10 نکته برای رفتار حرفه ای نویسنده محتوا با مشتری

چگونه به عنوان یک تولید کننده محتوا، رفتار حرفه ای با مشتری داشته باشیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>تولید محتوا
10 نکته برای رفتار حرفه ای نویسنده محتوا با مشتری
سمانه رحیمی|سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1564 کلمه|مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • نکاتی که به عنوان نویسنده فریلنسر باید رعایت کنیم 
  • به مشتری جهت رسیدن به اهدافش کمک کنیم
  • از تجربه‌ای که کسب کرده‌اید به بهترین نحو استفاده کنید
  • اهمیت شبکه ‌های اجتماعی
  • مشتری را با اعتمادسازی حفظ کنید 
  • به یک برند تبدیل شوید!
  • روی نقاط قوت خود تمرکز داشته باشید
  • بهره‌ وری خود را بهبود ببخشید
  • از مواردی که باعث حواس پرتی شما می‌شود دوری کنید
  • دایره لغات و مهارت نگارشی خود را افزایش دهید
  • انتقاد پذیر باشید

تولید محتوا به عنوان یک نویسنده دورکار، می‌تواند یک حرفه لذت‌بخش و سرگرم کننده باشد، با درآمد بالا و پتانسیل رشد بیشتر نسبت به شغل‌های آنلاین و فریلنسر دیگر، البته اگر در این راه درست قدم بردارید. باید به این نکته توجه داشته باشید که یادگیری اصول نویسندگی مانند دستور زبان، املاء، خلاقیت، مختصر نویسی و... برای موفق شدن در این حرفه ضروری است. با توجه به بیشتر شدن مشاغلی که می‌خواهند برند خود را به صورت آنلاین از طریق محتوا ارتقاء بخشند، فرصت‌های شغلی نویسنده فریلنسر رو به افزایش است.

نکاتی که به عنوان نویسنده فریلنسر باید رعایت کنیم 

به مشتری جهت رسیدن به اهدافش کمک کنیم

وقتی یک مشتری به شما رجوع می‌کند، در رابطه با تولید محتوا برای موتور جستجو اطلاع کمی دارد (یا تقریبا هیچ اطلاعی) ، پس از همکاری با آن‌ها می‌توانید بهترین شیوه‌ و راه‌ حل‌ها را برای رتبه‌بندی موتور جستجو پیشنهاد دهید. با بهبود جایگاه‌شان در شبکه آنلاین، شما به آن‌ها برای رسیدن به تجارت و اهداف‌شان جامعه عمل پوشانده‌اید. بعد از پایان دادن پروژه می‌توانید در رابطه با روش و اطلاعاتی که استفاده کرده‌اید به طور مختصر به آن‌ها توضیح دهید. شاید به نظر زیاده‎‌روی باشد اما بهتر است از مشتری‌های خود در رابطه با میزان رضایتی که با کار کردن با شما داشته‌اند سوال کنید.

از تجربه‌ای که کسب کرده‌اید به بهترین نحو استفاده کنید

هنگامی که رئیس خود می‌شوید، در بالاترین سطح حرفه خود قرار گرفته‌اید که البته این تمام راه نیست با توجه به اینکه نسبت به خودتان و کاری که در حال انجام دادن آن هستید تعهد دارید باید در کارهای خود تعادل ایجاد کنید. مسلماً می‌توانید با استفاده از تجربه‌هایی که در پروژه‌های قبلی کسب کرده‌اید مدیریت بهتری روی کارهایتان داشته باشید.

نظریه کاترین کانوی در رابطه با کسب تجربه: کاترین کانوی به عنوان یک نویسنده فریلنسرمیگوید هر چه بیشتر در این حرفه کار کنید، در رابطه با نیازهای افرادی که شما را برای پیشبرد اهدافشان استخدام می‌کنند اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. آن‌چه می‌خواهید به مشتریان خود اثبات کنید این است که شما راه‌حل مسئله آن‌ها هستید، کارهای با کیفیت باعث ایجاد رضایت شده و همکاری مجدد با آن‌ها را تضمین می‌کند.

کسب تجربه

اهمیت شبکه ‌های اجتماعی

صرف نظر از اینکه چقدر با اینستاگرام، فیسبوک و یا لینکدین آشنایی و مهارت دارید. نمی‌توان از اهمیت شبکه‌های اجتماعی غافل شد، به غیر از نشریات و وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی یکی از دیگر رسانه‌های مهم برای دیده شدن هستند. شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد تعامل اجتماعی بیشتری می‌شوند، تفاوتی نمی‌کند محتوایی که در آن قرار داده‌اید، مطلبی برای یک برند تجاری یا یک داستان باشد. تعداد کامنت‌ها، لایک‌ها و اشتراک‌گذاری پست‌های شما می‌تواند اثباتی بر جذاب بودن کارهایی باشد که باعث تداوم همکاری مشتری‌های فعلی و همچنین جذب مشتری‌های جدید می‌شود. همچنین علاوه بر این‌ها، با افرادی که مانند شما نویسنده فریلنسر هستند و یا کسانی که در حوزه دیگری از تولید محتوا فعایت می‌کنند می‌توانید ارتباط برقرار کنید و از تجربه‌های آن‌ها بهره ببرید.

مشتری را با اعتمادسازی حفظ کنید 

عوامل زیادی در حفظ مشتری موثر است که شاید شما آن‌ها را مهم قلمداد نکنید. تصور کنید یک هتل زنجیره‌ای برای تولید محتوای وب‌سایت خود درخواست همکاری با شما را داشته باشد، این امر به دانش محلی، تخصص نسبی در سئو و... نیاز دارد، حال امکان دارد بعدها یکی از شعبه‌های خود را در شهر دیگری احداث کنند. هنگامی که شما به آن شهر بروید و یک خبرنگار برای مطالعه فرهنگ آن شهر به آن‌ها پیشنهاد دهید در حقیقت اعتماد مشتری خود را جلب کرده و جدیت در کارتان را نشان داده‌اید. همچنین برای توسعه دادن کار خود از بازاریابی غافل نمانید تنها منتظر دیده شدن و مراجعه آن‌ها نباشید، خودتان نیز به دنبال آن‌ها رفته و در رویدادها و همایش‌ها شرکت کنید و روابط کاری خود را افزایش دهید.

به یک برند تبدیل شوید!

مادر من آشپزی خوبی دارد، اما آیا می‌تواند غذاهایش را در یک مغازه فست‌فود به خوبی به فروش برساند؟ به هیچ وجه! این یک قانون بازاریابی ساده است: مارک‌ها فروش بهتری دارند. توجه داشته باشید که تنها فعالیت داشتن در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی کافی نیست! سعی کنید مطالب خود را به صورت منحصر‌ به فرد انتشار دهید و به تبدیل کردن کارتان به یک برند تمرکز داشته باشید. یکی دیگر از روش‌ها پست‌های آموزشی است، می‌توانید بخشی از تجربه‌هایی که کسب کرده‌اید را به صورت پست‌های آموزشی در اختیار کاربرهای خود قرار دهید تا همانطور که در قبل گفته شد با تعامل داشتن بیشتر کاربران کیفیت کاری شما شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشد به یک برند تبدیل شوید.

اگر به نویسندگان بزرگ، نگاهی بیندازید به این نکته پی خواهید برد که بیشترشان با نام تجاری که در جامعه‌‌شان به دست آورده‌اند کسب درآمد می‌کنند.

قدرت یک برند

روی نقاط قوت خود تمرکز داشته باشید

اگر بخواهید در همه موضوع و زمینه‌های موجود نویسندگی کنید این روش به موفقیت ختم نمی‌شود! از آنجا که مدیران مشاغل برای بقا در اینترنت و دنیای آنلاین به دنبال بازاریابی حرفه‌ای محتوا هستند به متخصصان موضوعی بیشتری احتیاج دارند. اگر در تلاش باشید که به همه آن‌ها کمک کنید، به این معنی است که به کسی کمک نخواهید کرد. مهارت‌های خود را مشخص کرده و تقویت کنید: مباحثی که به آن‌ها علاقمند هستید، موضوعاتی که شما را هیجان زده می‌کند و مهارت‌های نوشتاری شما را به بهترین شکل نشان می‌دهد.

بهره‌ وری خود را بهبود ببخشید

به عنوان یک نویسنده فریلنسر باید این را به این موضوع توجه داشته باشید که زمان برای شما مانند پول است. البته که شما می‌خواهید اطمینان پیدا کنید برای پروژه خود وقت کافی گذاشته‌اید اما نمی‌توان 12 ساعت وقت برای یک پست ‌وبلاگ 500 کلمه‌ای صرف کرد! در روز باید وقت خود را به نحوی مدیریت کنید تا بتوانید چند پروژه در روز انجام دهید. در غیر این صورت نمی‌توانید به درآمد قابل قبولی که انتظارش را دارید دست پیدا کنید. همچنین باید به دو مرحله‌ی ایجاد یک متن و ویرایش آن که متفاوت از یکدیگر هستند توجه داشته باشد، صرفا نوشتن مطلب کافی نیست، استفاده درست از کلمات، نگارش و ویرایش و مهارت نویسندگی آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید مطلب را سریع نوشته و سپس آن را ویرایش کنید. نوشتن سریع به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را در صفحه پیاده‌سازی کنید بدون آنکه آن‌ها را از یاد ببرید و سپس بعد از مدتی به ویرایش آن بپردازید، مطلب کلی کمک بیشتری برای ویرایش متن کرده، و به شما برای جایگذاری مناسب کلمات دید بهتری می‌دهد.

یکی دیگر از تکنیک‌های مورد علاقه نویسندگان استفاده از روش پومودورو است: پروژه‌های خود را با فواصل متمرکزتر و وقفه‌های کوتاه انجام می‌دهند، روشی که به طور معمول انجام می‌شود بعد از هر 25 تا 30 دقیقه کار 5 دقیقه استراحت است.

انتخاب محیط کاری مناسب یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به شما برای بهره‌وری بیشتر کارتان کمک کند. در محیط خانه فضای مشخصی برای کار انتخاب کنید در عین حال انعطاف‌پذیر هم باشید. فریلنسر بودن می‌تواند در عین حال موهبت و یا دردسر باشد! پس انتخاب یک محیط کاری مناسب را کم اهمیت قلمداد نکنید. همچنین بعضی اوقات می‌توانید به جای کار کردن در خانه به یک پارک بروید، تغییر مناظر می‌تواند تمرکزتان را بهبود بخشیده و خلاقیت شما را افزایش دهد.

از مواردی که باعث حواس پرتی شما می‌شود دوری کنید

در حالی که مشغول نوشتن و یا تحقیق هستید حذف تمام مواردی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود ضروری است. از چک کردن رسانه‌های اجتماعی خودداری کرده و ترجیحاً تلفن‌همراه خود را به حالت بی‌صدا بگذارید. تا به حال به لینکی در اینترنت کلیک کرده‌اید تا 10 دقیقه از وقت شما را برای خواندن مطلبی در رابطه با اخبار پیرامون یک بازیگر بگیرد؟ برای همه ما پیش آمده، پس سعی کنید از حواس پرتی‌های بی‌ربط جلوگیری کنید. دوستان و خانواده شما باید این موضوع را درک کنند که نوشتن سرگرمی شما نیست، شغل شماست. وقت کاری خود را به آن‌ها اطلاع دهید، اگر اجازه دهید که در هر ساعتی با شما در تماس باشند تصور می‌کنند که این موضوع ایرادی ندارد در حالی که اینطور نیست!

 مواردی که باعث حواس پرتی شما می‌شود

دایره لغات و مهارت نگارشی خود را افزایش دهید

بعد از اینکه مقاله خود را به پایان رساندید، چندین بار آن را مطالعه نموده  و به دنبال غلط‌های املایی و دستور زبان باشید. این موضوع به اعتبار نوشته شما کمک شایانی می‌کند. همچنین با خواندن مقاله و کتاب‌های متفاوت با لغت‌های بیشتری آشنا می‌شوید که به شما برای استفاده از کلمه‌های متفاوت کمک زیادی می‌کند.

انتقاد پذیر باشید

اگر از شما خواسته شد تا بار دیگر متن را بنویسید و یا متنی که نوشتید به تأیید نرسید ناامید نشوید و در عوض تلاش خود را بیشتر کنید. انتقادهایی که به شما می‌شود می‌تواند مهارت‌های نوشتاری را شما را افزایش دهد، بنابراین انعطاف‌پذیر باشد. موفق‌ترین افراد شکست را پله‌ای برای کسب تجربه و رسیدن به موفقیت می‌بینند. همچنین قاطع بودن را تمرین کنید، اگر بیش اندازه از شما سوال پرسیده شود باید مهارت این را داشته باشید که چگونه مودبانه جواب دهید.

اگر نسبت به انتقادی که به شما می‌شود واکنش ضعیفی داشته باشید، نه تنها به روابط شما با آن مشتری بلکه به اعتبار شما به عنوان نویسنده فریلنسر تأثیر می‌گذارد، سعی کنید کمی به خود فرصت داده و بعد مودبانه پاسخ دهید. در عین حال که مجبور نیستید با انتقادی که به شما می‌شود موافق باشید، باید با احترام رفتار کنید.

نتیجه گیری

 اگر حرفه نویسندگی را به صورت فریلنسر انتخاب کرده‌اید، ساختن نمونه کار را از مهمترین موارد پیشرفت شغلی خود در نظر بگیرید و از منابع مناسبی انتخاب کنید. همانطور که در قبل گفته شد با توجه به اینکه عصر فناوری رو به پیشرفت قرار دارد و مدیران مشاغل زیادی جای خالی حضور خود در شبکه‌های اینترنت را حس می‌کنند تقاضا برای انواع خدمات تولید محتوا مخصوصا نویسنده فریلنسر رو به افزایش است از طرفی این را هم باید در نظر گرفت که کار کردن به صورت فریلنسر همان طور که محاسن زیادی داشته و می‌تواند درآمد بالایی برای شما به ارمغان آورد، معایبی هم دارد و گاهی اوقات آنطور که می‌خواهید پیش نخواهد رفت اما این مهارت شماست که بتوانید خود را در موقعیت‌های متفاوت مدیریت کنید.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما