چک لیست تولید محتوا

چگونه یک محتوای ارزشمند تولید کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
چک لیست تولید محتوا
توحید ره گشای|پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2095 کلمه|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • چرا برای تولید محتوای ارزشمند، به چک لیست نیاز داریم؟
 • چک لیست تولید محتوای ارزشمند دقیقاً چیست؟
 • تولید محتوای ارزشمند و هدفمند داشته باشید
 • چک لیست را با اعضای تیم بازاریابی محتوایی به اشتراک بگذارید
 • 1) محتوا باید قابل جستجو باشد (Findable Content)
  • قابلیت جستجوی محتوای وب و محتوای متنی
  • قابلیت جستجوی محتوای ویدیویی 
  • قابلیت جستجوی محتوای صوتی
 • 2) محتوا باید خوانایی داشته باشد (Readable Content)
  • سبک نوشتاری هرمی معکوس
  • پاراگراف بندی در محتوا 
  • شماره گذاری در محتوا 
  • لحن گفتگوی ساده در محتوا 
 • 3) محتوا باید قابل فهم باشد (Understandable Content)
 • 4) محتوا باید قابل تعامل باشد (Actionable Content)
 • محتوا باید قابل اشتراک گذاری باشد (Shareable Content)
 • برای تولید محتوای ارزشمند، حوصله به خرج دهید

برای تولید محتوای ارزشمند و مؤثر چه مراحلی را باید سپری نماییم و چه راهکاری برای ایجاد یک تولید محتوای مؤثر وجود دارد؟ قاعدتاً هر محتوایی نمی تواند ارزشمند تلقی شده و تأثیر لازم را روی مخاطب ایجاد کند. تولید محتوای ارزشمند نیز مانند بسیاری از قواعد موجود در بازار دارای استانداردها و مشخصاتی است که بدون رعایت آنها علاوه بر نرسیدن به یک تولید محتوای مؤثر، کارکرد آن نیز برای بازاریابی محتوایی شرکت بی اثر و بی نتیجه خواهد بود. از این رو حتماً می بایست با این اصول و استانداردهای تولید محتوای مؤثر آشنا بوده و آنها را با بالاترین سطح کیفیت و کارایی به کار ببندیم. در این محتوا قصد داریم اصول و موارد لازم برای یک تولید محتوای ارزشمند را مرور نموده و یک چک لیست کامل و جامع را برای آن ارائه نماییم. مطالعه چک لیست تولید محتوای ارزشمند و مؤثر و عمل به آن می تواند پله های ترقی را یکی پس از دیگری برای شما با سرعت بیشتری پیموده و بازاریابی محتوای سایت شما را نیز به بالاترین میزان سوددهی و اثرگذاری برساند.

چرا برای تولید محتوای ارزشمند، به چک لیست نیاز داریم؟

content produce تولد محتوا

چرا باید برای یک تولید محتوای مؤثر باید چک لیست داشته باشیم و چه نیازی به این عنوان بندی هست؟ همه بازاریابان و کسانی که در بازاریابی محتوایی فعالیت دارند، عاشق تولید محتوای ارزشمند و البته محتوای مؤثر هستند. از این رو داشتن یک چک لیست می تواند هر محتوایی را به سمت دلخواه شما سوق دهد. داشتن یک پک لیست می تواند پیچیده ترین کارها را به گام هایی ساده و سهل تبدیل کرده و کارایی افراد را در این مسیر چندین برابر نماید. بزرگترین جراح ها هم برای موفقیت در جراحی های سخت و طاقت فرسا در اتاق جراحی از چک لیست استفاده می نمایند و تأثیر آن را نیز مشاهده نموده اند. برای کسانی که در بازاریابی محتوایی خود دارای یک استراتژی منسجم و اصولی باشند، یا بهتر بگوییم خواستار موفقیت طولانی مدت در این روش بازاریابی باشند، نیاز به داشتن یک چک لیست معتبر خواهند داشت.

شاید شما هم جمله محتوا پادشاه است را شنیده باشید، اما احتمالاً باید این جمله را کمی تغییر دهیم. محتوای ارزشمند پادشاه است. فرقی نمی کند که شما چه شغلی داشته باشید و در چه تجارتی فعالیت کنید. رعایت چارچوب تولید محتوای ارزشمند می تواند یک تجارت موفق و پر سود را برای شما آن هم در طولانی مدت رقم بزند.

چک لیست تولید محتوای ارزشمند دقیقاً چیست؟

چک لیست تولید محتوا چیست و به درد چه کسانی می خورد؟ چک لیست آماده شده در این متن برای تولید محتوای ارزشمند، برای تیم های بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ آماده شده است.

چک لیست تولید محتوای ارزشمند، محتوای سایت شما را در 5 معیار مهم چارچوب بندی می کند:

 1. قابلیت جستجوی محتوا
 2. خوانایی محتوا
 3. قابل درک بودن محتوا
 4. قابل تعامل بودن محتوا
 5. قابل اشتراک بودن محتوا

تولید محتوای ارزشمند و هدفمند داشته باشید

برای تهیه چک لیست تولید محتوای ارزشمند از تجربه افراد موفق در این زمینه استفاده شده است تا تنها یک چک لیست تئوری وار برای مخاطب نباشد. در واقع می توانیم ادعا کنیم که این چک لیست بهترین نتایج را برای شرکت ها رقم زده است. البته قبل از استفاده از این چک لیست درک نحوه استفاده از آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

هر کاری نیازمند متخصص مربوط به خود است. اینکه یک تولید محتوای ارزشمند در نتیجه یک همکاری در تیم بازاریابی محتوایی به دست می آید، یک شوخی و یا یک شعار نیست. در بازاریابی محتوایی یک مدیر ارشد می تواند تغییراتی در منابع شما ایجاد نموده و روی سیاست های کلی تیم و شرکت شما در رسانه های اجتماعی تأثیر گذار باشد. پیشنهاد راه حل هایی گره گشا در مواقع حساس و ایجاد یک روحیه همکاری بالا از عهده هر کسی بر نمی آید. این اتفاق باید در تک تک اعضای تیم رخ داده و هر کسی بر اساس توانایی های خود در شغل مورد نظر قرار داده شود.

 

چک لیست را با اعضای تیم بازاریابی محتوایی به اشتراک بگذارید

این چک لیست در نهایت تبدیل به اصول کاری شما در تیم بازاریابی محتوایی برای ایجاد یک تولید محتوای ارزشمند و هدفمند خواهد شد. از این رو برای استفاده صحیح از این چک لیست تمام اعضای گروه دیجیتال مارکتینگ باید از آن آگاه بوده و بهترین نحوه همکاری را با سایر اعضا رقم بزنند. حداکثر کارایی جز با این ترفند حاصل نخواهد شد. همه ما می خواهیم محتوایی هدفمند و درخشان داشته باشیم و برای اینکه این اتفاق بیفتد، نیاز به استفاده از راهنمایی های افراد با تجربه داریم.

تیم محتوا content team

اگر شما هم برای موفقیت و ایجاد یک استراتژی موفق در تیم بازاریابی محتوای خود نیاز به چنین راهنمایی دارید، چک لیست زیر را چاپ کرده و با کل اعضای تیم در آن شیرجه بزنید. ما به شما اطمینان می دهیم که رعایت همه این اصول در ایجاد یک تولید محتوای ارزشمند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

1) محتوا باید قابل جستجو باشد (Findable Content)

در هنگام تولید محتوای ارزشمند به یاد داشته باشید که کاربران باید بتوانند آن را به راحتی پیدا کنند. برای داشتن یک محتوای قابل جستجو، باید اصول سئو را فراگرفته و همه آنها را رعایت نمایید. دانش سئو این امکان را برای شما فراهم می آورد که مطابق با استانداردهای موتورهای جستجو گر محتوای خود را بهینه سازی نمایید. برای قالب بندی و سنجش محتوای خود از نظر اصول سئو ابزارهای رایگانی وجود دارد که می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. برای این منظور شما باید یک تحقیق گسترده از کلمات کلیدی مناسب تجارت خود نیز داشته باشید.

قابلیت جستجوی محتوای وب و محتوای متنی

استفاده صحیح از Heading ها برای ساختاردهی محتوا، می تواند محتوای شما را برای موتورهای جستجو قابل فهم تر نماید. در هر صفحه یک H1 و چند H2 داشته باشید. دقت کنید که Heading ها به صورت آبشاری باید زیرمجموعه یکدیگر باشند. یعنی هر H2 در واقع زیرمجموعه یک H1 است و هر H3 زیر مجموعه یک H2 است.

محتوای قابل جستجو و قابل یافتن

استفاده از کلمات کلیدی، عناوین و توضیحات باید به گونه ای باشند که حول محور کلمات کلیدی محتوای شما را شرح داده و توصیف نمایند. برای بالا بردن رتبه و ارزش تولید محتوای ارزشمند خود می بایست لینک های به سایر صفحات سایت خود درج نمایید تا موتورهای جستجو برای یافتن این لینک ها و مطالعه آنها دائما در حال گردش در صفحات سایت شما باشند. برچسب های Alt را روی عکس ها و تصاویر سایت خود فراموش نکنید تا در جستجوهای تصویری نیز تصاویر سایت شما ظاهر شوند. از توضیحات تصویر نیز برای بیان و پررنگ تر نمودن قصد خود از تولید محتوای ارزشمند استفاده نمایید.

قابلیت جستجوی محتوای ویدیویی 

استفاده از فیلم و کلیپ های ویدئویی را هرگز از یاد نبرید. می توانید فیلم های خود را در فیس بوک و یا یوتیوب بارگذاری نموده و در معرض دید مخاطبان قرار دهید. البته یوتیوب در این راه گزینه بهتری خواهد بود و بیننده های بیشتری را جذب خواهد نمود.

از همه عناصر و ابزارها به نحو احسنت استفاده نموده و هیچ یک را هدر ندهید. محتوا را برچسب گذاری کنید تا سرچ کردن آن آسان تر باشد، کلمات کلیدی را در عنوان محتوا به کار ببرید و متنی غنی و استاندارد از کلمات کلیدی در تولید محتوای ارزشمند تهیه نمایید.

قابلیت جستجوی محتوای صوتی

دسترسی مخاطبان به فایل های صوتی با پسوندهای مختلفی محتمل است. پسوندهایی مانند MP3، WAV و WIFF می توانند بهترین گزینه ها برای توزیع فایل های صوتی برای شما باشند. در صورتی که مخاطب و مشتری بالقوه شما از قالب مورد نیاز برای گوش دادن به فایل صوتی شما برخوردار نباشد، در این صورت هدف شما از تولید محتوای ارزشمند تأمین نخواهد شد. کلیپ های صوتی را به همراه محتوای متنی در یک قابل و یک صفحه قرار دهید تا موتورهای جستجو رتبه های بالایی را برای صفحات سایت شما در نظر بگیرند و هر دو امتیاز فایل صوتی و کلمات کلیدی را همزمان در اختیار داشته باشید.

content محتوا

2) محتوا باید خوانایی داشته باشد (Readable Content)

بعد از یافتن محتوای مفید و هدفمند شما آیا این محتوا برای مخاطب قابل خواندن است؟ البته این سؤال بیشتر برای محتوای متنی ایجاد می شود. قابل خواندن بودن یک تولید محتوای ارزشمند ابعاد وسیعی به خود می گیرد. موارد زیادی نیز برای این منظور باید رعایت شده باشند. مخاطبین وقت کافی برای خواندن مطالب بی ربط به موضوع مورد علاقه خود را در سایت شما ندارند. پس اگر حتی سایت شما مطالب مفیدی درباره موضوع مورد علاقه آنها داشت اما این مطالب بعد از بسیاری کلی گویی و اضافه گویی درج شده بود، کارایی لازم را نخواهد داشت. زیرت مخاطب در درجه اول یک بار متن را برای یافتن موضوع مورد سرچ خود اسکن می کند.

با این حساب موارد زیر را باید رعایت نمایید.

سبک نوشتاری هرمی معکوس

 یک مطلب، عنوان و یا حتی عکس جذاب و نزدیک به موضوع محتوای هدفمند شما باید در صدر محتوا قرار داشته باشد. برای مثال اگر قرار است یک عکس بیان کننده روش و نوع کار شما باشد، می بایست در بالا عکس مورد نظر را قرار داده و سپس اقدام به درج توضیحات آن نمایید. به این نوع نوشتن، سبک هرمی معکوس گفته می شود.

سبک نوشتن هرمی معکوس

پاراگراف بندی در محتوا 

سعی کنید پاراگراف ها را کوتاه و مختصر نگه دارید و خیلی آنها را طولانی نکنید تا خوانایی محتوا افزایش یابد. یک قانون مهم در رابطه با پاراگراف بندی وجود دارد که باید از آن پیروی نمایید. بیش از سه جمله در یک پاراگراف و بیش از سه پاراگراف برای یک عنوان درج نکنید.

شماره گذاری در محتوا 

وقتی قرار است یک مطلب مهم را به صورت لیست وار تهیه کنید حتماً از شماره گذاری (Numbered List) و یا نقطه گذاری (Bullet List) استفاده نمایید. این کار محتوا را برای کاربر خواناتر می کند.

شماره گذاری و نقطه گذاری در محتوا

لحن گفتگوی ساده در محتوا 

باید سعی داشته باشید که در یک تولید محتوای ارزشمند زبان گفتگو را تا حد ممکن ساده نموده و آن را تا پایان متن حفظ کنید.

3) محتوا باید قابل فهم باشد (Understandable Content)

ایجاد مطالب و تولید محتوای ارزشمند آن هم وقتی موضوعات پیچیده و تخصصی است، کمی می تواند چالش برانگیز باشد. شاید باور نکنید اما بسیاری از سایت های بزرگ برای قابل فهم نمودن مطالب مندرج در سایت خود آنها را تا حد دوره متوسطه پایین می آورند و حتی شده سعی دارند آن را از این هم پایین تر بیاورند تا همه مطالب برای همه مخاطبین قابل فهم باشد. پاسخ دادن به این سؤال می تواند راهنمای خوبی برای شما در یک تولید محتوای ارزشمند قابل فهم و قابل درک باشد. چگونه می توانید بدون توجه به صنعتی که در آن هستید، محتوای قابل فهم ایجاد کنید؟

برای این منظور ابتدا نوع محتوای مناسب را انتخاب نمایید. برای مثال یک تولید محتوای ارزشمند می تواند به جای چندین صفحه متن یک فیلم ویدئویی باشد.

شما هرگز نمی دانید که چه کسی و در چه سطحی قرار است محتوای شما را مطالعه نماید. از این رو برای داشتن یک تولید محتوای ارزشمند حتماً سطح پیچیدگی های آن را برای مخاطبان خود قابل درک نموده و حتی ابتدایی ترین مفاهیم را برای آنها توضیح دهید.

اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کاربر قرار دهید. این امر لازمه یک تولید محتوای ارزشمند است. اطلاعات ارزشمند می تواند اطلاعاتی جدید و یا یک ایده جدید برای کارهای قبلی و قدیمی باشد. حتی استفاده از استعاره ها و کنایه ها نیز می تواند برای قابل فهم بودن یک تولید محتوای ارزشمند به کار آید.

4) محتوا باید قابل تعامل باشد (Actionable Content)

فرض کنید شما در تولید محتوای ارزشمند خود قصد سپردن کاری به مخاطب را دارید، چگونه متوجه خواهید شد که این مراحل توسط مخاطب صورت پذیرفته است؟ برای داشتن یک تولید محتوای ارزشمند و هدفمند باید اظهار نظر و ارتباط را برای کاربران تسهیل نمایید. ارتباط باید هم به صورت عمومی و هم به صورت خصوصی برای کاربران فراهم باشد تا آنها دیدگاه های خود را به راحتی با شما به اشتراک بگذارند. استفاده از لینک صفحات اجتماعی شرکت در پایان هر صفحه یکی از روش های برقراری ارتباط در تولید محتوای ارزشمند است.

محتوا باید قابل اشتراک گذاری باشد (Shareable Content)

قابل اشتراک بودن یک محتوا می تواند ارزش آن را چندین برابر نماید و یک تولید محتوای ارزشمند نیاز به چنین قابلیتی دارد. خیالتان را راحت کنیم مردم به همسایگان و دوستان خود بیشتر از هر برند و مارکی باور و اعتماد دارند و اشتراک یک محتوا از طرف دوستان آنها صدها برابر تأثیر بیشتری روی افراد خواهد داشت. سعی کنید مباحثی مطرح نمایید که سایرین نیز شروع به بحث درباره آن موضوع نمایند.

Shareable Content محتوای قابل اشتراک گذاری

سعی کنید دلیلی برای اشتراک گذاری محتوا در اختیار مخاطب قرار دهید. برای مثال یک پیام بهداشتی که به سلامت همه خانواده کمک می نماید را مخاطب سریعاً با اطرافیان خود نیز به اشتراک می گذارد. یا از ترفندهای دیگر مرسوم استفاده نمایید.

برای تولید محتوای ارزشمند، حوصله به خرج دهید

خوشبختانه در دنیای مدرن امروز بازاریابی محتوایی و تولید محتوای ارزشمند برای بازاریابان بسیار آسان تر از قبل شده است و ترفندهای بسیار زیادی برای تولید محتوای ارزشمند وجود دارد که می تواند بهترین نتایج را در سریعترین زمان به دنبال داشته باشند. البته این موضوع به این معنی نیست که شما دیگر برای موفقیت در محتوا نویسی، تولید محتوای ارزشمند و بازاریابی محتوایی نیاز به تلاشی نخواهید داشت، خیر. همانقدر که ابزارها پیشرفته تر و کارآمدتر شده اند، رقبا نیز بیشتر و هوشمندتر شده اند. از این رو باید همه قوانین را فرا گرفته و سراغ تجربه های اشتباه دیگران نروید. این یک اشتباه بزرگ برای تجارت شما خواهد بود که می تواند چندین دوره شما را از بازار عقب نگه دارد. در بازاری که همه در حال پیشرفت و توسعه هستند، تنها راه موفقیت پایبندی به تک تک اصول و قواعد خواهد بود.

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما