اصول محتوا نویسی حرفه ای برای سایت

نکات محتوا نویسی برای موفقیت در شغل نویسندگی

شهر محتوا>مجله محتوا>تولید محتوا
اصول محتوا نویسی حرفه ای برای سایت
سمانه رحیمی|چهارشنبه، ۸ دی ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 2008 کلمه|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • از تولید محتوا چه می دانیم؟
 • مزایای شغل تولید محتوا
 • اصول تولید محتوای حرفه ای
  • برای محتوا، ایده و هدف داشته باشید 
  • جامعه ی هدف محتوا خود را بشناسید
  •  از همه ­ی ابزارهای تولید محتوا استفاده کنید
  • اصول نوشتن محتوا را فرا بگیرید 
  • در نوشتن محتوا حرفه ای عمل کنید 
  • رقبای محتوا خود را بشناسید
  • عنوان مناسبی برای محتوا انتخاب کنید
  • با دنیای حرفه­ ای اینترنت آشنا شوید
  • برای پیدا کردن قالب محتوا، جستجوگر باشید
  • اخلاق حرفه ای را در تولید محتوا رعایت کنید
  • لحن محتوا را صمیمانه کنید 
  • محتوا را طبقه ­بندی کنید
  • اصول seo و smo را در تولید محتوا رعایت کنید
  • سختی­ های تولید محتوا را بپذیرید

نوشتن همواره با دو رویکرد مواجه است.

1) دسته ی اول آنهایی هستند که عاشق نوشتن هستند و از هر فرصتی برای بیان اندیشه­ ها،نظرات و تخیلات خود در نویسندگی استفاده می­ کنند.

2) دسته­ ی دوم کسانی که هیچ علاقه­ ای به این کار ندارند و اصولاً استعدادی هم در این زمینه یاریشان نمی­ کند.

اما فارغ از علاقه، مهم­ترین ابزاری که برای نوشتن نیاز است، نه لزوماً استعدادی است که بعضی­ ها فکر می­کنند در این زمینه دارند بلکه مهارتی است که نویسنده­ های حرفه­ ای مدتها برای کسب آن تلاش کرده­ اند. آنها به درستی دریافته ­اند که مهارت و توان نوشتن در شاخه­ ای که در آن فعالیت می­کنند می­تواند آنها را از میان هم­ سنخان خودشان چندین پله بالاتر ببرد و به موفقیتشان کمک کند.

وقتی تصمیم می­گیرید که نویسندگی را به عنوان حرفه ­ی خود انتخاب کنید باید برای این سوال که در چه زمینه­ ای می­خواهید بنویسید جواب درست و دقیقی داشته باشید. آیا آرزو دارید روزی نامتان در کنار داستان­ نویسان مطرح دنیا آورده شود یا آنقدرها هم بلند پرواز نیستید و نوشتن از مسائل کوچک روزمره در مجلات خانوادگی و یا مد و سبک زندگی راضی­تان می­کند. شاید هم روحیه ­ای جدی دارید و نوشتن خبرهای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی بیشتر با نگاهتان به دنیا هماهنگ است. در هر صورت، هر هدفی که برای نویسنده شدن تان دنبال می­کنید باید به یک اصل کلیدی معتقد باشید و تا جایی که می­توانید مهارت ­های نوشتن و جذب مخاطب را فرا بگیرید. این قانون وقتی سخت­گیرانه ­تر می­شود که بخواهید در زمینه نویسندگی تولید محتوا فعالیت کنید.

از تولید محتوا چه می دانیم؟

امروزه هر کسی که سایت، وبلاگ، حساب اینستاگرام، توییتر، فیس بوک، و یا هر شبکه ­ی اجتماعی دیگری دارد در حال تولید کردن محتوا است. شما باید بسته به نوع شبکه­ ای که در آن فعالیت می­کنید، مطالب جالب و جذابی داشته باشید که بتواند بیشتر از مطالب بقیه مورد توجه قرار گیرد. واضح است که رقابت تنگاتنگی بین کابران در جریان است. این رقابت، زمانی جدی ترمی­شود که تولیدکننده ­ی محتوا در حال فروش کالا و یا عرضه­ ی خدمات باشد. هر چه نویسنده­ ی محتوا به مهارت­ های نوشتن و بازاریابی آگاه­ تر باشد شانس دیده شدن و موفقیتش بیشتر می­شود. اگر هم به تولید محتوا به چشم یک شغل نگاه می­کنید ماجرا جدی ­تر م ی­شود.

تولید محتوا

مزایای شغل تولید محتوا

امتیازات جذابی که این فعالیت به عنوان یک شغل دارد مثل امکان دورکاری و تنظیم ساعت­ های کاری به دلخواه و لازم نداشتن سرمایه ­ی مالی باعث شده است که متقاضیان زیادی برای شرکت­ های تولید محتوا درخواست همکاری بفرستند و در این میان تنها چیزی که می­تواند شما را از خیل عظیم درخواست­ کنندگان این فرصت شغلی متمایز کند، مهارت و تسلط شما است. اگر صرفاً تمرکز خود را بر یک یا چند رشته­ ی خاص بگذارید می­توانید امیدوار باشید که نسبت به کسانی که درباره­ ی همه چیز و همه کس می­نویسند به جایگاه بهتری دست پیدا کنید. برای تولید یک محتوای موفق، باید اصول و قواعدی را رعایت کنید که به بیشتر دیده شدن محتوای شما کمک کند.

اصول تولید محتوای حرفه ای

برای محتوا، ایده و هدف داشته باشید 

مهم نیست که از خودتان عکس به اشتراک می­گذارید یا در قالب نگاهی طنز به مسائل روز جامعه انتقاد می­کنید و یا کالایی را که در اختیار دارید می­فروشید. مهم این است که با داشتن ایده­ ها و روش­های خلاقانه در محتوا خودتان را به عنوان یک برند و صاحب سبک در موضوع فعالیت تان تبدیل کنید.

جامعه ی هدف محتوا خود را بشناسید

اولین قدم برای یک ارتباط موفق از طریق دیجیتال مارکتینگ شناسایی مخاطبانی است که با آنها سر و کار دارید. باید کاملاٌ مشخص باشد که طیف مخاطبان شما از چه جنس و گروه سنی هستند تا بتوانید برای برقراری ارتباط و نوشتن یک محتوای تأثیرگذار برای آنها، لحن و روش بیان مناسبی پیدا کنید که در عین جذاب بودن، آن اثری را که می­خواهید از محتوای شما بگیرند، دریافت کنند. آشنایی با سلائق مخاطبان هدف و موضوعاتی که نیاز دارند درباره­ی آن بخوانند یا ببیند و بشنوند اولین گام برای تولید موفق است.

جامعه ی هدف محتوا

 از همه ­ی ابزارهای تولید محتوا استفاده کنید

تولید محتوا همیشه نوشتن و استفاده از کلمات نیست. اینترنت و شبکه ­های مجازی قابلیت­ های زیادی دارند که می­توانید از آنها به عنوان ابزارهای تولید محتوا برای جذاب­تر کردن موضوعی که در نظر دارید استفاده کنید. تصاویر مفهومی، موسیقی، انیمشین­های کوتاه و مرتبط و پادکست­ ها تنها بخشی از کارهای جانبی است که می­توانید برای تولید یک محتوای خوب و جذاب از آنها استفاده کنید.

اصول نوشتن محتوا را فرا بگیرید 

اهمیت اینکه به قواعد نوشتاری که می­خواهید با آن تولید محتوا کنید آشنا باشید، غیر قابل انکار است. به عنوان کسی که می خواهید یک مطلب علمی، اجتماعی، هنری و یا حتی روزمره­ هایتان را با مخاطب به اشتراک بگذارید باید بدانید که اصول جمله­ نویسی چگونه است. نگارش درست کلمات را بدانید و از جمله­ های ساده و روان استفاده کنید. استفاده از طنز هم بسته به موضوع مورد بحثتان می تواند تأثیر خوبی بر مخاطب بگذارد.

در نوشتن محتوا حرفه ای عمل کنید 

اگر مخاطب احساس کند به موضوعی که با او در میان گذاشته­ اید تسلط کافی ندارید، بار دیگر به سراغ صفحه یا سایت شما نمی­ آید. تولید­کننده ­ی محتوا باید آنقدر اطلاعات گسترده­ ای در زمینه­ های مورد فعالتیش داشته باشد که بتواند در قالب چند پاراگراف کوتاه و جمله ­های ساده و روان، محتوا را به درستی بیان کند. مطالعه­ ی فراوان و کسب دانش و مهارت از مهم ­ترین اصول حرفه ­ای یک تولید محتوای موفق است.

رقبای محتوا خود را بشناسید

هر چه بیشتر بر فضای حاکم بر زمینه­ ی فعالیت تان اشراف داشته باشید راحت ­تر می­توانید اوضاع را کنترل کنید. زمان کافی برای شناسایی رقبای محتوا خود بگذارید و به طور دقیق بررسی کنید که از چه ابزارها و الگوهایی برای تولید و دیده شدن محتوای خود بهره می­برند. میزان رضایت مخاطبانشان را بسنجید و با راه و روش موفقیتشان آشنا شوید.

شناسایی و بررسی رقبا

عنوان مناسبی برای محتوا انتخاب کنید

اگر بتوانید عنوانی انتخاب کنید که کوتاه و گویا باشد و مخاطب را در نگاه اول به خواندن و یا دنبال کردن محتوای شما تشویق کند نصف راه را رفته ­اید. عنوان، ویترین محتوای شماست.عنوان مناسب بیشترین تأثیر را در تصمیم­ گیری مخاطب برای ورود به دنیای محتوا دارد. از به کار بردن کلیدواژه­ های چشمگیر و ارجاع به لینک ­های مرتبط هم غافل نشوید.

با دنیای حرفه­ ای اینترنت آشنا شوید

برای اینکه تولیدکننده ­ی موفقی باشید ناگزیرید که حداقل با نرم ­افزارهای word، excel وpowerpoint و سیستم های مدیریت محتوا که معروف ترینش wordpress است و هم­چنین یکی دو نرم­ افزار گرافیکی مثل photoshop آشنا باشید. ابزارهای مختلف گوگل و نرم­ افزارهای ارتقاء و ویرایش صدا و تصویر، به موفقیت در دیجیتال مارکتینگ کمک می­کنند. زمان کافی برای آموزش و بالا بردن مهارتتان در این زمینه بگذارد.

برای پیدا کردن قالب محتوا، جستجوگر باشید

اگر خودتان ذهن پرسشگر و خلاقی نداشته باشید نمی توانید از مخاطبانتان انتظار داشته باشید که تمایلی به دنبال کردن مطالب شما داشته باشند. یک تولیدکننده­ ی محتوا هر روز و هر لحظه در حال جستجو، یادگیری و الهام گرفتن از هر پدیده­ ای است که بتواند آن را در قالب یک محتوای نوشتاری، تصویری یا صوتی به اشتراک بگذارد. به این منظور باید به یکی از مهم­ترین ابزاری که به راحتی در دسترس همه است یعنی گوگل، تسلط کافی داشته باشید و توان جستجوی سریع و درست در زمینه ­های مختلف داشته باشید. اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید چندین قدم از بقیه جلوترید. نه صرفاً برای اینکه متن ­های انگلیسی را ترجمه کنید، بلکه برای اینکه بتوانید مطالب دست­ اول را از مقاله­ ها و سایت­ های انگلیسی استخراج کنید. این شیوه ­ی تولید محتوا به شما کمک می­کند که علاوه بر اطمینان از درستی و صحت مطلبی که منتشر ­می­کنید، از کپی کردن نوشته ­ها و تصاویر سایت­ های فارسی بپرهیزید.

اخلاق حرفه ای را در تولید محتوا رعایت کنید

وافعیت این است که با سر کار آمدن دنیای جذاب اینترنت و شبکه­ های مجازی، میزان مطالعه از طریق کتاب افت کرده است. دسترسی آسان و سریع به هر مطلبی که دنبالش هستید در موتورهای جستجو تا حد زیادی نیاز انسان را به کتاب برطرف کرده است. فارغ از درست یا غلط بودن این پدیده، تولید محتوای اینترنتی هم مثل هر فعالیت دیگری بر پایه­ ی چهارچوب و قواعد مبتنی بر اخلاق استوار است که اگر رعایت شوند، هم به حفظ و بالا بردن شخصیت حرفه­ ای محتوای تولید شده کمک می کند و هم به مرور مخاطبان بیشتری را با خود همراه می­کند. در مرحله­ ی اول باید سعی بر این باشد که مطلبی را سایت و یا مقاله­ ی دیگری کپی نکنید. اگر هم مجبور به این کار شدید با ذکر منبع اصلی پایبندی خودتان را به اصول اخلاقی حرفه ­تان نشان دهید. در مرحله­ ی بعدی به این نکته توجه داشته باشید که مخاطب با ورود به سایت و یا صفحه ­ی شما در واقع بخشی از زمان و حجم اینترنتش را از دست می­دهد. پس همه­ ی تلاشتان را بکنید تا بعد از خواندن، دیدن و یا شنیدن محتوای تولیدی شما راضی باشد. اگر این اتفاق بیافتد می توانید امیدوار باشید که دفعه­ های بعدی هم در کار باشد و اسم سایت یا صفحه و کانال شما در لیست علاقه ­مندی ­هایش ذخیره شود. محتوای صادقانه و به دور از مطالبی که باعث فریب مخاطب می­شوند و هم چنین مطالب دست اول و به­روز به شما در این زمینه کمک می­کنند.

اخلاق حرفه ای در تولید محتوا

لحن محتوا را صمیمانه کنید 

فضای مجازی به آدم ها این فرصت را داده است که بدون شناسایی و تنها با یک حساب کاربری که ممکن است اسم و رسم درستی هم نداشته باشد به سایت ها و صفحه­ ها و کانال های عمومی رفت و آمد کنند و گاهی رفتاری از خود نشان دهند که با هنجارهای جامعه همسو نباشد. هر چقدر که بتوانید با لحنی صمیمی ارتباط کلامی دوستانه­ ای برقرار کنید در این فضا موفق ­ترید و به مرور از میزان پیام ­های ناراحت­ کننده­ ای که قبلاً می­گرفتید کاسته می­شود. مهم است که مخاطب فکر کند یکی از دوستانش تجربه یا خاطره یا مطلبی جدی را با او در میان می گذارد که با هم گذشته ای خوشایند داشته اند. گاهی به خاطرات جمعی کودکی و یا اصطلاحاتی که در جامعه رواج پیدا کرده اند گریز بزنید.

محتوا را طبقه ­بندی کنید

اگر از هر دری سخنی می­گویید و یا حتی فقط راجع به یک موضوع خاص، محتوا تولید می­کنید باید کمد مرتبی از مطالب نوشتاری، دیداری و شنیداری­ تان جلوی چشم مخاطب باشد. با طبقه بندی محتوا مخاطب با فراغ بال هر مطلبی را که متانسب با نیازش باشد پیدا میکند. استفاده از کلیدواژه ­های کاربردی و هشتگ ­ها نه تنها دسترسی مخاطب را به مطالب شما آسان­تر می کند بلکه خاطره­ ی خوب و موفقی از گشت و گذار در صفحه و سایت شما در ذهن او بر جای می­گذارد و شاید او را تشویق کند که دوباره سری به شما بزند.

اصول seo و smo را در تولید محتوا رعایت کنید

بعد از تولید محتوا مهم­ترین کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از تکنیک­ های حاکم برSeo مطلب خود را در بالاترین جایگاه موتور جستجو قرار دهید. معمولاً وقتی دنبال موضوعی در گوگل می­گردید، چند پیشنهاد اول گوگل، بیشترین شانس بازدید از سمت شما را دارند و کمتر پیش می­آید که به صفحه­ های بعد بروید. بنابراین اگر محتوای تولید شده در بین چند پیشنهاد اول نباشد معمولاً شانس دیده شدن را از دست می­دهد و در این صورت همه ­ی زحمات تان برای تولید آن از بین می­رود. روش­های مختلفی برای قرار گرفتن در اولین صفحه­ ی موتورهای جستجو وجود دارد که حتی اگر به آنها اشراف نداشته باشید، کارشناسان بسیاری وجود دارند که می­توانند در این زمینه کمکتان کنند. اهمیت این موضوع در رابطه با محتواهای منتشر شده در شبکه­ های مجازی هم پابرجاست. هر چند که روش­ هایی که باید برای دیده شدن مطالبتان در آنها به کار ببرید به پیچیدگی فضای seo نیست. Smo معمولاً فضای سختی ندارد و شما با به کار بردن هشتگ ­های مناسب می­توانید در صدر موتور جستجوی آنها قرار بگیرید.

اصول seo و smo در تولید محتوا

سختی­ های تولید محتوا را بپذیرید

تولید محتوا همان­قدر که از دور کاری راحت و آسان به نظر می­آید، از نزدیک بسیار سخت و پیچیده و حتی هراس­ان گیز است. برای کار کردن و ماندگاری در این فضا باید همواره تلاش کرد، آموخت و به روز ماند. اگر حتی به اندازه ­ی یک روز از تازه­ های دنیای اینترنت عقب بمانید، فرصت جبران ناپذیری را نسبت به بقیه ی فعالان این زمینه از دست داده اید. علاوه بر نکته هایی که گفته شد، مهارت های ریز و درشت بسیاری هستند که فراگرفتن هر کدام از آنها می­تواند شما را یک قدم از بقیه جلوتر ببرد.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

عاطفه سلحشور

عاطفه سلحشور:

بازاریابی محتوایی خیلی جای پیشرفت داره.

پاسخ دهید

ترنم

ترنم:

ممنونم. کاملا کاربردی و عالی است مطالب. خدا قوت.

پاسخ دهید

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما