسش های از قبیل زیر برسید:

 • چرا بازدید کننده با سایت شما درگیر شده و مجذوب آن گشته است؟ چرا آنها ابتدا تصمیم گرفتند که وارد سایت شوند؟ چه متن و یا محتوا و محصولی برای آنها جذاب بوده است؟
 • چه چیزی در سایت شما وجود دارد که می تواند شما را از رقبا متمایز نماید؟ آیا ویژگی در ارائه خدمات شما به جز فروش محصول وجود دارد که برای کاربر جذاب بوده است؟
 • چه کلماتی از طریق کاربران برای توصیف، تعریف و یا تفسیر محصولات و خدمات سایت شما استفاده می نمایند؟ در واقع نظر کاربران درباره محصولات و خدمات شما چیست؟

یک روش افتضاح برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

در میان روش هایی که برای بهینه سازی نرخ تبدیل متداول است یک روش واقعاً افتضاح و بی نتیجه است و متأسفانه در کشور ما خیلی از مالکین تجارت ها از این روش ها استفاده می نمایند. استفاده از این روش برای بهینه سازی نرخ تبدیل می تواند تبدیل به یک شکست بدتر برای شما شود. این روش ها عبارتند از:

 1. حدس ها و گمان های شما که مبتنی بر بررسی های علمی نیست.
 2.  این کار را انجام دهیم زیرا رقیبان ما نیز این کار را انجام داده اند. 
 3. مدیر و یا کسی که بالاترین دستمزد را در تیم بازاریابی محتوایی به عهده دارد این نظر را داده است. 

این روش های افتضاح بهینه سازی نرخ تبدیل یک وجه اشتراک بسیار بزرگ دارند و آن این است که هیچکدام از آنها مبتنی بر داده ها نیستند. پس بهتر است وقت خود را برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها بگذرانید تا بتوانید بر اساس بینش های واضح و تست های معنی دار تغییرات مثبتی برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت خود ایجاد کنید..

Moz pro نیز یکی دیگر از پلتفرم هایی است که می تواند اطلاعات مفید و داده های ارزشمندی برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت شما در اختیار تیم بازاریابی محتوای شما قرار دهد. 

مشاهده فرمودید که بهینه سازی نرخ تبدیل آنقدرها هم مفهوم پیچیده ای نیست. حتی بهینه سازی نرخ تبدیل می تواند گاهی اوقات شیرین و جذاب هم باشد البته به شرطی که شما کاملا آن را درک کرده و شروع به استفاده از آن رد سایت خود نمایید. این ترفندهای ساده هستند که شرکت های بزرگ را بزرگ کرده اند. بهینه سازی نرخ تبدیل می تواند مانند پل و یا میانبری برای رسیدن به موفقیت های بزرگ برای شرکت های کوچک نیز باشد. اتفاقی که قبلاً بارها و بارها رخ داده است. اکنون نوبت شما است.

 

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما