نکات موثر در پیشرفت بازاریابی محتوایی

چه نکاتی باعث موفقیت ما در بازاریابی محتوایی می شود؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نکات موثر در پیشرفت بازاریابی محتوایی
علی لواسانی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

آینده بدون محتوا معنایی نخواهد داشت! در آینده‌ای نزدیک، بازاریابی محتوایی به یک صنعت میلیاردی تبدیل خواهد شد. همانطور که می‌دانید هدف بازاریابی محتوایی، ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند است که باعث جذب و حفظ مخاطب برای مشتری در شبکه اینترنت می‌شود. بازاریابی محتوایی یکی از کارآمدترین روش های بازاریابی مدرن است، در مقایسه با تبلیغات سنتی هزینه کمتر و تأثیر بهتری بر مخاطب داشته و باعث فروش بیشتر می‌شود. در ادامه چند نکته مهم را برای پیشرفت در بازایابی محتوا بررسی می‌کنیم.

نکاتی که باعث پیشرفت شما در بازاریابی محتوایی می شود 

1) به دنبال کیفیت محتوا باشید تا کمیت

اگر به جای یک پروژه، چند پروژه‌ را همزمان قبول کنید باعث پایین آمدن کیفیت عملکرد شما می‌شود. با عدم تمرکز، محتوای ضعیفی تولید کرده که در این صورت باعث نارضایتی مشتری خواهید شد. محتوای خوب را می‌توان به چند عنوان تقسیم کرد:

  • محتوا باید مفید باشد

مفید بودن محتوا به مخاطب کمک می‌کند تا به هدف و یا جواب سوالی که دارند برسند. هنگامی که محتوا مطابق با خواسته‌‌های مشتری باشد تصویر خوبی از شما بر جای خواهد گذاشت. مشتریان به شما اعتماد کرده و در آینده نیز به شما مراجعه خواهند کرد.

  • محتوا باید حاوی اطلاعات آموزنده باشد

بعضی اوقات مطلبی آموزنده، باعث ایجاد ارزش بیشتر در محتوا می‌شود اما منظور این نیست که راهنمای آموزشی تولید کنیم. هدف این است که مطلبی آموزش دهیم که ممکن است در آینده برای مخاطب کاربردی باشد.

  • محتوا باید جذاب باشد

ارزش یک محتوای جذاب را هرگز نباید دست کم گرفت. سرگرمی‌هایی که افراد با آن ارتباط برقرار می‌کنند مانند ویدئو‌ها که گاهی اوقات به دلیل جذابیت بین کاربران همه‌گیر می‌شوند. هوشمندانه و به موقع استفاده کردن از این روش می‌تواند تأثیر به سزایی در کیفیت محتوای شما داشته باشد.

2) از روش‌های متنوع برای بازاریابی محتوایی استفاده کنید

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بازاریابی محتوایی صرفاً به یک روش محدود نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین روش‌ها، استفاده از محتوای ویدئویی است. ثابت شده است که ویدئو یکی از بخش‌های مهم و جذاب برای بازدیدکنندگان است زیرا ویدئو از هر دو جنبه دیداری و شنیداری بیننده را جذب می‌کند. همچنین می‌توانید از کتاب‌های الکترونیک و یا اینفوگرافیک نیز استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌های مهم بازاریابی محتوایی، تولید پادکست است که با توجه به افزایش هر چه بیشتر مخاطب آن، اثر بخشی زیادی در جذب مخاطب دارد.

3) تمرکز بر ایجاد محتوای منحصر به فرد

بزرگترین اشتباه، ایجاد وب‌سایتی است که محتوای استفاده شده در آن منحصر به فرد نبوده و کپی از دیگر مقاله‌های موجود باشد، این موضوع باعث پایین آمدن اعتبار سایت شده که باید بار دیگر برای بالا آمدن رتبه سایت در اینترنت تلاش کرد.

در صورتی که می‌خواهید به یک برند تبدیل شوید باید به این نکته توجه داشته باشید که تمرکز بر محتوای منحصر به فرد است که به شما در ادامه راه کمک می‌کند.

4) اهمیت ارتباط با مشتری

بازاریابی کلاسیک در گذشته اینگونه بود که تلاش می‌کردند در رابطه با خدمات خود به مشتریان آگاهی داده و بعد تنها تا زمان خرید با مشتری رابطه‌ای کوتاه مدت ادامه داشت که پس از آن، مشتریان مورد بی‌توجهی قرار می‌گرفتند. در صورتی که امروزه بازاریابی محتوایی به عنوان روشی برای ایجاد ارتباط با مشتری فراتر از خرید اولیه است. بازایابی محتوایی نحوه تعامل مشتری با یک تجارت را هدف قرار می‌دهد. به عنوان مثال فرد برای خرید یک کالای دیجیتال به سایت شرکت مراجعه و خرید کرده که پس از آن از طریق بازایابی محتوایی ارتباطی مداوم با آن شرکت برقرار می‌کند. مانند اینکه امکان دارد برای سوال‌های متداول از کالای خریداری شده و یا آموزش تصویری بار دیگر به سایت مراجعه کرده یا حتی ممکن است حساب آن‌‌ شرکت را در شبکه اجتماعی دنبال کند، بنابراین این مشتری با شرکت رابطه بلند مدت برقرار کرده است که با افزودن مطالب خوب و با کیفیت می‌توان ادامه این تعامل را تضمین کرد. پس مادامی که شما با مشتریان خود ارتباط برقرار نموده و به پیشرفت و پیشبرد اهداف آن‌ها تمرکز داشته باشید نه تنها به فروش خود کمک کرده‌اید بلکه توانسته‌اید اعتماد آن‌ها را نیز جلب کنید.

ارتباط با مشتری

همچنین مطالعه بر روی مخاطب به شما برای شناخت هر چه بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. مهمترین مرحله این است که تعداد مخاطب‌های خود را از طریق ایمیل و یا کسانی که شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده‌اند برآورد کنید. تجزیه و تحلیل وب، آنالیز شبکه‌های اجتماعی و ایمیل، اطلاعات لازم مانند سن، جنسیت و تحصیلات را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید به گوگل آنالیتیک رفته و در قسمت «بررسی کلی مخاطب» از بخش‌های پر طرفدار سایت خود مطلع شوید.

5) هیچ چیز بی نقص نیست

باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که حتی اگر تمام تلاش خود را به کار ببرید، احتمال شکست وجود دارد. احتمال دارد برنامه‌ای که برای کمپین، فروش خدمات و یا... برنامه‌ریزی کرده‌اید به موفقیت نرسد و یا با مشکلاتی مواجه شود در این شرایط است که باید از قبل راه‌حلی در نظر گرفته باشید.

6) کارهای خود را برنامه ریزی کنید

اگر استراتژی و یا هدفی در کار خود نداشته باشید نمی‌توانید به خوبی عمل کنید. تفاوت افراد موفق با کسانی که تلاش زیادی می‌کنند اما نمی‌توانند کار خود را به نتیجه برسانند در نداشتن برنامه‌ریزی است.

7) نظرات مشتری‌های خود را جویا شوید

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مخاطب هدف، نظرهای مشتریان خود را جمع‌آوری کنید. این به شما کمک می‌کند تا ضروری‎‌ترین نیاز آن‌ها را شناخته و از نظر آن‌ها در رابطه با تولید محتوای خود مطلع شوید تا بهتر از قبل عمل کنید.

8) بازاریابی و توسعه کار خود را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید نتیجه‌ای که به دنبال آن هستید را کسب کنید از اهمیت بازاریابی و توسعه کار خود غافل نشوید.

در ادامه چند نکته از روش‌های بازایابی محتوایی آورده شده است:

  • برنامه‌ای برای به اشتراک‌گذاری کارهای خود در شبکه‌های اجتماعی تنظیم کنید. در شبکه‌های اجتماعی هشتگ‌ها راه‌حل خوبی برای دیدن شدن هستند ضمن اینکه استفاده از آن‌ها رایگان است!
  • استفاده از ایمیل مارکتینگ برای ارسال به مشترکان خود را فراموش نکنید.
  • وقتی صحبت از ابزارهای تبلیغ محور است، سعی کنید روشی که متناسب با بودجه شماست انتخاب کنید.

اهمیت سئو در بازاریابی محتوایی

ممکن است برخی تصور کنند تنها محتوای با کیفیت، و ویدئو و... به عنوان ابزاری برای بازاریابی محتوایی کافی است. در صورتی که بدون استفاده کردن از اصول سئو برای بهینه سازی رتبه در موتور‌های جستجو، نمی‌توان از دیده شدن وب سایت خود اطمینان پیدا کرد. در صورتی که اگر از سئو استفاده کرده باشید کاربران با جستجویی ساده می‌توانند محتوای شما را پیدا کنند.

اهمیت سئو در بازاریابی محتوایی

نقش شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی محتوایی

شبکه‌های اجتماعی به یکی از مهم‌ترین وسیله ارتباط و سرگرمی تبدیل شده‌اند، و این بدین معناست که به یکی از مهم‌ترین فضاهای مجازی برای بازاریابی، از جمله بازاریابی محتوایی تبدیل شده است. رسانه‌های اجتماعی مانند: فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، پینترست و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده عموم مردم قرار گرفته‌اند. در نتیجه جای تعجب نیست که بازاریابی دیجیتال زیادی در این رسانه‌ها انجام می‌شود. حتی سیستم‌های پشتیبانی نیز در حال انتقال به شبکه‌های اجتماعی هستند.

بازاریابی دیجیتال محدود به شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود، ویدیو‌ها را می‌توان در هر شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب، فیسبوک و... منتشر کرد اما انواع دیگر بازاریابی محتوایی، مانند مقالات وبلاگ و عکس‌ها هنوز در رسانه‌های اجتماعی با موفقیت تبلیغ می‌شوند یا به سایت‌ها پیوند می‌خورند. ترکیبی از استفاده صحیح از رسانه‌های دیجیتال و وب‌سایت‌ها نتایج خوبی را برای کمپین‌های بازاریابی شما ارائه می‌دهد.

با توجه به مواردی که گفته شد جای تعجب ندارد که چرا شرکت‌ها برای ایجاد محتوای کاربردی اهمیت زیادی قائل هستند. قدرت تولید محتوا را نباید درست کم گرفت، با توجه به اینکه هر روز تقاضا برای بازاریابی محتوایی بیشتر می‌شود.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو