رهبر بازاریابی محتوایی کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تیم محتوا با داشتن یک رهبر خوب، قدرتمندتر می شود

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
رهبر بازاریابی محتوایی کیست و چه ویژگی هایی دارد؟
علی لواسانی|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

رهبر محتوا تیم را قدرتمند می کند! یکی از چالشی ترین نکات بازاریابی محتوایی است. بازاریابی محتوا یا همان Content Marketting نیازمند یک تیم دقیق و خلاق است اما مهم تر از یک تیم، نیازمند یک رهبر یا لیدر قوی می باشد، زیرا رهبر گروه نقش تعیین کننده ای در موفقیت یا شکست یک تیم دارد. رهبر محتوا باید خلاق، پویا و دارای استعدادهای طبیعی باشد تا در رقابت های بازاریابی محتوایی بتواند موفق شود، تیم و برند هدف خود را بالا بکشد و آن را در لیست تاپ ترین تیم های جهان قرار دهد. در این راستا لازم دانستیم تا ویژگی های یک رهبر موفق را شرح دهیم، به شما بگوییم که چگونه می توان یک تیم موفق داشت و در آخر چگونه خود و تیم خود را در جهت بازاریابی محتوا هدایت کرد.

 ویژگی های یک رهبر بازاریابی محتوایی موفق

رهبر محتوا فارغ از زمینه فعالیتی که دارد، یک رهبر است پس باید ویژگی های رهبر موفق را داشته باشد. رهبر یک تیم باید دارای صفات و خصوصیات ویژه و موثری باشد تا افراد تیم را ترغیب به اطاعت کند و در فضای آرام و دوستانه ای او را دنبال کنند. در این بخش قصد داریم که به چند مورد از ویژگی موثر رهبر موفق اشاره کنیم که ویژگی هایی که ممکن است ذاتی و گاهی از طریق آموزش و تجربه بدست آمده باشند.

 ویژگی های یک رهبر بازاریابی محتوایی

موارد زیر ویژگی های یک رهبر تیم را نشان می دهند که علاوه بر ایجاد اعتماد و احترام در اعضای تیم، باعث تولید محصول یا محتوای عالی نیز می شوند:

داشتن مهارت های ارتباطی موثر (A Clear Communicator)

رهبر تولید محتوا باید در ارتباطات خود واضح و روشن باشد تا بتواند آنچه را که از افراد تیم انتظار دارد، به خوبی بیان کند و از طرف دیگر نظرات و ایده های آن ها را بشنود.

داشتن مهارت های سازمانی قوی (Strong Organization Skills)

رهبر محتوا باید دارای مهارت های سازمانی قوی باشد. منظور از این مهارت ها، توانایی ایجاد اهداف و استراتژی های برنامه ریزی شده است تا افراد تیم بتوانند مطابق آن ها عمل کرده و در یک مسیر سازمان دهی شده حرکت کنند. ابجاد این برنامه ریزی ها، باعث به وجود آمدن نظم و تسریع پیمایش مسیر موفقیت می شود.

ایجاد اعتماد به نفس در تیم (Confident in the Team)

وقتی که یک رهبر به توانایی خود ایمان داشته باشد، می تواند این ایمان را به اعضای تیم منتقل کند. همانطور که می دانید، وجود اعتماد به نفس بالقوه در هر فرد می تواند به توانایی وی تاثیر مثبت بالفعل بدهد.

احترام به دیگران (Respectful to Others)

اولین و مهم ترین خصوصیتی است که یک رهبر محتوا باید داشته باشد. چرا که وجود این ویژگی در رهبر، به افراد تیم آن، این حس را منتقل می کند که رهبرشان به افکار و نظرات آن ها احترام می گذارد.

عادل و مهربان بودن (Fair and Kind)

یک رهبر حرفه ای با کارمندان خود منصفانه رفتار می کند و با آن ها مهربان است. وجود چنین ویژگی در رهبر، بازتاب بسیار مثبتی را در کارمندان ایجاد می کند.

صادق است (An Example of Integrity)

صداقت یک بخش مهم در انسان بودن هر فرد است که حتماً در رهبر تیم باید دیده شود. رهبر محتوا صادق، اعتماد اعضای تیم خود را دارد و می تواند در هر شرایطی به آن ها اطمینان کند.

اشتراک گذاری قدرت خود (Influential in Core Areas)

رهبر، مرکز اصلی تصمیمات و قدرت گروه است و در مسیر کاری خود باید همچنان این نقش خود را حفظ کند اما بهتر است در بعضی از شرایط بخشی از وظایف خود را به اعضای معتمد تیم واگذار کند. واگذاری وظایف به افراد گروه موجب بهبود عملکرد تیم می شود.

مذاکره کننده ماهر (Willing to Delegate)

یکی از مهم ترین وظیفه هر رهبر داشتن قدرت مذاکره است. هدف از مذاکره، دستیابی به نتایج مطلوب و ایجاد تفاهم در هر گونه درگیری است. رهبر محتوا در زمان بروز چنین شرایط باید بدانند که چگونه درگیری ها را کنترل و مشکلات را به نفع تمام افراد گروه حل کند.

چگونگی ایجاد یک تیم قدرتمند

یک رهبر موفق بدون داشتن یک تیم قدرتمند نمی تواند کاری از شرکت یا هدف خود را از پیش ببرد. پس این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. انتخاب یک تیم قدرتمند و متخصص مهم ترین بخش کاری شما به عنوان رهبر محتوا، و پایه و اساس کار شما خواهد بود. توجه داشته باشید که برای شروع کار باید پی شرکت خود را محکم بسازید تا در دراز مدت تاثیر فوق العاده آن را ببینید. موارد زیر وظایف رهبر محتوا در مسیر ایجاد یک تیم قدرتمند را نشان می دهند:

تمرکز بر روی نقش ها (Focus on roles)

 انتخاب دقیق اعضای تیم برای واگذاری نقش ها، بخش بسیار مهم ساخت یک تیم قدرتمند است. سعی کنید که در انتخاب و استخدام افراد برای هر نقش تیم وسواس به خرج بدهید و بهترین فرد را گزینش کنید.

ارزشمند شمردن هر نقش (Value each role)

 رفتار شما با هر نقش، تاثیر مثبتی را در فرد ایفا کننده آن نقش می گذارد به گونه ای که در هیچ یک از افراد تیم نباید این ذهنیت ایجاد شود که چرا من اینجا هستم.

برقراری ارتباط مداوم با اعضای تیم (Communicate)

داشتن ارتباط مداوم و مستقیم با افراد تیم می تواند بسیار مفید باشد چرا که آن ها می توانند به خوبی دانسته های خود را با شما به اشتراک بگذارند.

ارتباط با اعضای تیم

 تعیین کردن اهداف (Set goals)

 برای خود و تیم خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید.

جشن گرفتن موفقیت ها و شکست ها (Celebrate successes and failures)

 تیمی موفق است که از موفقیت ها جمعی یا فردی اعضای تیم تجلیل می کند و از طرف دیگر از شکست ها نا امید نمی شود بلکه در یک اقدام جمعی، شکست ها را بررسی و برای رفع آن ها تلاش می کند.

وظایف یک رهبر محتوا موفق

رهبر محتوای موفق کسی است که در زمینه تولید محتوا و بازاریابی محتوایی آشنایی داشته باشد و این فرد به عنوان رهبر باید بداند که رهبریت یک تیم چگونه است و چه چالش ها و فعالیت هایی پیش روی او است. در این بخش به چند نمونه از وظایف رهبر محتوا موفق اشاره شده است که می توانند مفید باشند.

چیدن یک برنامه ریزی سفت و سخت

شاید به نظر ساده بیاید که یک تیم تولید محتوا را رهبری کرد و آن را به سمت هدف تجاری مربوطه سوق داد اما واقعیت بر خلاف این است، زیرا رهبر یک تیم بودن نیازمند برنامه ریزی مناسب و اطلاعات کافی است. رهبر محتوا باید بتواند اعضای تیم را به خوبی مدیریت کند و آن ها را در مسیر هدف متمرکز کند. روش های مختلفی برای ایجاد تولید محتوا وجود دارد که یکی از آن ها بحث نوآوری و اشتراک گذاری است. به این صورت که رهبر محتوا باید به دنبال افراد خلاق باشد تا روزانه با نوآوری های خود بتوانند محتواهای جدید و جالبی را بسازند و این نوآوری ها را به عنوان ایده های جالب در اختیار جهان بگذارند.

ایجاد یک فضای صمیمی، مناسب و مشارکتی و در نهایت ایجاد یک برنامه تولید محتوای پویا از وظایف رهبر محتوا می باشند که در بخش کاری خود باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشد. رهبر محتوا باید یک برنامه دراز مدت در زمینه محتواهایی که قرار است بر وب سایت قرار بگیرند داشته باشد تا افراد تیم بر مبنای همان برنامه ریزی ها و بدون وقفه بتوانند حرکت کنند و یک وب سایت پر شده از محتواهای مفید در زمینه بازاریابی و فروش برند تجاری مربوطه داشته باشند.

برنامه ریزی مناسب

به عنوان نکته آخر، رهبر محتوا باید از نظرات و تجربیات افراد آگاه در زمینه های مختلف استفاده کند. به عنوان نمونه، باید به دنبال تحلیل گرانی باشد که بتوانند محتواهای تولید شده را تحلیل کرده تا موضوعات تولید شده مناسب و  به روز باشند. همچنین در کار خود از یک کارشناس سئو استفاده کند زیرا داشتن یک وب سایت سئو شده  می تواند در سرعت پیشرفت برند و سایت شما نقش چشمگیری داشته باشد.

ارتباط و راهنمایی های منسجم با مشتریان

وظیفه یک رهبر محتوا ایجاد یک تیم متخصص و متمرکز است. تیمی که بر ایجاد پیام های منسجم در رابطه با بخش پشتیبانی مکالمات فروش تمرکز داشته باشد. این تیم شامل نویسندگان محتوا، ویراستاران و مدیر بازاریابی است که باید برای بخش پشتیبانی فروش، بستری را ایجاد کنند که در آن تمامی محصولات برند هدف، ایده های شرکت و مکالماتی که بین بخش پشتیبانی و مشتریان رد و بدل می شوند، مشخص و شفاف سازی شوند.

بازاریابی محتوا و توسعه داستان 

معرفی درست و جذاب محصول، یکی از بخش های بازاریابی محتوا است. شما به عنوان یک رهبر محتوا با کمک تیم متخصص خود باید بتوانید در رابطه با محصول و برند هدف، داستان سرایی کنید. منظور از داستان سرایی، ایجاد محتواهای نوشتاری، ویدیوها، پادکست ها، شبکه های اجتماعی و تبلیغات است به صورتی که بسیار جذاب، ارزشمند و به یادماندنی باشند. این تیم متخصص شامل یک مدیر و چند نویسنده خواهد بود تا بتوانند محتواها را به بهترین شیوه ممکن ایجاد و به اشتراک بگذارند، زیرا دنیای بازاریابی دنیای رقابت هاست و تیمی موفق تر خواهد بود که محتواهای جدید، مفید و بسیار زیبایی را خلق کند فارغ از آن که قصد تبلیغ چه محصولی را دارند.

پیاده سازی استراتژی محتوای جهانی

رهبر محتوا زمانی می تواند موفق باشد که تبلیغ محصول خود را به یک منطقه کوچک محدود نکند، بلکه فراتر برود و آن را تا سطح جهانی توسعه دهد. شاید بپرسید که کلید جهانی سازی محتوا چگونه زده می شود. در پاسخ، شما به عنوان رهبر محتوا به یک تیم نیاز دارید، تیمی که شامل مدیر ارشد استراتژی محتوا جهانی، مدیر محتوا، مجری یا متصدی محتوا مسلط به نرم افزار پایتون، سئو کار جهانی برای بهینه سازی محتواهای غیر زبان محلی شما، مدیر برنامه محلی سازی جهت ایجاد محتواهای بومی، ناظران پروژه و مدیر متخصص بومی سازی می باشد. وجود این افراد در کنار هم زیر نظر یک رهبر محتوا، می توانند یک تیم محتوای عالی جهت جهانی سازی محتوا و برند شما باشند. توجه داشته باشید که در پشت این برندهای معتبر جهانی، تیم های قوی پنهان هستند و تا زمانی که شما هم، این چنین تیمی را ایجاد نکنید نمی توانید به تاپ ترین های جهان ملحق شوید.

ایده گرفتن از بزرگان حوزه تولید محتوا

شما به عنوان فرد تازه کار در حوزه بازاریابی محتوا باید بدانید که ایده گرفتن و یاد گرفتن از افراد موفق زمینه شما، می تواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد. شما می توانید به وب سایت ها و برندهای موفق نگاهی بیندازید و ببینید که بازاریابی دیجیتالی آن ها به چه صورتی است. زیرا همین سبک بازاریابی است که آن ها را در اوج نگه داشته است. به عنوان نمونه وب سایت آموزشی Red Hat را بررسی می کنیم. چیزی که بسیار به چشم میخورد استفاده از پادکست ها به جای محتواهای متنی است.

وب سایت آموزشی Red Hat

Red Hat که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت دارد، برای بازگرداندن ترافیک سایت خود و همچنین افزایش هر چه بیشتر آن، اقدام به ساخت پادکست های آموزشی کرده است که در این کار نیز موفق بوده است. شما به عنوان رهبر محتوا باید از این ایده کاربردی الگو برداری کنید و از تجربیات آن استفاده کنید. پس تا اینجا متوجه شدید که ایده ساخت پادکست می تواند بسیار مفید باشد.
ایده بعدی ایجاد خبر نامه است که در وب سایت Red Hat پیاده سازی شده است و بسیار مفید نیز بوده است. درست است که ایجاد خبر نامه های ماهانه یا سه ماهه هزینه بر است اما اگر از Red Hat بپرسید به شما خواهند گفت که چند برابر هزینه خرج شده برای ساخت خبرنامه ها، دوباره به حساب شرکت Red Hat برگشته است. پس مانند یک رهبر موفق و ریسک پذیر عمل کنید.

آنچه گفته شد!

بازاریابی محتوایی یکی از شاخه های نوپای علم بازاریابی دیجیتال است. علمی که برای هر برند، توسط یک تیم متخصص و یک رهبر محتوا موفق پیاده سازی می شود. در بازاریابی دیجیتالی، برای داشتن یک برند موفق ابتدا باید یک رهبر موفق بود، سپس به دنبال ساخت یک تیم قدرتمند رفت. با وجود این دو، پیش نیازهای لازم برای ایجاد یک تیم تولید محتوا فراهم می شود اما قبل از شروع به کار، نیاز است که شما به عنوان رهبر محتوا، تمام وظایف یک رهبر محتوای موفق را بشناسید، به همین دلیل در این مقاله تلاش شده است تا به چند نمونه از وظایف رهبر محتوا موفق اشاره شود.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو