رابطه فرهنگ سازمانی با موفقیت در بازاریابی محتوایی

آیا فرهنگ تیم شما از بازاریابی محتوایی حمایت می کند؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
رابطه فرهنگ سازمانی با موفقیت در بازاریابی محتوایی
توحید ره گشای|یکشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1937 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • اهمیت بازسازی هویت فرهنگی در موفقیت بازاریابی محتوایی
 • تیم بازاریابی محتوایی
 • فرهنگ همکاری در تیم بازاریابی محتوایی
 • راهکارهای فرهنگی برای موفقیت در بازاریابی محتوایی
  • 1) ساختار تیم بازاریابی محتوایی خود را بر اصل چابکی و همکاری قرار دهید
  • 2) اعضای تیم را توانمند و متمرکز نگه دارید
  • 3) فرهنگ یادگیری را بین اعضای تیم گسترش دهید
  • 4) پتانسیل رشد تیم بازاریابی محتوایی خود را تقویت نمایید
  • 5) تنوع نگر باشید و مسمومیت را کنار بگذارید
  • 6) فرهنگ گوش دادن را ترویج دهید 
  • 7) محیطی پویا ایجاد نمایید
  • 8) مالکیت عاطفی در کارکنان ایجاد کنید 
  • 9) خلاقیت فردی اعضای تیم را افزایش دهید 

بازاریابی محتوایی موفق نیاز امروز شرکت های بزرگ است و تعداد زیادی از بازاریابان این عرصه همیشه در حال جستجوی روش ها و تکنیک های برای موفقیت بیشتر هستند. آنها همیشه در حال تعدیل و تغییر در استراتژی ها و تاکتیک های خود در بازرایابی محتوایی هستند تا روز به روز روند رشد شرکت خود را افزایش دهند. استفاده از ابزارهای مختلف، تولید محتوای معتبر، استراتژی های به روز همه و همه از عوامل موفقیت بازاریابی محتوایی هستند اما همه این ابزارها به خود محتوا باز می گردند. در این متن قصد داریم درباره یکی از علل بازاریابی محتوایی موفق صحبت کنیم که بیشتر به کارکنان و تیم تولید محتوا بستگی دارد و آن چیزی نیست جز فرهنگ رفتاری آنها که در محتوای تولید شده نمود پیدا می نماید.

ارتقای سطح فرهنگ، یک استراتژی پر اهمیت در موفقیت تجاری با استفاده از بازاریابی محتوایی است. در واقع این افزایش سطح فرهنگ باعث همکاری بیشتر، طرز تفکر بهتر و ایجاد یک فرهنگ محتوای بالاتر شده و به دنبال خود موفقیت تجاری را در پی دارد.

اهمیت بازسازی هویت فرهنگی در موفقیت بازاریابی محتوایی

ارتباط نزدیک با مشتری

تغییر ذهنیت کارکنان و افزایش سطح فرهنگی آنها باعث ایجاد ارتباط نزدیک تر، صمیمی تر، پاسخگوتر و معنادارتر با مشتری و مصرف کننده می شود و این همان نکته ای است که مانند یک انرژی مثبت مضاعف سرعت رشد و موفقیت بازاریابی محتوایی را تسریع می بخشد.

یک تجارت بیشتر از آنکه ارائه یک خدمات و یا یک محصول خاص به مشتریان و متقاضیان باشد، یک تعامل اجتماعی و نوعی از برخورد انسانی را رقم می زند. فروش موفق نتیجه ای از تعامل و همکاری مجموعه ای از طرز تفکر، شخصیت و نگرشی است که در این برخورد شکل می گیرد. در واقع این عناصر انسانی هستند که به طور ناخودآگاه با مشتریان ارتباط برقرار کرده و باعث رونق تجارت شما می شوند.

به قول سیمون سینک که می گوید: "مردم کاری که شما می کنید را خریداری نمی کنند، بلکه آنها می خرند چرا که شما این کار را می کنید و عمل شما به سادگی اثباتی بر باور شما خواهد بود."

از این رو یکی از مراحل بازاریابی محتوایی مدرن بازنگری و شاید هم بازسازی هویت فرهنگی شرکت است.

تیم بازاریابی محتوایی

تیم بازاریابی محتوایی

برای مثال وقتی تبلیغات یک شرکت با یک پیام سیاسی، ورزشی و یا فرهنگی عجین می شود، مانند تبلیغ JUST DO IT! کمپانی نایک و آقای کالین کافرنیک که با کمپین #TakeAKnee همراه شد، کاربران از برند شما انتظار هم فکری و هم دردی دارند. وقتی برندی درباره یک مسئله سیاسی موضع می گیرد، کاربران خود را نیز تحت تاثیر قرار داده و مخالفان فکری شما دیگر مشتری شما نخواهند بود.

چه مشارکت اجتماعی، سیاسی و یا فرهنگی می تواند باعث سازگاری برند شما با روحیه مصرف کنندگان محصولات شما شود؟ این آیا همان نکته کلیدی نیست که رهبران بازاریابی محتوایی باید آنها را برای موفقیت در استراتژی خود به کار گیرند؟ تولید محتوای شما در واقع به نوعی بیانگر ارزش های شرکت، اصول اخلاقی و مفاهیم ارزشمند شرکت شما را نشان می دهند. مقالات، فیلم ها، اینفوگرافیک ها و... نمایی از فرهنگ یک شرکت در محتوای آن خواهند بود و داستان برند شما را برای مخاطب بازگو می نمایند.

محتوا وسیله ای است که مخاطبان با آن قضاوت می کنند که گروه شما چگونه جهان را می بیند.

فرهنگ همکاری در تیم بازاریابی محتوایی

فرهنگ همکاری

حال که به اهمیت فرهنگ برای موفقیت یک تجارت پی برده اید، باید روشی برای استفاده از این اهرم برای موفقیت در بازاریابی محتوایی بیابید. محتوای خوب بیان می کند که شما چه کسی هستید و چه کارهایی انجام می دهید و به این ترتیب فرهنگ شما کلید ایجاد یک محتوای عالی خواهد بود. این قدم بزرگی برای موفقیت در بازاریابی محتوایی برند شما خواهد بود.

شما به عنوان یک رهبر تیم بازاریابی محتوایی می توانید با افزایش سطح فرهنگی و ارتباطی تیم بازاریابی خود منجر به رشد و موفقیت بازرایابی محتوایی برند خود شوید. رشد فرهنگ یادگیری، فرهنگ گوش دادن، فرهنگ ارتباطات، فرهنگ خلاقیت، فرهنگ خوش بینی و سخت کوشی و فرهنگ رشد باعث تعامل همه کارکنان در یک فروش شده و با به اشتراک گذاشتن تخصص همه افراد منجر به ایجاد یک محتوای بهتر خواهد شد. برای بازاریابی محتوایی موفق با فرهنگ راه کارها و ترفندهایی به تجربه و علم فرا گرفته ایم که همه آنها را در ادامه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

راهکارهای فرهنگی برای موفقیت در بازاریابی محتوایی

1) ساختار تیم بازاریابی محتوایی خود را بر اصل چابکی و همکاری قرار دهید

تیم خلاق و چابک

استفاده از یک تیم بازاریابی برای بازاریابی محتوایی که در آن تخصص ها و تفکرهای مختلف شروع به همکاری با یکدیگر می نمایند، همیشه نتیجه بهتری را رقم خواهد زد. اتفاقات در دنیای بیرون و در بازار روز همانطوری که شما انتظار دارید رقم نخورده و داشتن یک دید کلی نمی تواند تضمینی بر موفقیت بازاریابی محتوایی شما در همه مسائل مربوط به برند شما باشد. برای موفقیت در تک تک قسمت های تجارت خود فرهنگ همکاری می تواند بسیار خلاق تر و چابک تر عمل کرده و این نیاز به ایجاد تغییر از بررسی امور با یک رویکرد کلی به استفاده از تخصص افراد در تیم بازاریابی محتوایی شما خواهد داشت.

2) اعضای تیم را توانمند و متمرکز نگه دارید

تمرکز اعضا

مقاله ای که اخیراً در مجله Forbes به چاپ رسیده ساختار مدیریتی استاندارد کارکنان یک شرکت را از بالا به پایین با نام چارت منابع انسانی مورد بررسی قرار می دهد. بر اساس مدل ارائه شده در این مقاله کارکنان شرکت این استقلال را دارند که برای تحقق دید شرکت و رسیدن به اهداف بهترین عمل ممکن را انجام بدهند. البته لزوماً این عمل همان چیزی نیست که مدیران از آنها خواسته و انتظار دارند.

از لحاظ تئوریک این رویکرد به این صورت عمل می نماید که وقتی یک درخواست جدید برای پروژه تولید محتوا و بازاریابی محتوایی وارد شرکت می شود، اعضای تیم وظیفه دارند که برنامه اجرایی دقیقی تنظیم نمایند. تقسیم مسئولیت های تاکتیکی، تنظیم برنامه ها و تصمیم گیری درباره نحوه همکاری خروجی های این برنامه اجرایی خواهند بود. در واقع ابتکار عمل در دست کارکنان قرار گرفته و به جای اینکه به مدیر گردش کار نمایند، از تخصص های خود برای موفقیت در پروژه استفاده می نمایند. در واقع وقتی همه در تولید محتوا شرکت نموده و کلیه پروژه ها با همکاری همه اعضای تیم بازاریابی محتوایی انجام می پذیرد، همه افراد بخشی از تخصص خود را به اشتراک گذشته و بهترین محتوای ممکن تولید می شود.

3) فرهنگ یادگیری را بین اعضای تیم گسترش دهید

فرهنگ یادگیری

با شروع همکاری و مشارکت در تیم بازاریابی محتوایی و به اشتراک گذاری اطلاعات، فرهنگ یادگیری در میان اعضای تیم ایجاد شده و اعضای تیم بازاریابی محتوایی نه تنها از یکدیگر یاد می گیرند، بلکه همیشه در حال جستجو و بررسی منابع و نظرات سایر افراد نیز هستند تا یک محتوای معتبر و صحیح تولید شود. حتماً شما هم شنیده اید که بهترین راه برای یادگیری آموزش دادن آن به دیگران است.

4) پتانسیل رشد تیم بازاریابی محتوایی خود را تقویت نمایید

ایجاد محیطی برای آموزش و یادگیری بیشتر و آموزش مداوم در فرهنگ سازمانی شما می تواند باعث انتقال تجربیات افراد در تولید محتوا به سایرین شود. در واقع وقتی یادگیری و رشد به بخشی از فرهنگ سازمان تبدیل می شود، تیم های بازاریابی محتوایی برای سازگاری و پاسخگویی به تغییر نیازهای مصرف کننده مجهزتر هستند. هر تکنولوژی مدرن، علائم نوظهور و تحولی نوین در سیستم بازاریابی محتوایی است که  بلافاصله در این تیم ها مورد بحث قرار گرفته و تجربیات نیز با سرعت در بین آنها گسترش می یابد. ادامه این روند به مرور باعث پیشرفت شغلی افراد نیز خواهد شد.

5) تنوع نگر باشید و مسمومیت را کنار بگذارید

هر تصمیمی که مدیر یک تیم بازاریابی محتوایی درباره تجارت خود اتخاذ می نماید، باید کاملاً متفکرانه بوده و در آن تنوع نگری رعایت شده باشد. دانستن اینکه کدام دیدگاه و ایده فرهنگی بهترین رویکرد برای بازاریابی محتوایی به دنبال خواهد داشت نیازمند شنیدن همه نگرش های متنوع در این زمینه است. هنجارها و مفروضات تبیین شده می تواند تاثیر مستقیمی روی خلاقیت اعضای تیم داشته و بر بهره وری و اثر بخشی تیم بازاریابی محتوایی تاثیرگذار باشد.

تنوع فرهنگی

سؤال اینجاست که وجود فرهنگ های مختلف و در واقع ذهن های مختلف در یک محیط کاری می تواند اخلال گر باشد یا اینکه مسیر رشد و پیشرفت تیم بازاریابی محتوایی را هموارتر نماید؟ طبق یک مطالعه تجربی که در مجله بیزینس هاروارد به چاپ رسیده است، تنوع فرهنگی و بحث درباره بهترین روش برخورد با یک پدیده جدید در تیم های چند فرهنگی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.از جمله مزایای این تحقیق برای تیم های چند فرهنگی برشمرده از:

 • درک بیشتر و بهتر مطالب
 • افزایش سطح ارتباط افراد با یکدیگر
 • اشتراک گذاری دانش و تجربیات 
 • افزایش خلاقیت در سطح تیم است.

البته بررسی دیگری در مقاله HBR هشدار می دهد که انتصاب یک کارگزار فرهنگی به این سادگی ها هم میسر نبوده و چنین مسائلی نیاز به زمان برای حل و فصل و نتیجه بخشی خواهد داشت. در واقع جهت دهی فکری به کارکنان و اعضای تیم بازاریابی محتوایی می تواند نتایج تنوع نگری را در آنها تحت تاثیر قرار دهد. برای داشتن نتایج ارگانیک تر و مقبولیت بیشتر مشارکت صورت گرفته باید کاملاً بکر بوده و در عوض شرکت ها باید در این راه مشوقی برای انعطاف و تنوع گری برای اعضای تیم بازاریابی محتوایی باشند.

متأسفانه رفتارهای انسانی غیرقابل پیش بینی بوده و تشویق پذیری و تمایل به رشد و شکوفایی در افراد گاها می تواند منجر به آزار و اذیت و عدم رشد شغلی در کارکنان و کاهش رضایت آنها شده و منجر به مسمومیت کلی سیستم شود. مشکلات جدی فرهنگی ایجاد شده در این مواقع به خودی خود حل نشده و متوقف نخواهند شد. از این رو وظیفه رهبران تیم های بازاریابی محتوایی است که در این مواقع سریعاً تعهد خود را نسبت به بهبود شرایط نشان دهند.

6) فرهنگ گوش دادن را ترویج دهید 

فرهنگ گوش دادن

آموزش ها و تجارب نشان می دهد که یک نویسنده محتوای خوب اول از همه باید شنونده خوبی باشد. شنیدن بیانات و نظرات مشتریان خود قدم بزرگی برای یک تولید محتوای ایده آل خواهد بود. البته این نیز مستلزم دانستن مهارت های گوش دادن بوده  که همکاری و شرکت در بحث ها می تواند باعث رشد افراد تیم بازاریابی محتوایی در این زمینه شود. فرهنگ گوش دادن به نوعی می تواند یک ارتباط مؤثر و عالی را نیز بین مشتری و تیم فراهم آورد. مشتریان معمولاً تمایل دارند که گفته های آنها با نهایت دقت به محتوا تبدیل شده و این امر جز با افزایش سطح فرهنگ گوش دادن در بین اعضای تیم بازاریابی محتوایی امکان پذیر نخواهد بود.

7) محیطی پویا ایجاد نمایید

داشتن یک محیط پویا و فعال که فرهنگ یادگیری، تدریس، گوش دادن و برقراری ارتباط در آن موج می زند می تواند باعث بهبود و رشد مستمر کارکنان تیم بازاریابی محتوایی شده و پیشرفت شغلی و رشد توانایی های آنها را نتیجه بدهد.

8) مالکیت عاطفی در کارکنان ایجاد کنید 

روحیه اعضا تیم

ایجاد یک تولید محتوای موفق و مؤثر که منجر به فروش شود نیازمند روحیه بالا و استفاده از تخصص تک تک اعضای تیم بازاریابی محتوایی است. از این رو یکی از روش های افزایش روحیه آنان ایجاد مالکیت عاطفی در آنها برای یک تولید محتوای ایده آل است.

9) خلاقیت فردی اعضای تیم را افزایش دهید 

خلاقیت اعضا تیم

هر نویسنده ای زمان افول و صعودی دارد. خلاقیت موجود در هر فرد باید با استفاده از راهکارهای روانشناسی  استخراج گردد. به چالش کشیدن کارمندان تیم بازاریابی محتوایی می تواند باعث بروز خلاقیت ها و استعدادهای درونی آنها شده و محتواهایی 5 ستاره را برای شرکت به ارمغان آورد.

جمع بندی و نتیجه گیری

بحث های صورت گرفته در بالا به عنوان یک یادآوری برای تیم بازاریابی محتوایی هستند که به آنها نشان دهد برای رشد و تعالی خود و تقویت قوای خود ابتدا باید از خود شروع کرده و فرهنگ و نحوه ارتباط خود با همکاران را به نحو احسنت تغییر دهند. ایجاد یک محیط سالم و با ارتباط پویا و درست در شرکت بازاریابی محتوایی می تواند در طولانی مدت نتایج بسیار شگفت انگیزی برای آنها رقم بزند. نکاتی که شاید شما به عنوان یک تیم بازاریابی محتوایی توجه زیادی به آنها نداشته و در طولانی مدت همین نکات باعث فروپاشی تیم شوند. مرور این نکات و در میان گذاشتن آنها با اعضای تیم بازاریابی محتوایی خود یک راهکار بزرگ برای تقویت سطح فرهنگ کارکنان و در نتیجه بهبود کیفیت محتوای تولید شده است.

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما