بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) و نحوه محاسبه آن

تاثیر بهینه سازی نرخ تبدیل بر سئو

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) و نحوه محاسبه آن
توحید ره گشای|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 27 دقیقه

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست و چگونه کار می کند؟ اگر با مفهوم این عبارت آشنا نیستید، ضروری است که تا آخر این متن با ما همراه باشید. چند نفر در ماه از سایت شما دیدن می نمایند؟ چه تعداد از بازدید کنندگان دقیقا به سمت هدفی می روند که شما آن را برای سایت خود تبیین نموده آید و هدف را به پایان می رسانند؟ پاسخ این سؤالات ارتباط مستقیمی با موفقی و یا عدم موفقیت سایت شما دارد.

با بهینه سازی نرخ تبدیل شما می توانید یک معجزه بزرگ در فروش سایت خود داشته باشید. اما از کجا شروع کنیم؟ اطلاعات موجود در متن حاضر با مفاهیم ابتدایی سعی در تفهیم موضوع بهینه سازی نرخ تبدیل برای شما دارد. با استفاده از ترفندهای زیر می توانید در یک بازه زمانی کوتاه کار بهینه سازی نرخ تبدیل سایت خود را تمام کنید و از ماه بعد از سرریز شدن مشتریان خریدار به سایت خود لذت ببرید.

تبدیل (Conversion) چیست؟

تبدیل یا «Conversion» یک اصطلاح عمومی است و به بازدید کننده ای از سایت شما اطلاق می شود که هدف سایت را تکمیل می نماید. در واقع اگر وب سایت شما برای فروش یک محصول یا ارائه یک خدمت اجتماعی راه اندازی شده باشد، هدف آن تبدیل کردن بازدیدکننده به خریدار محصول شما و به اتمام رسیدن پروسه خرید است. در واقع تبدیل، به هر چیزی گفته می‌شود که کسی را درگیر کاری کرده و او را برای تحقق هدفی، ترغیب کند.

دو نوع تبدیل وجود دارد:

 1. تبدیل کلان (Macro Conversions): که هدف اصلی به حساب می‌آید و شامل مواردی چون: خرید، ثبت نام در سرویس، نصب اپلیکیشن از وبسایت و یا پر کردن فرم‌ها و... می‌شود.
 2. تبدیل خرد (Micro Conversions): که میزان درگیر کردن مخاطب، در آن‌ها کمتر است و شامل مواردی چون: کلیک بر روی دکمه‌ها، لینک‌ها، بازدید از صفحه اصلی، ثبت ایمیل، ساخت اکانت و انتخاب و انتقال کالا به سبد خرید و... می‌شوند.

نرخ تبدیل (CR) چیست؟

می‌خواهیم بدانیم نرخ تبدیل چیست و بهینه‌سازی آن به چه معنا است. در حوزه دیجیتال مارکتینگ، نرخ تبدیل، به هر کاری گفته می‌شود که شما، مخاطب را به انجام آن ترغیب کرده باشید. هر اندازه که این درگیری بیشتر باشد، می‌گوییم که نرخ تبدیل، بالاتر بوده است.

نرخ تبدیل چیست

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) چیست؟

تعریف بهینه سازی نرخ تبدیل: بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) یک فرایند سیستماتیک برای افزایش درصد بازدید کنندگان وب سایت است که به روش های مختلف و برای کسب نتایج بهتر برای سایت صورت می پذیرد. این نرخ بیان کننده این موضوع خواهد بود که کاربران بعد از ورود به سایت شما چه اقداماتی انجام می دهند و اگر اقدامات آنها به نتیجه نهایی و هدف آنها منجر نمی شود، چرا و چه چیزی از این کار ممانعت می نماید.

پس اگر شما هم با تیم بازاریابی محتوایی خود به دنبال کسب ترافیک های بالا برای وب سایت خود هستید، باید با جزئیات بهینه سازی نرخ تبدیل آشنا بوده و از ترفندهای درست برای بالا بردن آن استفاده نمایید.

قبل از هر چیز باید بدانید که اگر شما فروشنده محصولی هستید و یا به دنبال ارائه خدماتی در وب سایت خود هستید، سایت و صفحات سایت شما باید به گونه ای طراحی شده باشند که هر بیننده بعد از ورود به سایت به سمت تبدیل شدن به یک مشتری هدایت شود. در واقع اکثر سایت های فروشگاهی با این هدف ساخته و بهینه سازی می شوند. تبدیل بازدید کننده به یک مشتری بالفعل همان اصول بهینه سازی نرخ تبدیل می باشد که قرار است بیشتر و بهتر با آن آشنا شویم. صفحات وب سایت شما با اولویت بندی باید برای بالا بردن بهینه سازی نرخ تبدیل بهینه شده و این وظیفه را به خوبی انجام دهند.

چه زمانی استفاده از CRO لازم است؟

کوتاه‌ترین جوابی که می‌توان به این سوال داد این است: همیشه! بهینه سازی نرخ تبدیل، برای هر نوع کسب و کار آنلاینی لازم است؛ فرقی ندارد که چقدر کسب و کار شما بزرگ است یا اینکه تا چه اندازه سابقه دارید؛ هدف اصلی یک کسب و کار آنلاین،  همیشه افزایش نرخ بازدید، بالا بردن میزان lead و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل است. به علاوه، طبیعی است که بخواهیم با استفاده از موثرترین، کارآمدترین و البته آسان‌ترین راهکارها به این هدف دست پیدا کنیم.

بهینه سازی نرخ تبدیل

با استفاده از بهینه سازی نرخ تبدیل، نه تنها بازدهی وبسایت شما تا حد چشمگیری افزایش پیدا می‌کند، بلکه شانس تبدیل شدن مخاطب به مشتری راغب (qualified lead) نیز تا حد زیادی بالا می‌رود. بالابردن نرخ تبدیل، شاید در کلام ساده به نظر برسد، اما در واقعیت می‌تواند چالش‌های زیادی را به همراه داشته باشد. مثلا اینکه بگوییم: «نرخ تبدیل سایت در این ماه 50 بود و می‌خواهیم ماه بعد آن را به 100 برسانیم»، تنها روی کاغذ آسان است.

افزایش نرخ تبدیل، باید در مفهوم درست آن به کار رود. نباید صرفا بگوییم که برای ماه آینده، می‌خواهیم نرخ تبدیل را تا 50 واحد افزایش دهیم؛ بلکه درست آن است که بگوییم به ازای هر X نفر که از سایت ما بازدید می‌کنند، 50 نفر بیشتر نرخ تبدیل داشته باشیم. اینجاست که مفهوم نرخ تبدیل بیشتر درک می‌شود:

«نسبت کسانی که با وبسایت شما درگیر می‌شود به کسانی که تنها از سایت شما بازدید می‌کنند.»

نحوه محاسبه نرخ تبدیل 

برای اینکه بتوانیم نرخ تبدیل را محاسبه کنیم و به درک بهتری از جایگاه حال حاضر خود برسیم، به طول معمول می‌توان از 3 فرمول استفاده کرد. با استفاده از این فرمول‌ها، می‌توان وضعیت سایت را تجزیه و تحلیل کرد و در صورت نیاز، برای بهینه سازی نرخ تبدیل اقدام نمود:

فرمول اول: محاسبه نرخ تبدیل

همانطور که در انتهای بخش قبلی ذکر کردیم، برای محاسبه نرخ تبدیل، می‌توان نسبت تعداد کسانی که با سایت درگیر می‌شوند، با نسبت کسانی که تنها از سایت بازدید می‌کنند را اندازه‌گیری کرد. به عبارت دیگر، فرمول زیر، اولین و بهترین راهکار برای محاسبه نرخ تبدیل به حساب می‌آید:

  نرخ تبدیل (بر حسب درصد) = 100 X ترافیک وبسایت ÷ تعداد Lead

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

فرمول دوم: تعداد مشتریان جدید

برای اندازه‌گیری و شمارش تعداد مشتریان جدید، لازم است که ابتدا درآمد خالص هدف یا «net revenue goal» را اندازه‌گیری کنید؛ سپس این مقدار را بر میزان متوسط فروش، تقسیم کنید:

تعداد مشتریان جدید = میانگین فروش ÷ درآمد خالص هدف

فرمول سوم: سرنخ هدف (Lead Goal)

به عنوان آخرین فرمول برای محاسبه نرخ تبدیل، می‌توانید تعداد سرنخ هدف یا تعداد مشتریان راغبی را که قصد دارید به آن برسید، اندازه‌گیری نمایید. سپس لازم است که آن را تقسیم بر نرخ نهایی سرنخ به مشتری (lead-to-customer close rate) کنید. (این نرخ، خود از از تقسیم تعداد کل سرنخ‌ها، به تعداد کل مشتریان به دست می‌آید.) به عبارت دیگر:

سرنخ هدف = نرخ نهایی تبدیل سرنخ به مشتری (بر حسب درصد) ÷ تعداد مشتریان جدید

مثالی از محاسبه نرخ تبدیل

بگذارید با چند مثال، این مسئله را برای شما روشن کنیم. فرض کنید در ماه، 10.000 نفر از وبسایت شما بازدید می‌کنند و از این تعداد، 100 نفر از آن‌ها به مشتری راغب (lead) تبدیل شده و به نوعی با وبسایت شما درگیر می‌شوند. در نهایت، 10 نفر از این 100 نفر نیز به مشتری واقعی تبدیل می‌شوند. در این صورت، نرخ تعداد بازدیدکننده به مشتری، 1% خواهد بود.

حال اگر بخواهیم تعداد مشتری را به 20 نفر افزایش دهیم باید چه کنیم؟

در قدم اول، راحت‌ترین راهکاری که برای افزایش تعداد مشتریان واقعی به نظر می‌رسد، افزایش بازدیدکنندگان سایت است؛ به عبارت دیگر، می‌توانیم کاری کنیم که تعداد بازدیدکنندگان، به 20.000 نفر در ماه برسانیم و امیدوار باشیم که طبق آمار ذکر شده، تعداد مشتریان نیز به 20 نفر افزایش پیدا کند؛ این روش قابل اعتماد نبوده و ناپایدار است. اما در عوض با بهینه سازی نرخ تبدیل، به راحتی می‌توانیم تعداد مشتریان راغب (leads) را افزایش دهیم.

چند نکته:

صرفا افزایش ترافیک سایت، باعث افزایش سرنخ و در نهایت مشتریان واقعی نخواهد شد.

با بهینه سازی نرخ تبدیل، حتی بدون افزایش ترافیک نیز می‌توان تعداد مشتریان واقعی را افزایش داد.

 افزایش مشتریان راغب و مشتریان واقعی

مزایای بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

حال اگر نخواهیم به صورت تخصصی وارد بحث رتبه بندی سایت در صفحات جستجوگر (SERP) ترافیک ارگانیک وب سایت شویم، بهینه سازی نرخ تبدیل، مزایایی برای سئو سایت شما خواهد داشت که رها کردن این مزایا نشان از بی کفایتی تیم بازاریابی محتوای سایت خواهد داشت.

1) بهبود بینش مشتری

بهینه سازی نرخ تبدیل به دنبال پیدا کردن مشتری های جدید برای فروشگاه سایت شما می باشد و تا زمانی که فرد مناسب را پیدا نکرده باشد، در واقع هیچ کاری انجام نداده است. حال مشتریان قبلی بهترین روش بازاریابی محتوایی در تولید محتوا را می توانند برای شما شرح دهند. در واقع آنها هدف از خرید خود را تعریف کرده و نحوه علاقه مندی سایر مشتریان به محصولات سایت را نیز بازگو خواهند کرد و این بهترین فرصت برای یک تیم بازاریابی محتوایی کارآمد است تا از این نکات بهترین درس ها را بیاموزد. این مهم ترین خدمت بهینه سازی نرخ تبدیل برای بازاریابی محتوایی و سئو سایت است.

2) ROI بهتر

بهینه سازی نرخ تبدیل یا همان نرخ تبدیل بالاتر به معنای استفاده بیشتر از منابعی است که شما در اختیار دارید. در واقع با این روش شما بدون نیاز به ورود بازدید کنندگان جدید باید همان بازدیدکنندگان ثابت ماهانه را تبدیل به خریدار نمایید. بازگشت سرمایه گذاری بهتر چیزی است که برای بهینه سازی نرخ تبدیل لازم و ضروری خواهد بود.

3) مقیاس پذیری بهتر

آیا مشتری جدیدی در بازار وجود دارد؟ پاسخ دادن به این سؤال برای شما کمی پیچیده خواهد بود. در واقع پاسخ این سؤال چیزی جز احتمالات نیست. با این وجود شما باید ترفندی به کار ببندید که بدون اتکا به ورود مشتریان جدید در آینده با بالا بردن نرخ تبدیل و بهینه سازی نرخ تبدیل از همان مشتریان و بازدیدکنندگان همیشگی تجارت خود را رشد دهید.

4) تجربه کاربری بهتر

چه چیزی در سایت شما وجود دارد و یا می تواند وجود داشته باشد که کاربران را بیشتر مجذوب خود نماید و آنها تجربه کاربری بهتری از خرید و گردش در سایت شما به دست بیاورند؟ پاسخ این سؤال می تواند تبدیل به یک معجزه در بهینه سازی نرخ تبدیل سایت شما شود.

5) اعتماد بیشتر

برای اینکه کاربر بتواند آدرس، مشخصات و حتی اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت شما به ثبت برساند باید به شما اعتماد داشته باشد و این امر جز با ادب و احترام از جانب شما به دست نخواهد آمد. البته قرار نیست جلوی بازدیدکننده دولا راست شوید زیرا شما اصلاً همدیگر را نمی بینید. این بازاریابی محتوایی و تولید محتوا و همان سئو سایت شما است که قرار است ادب و احترام شما را به بازدید کننده ابلاغ نماید.

عوامل موثر بر بهینه سازی نرخ تبدیل

سنگ بنای یک استراتژی موفقیت آمیز در بهینه سازی نرخ تبدیل این است که شما بدانید که اصلاً قرار است چه چیزی را بهینه نمایید و چه کسی از این بهینه سازی شما استفاده نماید. به دنبال پیچیدگی ها و استفاده از کلمات بزرگ و قلمبه نباشید. همین‌ که بدانید کجای کار ایراد داشته و نیاز به بهینه سازی نرخ تبدیل در آنجا احساس می شود، چندین قدم بزرگ جلو خواهید افتاد. بی تعارف باید بگوییم که درصد بالایی از صاحبان تجارت در همین قدم باقی مانده اند و راهی برای بهینه سازی نرخ تبدیل موفق پیدا نمی کنند. برای این کار شما را دعوت می کنیم که داده های سایت خود را جمع آوری نمایید.

استفاده از روش تحلیلی

با Google Analytics شروع کنید. در این روش بهینه سازی نرخ تبدیل شما بایستی داده های کمی سایت خود را با استفاده از پلتفرم هایی  مانند گوگل آنالیتیکس تجزیه و تحلیل کرده و نقطه ضعف های سایت خود تیم بازاریابی محتوایی خود را کشف کنید. کاری که شما هر روز و هر روز باید برای آن اقدام نموده باشید.

تجزیه و تحلیل کمی اطلاعات سایت شما می تواند حاوی مطالبی مانند مطالب زیر باشد:

 • افراد و بازدیدکننده ها از کجا و کدام صفحه وارد سایت شما می شوند؟
 • آنها در بدو ورود با کدام ویژگی و بیانات سایت شما درگیر می شوند. آیا این موضوع مهیج و جذاب است؟
 • آنها از چه طریقی به این صفحه رسیده اند و لینک ارتباطی آنها کجا قرار داده شده است؟
 • آیا صرفا کاربر موبایل هستند یا اگر از طریق کامپیوتر به سایت شما ورود کرده اند، از چه مرورگرهایی استفاده می نمایند؟
 • مشتریان شما از جهت سن، علاقه، جنسیت و محل زندگی چه کسانی هستند؟
 • کدام قسمت سایت است که کاربران معمولاً بعد از رسیدن به آنجا شروع به ترک سایت شما می نمایند؟

استفاده از روش تحلیلی

استفاده از بهینه سازی نرخ تبدیل مبتنی بر تجزیه و تحلیل می تواند به سؤالات مهمی درباره نحوه برخورد کاربران با سایت شما پاسخ دهد. تجزیه و تحلیل این اطلاعات تمام نقطه ضعف های سایت شما را به راحتی برملا خواهد نمود و شما با کمی تلاش می توانید بهینه سازی نرخ تبدیل سایت خود را به نحو احسنت انجام دهید.

استفاده از نظرات مردم

کسب اطلاعات مفید برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت استفاده از نظرات مردم درباره سایت شما است. در واقع سئو و بازاریابی مبتنی بر متن سایت شما مردم را به صفحات مختلف سایت کشانده و شروع رفتار بازدیدکنندگان از اینجا خواهد بود. البته این نوع تجزیه و تحلیل بیشتر از نظر کیفی بوده و اعداد خیلی در آن دخیل نیستند. اما با توجه به آن می توان نتایج بسیار جذابی به دست آورد.

با تجزیه و تحلیل داده ها شما باید بتوانید به پاسخ پرسش هایی از قبیل پرسش های زیر برسید:

 • چرا بازدید کننده با سایت شما رد گیر شده و مجذوب آن گشته است؟ چرا آنها ابتدا تصمیم گرفتند که وارد سایت شوند؟ چه متن و یا محتوا و محصولی برای آنها جذاب بوده است؟
 • چه چیزی در سایت شما وجود دارد که می تواند شما را از رقبا متمایز نماید؟ آیا ویژگی در ارائه خدمات شما به جز فروش محصول وجود دارد که برای کاربر جذاب بوده است؟
 • چه کلماتی از طریق کاربران برای توصیف، تعریف و یا تفسیر محصولات و خدمات سایت شما استفاده می نمایند؟ در واقع نظر کاربران درباره محصولات و خدمات شما چیست؟

پیدا کردن مخاطب هدف

به صورت کلی در بازاریابی دیجیتال، شناخت مخاطب، اهمیت بسیار بالایی دارد. شناخت مخاطب به ما کمک می‌کند که بتوانیم همان چیزی را که می‌خواهد در اختیارش قرار دهیم. خودتان را به عنوان یک مخاطب در نظر بگیرید، بدون شک اگر به دنبال محصول خاصی باشید، به سراغ وبسایتی می‌روید که نیاز شما را مستقیم برطرف کند.

نرخ تبدیل نیز درست از همین قانون پیروی می‌کند؛ از این روست که برای بهینه سازی نرخ تبدیل، توصیه می‌شود که پیش از هر چیز، مخاطبان خود را بر اساس سن، جنس، میزان تحصیلات، ارزش‌ها، باورها، نیازها، مکان جغرافیایی و چنین پارامترهایی به خوبی شناسایی کنید، آن‌ها را به دسته‌های مختلف تقسیم کنید و یکی از این دسته‌ها را به عنوان هدف انتخاب نمایید. سپس سعی کنید که برای هر چه بیشتر درگیر کردن آن‌ها با وبسایت، آن چیزی که را به آن نیاز دارند و یا دوست دارند که در وبسایت شما ببینند، در اختیارشان قرار دهید.

پیدا کردن مخاطب هدف

انتخاب عناوین جذاب

هیچ چیزی مثل عنوان جذاب نمی‌تواند مخاطب را به خود جذب کند. عنوان‌ها و تیترها، اولین چیزی هستند که به چشم مخاطب می‌آیند و از همین روی، بسیار مهم است تا برای انتخاب‌ آن‌ها، دقت و وسواس زیادی به خرج دهید. هر اندازه که عنوان شما جذاب‌تر باشد، بدون شک کنجکاوی مخاطب نیز برای درگیر شدن با وبسایت شما، بیشتر خواهد شد.

عنوان جذاب، دامی است برای درگیر کردن مخاطب و البته ابزاری بی‌نظیر برای بهینه سازی نرخ تبدیل. با عنوان جذاب می‌توانید مخاطب را وادار به بازدید از سایت کرده، و زمانی که وارد شد، او را مجبور به ماندن کنید.

استفاده از CTA مبتنی بر متن

فراخوان عمل یا «Call To Action» نیز یکی دیگر از راهکارهای بهینه سازی نرخ تبدیل به شمار می‌رود. هر جمله‌ای که در وبسایت شما، مخاطب را ترغیب به انجام کاری نماید، فراخوان عمل نامیده می‌شود؛ به صورت مثال، جملاتی مثل «همین حالا کلیک کن! »، «همین الان عضو شو! »، «هم اکنون این موضوع را یاد بگیر! » و... که مخاطب را تشویق به کلیک کردن و ورود به یک لینک می‌کنند، همگی فراخوان عمل نامیده می‌شوند. این CTA‌ها به صورت دکمه‌ای هستند.

اما نوع دیگری از فراخوان عمل وجود دارد که مبتنی بر متن است؛ یعنی مخاطب با خواندن بخشی که در یک متن نهفته شده است، ترغیب به انجام کاری یا کلیک بر روی لینکی می‌شود. به باور متخصصان دیجیتال مارکتینگ، CTAهای مبتنی بر متن، تاثیر بیشتری در بهینه سازی نرخ تبدیل دارند.

استفاده از تست A/B

استفاده از تست A/B نیز یکی از راه‌های بسیار هوشمندانه برای بهینه سازی نرخ تبدیل است. ماهیت این تست بسیار ساده است و انجام آن جز صرف اندکی وقت، سختی دیگری به همراه ندارد. در این تست، دو نسخه متفاوت از یک وبسایت واحد طراحی می‌کنیم؛ این دو نسخه، با یکدیگر شباهت کامل خواهند داشت و تقریبا یکسان خواهند بود، به جز پارامترهایی که می‌خواهیم تاثیر آن‌ها را بر نرخ تبدیل، اندازه‌گیری کنیم.

تست A/B

به طور مثال، می‌خواهیم ببینیم که آیا وبسایت ما، با تم کلاسیک و رنگ تیره بازدهی بیشتری دارد، یا اینکه با تم مدرن و رنگی روشن نرخ تبدیل بالاتری خواهد داشت. بدین منظور، دو ورژن کاملا یکسان ولی با دو تم متفاوت طراحی می‌کنیم و ترافیک مشخصی (مثلا 1000 نفر) را به سمت هر کدام می‌فرستیم. در نهایت، تعداد تبدیل‌های هر کدام که بیشتر بود، همان یکی را به عنوان وبسایت اصلی در نظر خواهیم گرفت.

طراحی ریسپانسیو وبسایت

همانطور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم، برای بهینه سازی نرخ تبدیل، لازم است که تعداد سرنخ‌ها یا همان مشتریان راغب را افزایش دهید. اما این افزایش مشتری راغب از چه راه‌هایی ممکن است؟ چه می‌شود که مشتری راغب به بازدید از وبسایت ما و درگیر شدن با آن می‌شود؟

اکثر سایت‌هایی که در سرتاسر وب وجود دارند، به طور ویژه برای دسکتاپ طراحی شده‌اند. اما فکرش را کنید، چند درصد از مخاطبان سایت شما مستقیما به دسکتاپ دسترسی دارند و می‌توانند به راحتی وارد وبسایت شما شوند و از آن استفاده کنند؟

اینجاست که اهمیت ریسپانسیو بودن وبسایت در بهینه سازی نرخ تبدیل مشخص می‌شود. اگر وبسایت ما به صورت ریسپانسیور طراحی شده باشد و به راحتی با موبایل نیز قابل استفاده باشد، مخاطبان بیشتری به آن جذب می‌شوند و برای بازدید و البته درگیر شدن با آن، ترغیب می‌گردند.

استفاده از pop up

پاپ آپ‌ها شاید برای مخاطبین سایت شما مزاحم باشند، اما قطعا برای شما، خیلی هم مراحم هستند! یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توان بهینه سازی نرخ تبدیل را با آن به انجام رساند، استفاده از پیام‌های پاپ آپ است. این پیام‌ها نیز به نوعی برای درگیر مخاطب با وبسایت به کار می‌روند و اگر بتوانند کنجکاوی او را برانگیزند و کاری کنند که مخاطب روی لینکی کلیک کند، در نرخ تبدیل تاثیر به‌سزایی خواهند داشت.

البته باید توجه داشته باشید که استفاده پیام‌های پاپ آپ، همانقدر که می‌تواند برای افزایش نرخ تبدیل مفید باشد، به همان اندازه هم می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و نتیجه‌اش به ضررتان تمام شود؛ پس باید در طراحی و تنظیم آن، هوشمندانه و با دقت بالا عمل نمایید.

بهینه‌سازی صفحه ورود

بهینه‌سازی صفحه ورود که با عنوان « landing Page Optimization » نیز شناخته می‌شود، از جمله مهم‌ترین اقدامات برای افزایش نرخ تبدیل وبسایت به شمار می‌رود. صفحه ورود یا همان لندینگ، درست مثل تیترها و عناوین، اولین چیزی است که توجه مخاطب را به خودش جلب می‌کند. تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که مخاطب بعد از ورود به یک وبسایت، تنها چند صدم ثانیه طول می‌کشد که تصمیم بگیرد در سایت بماند یا نه؛ همه چیز هم به ظاهر سایت بستگی دارد؛ هر اندازه که سایت جذاب‌تر، مرتب و منظم‌تر و گیراتر باشد، تمایل مخاطب برای ماندن در سایت و درگیر شدن با آن، افزایش پیدا می‌کند.

اینجاست که ظاهر گرافیکی وبسایت (UI) و البته تجربه کاربری (UX) ، اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. هر اندازه که بیشتر برای طراحی و ساخت این دو وقت بیشتری صرف شود و این کار با دقت و وسواس بیشتری انجام پذیرد، تاثیر بیشتری در بهینه سازی نرخ تبدیل خواهد داشت.

ظاهر گرافیکی وبسایت (UI) وتجربه کاربری (UX)

بهینه‌سازی پست‌های بلاگ

بیل گیتس جمله معروفی دارد که می‌گوید: «محتوا پادشاه است.» درست هم می‌گوید؛ در عصر حاضر که همه چیز به دنیای مجازی و وب کوچ کرده‌ است، محتوای دیجیتال از هر جنسی که باشد، حرف اول را می‌زند؛ تنها موضوعی که در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است، کیفیت محتوای تولید شده است. محتوا باید غنی باشد و مخاطب را سیراب کند، باید پاسخگوی کنجکاوی‌ها و نیاز او باشد، باید او را به مطالعه وا دارد و توجه او را جلب کند.

علاوه بر کیفیت محتوا، ظاهر محتوا نیز اهمیت بسیاری دارد. ساده‌نویسی و شکل داستانی در حتوای متنی، دو عنصر کلیدی و بسیار مهم به شما می‌روند. اما علاوه بر آن، معیارهای دیگری از جمله قالب‌بندی، استایل محتوا، رنگ و فونت و... نیز در کسب مقبولیت از جانب مخاطب، تاثیر به‌سزایی دارند. اگر محتوا به خوبی نگاشته شده باشد، می‌تواند تاثیر خوبی در بهینه سازی نرخ تبدیل داشته باشد.

بهینه‌سازی سرعت سایت

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل بهینه سازی نرخ تبدیل، سرعت سایت است. درک اهمیت سرعت سایت در جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری راغب، چندان کار سختی نیست. باز هم خودتان را جای مخاطب بگذارید، آیا حاضر بودید در سایتی که سرعتش پایین است و برای باز کردن یک صفحه چندین ثانیه و چه بسا چند دقیقه طول می‌کشد، باقی بمانید؟

تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که سرعت سایت، تاثیر بسیار بالایی در افزایش نرخ تبدیل دارد و هر اندازه که سایت سریع‌تر باشد، مخاطب بیشتری به آن جذب شده و البته نرخ تبدیل مخاطب در آن نیز افزایش خواهد یافت. در نهایت نیز فروش بیشتر شده و سود بیشتری برای ما به ارمغان خواهد آمد.

ایجاد صفحه درباره ما

یکی از راه‌های بسیار ساده برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایت، در نظر گرفتن صفحه «درباره‌ ما» است. این صفحه، مدرک اعتبار و اطمینان شماست و ذهنیت مخاطب را نسبت به شما، تا حد زیادی تغییر خواهد داد. در این صفحه، باید هر چیزی که درباره شما و کسب و کار شما وجود دارد را ذکر نمایید؛ از اسامی کارکنان و عکس از محیط کار گرفته، تا سوابق کاری و فعالیت‌هایی که تا به حال داشته‌اید.

ایجاد صفحه تماس با ما

علاوه بر صفحه درباره ما، صفحه «تماس با ما» نیز می‌تواند برای بهینه سازی نرخ تبدیل، بسیار مفید باشد. محتویات این صفحه از عنوانش پیداست؛ تمام راه‌های ارتباطی موجود با کسب و کار خود را باید در این صفحه ذکر کنید. اطلاعاتی از جمله شماره تماس، فکس، ایمیل، آدرس دفتر، آدرس شبکه‌های اجتماعی و... همگی باید در این صفحه ذکر شده باشند.

بهبود فرایند فروش

به عنوان آخرین راهکار حاضر در فهرست عوامل بهینه سازی نرخ تبدیل، می‌توان به بهبود فرایند فروش اشاره کرد. فرایند فروش، با نام سفر مشتری نیز شناخته می‌شود. از زمان انتخاب و سفارش محصول توسط مشتری تا زمان تحویل آن درب منزل، سفر مشتری نامیده می‌شود و هر اندازه که این فرایند بیشتر پاسخگوی نیاز مخاطب باشد، افزایش نرخ تبدیل نیز بیشتر خواهد بود. به علاوه، عوامل زیر نیز در بهبود فرایند فروش و جلب اعتماد مشتری، تاثیر به‌سزایی خواهند داشت:

به نمایش گذاشتن تایید مشتریان

نمایش دادن نظر و تایید مشتریان بعد از خرید و اشتراک آن در صفحه لندینگ با مشتریان جدید، آن‌ها را به خرید و تبدیل، ترغیب می‌کند.

به نمایش گذاشتن مجوزهای فعالیت

مجوزهای فعالیت، سند اعتبار و مدرک هویت شما هستند؛ این مدارک به نوعی رزومه شما هستند و باز هم در جلب اعتماد مشتری، نقش مهمی را ایفا می‌کنند

مجوزهای فعالیت

وجود دکمه پشتیبانی در صفحه

برای بهبود فرایند فروش، دکمه پشتیبانی می‌تواند بسیار کارآمد باشد؛ زیرا بعضی اوقات مشتری در طی فرایند خرید، ممکن است با مشکلی مواجه شود و به همین دلیل، وبسایت را ترک کند. دکمه پشتیبانی، مانع این کار خواهد شد.

ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی تبدیل وب سایت، علمی است که چندین رشته از جمله آمار، روانشناسی، کپی رایتینگ، طراحی، ارگونومی و غیره را گرد هم آورده است. بسته به ماهیت پروژه، شما ممکن است به ابزاری نیاز داشته باشید که تست A/B، نظرسنجی ها، ثبت­های کاربر و یا پوشش وب سایت را انجام دهد. در حالت ایده ­آل، شما به منظور دسترسی آسان به داده ها، داشتن یک ورودی واحد و صرفه جویی در هزینه ­های ماهانه، به ابزارهایی نیاز دارید که چندین خصوصیت را باهم داشته باشد.

ابزار Omniconvert

یکی از این ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل، Omniconvert است. این ابزار یک راه حل عالی برای این بهینه سازی است که خلاقیت را با تحقیق و آزمایش ترکیب می کند. با کمک این ابزار شما می توانید پیام ها را شخصی سازی نموده و همینطور نظرسنجی هایی را انجام دهید که در مورد انتظارات مشتریان اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.  به کمک ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل می توان سایت را آنالیز کرد.

ابزار Hotjar

ابزاری است برای آنالیز رفتار مخاطب در داخل وبسایت؛ اطلاعاتی از جمله اینکه کاربران کجا کلیک کرده‌‌انده، کدام صفحات را باز کرده‌اند و یا اینکه چقدر در وبسایت وقت گذرانده‌اند.

ابزار Hotjar

ابزار Heatmap‪.me

ابزاری است مشابه با همان ابزار Hotjar که میزان کلیک در هر قسمت از وبسایت را به صورت یک نقشه گرمایی، در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

ابزار SimilarWeb

همانطور که می‌دانید، بررسی ترافیک سایت و آگاهی از آن، برای بهینه سازی نرخ تبدیل لازم است؛ این ابزار، تمامی اطلاعات مربوط به ترافیک سایت را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نتیجه گیری:

چنانچه قصد دارید در روند تبدیل خود به دستاوردهای چشمگیری برسید، باید یاد بگیرید که چگونه می توانید با انجام آزمایش های صحیح به نتیجه برسید لذا شما نیاز به درک بهتری از روند بهینه سازی تبدیل دارید. با استفاده از ابزارهای بهینه سازی تبدیل و استفاده از روش های بهینه سازی، شما یاد خواهید گرفت که چگونه بهینه سازی را در هر زمان و با اشتباهات کمتری بهبود بخشید. در حقیقت بدون بهینه سازی نرخ تبدیل وب سایت، شما صاحب تجارت نمی باشید. مهم نیست که در حال حاضر سایت شما چقدر تبدیل دارد، آنچه اهمیت دارد این است که می توانید به نرخ تبدیل بهتری نیز دست یابید علاوه بر این، حتی اگر از نحوه عملکرد فروشگاه اینترنتی خود رضایت دارید، احتمال دارد که فروشگاه شما بتواند عملکرد بهتری نیز داشته باشد.

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو