بازاریابی محتوایی موفق در شرکت های خارجی: از توشیبا تا لینکدین

شرکت هایی مثل رولکس، سیسکو و ردبول، چطور از بازاریابی محتوا استفاده می کنند؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی موفق در شرکت های خارجی: از توشیبا تا لینکدین
شیما جعفری|چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1896 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • 1) بازاریابی محتوایی در شرکت رولکس (Rolex)
  • 2) بازاریابی محتوایی در شرکت سیسکو (Cisco)
  • 3) بازاریابی محتوایی در شرکت توشیبا (TOSHIBA)
  • 4) بازاریابی محتوایی در شرکت ماریوت (Marriott)
  • 5) بازاریابی محتوایی در شرکت اینتلیجنتسیا (Intelligentsia)
  • 6) بازاریابی محتوایی در شرکت لینکدین (LinkedIn)
  • 7) بازاریابی محتوایی در شرکت زیراکس (Xerox)
  • 8) بازاریابی محتوایی در شرکت ردبول (Red Bull)
  • جمع بندی و نتیجه گیری

بازاریابی محتوایی  یکی از جدیدترین اشکال بازاریابی است ، اما با این وجود اثبات شده که یکی از مؤثرترین روش ها در این زمینه است. طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط شورای رسمی محتوا ، 72٪ از بازاریابان معتقدند که بازاریابی محتوایی،  ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بهتری را نسبت به تبلیغات مندرج در نشریات، به دست می دهد. این در حالی است که 69٪ آنها احساس می کنند که این روش از بازاریابی  نسبت به روش هایی نظیر ارسال پست مستقیم و حتی روابط عمومی، بر روی مخاطبین خود اثر گذارتر است. 

با وجود این آمار و نتایج حاصله، برخی از بازاریابان همچنان نسبت به مزایای بازاریابی محتوایی کمی تردید دارند. در این نوشتار ما به بررسی رویکرد بازاریابی 8 شرکت معتبر در جهان، که از طریق استفاده موثر از بازاریابی محتوایی ، تبدیل به برندهایی بزرگ شده اند، خواهیم پرداخت.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که نسبت به قدرت این استراتژی جدید بازاریابی، مردد هستید، در ادامه با ما و داستان های این 8 برند معتبر جهانی همراه باشید.

1) بازاریابی محتوایی در شرکت رولکس (Rolex)

رولکس یکی از آن برندهایی است که می تواند سال ها و حتی قرنها به پیش برود، بدون اینکه تغییر کند. زیرا تصویر آن بر پایه یک کالای کلاسیکِ قابل اعتماد و فارغ از زمان، در ذهن مشتریانش ترسیم شده است.

حال سوال این است که در مواجهه با مواردی این چنینی که با یک برند قدیمی مواجه هستیم، چگونه می توان یک استراتژی جدید و خلاقانه در خصوص بازاریابی محتوایی داشته باشیم؟

پاسخی که برند رولکس برای این سوال دارد، تولید محتوای تصویری مشتمل بر تصاویر و فیلم های زیبا و حرفه ای از محصولات این برند و اشتراک گذاری آنها در رسانه های اجتماعی است.

در حقیقت محتوایی که رولکس از این طریق به ذهن مخاطب متبادر می کند، احساسی کاملاً مطلوب  را به کمک تصاویر و با تکیه بر ساده گراییِ توأم با اصالت، در وی ایجاد می کند.

بایستی بگوییم رولکس توانسته است در محتواهای تولید شده ی خود، همان رویکرد احترام و اعتمادی که مخاطبین این برند نسبت به آن دارند را، منعکس نماید و البته در این زمینه بسیار موفق بوده است.

یکی از درسهایی که عملکرد برند رولکس به ما می دهد این است که  کیفیت ارجح به کمیت است. حقیقتاً این اصل مهمی است که انجام آن در حوزه رسانه های اجتماعی که در آن شما مجبور هستید یک جریان ثابت  از محتوا را برای مخاطبین تولید کنید، کاری دشوار است. چرا که شما بایستی بتوانید همیشه در مقابل دیدگان مخاطب، حضورتان را حفظ کنید. بنابراین برای رسیدن به این هدف بهتر است که روی کیفیت متمرکز شوید.

2) بازاریابی محتوایی در شرکت سیسکو (Cisco)

سیسکو (یک شرکت بسیار معتبر جهانی در عرصه ی IT) همواره از بازاریابی محتوا و رسانه های اجتماعی برای فعالیت های بازاریابی خود استفاده کرده است. با این حال ، تیم بازاریابی یک برند تا زمانی که کالای جدیدی را در رسانه های اجتماعی عرضه نکرده اند، نمی توانند تخمین بزنند که این استراتژی (یعنی بازاریابی محتوایی و رسانه های اجتماعی) تا چه اندازه موثر خواهد بود.

به همین منظور سیسکو از چند سال پیش حرکت جدیدی را شروع کرد و تصمیم گرفت از کمپین های دیجیتالی طی یک مطالعه ی موردی برای اندازه‌گیری ROI بازاریابی محتوایی و استراتژی‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده کند.

در نتیجه ی این رویداد، مدیران این شرکت بسیار متعجب شدند از این که دریافتند این استراتژی، با صد هزار دلار کمتر از آنچه که پیش بینی شده بود ، می تواند آنها را به اهداف اصلی خود برساند.

در نهایت، این به عنوان یکی از 5 اقدام برتر در تاریخ  این شرکت ثبت شد و در حقیقت نقطه ی عطفی بود برای تصویب جایگاه رسانه های اجتماعی و بازاریابی محتوایی.

به عبارت ساده تر رسانه های اجتماعی راهی عالی برای جلب توجه ها به تلاشهای شما برای بازاریابی محتوایی هستند ، اما تعیین کمیت ROI شما همیشه مهم است.

از مثال سیسکو بیاموزید و سیستمی را برای سنجش اثربخشی استراتژی های بازریابی خود راه اندازی کنید.

3) بازاریابی محتوایی در شرکت توشیبا (TOSHIBA)

اگرچه بازاریابی محتوایی معمولاً به عنوان یک استراتژی بازاریابی B2C (نوعی از بازاریابی که از طریق آن، یک شرکت محصولات خود را به طور مستقیم به مصرف کننده می فروشد)تلقی می شود ، اما توشیبا ثابت کرده است که  از این روش بازاریابی در استراتژی بازاریابی B2B (نوعی از بازاریابی که یک شرکت محصولات خود را به شرکت دیگری می فروشد) نیز می توان استفاده کرد و مشتری های جدیدی را در سراسر جهان پیدا کرد.

در سال 2011 این برند با هدف ارتقاء آگاهی از راه حل های انرژی تجدیدپذیر خود ، یک "جامعه هوشمند" ایجاد کرد.

آنها ابتدا پلتفرم خود را برای کلمه کلیدی "جامعه هوشمند" بهینه کردند و سپس در یک کمپین بزرگ سئو، برای تقویت رتبه خود سرمایه گذاری کردند و رتبه ی خود را بالا کشیدند.

رقابت در این عرصه با سایر رقبا برای TOSHIBA بسیار مؤثر بود و این شرکت توانست  160 هزار فالوور در لینکدین کسب کند و این موفقیت خود را مدیون کمپین "جامعه هوشمند" بود.

4) بازاریابی محتوایی در شرکت ماریوت (Marriott)

بسیاری از شرکت های هتلداری برای رشد مارک های خود از بازاریابی محتوا استفاده می کنند ، اما ماریوت قصد دارد از این سطح فرتر رفته و به مراحل بعدی برسد.

گروه ماریوت اخیرا یک استودیوی خلاقانه در سطح جهانی جدید ایجاد کرده است که انواع محتوای سرگرم کننده را متناسب با صنعت سفر، برای مسافرین و گردشگران در سراسر دنیا تولید می کند.

شعار ماریوت در این زمینه از این قرار است که: ما میخواهیم که بزرگترین تولید کننده محتوای مرتبط با سفر در جهان باشیم.

بازاریابی محتوایی همواره یک استراتژی عالی برای ماریوت برای ساخت برند خود بوده است و همانطور که مشاهده می کنید به این شرکت کمک کرده است که بازهم ابتکارات عمل جدیدی را به دست بگیرد.

5) بازاریابی محتوایی در شرکت اینتلیجنتسیا (Intelligentsia)

Intelligentsia یک شرکت قهوه است که مخلوطی از قهوه بو داده را با شراب های آلمانی، در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. اگرچه مدل کسب و کار آنها، با فنآوری های پیچیده ای درگیر نیست، اما بازاریابی محتوایی به مطرح شدن این برند کمک بسیار زیادی کرده است.

این شرکت درگیر شیوه های مختلف بازاریابی محتوا است ، اما بسیاری از کارشناسان بازاریابی محتوا ادعا می کنند که دستورالعمل های  تهیه ی محصولات Intelligentsia همان چیزی است، که این برند را از بقیه مجزا می کند.

اما چه چیز خاصی در مورد دستورالعمل های  تهیه ی محصولات Intelligentsia وجود دارد؟

به نظر می رسد که این دستور العمل ها، مطالب ساده ای هستند، اما آنچه آنها را برجسته می کند، عکس های شگفت انگیز و راهنمایی های دقیقی است که به خوانندگان ارائه می کنند.

در نتیجه این دستورالعمل ها در بسیاری از شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و مخاطبان و مشتریان زیادی را برای این برند، گرد هم آورده است.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که بخشی از محتوای تولیدی خود را که بر اساس نیازهای مخاطبانتان تولید می شود، به رایگان در اختیار آنها قرار دهید و به این ترتیب هم از رقبای خود متمایز شوید و هم برند خود را به طور گسترده و به اصطلاح ویروس وار (Viral) در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی انتشار دهید.

6) بازاریابی محتوایی در شرکت لینکدین (LinkedIn)

اگرچه لینکدین در ابتدای شروع به کار، قصد رقابت با فیس بوک را داشت اما به مرور زمان تبدیل به یک پلت فرم محبوب برای اشتراک گذاری محتوا ، به ویژه برای شرکت هایی که شد که از مدل بازاریابی  B2Bپیروی می کنند.

لینکدین بخش عمده ای از این موفقیت را مدیون استفاده از بهترین شیوه های بازاریابی محتوا است. تا به امروز ، LinkedIn از ابزارهایی مانند Sales Navigator و TeamLink برای بهبود عملکرد استراتژیهای بازاریابی محتوای خود استفاده کرده است.  بنابراین با توجه به نحوه ی عملکرد این شبکه به این نتیجه می رسیم که تولید ابزارهای با ارزش می تواند راهی عالی برای ایجاد ارزش بیشتر نزد مشتریان باشد.

7) بازاریابی محتوایی در شرکت زیراکس (Xerox)

زیراکس پیشروترین شرکت فتوکپی در جهان است. شاید باور این موضوع سخت باشد، که همین نام شرکت، این کمپانی را دچار مشکلات خاصِ برند بودن کرد. برای توضیح بایستی بگوییم که مردم در سراسر جهان این شرکت را به خدمات فتوکپی می شناسند و همین امر باعث شده بود که سایر خدمات کمپانی زیراکس، نظیر سروریس های IT از دید مردم مخفی بماند. اما زیراکس برای حل این مشکل چه کار کرد؟

امروز یکی از بزرگترین مؤلفه های استراتژی بازاریابی محتوا در کمپانی زیراکس ، مجله دیجیتال آن  به نام Business Real است. از آنجا که این مجله بسیار محبوب بوده و مشتمل بر مطالب ارزشمند و کارآمدی هست ، بسیاری از برندها و افراد تلاش می کنند تا این مجله را به دست آورند و از آن استفاده کنند.

زیراکس در این رابطه می گوید: ما به دنبال اطلاع رسانی و آموزش مشتریان خود و به روز رسانی آنها خواهیم بود. زیرا آنها در امورات خود با تغییرات بزرگ مقابله می کنند. بنابراین ما می خواهیم همراه آنها در رویارویی با تغییرات باشیم.

در حقیقت هدف این برند این است، که ادراکات را نسبت به برند Xerox تغییر دهید تا مردم بدانند که این کمپانی یک رهبر جهانی در خدمات فنآوری محور به شمار می آید.

بنابراین زیراکس نشان داد که به کمک محتوا و بازاریابی محتوایی، هم می توان نگاه مشتری را تغییر داد و هم درک وی را از برند خودتان وسعت ببخشید.

8) بازاریابی محتوایی در شرکت ردبول (Red Bull)

رد بول به خاطر استفاده از بازاریابی محتوا برای  حضور پیشرو در تجارت نوشیدنی انرژی زا، به نام است. بنا به گزارشها ی موجود، این شرکت در سال 2013 بیش از سه برابر بیشتر از شرکت Monster (یک شرکت کاریابی) درآمد داشته است، که می توان این امر را تا حد زیادی به استفاده از تلویزیون ردبول برای بهبود برندسازی آن هم نسبت داد.

 Red Bull TV وب سایتی است که فیلم ها و پخش مستقیم رویدادها از سراسر جهان را امکان پذیر می سازد. طبق گفته مجله بازاریابی Target ، ردبول یکی از اولین شرکتهایی بود که محتوایی را ایجاد کرد که مشتریانش به طور فعال به دنبال آن بودند. در نتیجه ، تعداد زیادی از افراد علاقمند به فعالیت های ماجراجویانه ای که اغلب مشروبات الکلی ردبول در آن شرکت می کنند، فوراً این شرکت را در لیست علاقه مندی های خود قرار داده و آن را از سایر رقبایش تمایز می دهند.

بنابراین نگاه به تجربه ی رد بول نشان می دهد که نیازی نیست که بازاریابی محتوایی فقط در صنعت شما متمرکز شود، بلکه می تواند با تمرکز بر فعالیتهایی که مشتریان شما به آن علاقه دارند نیز موفق باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

با نگاهی به تجربیات برترین برندهای دنیا و استفاده هایی که این بازیگران عرصه ی تجارت جهانی از بازاریابی محتوایی کرده اند، متوجه جایگاه ویژه ی بازایابی محتوایی در بهبود عملکرد این برندها و حتی ابقای آنها در دنیای تجارت الکترونیک می شویم. برخی برندها به تازگی کار خود را آغاز کرده اند و برخی دیگر عمری به درازای چند نسل از یک خانواده را دارند، با این حال ، همه این برندها در یک ویژگی مشترک هستند و آن اینست که آنها "ارزش ایجاد محتوای عالی را برای درگیر کردن مخاطبان خود و دستیابی به بازارهای وسیع تر" تشخیص می دهند. بنابراین زمان آن به پایان رسیده که با بهره گیری از بازاریابی محتوایی صرفا به دنبال عرضه ی مستقیم محصولات و یا خدمات خود باشیم، چراکه امروز بازاریابی محتوایی در مسیر رسیدن به هدف خود که همان معرفی برند مورد نظر شماست، تلاش می کند بخشی قابل توجهی از نیازهای روزمره و حتی تخصصی کاربر را بر طرف سازد و در نهایت به وسیله ی کمکی که ارائه می دهد، معرف برند، محصول و یا خدمات مورد نظر شما خواهد بود. بازاریابی محتوایی امروز چند قدم فراتر رفته و به لایه های بیشتری از زندگی افراد نزدیک شده است تا بتواند بیشتر و نزدیک تر به زبان مخاطب صحبت کرده و نیازهای بیشتری را برای وی مرتفع سازد. بنابراین با توجه به توضیحات ارائه شده و تجربیاتی که از 8 برند معتبر در سطح جهان، مطرح کردیم، زمان آن فرا رسیده است که به بازاریابی محتوایی نگاهی متفاوت تر و کاربردی تر داشته باشیم و برای پیوند برقرار کردن با تعداد بیشتری از مخاطبان، حتما به بازاریابی محتوایی دست همکاری بدهیم.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

شیما جعفری

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما