اصول بازاریابی محتوا: ویژگی های بازاریابی محتوایی موفق

تدوین استراتژی بازاریابی محتوا بر اساس تمرکز بر مخاطب

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
اصول بازاریابی محتوا: ویژگی های بازاریابی محتوایی موفق
توحید ره گشای|آخرین آپدیت: چهارشنبه، ۸ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

وقتی از بازاریابی محتوایی و تولید محتوای مؤثر و معتبر صحبت می کنیم، احتمالاً تصور خواهید کرد که این یک روش بسیار کند و دیر بازده است که نمی تواند کارایی لازم را در مدت زمان اندک برای شما به ارمغان داشته باشد. در گام بعدی احتمالاً سری به گوگل زده و محتوای کلیدی خود را در آن سرچ می کنید. این می تواند بسیار غم انگیز و نا امید کننده برای شما باشد. کسانی هستند که در صدر این لیست قرار گرفته اند و پس از سال ها تلاش اکنون رسیدن به آنها غیر قابل ممکن است. خوب حالا چه می کنید؟ آیا برای همیشه بازاریابی محتوایی را کنار می گذارید و ترجیح می دهید از همان روش سنتی برای فروش بیشتر استفاده کنید؟ آیا راهی برای موفقیت برای کسانی که می خواهند تازه با بازاریابی محتوایی شروع کنند وجود دارد؟

خوشبختانه باید بگوییم که پاسخ این سؤال مثبت است. چه شما با بازاریابی محتوایی شروع کنید و چه آن را برای همیشه کنار بگذارید، حتی شرکت هایی بعد از شما به روی کار خواهند آمد که گوی سبقت را از صدر لیست کنونی خواهند ربود و این خاصیت بزرگ و مهم بازاریابی محتوایی است. انفعال در این روش بازاریابی حتی به مدت محدود می تواند یک عقب ماندگی بزرگ را برای هر برندی ایجاد نماید.نکته اینجاست که اگر شما یک استراتژی مدون و مستند برای بازاریابی محتوایی خود داشته و روی اهداف بازاریابی خود تمرکز داشته باشید همچنان در این مسابقه هستید. ترفندهایی وجود دارد که به کار گیری آنها هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت می تواند نتایج ایده آلی را برای شرکت شما ایجاد نماید 

ویژگی های بازاریابی محتوایی موفق

 یکی از اصلی ترین این ترفندها تمرکز روی اهداف و خریداران بالقوه است. در این متن قرار است با اصول به کارگیری محتوایی مناسب برای جامعه هدف تجارت خود آشنا شویم.

تمرکز بازاریابی محتوایی را بر روی مردم بگذارید

مخاطبین هدف اصلی بازاریابی محتوایی هستند

تولید محتوا صرفاً نگارش یک متن روی صفحات وب نیست. این فراتر از یک نگارش ساده و کورکورانه است. اگر تمرکز کامل خو د را روی نگارش متن های جذاب گذاشته و از سایر فاکتورهای بازاریابی محتوا غافل شوید، احتمالاً بسیاری از ترفندهای این بازار جذاب را از دست خواهید داد. در واقع اصل اساسی در اینجاست که شما باید تمرکز اصلی خود را روی مردمی بگذارید که قرار است از طریق تولید محتوا و بازاریابی محتوایی به آنها دسترسی داشته باشید. انتشار مطلب با موضوع مناسب و البته در زمان مناسب تنها جنبه کوچکی از تکنیک های بازاریابی محتوایی است. برای موفقیت واقعی و طولانی مدت شما نیاز خواهید داشت تا روی روابط طولانی مدت خود با مشتریان تمرکز داشته باشید. هدف شما از تولید محتوای مؤثر باید ارائه ارزش های شما و تجارت شما را در بر گرفته و آن را در معرض دید مخاطب خاص شما قرار دهد.

در بازاریابی محتوایی مخاطب خود را از قبل بشناسید

ممکن است استراتژی بازاریابی محتوایی شما چندین هدف را در بر بگیرد، اما از نوشتن یک تولید محتوا هدف واحدی داشته باشید. برای مثال اگر قرار است محتوای شما مخاطب را به سمت خرید یک کتاب الکترونیکی سوق دهد باید محتوایی تولید کنید که مسیر را برای او تسهیل نموده و همه موانع را به راحتی برای او کنار بزنید. پرداختن به مسائل عدیده و اهداف چندگانه در تولید محتوا می تواند تاثیرگذاری آن را برای جامعه هدف شما به شدت کاهش دهد و باعث تضعیف بازاریابی محتوایی شما شود. یک آهنگساز برای خلق یک اثر هنری ابتدا باید ملودی نهایی را در ذهن بپروراند و سپس اقدام به نواختن نت های آن کند  وگرنه چیزی را خواهیم شنید که برای همین یک بار برایمان کافی است. تولید محتوای مؤثر نیز باید دارای این ویژگی باشد. بازاریابی محتوایی خود را از قبل برای هدفی خاص که مخاطبین شما می باشند، بنویسید.

استراتژی های بسیار گوناگون و مختلفی برای بازاریابی محتوایی بسط و گسترش داده شده است که انتخاب هر یک از آنها به سلیقه افراد بستگی خواهد داشت. در حال حاضر تقریباً کمی بیشتر از یک دهه از عمر سئو و بازاریابی محتوایی می گذرد. در مراحل اولیه استفاده از این روش بازاریابی مبتنی بر متن نویسندگان بیشتر سعی داشتند که برای ماشین ها (موتورهای جستجو گر) محتوای خود را آماده کنند تا بتوانند سهمی در رده بالاهای این عرصه داشته باشند و مردم و مخاطبین معمولاً در اولویت بعدی قرار می گرفتند. در این نوع از استراتژی بازاریابی محتوایی، رسیدن به رده های بالا در موتورهای جستجوگر با استفاده از چاشنی کلمات کلیدی و کمی هم تاکتیک های ناشایست مانند سئو کلاه سیاه بسیار آسان بود. از این رو محتواهای آن روزگار تبدیل به اهدافی برای دور زدن الگوریتم های گوگل لحاظ می شد و قرار نبود دردی از مردم دوا کند. مردم نیز علاقه ای به خواندن این محتواهای صد من یک غاز نشان نداده و آمارها نشان می داد که درصد بالایی از محتواهای ایجاد شده در این روش بازاریابی محتوایی حتی یک بار هم به طور کامل توسط مخاطبین خوانده نمی شد.

در بازاریابی محتوایی هدف داشته باشید

یکی از نکات مهم بازاریابی محتوایی هدف گذاری است

الگوریتم های گوگل به سمت امتیازدهی به تولید محتوای معتبر تغییر کرده اند. بازاریابی محتوایی معنی دارتر و پرمفهوم تر شده است. در حقیقت حتی برندهایی که به دنبال استفاده از ترفندهای قدیمی دور زدن گوگل هستند توسط این موتور جستجوگر تنبیه شده و رده های بالا را از دست می دهند. اما انسان ها یک عادت بزرگ دارند. آنها همیشه از تغییر گریزانند و ترک عادت برای آنها از جمله سخت ترین کارهای طول عمر بشر بوده است. از این رو هنوز هم آمار مطالعه محتوا توسط مخاطبین رشد چندانی نداشته است. با این حساب هر چند ترفندهای سئو کلاه سیاه بسیار کمتر شده است اما همچنان محتوا نویسان و متصدیان بازاریابی محتوایی بر اساس تحقیق کلمات کلیدی اقدام به تولید محتوای خود می نمایند.

حال چه کنیم؟

سؤالی که در این مواقع برای متصدیان بازاریابی محتوایی پیش می آید این است که حالا چه کنیم؟ گوگل اصرار روی تولید محتوای معتبر داشته و مردم خیلی هنوز به خواندن آنها تمایل نشان نداده اند. اما ترفندی وجود دارد که می تواند این چالش را تبدیل به یک فرصت عالی برای بازاریابی محتوایی شما نماید. استفاده از تجربیات شخصی و شخصی سازی محتوا نویسی آن هم با هدف مخاطب انسانی می تواند یک معجزه برای فروش شما رقم بزند. این پروسه باعث شده است که مردم کم کم اعتماد خود را نسبت به برندها و مارک های بزرگ قدیمی که هنوز هم از اصول اولیه خود برای تولید محتوای سئو محور کوتاه نیامده و بیشتر برای ماشین ها بازاریابی می کنند، از دست بدهند و به سمت برندهایی بروند که ارتباط عمیق تری با مخاطب برقرار می نمایند. این یک اصل ثابت شده است و می تواند یک خبر عالی برای کسانی باشد که در اول راه بازاریابی محتوایی برای تجارت خود هستند و استفاده از این اصل آنها را به زودی به صدر رده بندی های سئو نزدیک تر خواهد کرد.

یک استراتژی مخاطب محور برای بازاریابی محتوایی تدوین کنید

حال با دانستن اصل مهم بالا چگونه باید این تغییر اساسی را در انتظارات مخاطبین خود پاسخ دهیم؟ در واقع استراتژی بهینه برای این نوع از بازاریابی محتوایی کدام است؟ اولین قدم که اتفاقاً مهم ترین آن نیز است، شناخت کامل مخاطبین است. یک بازاریاب محتوا باید در وهله اول اهداف خود را از تولید محتوا تبیین نماید و قبل از آن نیاز به شناخت این اهداف خواهد داشت. با مخاطبین خود صحبت کنید و از آنها بخواهید که نظرات خود را با شما به اشتراک بگذارند. این روش شناخت آنها را برای شما تسریع خواهد بخشید.

اما مواظب باشید. زیرا معمولاً در یک جامعه هدف افراد خواسته ها و نیازهای بسیار متنوعی دارند. ممکن است برخی از افراد به محتوای آموزشی علاقه داشته باشند. برخی شاید در کوران رقابت با برندهای رقیب خود باشند و هزاران خواسته و میلی که می تواند در بین مخاطبین هدف شما وجود داشته باشد. ایمیل و رسانه های اجتماعی از راهکارهایی هستند که شما می توانید این اطلاعات را از مخاطبین خود دریافت نمایید. از آنها بخواهید که نظر خود را درباره نوع محتوای ایجاد شده از طرف شما به اشتراک بگذارند. این اطلاعات می تواند به شدت سودمند بوده و تحلیل این داده ها دید خوبی از وضع بازار برای شما رقم خواهد زد. برندهای مورد علاقه آنها را بپرسید، از میزان وقت سپری شده آنها در شبکه های اجتماعی مختلف آگاه شوید و از این جور اطلاعات که می تواند بازاریابی محتوایی شما را کاملاً متحول نماید.

برند و نام تجاری خود را گسترش دهید

برند خود را گسترش دهید

قدم بعدی در استراتژی بازاریابی محتوایی برای شما گسترش دادن برند تجارت شما خواهد بود. با شناختی که از مخاطبین خود پیدا کرده اید، مطمئن شوید که خدماتی که ارائه می دهید را در جای دیگری پیدا نخواهند کرد. در سال های اخیر وب سایت ها از محتواهای عمومی پر شده اند و برندها مثل مور و ملخ به دنبال کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر هستند. بسیاری از آنها اصلاً درباره نحوه ارائه ارزش های شرکت خود هیچ تصوری ندارند. یک واقعیت تکان دهنده درباره این شرکت ها این است که 70 درصد آنها هیچ استراتژی برای بازاریابی محتوایی خود ندارند و اصلاً شاید هم درباره آن چیزی نشنیده باشند.

موفقیت در بازاریابی محتوایی به معنای نشر چند محتوا در بلاگ و پیوند دادن آنها با رسانه های اجتماعی نیست. این آخرین لایه ای که می توان از بازاریابی محتوایی مشاهده کرد و چنین رفتاری تنها برای مدتی بسیار محدود می تواند تأثیر گذاری خود را حفظ نماید. ارائه ارزش ها در تولید محتوای مؤثر است که نام برند شما را برای همیشه ماندگار خواهد کرد. هر محتوایی یک داستانی دارد اما تولید محتوا تنها بیان این داستان نیست.

 داستان برند خود را در تولید محتوای مؤثر خود بگنجانید. این یک بازاریابی محتوایی برنده خواهد بود.

متمایز و منحصر به فرد باشید

 

دیجیتال مارکتینگ با سرعت بسیار شگفت آوری در حال گسترش و پیشرفت است. هر روز خبرهای جدیدی از این بازار به گوشمان می رسد. استراتژی های بازاریابی محتوایی  روز به روز در حال رشد و توسعه هستند. بازار و اینترنت پر شده از بازاریابی که هیچ چشم اندازی برای آینده نداشته و تنها برای صید چند ماهی قلاب به دریای بیکران انداخته اند. اگر شما می خواهید در دریای پر تلاطم دیجیتال مارکتینگ، متمایز و منحصر به فرد باشید، باید یک صدای منحصر به فرد را توسعه دهید. هر پست و وبلاگی که می نویسید باید قطره ای از اقیانوس بزرگ برند شما باشد. فهمیدن ارزش های شما و آشنایی با داستان برند شما به مخاطب این اجازه را خواهد داد تا در سطح بسیار شخصی تر با شما ارتباط برقرار نماید. این روند در آینده آنها را مستقیم به سمت تولید محتوای شما روانه خواهد ساخت و دیگر تمایلی برای ورود به سایر منابع نخواهند داشت.

شما باید صدای خود را در تولید محتوای مورد استفاده خود در بازاریابی محتوایی بگنجانید. این ها کلماتی هستند که از زبان شما خارج می شوند و هر مخاطبی با مطالعه آن به شما پاسخ خواهد داد. درباره چگونگی صحبت با مشتریان خود در زندگی واقعی فکر کنید و با همین تصور محتوای خود را روی کاغذ بیاورید. اصول زیر را در این راه فراموش نکنید:

  1. در درجه اول محتوای خود را انسانی کنید. از فکر محتوا نویسی برای ماشین خارج شوید.
  2. استفاده از عکس می تواند پیام شما را با صراحت بیشتری به خواننده برساند. البته استفاده از عکس های شخصی، کارمندان و مشتریان تأثیر بیشتری در تولید محتوای مؤثر شما خواهند داشت.
  3. برای هر بخش از محتوای خود نویسندگانی علاقمند به این موضوعات استخدام نموده و از این طریق اعتبار محتوای خود را افزایش دهید.
  4. تجارب موفق خود را تکرار کنید و از آزمایش ایده های خود نترسید. لزوماً نیازی به کپی کردن روش های دیگران ندارید و حتماً نباید استراتژی شما بهترین استراتژی بازار باشد. همه استراتژی های قوی روزی بدون هیچ نام و نشانی بودند.

بر روابط متمرکز شوید، نه بر فروش

ایجاد روابط تجاری با مردم می تواند یک عمر ماندگاری داشته باشد. یک تولید محتوای مؤثر در بازاریابی محتوایی باید این ارتباط را برای شما برقرار نماید. اگر روی یک فروش و یک روز خود برنامه داشته باشید حتی در صورت موفقیت آن را موقتاً در اختیار خواهید داشت. اما تمرکز روی ارتباطات می تواند تا یک عمر مشتریانی ثابت برای شما رقم بزند. هنگامی که قرار باشد تولید محتوای شما در بازاریابی محتوایی تنها به وسیله ای برای فروش تبدیل شود، نه تنها پتانسیل استفاده از روابط طولانی را از دست می دهد، بلکه به مخاطبین شما فشار وارد می نماید تا فوراً فروش را تحت فشار قرار داده و علیه آن جبهه گیری نمایند.

تولید محتوای مؤثر در بازاریابی محتوایی ممکن است برای تاثیرگذاری نیاز به زمان بیشتری داشته باشد اما این تاثیرگذاری قطعاً عمیق و طولانی مدت خواهد بود. محتوای تبلیغاتی بیش از حد روی فروش فشار وارد می آورند. زبان خود را برای تبلیغات تغییر دهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

بذری که امروز کاشته می شود، در آینده ای نه چندان دور به بار خواهد نشست. بالا رفتن از شاخه های نازک در کوتاه مدت شما را بر فراز و در بلند مدت شما را به فرود خواهد کشاند و از این رو شما باید برای یک تحول بزرگ در روش بازاریابی محتوایی خود آماده شوید. به کار گیری ترفندهای بالا می تواند یک برگ برنده بزرگ حتی برای کسانی باشد که به تازگی وارد این بازار شده اند، باشد. تمرکز خود را روی اهداف بلند مدت خود معطوف نموده و از شاخ و برگ دادن های بی مورد به تولید محتوای خود بپرهیزید.

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو