پاسخ به 25 سوال متداول درباره بازاریابی محتوایی

از آشنایی با ضرورت تا تضمین موفقیت در بازاریابی محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
پاسخ به 25 سوال متداول درباره بازاریابی محتوایی
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۴ آبان ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

بازاریابی محتوایی و یا همان بازاریابی مبتنی بر متن یکی از قوی ترین روش های بازاریابی در سطح جهان است که با اینکه عمر زیادی از آن نمی گذرد، اما در همین مدت کم همه تجارت ها و صنایع بزرگ دریافته اند که این متد بازاریابی آینده آنها را در دست خواهد داشت. بازاریابی محتوایی به دلیل تازگی و نو بودن دارای ابهاماتی است و همه مدیران صنایع به دنبال رفع این ابهامات و ورود به این چرخه هستند. سؤالاتی مهم و اساسی در بازاریابی محتوایی وجود دارد که هم برای بازاریابان محتوا و هم برای مصرف کننده از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این متن با پاسخ گویی به این 25 سؤال در مورد بازاریابی محتوایی قصد داریم این دانش نو را هر چه بیشتر گسترش دهیم تا راه برای استفاده تاجران ایرانی نیز از این روش بازاریابی باز شود.

25 سوال در مورد بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

1) آیا باید بازاریابی محتوایی انجام دهیم؟

آیا واقعاً بازاریابی محتوایی لازم است؟ اکثراً مشتریان این سؤال را می پرسند که آیا اصلاً انجام بازاریابی محتوایی ضرورتی دارد یا خیر؟ البته بهتر است این سؤال را به صورت زیر اصلاح کنیم که آیا بازاریابی محتوایی برای مخاطبان مناسب است یا خیر؟  مزیت های بازاریابی محتوایی و تولید محتوای معتبر به خوبی در چند سال اخیر خود را نشان داده اند. تعداد مزیت های بازاریابی مبتنی بر متن سه رقمی شده و کسب و کارهای مختلف می توانند از این مزیت ها بهره ببرند.

2) بازاریابی محتوایی چیست؟

نعریف بازاریابی محتوایی: بازاریابی محتوایی یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که با هدف ایجاد و توزیع محتوای معتبر، ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و حفظ مخاطب و در نهایت هدایت او به سمت سودآوری شرکت انجام می گیرد. اگر نگاهی به کلمات کلیدی تجارت خود در گوگل بیندازید و شرکت هایی که در این عرصه دارای رتبه های بالایی هستند را بررسی کنید، از اهمیت بازاریابی محتوایی مطلع خواهید شد.

مؤسسات بسیار زیادی برای بازاریابی محتوایی در سطح جهان گسترش یافته اند و این حرفه را به صورت تخصصی انجام می دهند.

3) آیا بازاریابی محتوایی تأثیری دارد؟

بله بهترین پاسخی است که می توان برای این سؤال در نظر گرفت. در واقع کاربر با مطرح نمودن این سؤال سعی در اطلاع از میزان تأثیر گذاری و حمایت بازاریابی محتوایی از کسب و کار خود دارد.

4) بازاریابی محتوایی چگونه در ایجاد فروش بالاتر موفق بوده است؟

مشتری فعلی یا آینده شما به محصول شما علاقه ای ندارد، آنها علاقه مند به حل یک مشکل یا چالش، معمولاً چه سازمانی و چه شخصی هستند. با استفاده از تاکتیک های بازاریابی محتوایی، شرکت ها می توانند محتوای مؤثر را با هدف الهام بخشیدن به مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و به جای هدر دادن اطلاعات مربوط به محصول، محتوا بر اساس عناصری از قبیل اصالت، رهبری فکری و تجربه در حل آن مشکلات و غیره طراحی می شود.

5) چرا با بازاریابی محتوایی باید مشتریان خود را تبدیل به رقیب خود نماییم؟

وفاداری مشتری، ایجاد یک رابطه طولانی مدت و حفظ مشتری سه مؤلفه اصلی است که بازاریابی محتوایی روی آنها تمرکز دارد. برای تولید هر محصول در جهان رقبای بسیار زیادی وجود دارد و بازار از تولید کنندگان اشباع شده است. با آموزش مشتریان آنها تصمیماتی آگاهانه اتخاذ کرده و به شما به چهره فردی کارشناس و صاحب نظر نگاه خواهند کرد.

6) چگونه بازاریابی محتوایی می تواند در طول سفر خرید به مخاطب هدف ما کمک کند؟

این سؤال از جمله سؤال های پر تکرار بوده و در کانون توجه قرار گرفته است. در بازاریابی محتوایی، تولید محتوا باید به گونه ای باشد که نیازها و انگیزه در لحظات مختلف مسیر خرید مشتری در آن درج شده باشد. به طوری که لحظه به لحظه احساسات مثبت آنها به برند تقویت شده و ارزش برند را به اوج خود برساند و از طرف دیگر به صورت دائمی بتوان روی مشتری حساب کرد.

7) چگونه بازاریابی محتوایی برند را پررنگ تر میکند؟

ابتدا مطمئن شوید که مارک تجاری خود را وارد مکالمه ای می کنید که به مخاطب این محتوا مربوط است. بازاریابی محتوایی باید کاملاً با هدف صورت پذیرد و ایجاد یک محتوای مؤثر در محیطی نادرست می تواند یک اشتباه و تلف نمودن انرژی محسوب گردد. از آن گذشته یک محتوای مؤثر در بازاریابی محتوایی برای تاثیرگذاری بیشتر و ماندگاری برند در ذهن باید کاملاً بهینه تولید شده باشد. هیچ نیاز به پرگویی و یا کم پویی نیست و نویسنده از همان شروع باید بداند که قرار است داستان را در کجا به اتمام برساند که برای پیشنهاد شما و مخاطبانتان مرتبط است. از دست رفتن آن علامت بنیادی، معادل محتوا برای پرواز اشتباه است.

8) بازاریابی محتوایی چگونه باعث کسب درآمد می شود؟

برای کسب درآمد از بازاریابی محتوایی در ابتدا نیاز به ایجاد یک پروژه تجاری قوی خواهید داشت. این پروژه تنها بودجه و سرمایه مردم و مخاطبین را مورد هدف قرار نمی دهد. طبق تحقیقات، ROI بازاریابی محتوایی  بسیار بالاتر از متوسط  ROI هر نوع بازاریابی دیگر در هر مکانی است.

9) چگونه تأثیر محتوا را در فروش و درآمد زایی ارزیابی می کنیم؟

طرح این سؤال و رسیدن به پاسخ آن می تواند بهترین اولویت ها و بهترین استراتژی بازاریابی محتوایی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. برای رسیدن به درآمدزایی و ارزیابی آن باید تیم های فروش و بازاریابی محتوایی شما با همان هدف تجاری شرکت شما و چشم انداز آن هماهنگ باشند.

10) هزینه بازاریابی محتوایی چقدر است؟

بازاریابانی که تجربه محدودی در زمینه بازاریابی محتوایی دارند، اغلب نگران این هستند که هزینه تولید محتوا برای شرکتشان گران باشد. واقعیت این است که همه هزینه های بازاریابی محتوایی کاملاً بهینه شده و قابل تنظیم است و مقایسه آن با میزان سود حاصله آن را تبدیل به یک هزینه ناچیز خواهد کرد.

11) هدف ما از بازاریابی محتوایی چیست؟

اهداف بازاریابی محتوایی باید کاملاً کمی و در یک مدت زمان محدود نگاشته شوند. باید اهداف کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را برای بازاریابی محتوایی در ذهن داشته و آنها را روی کاغذ پیاده نمایید. اهدافی مانند شخصی سازی برند، پرآوازه نمودن نام برند، معرفی محصولات و خدماتی که قرار است با استفاده از سئو و تاثیر آن بر رتبه کلمات کلیدی در گوگل، افزایش یابند.

12) در بازاریابی محتوایی چه چیزی را از دست می دهیم؟

هر موفقیتی نیاز به هزینه دارد. هزینه بازاریابی محتوایی مشخص و قابل تنظیم است؛ اما هیچ نیازی به حذف سایر روش های تبلیغاتی با استفاده از بازاریابی محتوایی نخواهید داشت. بلکه این روش بازاریابی می تواند به عنوان مکمل در سایر روش ها نیز مورد استفاده قرار گرفته و آنها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

13) برای داشتن بازاریابی محتوایی موفق چه فعالیت هایی باید متوقف شود؟

بازاریابی مبتنی بر متن روز به روز در حال پیشرفت بوده و همچنان به ترفندها تاکتیک های آن افزودی می شود. انفعال و تکرار باید در این روش بازاریابی متوقف شده و شما باید روی به ایجاد تفاوت های بارز با سایر رقبا آورید.

14) چگونه تولید محتوای متفاوت و مبتکرانه ایجاد کنیم؟

برای این کار راهی جز بازی با ایده ها نخواهید داشت. خلاقیت زاییده ذهن است و هر ذهنی ایده هایی در خود دارد. برای ایجاد محتوای متفاوت ذهن اعضای تیم همگی باید مشارکت داشته باشند.

15) چگونه متوجه شوم که دیدگاه من در بازاریابی محتوایی منحصر به فرد است؟

بسیاری از بازاریابان محتوا هر روز  تلاش خود را برای ایجاد محتوایی منحصر به فرد که تاکنون هیچ کسی نمونه آن را ندیده است، میکنند. داشتن ایده های اصلی مهم است، بنابراین به جای بازی با کلمات باید سعی کنید تا ایده های اصلی به دست بیاورید. در واقع اصالت تنها راهی است که به وسیله آن بتوانید دیدگاهی منحصر به فرد در بازاریابی محتوایی داشته باشید. این اصلت را باید در پیشرفت ایده های خود در بازاریابی محتوایی مشاهده نمایید. نیازی نیست که برای داشتن محتوایی 100 درصد منحصر به فرد تمرکز کرده و انرژی زیادی را هدر دهید. بلکه می بایست روی ایده های کارساز خود تمرکز نمایید.

16) نگارش محتوا در بازاریابی محتوایی چگونه باید باشد؟

نحوه نگاه جامعه به محتوا بسیار متفاوت شده است. مخاطبین دیگر وقت کافی برای خواندن محتواهایی کسل کننده، بدون جذابیت و بدون پویایی را ندارند. از این نظر تولید محتوای تعاملی می تواند در ذهن آنها باقی بماند و حافظه آنها را به چالش بکشد.

18) کلمه کلیدی در تولید محتوای صوتی را چه کنیم؟

تحقیق در مورد کلمات کلیدی در دنیای امروز بسیار مهم است. برای ایجاد محتوای صوتی حتماً باید در این باره از طریق Google Home نتایج را جستجو نموده و تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.

18) نقش رهبر در بازاریابی محتوایی چیست؟

ورود مدیران به دنیای بازاریابی محتوایی قدیمی بسیار مهم است. یک رهبر باید مانند یک رهبر واقعی به مدیریت گروه بازاریابی محتوایی مشغول شده و افراد باید پیرو او باشند. از این نظر در انتخاب یک مدیر خوب برای بازاریابی محتوایی باید نهایت تلاش را داشته باشید.

19) چگونه می توانم از بازاریابی محتوایی برای کمک به افراد دیگر در سازمان خود استفاده کنم؟

زیبایی بازاریابی محتوایی در این است که می تواند در همه ابعاد شرکت وارد شده و تنها محدود به بازاریابی برند و محصول نمی باشد. شما می توانید برای برقراری ارتباط با سایر کارمندان از آموزش محتوا به آنها استفاده نمایید. بسیاری از مواقع اعضای تیم محتوا علاقه ای با به اشتراک گذاری دانسته ها و تجارب خود با سایر بخش ها نیستند. داشتن این تعامل می تواند روحیه تیمی شرکت را بسیار افزایش دهد.

20) چگونه می توانیم موفقیت را تضمین نموده و آن را در همه ابعاد گسترش دهیم؟

فرمولی برای تضمین موفقیت صد در صدی وجود ندارد. داشتن یک ایده و تولید محتوای منحصر به فرد دو راه حلی هستند که می توانند با تکیه به هم شما را به موفقیت نزدیک نمایند. هم از نظر منطقی و هم از نظر عاطفی باید مخاطبان خود را به چالش بکشید و هر لحظه به این هزارتوی خود بیفزایید تا مخاطب کاملاً در محتوای شما غرق شود.

21) آیا می توانیم بهترین تیم بازاریابی محتوایی باشیم؟

طرح این سؤال می تواند خبر از درک بالای انحصاری بودن محتوا داشته باشد. داشتن روحیه تیمی بالا نیز در بازاریابی محتوایی بسیار مؤثر است.

22) تفاوت بین مخاطب و ترافیک وب چیست؟

پاسخ دادن به این سؤال نشان خواهد داد که تولید محتوای شما در بازاریابی محتوایی به کدام سمت پیش می رود. تولید محتوا برای صفحات وب و ربات های گوگل می تواند با تولید محتوا برای مخاطب هدف تفاوت هایی داشت باشد. امروزه بهترین بازاریابان محتوای مبتنی بر متن تولید محتوا برای مخاطب را توصیه می نمایند. این نوع تولید محتوا می تواند تاثیرگذاری بسیار بیشتری را هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت ایجاد کند. بازدید کندگان در واقع مشتریان بالقوه شما نیستند.

منظور از ترافیک، بازدیدکننگان از وب سایت شما از طریق اینترنت هستند و منظور از مخاطبان کسانی هستند که برای ورود به سایت شما و مطالعه آن اشتیاق زیادی دارند. مهم ترین هدفی که در بازاریابی محتوایی به دنبال آن هستیم، جمع آوری مخاطبین خاص است. از این رو در هنگام تولید محتوا باید مخاطب خاص خود را در ذهن داشته باشید.

23) به چه تعداد خریدار نیاز داریم؟

هیچ محدودیتی برای تعداد خریداران در بازاریابی محتوایی وجود ندارد.

24) چگونه همه مخاطبان مختلف را مدیریت می کنیم؟ چگونه اطمینان حاصل کنیم که محتوای ما به همه آنها مربوط است؟

مخاطبین خود را دسته بندی نموده و بر اساس این دسته بندی اقدام به تولید محتوا برای آنها کنید.

25) دلیل عدم جذابیت محتوای ما در بین افراد چیست؟

رعایت اصول سئو در تولید محتوا می تواند در این راه یک قدم بزرگ برای شما باشد. تصور نمایید که یک مغازه تجاری وسط بیابان باز شده باشد. آیا کسی برای خرید و تجارت به آن مراجعه خواهد کرد؟ در شرایط عادی خیر ولی اگر این مغازه ارزشی منحصر به فرد و یکتا تولید نماید، همه با اشتیاق برای خرید به آن مراجعه خواهند نمود. به این منظور و برای افزایش بازدیدکنندگان محتوای خود می بایست:

محتوایی منحصر به فرد ایجاد نمایید که در هیچ جای دیگری نمونه آن وجود نداشته باشد. از مخاطبین خود دعوت کنید که محتوای شما را در بخش نظرات به چالش بکشند و افراد با تجربه را به کمپین شما دعوت نمایند. آنها را تشویق به اشتراک گذاری محتوای خود کنید. همیشه در حال تولید محتوایی تازه و نو باشید تا مخاطبین دلیلی برای بازگشت به وب سایت شما داشته باشند.

نسل امروز بشر نسلی است که می توان از آن به عنوان وفادارتری افراد به صنایع و تجارت ها یاد نمود. آنها همیشه ترجیح می دهند که از مکان های تجاری که یک ارزش بزرگ برای آنها تولید کرده خرید خود را انجام داده و دوباره به این مراکز بر می گردد. استفاده از این اصل در بازاریابی محتوایی می تواند در صنعت شما تبدیل به یک معجزه فروش شود. تنها کافی است خود را باور داشته باشید و پا را از خواسته های کم و اندک فراتر بگذارید. بازاریابی محتوایی دریایی از تکنیک و فنون است که برای هر لحظه ای و هر تصمیمی از جانب خریداران در آن دستورالعملی یافت می شود. اطلاعات خود را همیشه به روز نگه دارید و در این روش بازاریابی همیشه در حال یادگیری باشید.

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو