بهینه سازی محتوا از نظر سئو و تجربه کاربری

چگونه محتوای خود را بر اساس اصول سئو بهینه سازی کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
بهینه سازی محتوا از نظر سئو و تجربه کاربری
مهسا بابالوئی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

حسابی وقت می‌گذارید و سعی می‌کنید کوچک‌ترین غلط املایی هم نداشته باشید و بالاخره دکمه «نشر» را می‌زنید، بعدش چه می‌شود؟ کسی نه مطلب شما را می‌خواند و نه نظری گذاشته می‌شود! همین کافی است که شما را افسرده کند و انگیزه‌ ی شما برای نوشتن را از بین ببرد. فکر می‌کنید باید ده ساعت دیگر هم برای تولید محتوا یا بهینه سازی محتوا، وقت بگذارید؟ احتمالاً نه.

دلیل این اتفاق چیست؟ کاربران هر روز با هزاران مطالب مختلف، از اطلاعات و اخبار گرفته تا محتوای وبلاگ شخصی و غیره، بمباران می‌شوند. آن‌قدر حجم اطلاعات زیاد شده است که کاربران یاد گرفته‌اند با یک نگاه سریع تصمیم بگیرند آن مطلب را کامل بخوانند یا خیر.

چرا مطالب شما خوانده نمی‌شوند یا بازدید کمی دارند؟

جیکوب نیلسن (Jakob Nielsen) در مطالعه ی قابلیت وب و تاثیرپذیری آن از سال 1997 نشان داده است که 79 درصد کاربران وب بیشتر از خواندن، صرفاً مطالب را به طور اجمالی بررسی و اسکن می‌کنند. تولید محتوایی که کاربر بتواند به راحتی آن را ارزیابی کند، مخاطب را به یک خواننده بالقوه تبدیل می‌کند و این باعث می‌شود تا محتوای بازاریابی دیجیتالی شما مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

تولید محتوای دیجیتالی یک هنر خاص است و با نوشتن متن کاغذی و سنتی تفاوت زیادی دارد. شما برای آنکه کاربران را به خوانندگان و مشتریان واقعی تبدیل کنید، نیاز دارید که اصول بهینه سازی محتوا برای تجربه کاربری و موتورهای جستجو را یاد بگیرید.

چه چیزی باعث جذب خوانندگان خواهد شد؟

جذب خوانندگان

به نحوه استفاده خودتان از وب و اینترنت فکر کنید. به دنبال مطلب یا اطلاعاتی در زمینه تولید محتوا می‌گردید، روی یکی از نتایج موتور جستجو کلیک می‌کنید و اگر آن محتوای که می‌خواستید پیدا نکردید، به سراغ صفحه‌ای دیگر می‌روید. اگر دقت کرده باشید اولین حرکت شما جستجو در گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر است. وقتی سوالی را وارد می‌کنید، حتی لینک‌های که در بخش نتیجه ظاهر می‌شوند بخشی از تولید محتوا هستند. پس چه بخواهید و نخواهید، خود شما نیز روزانه تعداد بسیار زیادی محتوا و اطلاعات دریافت می‌کنید.

در بازار دیجیتال پر رقابت امروز، مهارت و استفاده صحیح از ابزار تولید محتوا برگ برنده شماست.

 وب سایت شما، یک «رسانه مشارکتی و تعاملی» است. برخلاف تلویزیون که اجازه می‌دهد شما تکیه بدهید و هر محتوایی که خودشان بخواهند را به شما نمایش می‌دهند. پس سعی کنید مخاطب را به محتوایتان جذب کنید. آن‌ها را جذب مطالب کنید تا در صفحه شما باقی بمانند و حتی درباره اطلاعاتی که داده‌اید از شما سؤال بپرسند.

کاری که شما باید انجام دهید این است که، خوانندگان خود را درگیر محتوای که تولید کرده‌اید، کنید.

شما در ابتدا باید این واقعیت را قبول کنید که مردم به جای خواندن، بیشتر دوست دارند نگاه اجمالی به جزئیات بیندازند. با این موضوع مقابله نکنید و به جایش از آن بهره ببرید. اگر محتوای شما سنگین و پیچیده است، آن را به چند قسمت تبدیل و منتشر کنید. این روشی خوب است که کاربران دوباره و برای خواندن ادامه‌ی محتوا به سایت شما بازگردند.

تولید محتوا بخشی از بازاریابی دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ است که امروز مورد توجه بازار کسب و کارها قرار گرفته است. بازاریابی دیجیتالی نسبت به روش‌های سنتی مزیت‌های زیادی دارد، برای مثال:

 • تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال سه برابر بیشتر از روش‌های سنتی مخاطبان را جذب می‌کند و 62% درصد هزینه کمتری دارد.
 • 61% خریدهای آنلاین نتیجه خواندن و مطالعه پست‌های وبلاگ و تولید محتوای شما بر روی صفحات وب توسط کاربران است.
 • شرکت و کسب و کارهای که تولید محتوای آن‌ها 16 پست یا بیشتر است، 2.5 برابر ترافیک بیشتری نسبت به رقیبان خود دارند.
 • برخلاف روش‌های سنتی پرهزینه، به شما امکان شخصی‌سازی تبلیغات و محتوا را می‌دهند و انتشار آن آسان‌تر است.
 • بازار دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تاکتیک‌های بازار محتوا مشتریان بالقوه‌ای پیدا کنید.
 • علاوه بر هزینه کم، در هر زمان قابل تغییر هستند. شما می‌توانید با آنالیز بازار مطالب خود را تغییر دهید.

استفاده از چند راه حل ساده به شما کمک میکند محتوای خود را بهبود دهید. تنها پنج دقیقه زمان می‌برد که یک محتوای گسترده و آشفته را تبدیل به متنی کنید که خواننده را درگیر خود کند و او را به سمت خود بکشاند. 

بهینه سازی محتوا از نظر سئو و تجربه کاربری

وقتی صحبت از بهینه سازی محتوا می شود، اولین مفهومی که به ذهن می رسد، SEO یا بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو است. ولی این یک اشتباه بزرگ است.

چون محتوا باید برای تقویت تجربه کاربری هم بهینه سازی شود.

بهینه سازی محتوا برای ارتقای تجربه کاربری به همان اندازه بهینه سازی محتوا برای گوگل، اهمیت و اثربخشی دارد.

بهینه سازی تیترهای داخلی محتوا 

چند راه ساده برای خوانا کردن محتوای تولید شده وجود دارد. اولین قدم، شکستن آن به چند بخش است. حتی اگر مطالب اطلاعات پیچیده و سنگینی داشته باشند با ایجاد چند فضای خالی میان آن، خواناتر می‌شود. هر ایده را در یک پاراگراف بیان کنید. منتها با شکستن متن باید برای هر بخش آن سرفصل و زیر عنوان تعریف کنید. سرفصل‌های واضح و صریح در هنگام تولید محتوا به خواننده کمک می‌کند تا سریع‌تر نکات اصلی و ایده مطلب شما را دریافت کند.

سعی کنید برای هر سرفصل و عنوان از الگوی یکسانی استفاده کنید. برای مثال، اگر عنوان را با یک فعل شروع می‌کنید، مانند «خرید»، سعی کنید عنوان‌های بعدی نیز با یک فعل شروع شود. بعلاوه به قالب و فرمتی که استفاده می‌کنید دقت کنید. برای همگی آن‌ها از یک قالب‌ بندی ثابت در اندازه قلم، پررنگ کردن یا ایتالیک و... استفاده کنید.

سعی کنید بندهای شما به هم مرتبط و روندی داستانی و پیشرو داشته باشند. بعد از نوشتن زیر عنوان‌ها یک بار آن‌ها را از اول بخوانید، ببینید آیا خواننده تنها با خواندنشان مفهوم مطلب را درک می‌کنند یا خیر.

بهینه سازی کلیدواژه‌ها و لحن گفتگوی محتوا 

خوانندگان اغلب اوقات متن را برای کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با مورد جستجو و علایق خود بررسی و آنالیز می‌کنند. در هنگام تولید محتوا به کلماتی فکر کنید که مخاطب به آنها فکر می کند. زبان و لحن مقاله نیز تأثیر به سزایی بر خوانندگان شما خواهد داشت. برای مثال، ممکن است استفاده از لحن منفی در مقالاتی که درباره خودباوری یا پیشرفت شخصیت هستند، نامناسب باشد. در عین حال لحن منفی در عنوان‌های برای خرید و فروش ممکن است مخاطب را جلب کند، به عنوان مثال: «وب‌سایت شما بازدید کافی ندارد؟ همین امروز برای تولید محتوا و سئو اقدام کنید». استفاده از فعل مناسب و قوی به درگیر کردن خواننده و ترغیب آن برای خواندن ادامه متن به شما کمک می‌کند.در هنگام تولید محتوا به کلمات و ترکیب کلماتی فکر کنید که مخاطب و خواننده مورد نظر شما به دنبال آن خواهد بود، به خصوص کلمات غیرمعمول که باعث برجسته ‌تر شدن متن می‌شود.

بهینه سازی پاراگراف بندی در محتوا 

پاراگراف‌ها باید کوچک و مختصر باشند، به این صورت همان نگاه اجمالی و ارزیابی اطلاعات شما برای کاربر آسان‌ تر می‌شود. جملات کوتاه برای خواندن آنلاین بهتر است. اگر تولید محتوای انجام شده شما جملاتی طولانی دارند باید با نگارشی یا نوعی قالب بندی به جمله‌های کوتاه ‌تر شکسته شوند.

جمله‌های کوتاه‌تر به خواننده فرصت می‌دهند که بتواند اطلاعات را راحت ‌تر هضم و درک کند.

هر ایده یا هدفی را در یک پاراگراف جداگانه استفاده کنید. منتها، همان‌طور که گفتیم سعی کنید به روشی منطقی و خطی آن‌ها را به هم مرتبط سازید و اگر امکانش بود روندی تکاملی را برای تولید محتوای خود ارائه دهید. هر پاراگراف باید در ارتباط با مورد قبلی آن باشد. از فضای سفید اطراف پاراگراف‌هایتان هم غافل نشوید.

بهینه سازی خوانایی محتوا با استفاده از شماره گذاری و نقطه‌گذاری

فهرست‌های شماره و نقطه‌گذاری شده راه خوبی برای سازمان ‌دهی به اطلاعات و برجسته کردن نکات مهم هستند. نقطه‌گذاری چشم را به خود جلب می‌کند و کار بررسی متن را آسان ‌تر.

از فهرست‌های نقطه‌ای برای لیست کردن داده‌ها و اطلاعات استفاده می‌کنند، مانند حقایق و ارقام یا مزایای و ضررهای استفاده از یک محصول. فهرست‌های شماره‌گذاری شده برای مواردی مانند طرز تهیه غذا یا آماده‌سازی و بهینه‌سازی مقاله‌ای مانند این مقاله که درباره تولید محتوا است، کاربرد دارند. چرا که کاربر باید آن‌ها را مرحله به مرحله پیش برود تا به نتیجه دلخواه برسد.

هر بخش از لیست نقطه‌گذاری یا شماره‌گذاری شده باید با مهم‌ترین عبارت شروع شود و تا حد امکان دارای جمله‌ای کوتاه باشد، زیرا:

 • خوانندگان در مقابل جذابیت آن‌ها نمی‌توانند مقاومت کنند.
 • راهی آسان برای بررسی متن هستند.
 • مفهوم چندین نقطه را می‌توان به راحتی ارائه داد.
 • در مقایسه با بقیه متن متفاوت به نظر می‌رسند.
 • تفکیک‌های بصری برای خواننده ایجاد می‌کنند.

بهینه سازی فرمت بندی متن محتوا (Text Formatting)

بهینه سازی فرمت بندی محتواها

کلمات کلیدی را در قالبی برجسته‌ تر نشان دهید. بولد، ایتالیک یا زیرخط به خوانندگان کمک می‌کنند تا نکات اصلی و مهم‌تر را سریع‌تر و آسان‌تر بررسی و درک کنند و تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند پست کامل را بخوانند یا خیر. استفاده از رنگ‌ های متمایز نیز برای برجسته کردن روش مناسبی است، منتها دقت کنید اگر از رنگ‌های که به چشم مخاطب آسیب می‌رسانند استفاده نکنید. برای مثال رنگ سفید و زرد! این دو رنگ باعث می‌شوند تا متن ناخواناتر شود و خواننده بدون توجه به کلمه کلیدی شما از آن بگذرد.

دقت کنید قالب بندی متن محتوا خواننده را جذب میکند ولی از گزینه‌های قالب‌بندی بیش از اندازه استفاده نکنید. تنها نکات مهم و قالب توجه را بولد یا رنگی کنید. استفاده بیش از حد آن‌ها می‌تواند متن شما را گیج کننده و غیرحرفه‌ای نشان دهد.

بهینه سازی متن جایگزین و زیرنویس تصاویر (Alt Text)

متن جایگزین تصاویر

مطالعات نشان می‌دهند که زیرنویس تصاویر بیشتر از هر چیز در صفحه وب مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرند. گوگل هم از متن جایگزین تصاویر برای نمایش تصاویر شما در نتایج جستجو استفاده می کند. از تصاویر قوی با یک زیرنویس عمیق استفاده کنید. زیرنویس‌ها شامل دو تا سه جمله می‌شوند. همین تعداد جملات به قدر کافی می‌تواند مخاطب شما را جلب کند.

از تصاویر مصنوعی و غیر واقعی استفاده نکنید! خوانندگان شما با دیدن فردی که شبیه خودشان «واقعی» است بیشتر جذب نوشته‌ی شما می‌شوند. از تصاویری استفاده کنید که با نور طبیعی و در زندگی واقعی گرفته‌ شده‌اند.

تا حد امکان از تصاویری که چهره فرد در آن دیده می شود، استفاده کنید. تصاویری با بدن‌های بی سر هیچ جالب و قابل درک نیستند. مخاطب با دیدن چهره فرد در تصویر می‌تواند از احساسات او با خبر شود.

زیرنویس تصاویر یا متن جایگزین تصاویر، بیشتر از خود تصاویر مورد توجه قرار می گیرند!

برای مثال می‌خواهید نشان دهید «با خرید یک ماشین ظرف‌ شویی چقدر کارها آسان ‌تر می‌شود» قطعاً یک خانم یا آقای خوشحال در تصویر هنگام خرید ماشین ظرف‌شویی این حس را به مخاطب القا خواهد کرد.

بهینه سازی محتوا با لینک دهی خارجی و داخلی

لینک‌های داخلی به مطالب مرتبط درون وب سایت شما، کاربران را در سایت شما نگاه می‌دارد. اگر آن‌ها از تولید محتوای شما لذت ببرند به دنبال چیزی مشابه آن خواهند بود. لینک‌های خارجی برای وقتی مناسب است که می‌خواهید به سایت‌ها و موضوعاتی حرفه ای ‌تر اشاره کنید. یک متن حرفه‌ای از هر دوی آن‌ها بهره می‌برد تا محتوای ارزشمند را به دست مخاطب برساند.

لینک های داخلی به بیشتر خوانده شدن مطالب وبسایت شما کمک می کنند.

علاوه بر این، مزیت دیگرش آن است که اگر کسی آن مطلب را روی سایت خود بدون دست‌کاری کپی و پیست کند، لینک‌های سایت شما (لینک های داخلی) همچنان داخلش باقی می‌ماند و مخاطبان به منبع اصلی مطلب هدایت می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم کاربران اینترنت قبل از خواندن کامل متن با یک نگاه سریع و اجمالی آن را بررسی و ارزیابی می‌کنند. تولید محتوای که بتواند این ارزیابی را برای آن‌ها آسان‌تر کند بر جذب و تبدیل آن‌ها به خوانندگان بالقوه، تأثیر می‌گذارد. استفاده از عنوان‌های مناسب، انتخاب کلمات کلیدی و کلیدواژه‌های مناسب، استفاده از بندهای کوچک همراه با فضای سفید کافی در میان آن‌ها همگی بر تسریع ارزیابی خوانندگان تأثیر می‌گذارند. فهرست بندی همراه با شماره و نقطه‌گذاری، قالب‌بندی کلمات به کمک بولد یا ایتالیک کردن آن‌ها یا استفاده از رنگ‌ها به برجسته کردن نکات کلیدی محتوا کمک بزرگی می‌کند.

تولید محتوای موثر فرایندی است که تأثیر واضح و چشمگیری بر مخاطبان شما خواهد گذاشت. هنگامی که به روند تولید محتوا عادت کنید، می‌توانید محتوای خلاقانه‌تری ایجاد کنید که نه تنها مخاطبان شما را خوشحال کند بلکه باعث رشد و توسعه کسب و کار شما نیز بشود.

 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو