شخصی سازی محتوا چیست و چه نقشی در بازاریابی محتوا دارد؟

تولید محتوای منحصر به فرد در عصر اشباع محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
شخصی سازی محتوا چیست و چه نقشی در بازاریابی محتوا دارد؟
مهسا بابالوئی|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

همانطور که میدانید بیش از دو میلیون پست بلاگ وجود دارد که هر روز ارسال می شوند. لذا خوانندگان فرصت کوتاهی برای توجه به هر یک از آنها دارند، با این وجود چگونه می توانید خوانندگان را در بین این همه منابع اطلاعاتی فراوانی که وجود دارد، به خود جذب کنید؟

تنها راه انجام این کار، ایجاد محتوای منحصر به فرد است. محتوای منحصر به فرد به این معنا نیست که شما باید به یک موضوع منحصر به فرد بپردازید، بلکه معنای آن این است که شما باید دیدگاه منحصر به فرد خود را در موضوع بگنجانید. به این ترتیب شما می توانید مقاله خود را بسازید یا به بیان دیگر، به محتوای خود هویت بدهید.

معرفی روش ­های کارآمد برای شخصی سازی محتوا

برای آن که بتوانید در عصر اشباع محتوا، محتوایی تولید کنید که بتواند توجه مخاطبان را جلب کند و بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل کند، نکات زیر را دنبال کنید:

ننویسید، صحبت کنید

باور کنید یا نه، این روش یکی از ساده ترین راه ها برای شخصی سازی محتوا است. متاسفانه از زمان مدرسه به ما آموزش داده شده که بین نحوه صحبت کردن و نحوه نوشن تفاوت وجود دارد. بنابراین هدف از جملات طولانی، واژگان گسترده و ایده ­های پیچیده این بود که شما نویسنده بهتری باشید، اما این درست نیست.
امروزه وقتی شما محتوایی را ایجاد میکنید، تنها یک هدف اصلی وجود دارد و آن درگیر کردن خواننده است. بنابراین یک تکنیک ساده این است که تصور کنید خواننده روبروی شما ایستاده است و شما در حال مکالمه با او هستید در این صورت کلمات بسیار ساده و مستقیم هستند و به طور طبیعی جریان خواهند یافت. به این ترتیب محتوا شما به صورت خودکار بسیار جذاب تر می شود.

یک داستان قدرتمند در محتوا بیان کنید

انسان ها از زمان آغاز تمدن داستان هایی را بازگو می کردند و دلیل این امر نیز مشخص است، چرا که داستان ها بلافاصله می توانند خواننده را درگیر کرده و به خود جذب کنند. البته شما همیشه یک روایت قانع کننده نمی نویسید. بعضی اوقات شما در حال نوشتن یک راهنمای هزار کلمه ای هستید که در آن از مصالح ساختمانی استفاده می کنید. حتی در این صورت نیز از حکایات استفاده کنید. حکایات یک روش موثر برای دگرگون ساختن یک محتوای خشک و کسل ­کننده و ایجاد یک محتوای منحصر به فرد هستند. البته باید حکایتی بیابید که علاوه بر جالب بودن، دارای نکاتی مرتبط نیز باشد. حکایات اگر غیر مرتبط باشند یا بیش از حد به کار گرفته شوند می توانند مشکل آور بوده و از محتوای اصلی فاصله بگیرند.

شخصیت خریدار محتوا را مجسم کنید

شخصیت خریدار محتوا را دریابید

یک شخص خریدار اساسا یک گزارش دقیق از یک خواننده وبلاگ شماست برای پرورش شخصیت خریدار کمی زمان بگذارید و تلاش کنید تا بتوانید مخاطبان خود را بهتر از هرکس دیگری درک کنید. توجه کنید که خواننده شما کیست، چند ساله است، چه جنسیتی دارد، درآمد او چگونه است، آیا بچه دارد، جایی که مدرسه رفتند کجاست، سرگرمی آنها چیست و....
وقتی که شروع به نوشتن کردید، همیشه این شخصیت خریدار را در ذهن داشته باشید و آدرس خود را برای آن ها ارسال نمایید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که نوشته شما صمیمی تر، شخصی تر و موثرتر خواهد شد.

احساسات خواننده محتوا را تحریک کنید

جونا برگر بیش از 7000 مقاله از نیویورک تایمز را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا بفهمد که چه چیزی باعث ایجاد یک بخش خاص در یک محتوا می شود. او فهمید داستان هایی که واکنش­های عاطفی مانند حس همدلی، شادی، سرخوردگی، درد و حتی عصبانیت را در خواننده تحریک میکنند به احتمال زیاد بیشتر از داستان هایی که محتوای احساسی خاصی ندارند به اشتراک گذاشته می شوند.
اگر متوجه نشدید که چگونه ایده محتوای خود را به یک واکنش احساسی سوق دهید و از این نظر یک محتوای منحصر به فرد بسازید، از نظر خواننده به محتوای خود فکر کنید. شما با این قطعه از محتوا به کدام قسمت از درد مخاطب اشاره کردید؟ چرا آن ها برای آنچه شما می گویید ارزش قائل هستند؟ وقتی این موضوع را درک کنید، نوشتن یک قطعه بر محور احساسات نباید کار سختی باشد.

قالب بندی محتوا 

قالب بندی محتوا، درست به اندازه کلمات واقعی اهمیت دارد و در شخصی سازی محتوا به شما کمک خواهند کرد. شما باید درک کنید که در این عصر حاضر، استفاده از محتوای آشفته و بی نظم باعث می شود تا خوانند محتوا را نخوانده رها کند.

قالب بندی در واقع یکی از ساده ترین ابزار برای چیده ­مان صحیح محتوا است.

مبتدیان باید پارگراف های خود را کوتاه نگه دارند، در حالت ایده آل بیش از صد کلمه نشود. این امر به خوانندگان کمک می کند تا دچار حالت یکنواختی نشوند.
تکنیک بعدی استفاده از زیرنویس ها برای تجزیه متن است و به خوانندگان اطلاع می دهد که بعد از این چه اتفاقی قرار است رخ دهد. تکینک های دیگری مانند استفاده از فاصله در پاراگراف ها، تاکید بر کلمات و عبارات مهم با قرار دادن آنها به صورت ایتالیک، استفاده از تگ em و en و پرانتز نیز هستند.

به موضوع خود علاقه مند باشید

ممکن است همیشه نتوانید روی موضوعاتی کار کنید که از نظر شما جالب باشند. اما باید با استفاده از ترفندهایی از این مرحله عبور کنید. دلیل نوشتن مطالب این است که به کسی که قصد خواندن آن ها را دارد ارزشی افزوده شود. یعنی فقط به این دلیل که موضوع برای شما جالب نیست دلیل نمی شود که موضوع برای بقیه نیز جالب نباشد. به جای نوشتن در مورد موضوعی که به آن اهمیت نمی دهید، کمی وقت بگذارید تا در مورد پیرامون آن موضوع بیشتر تحقیق کنید.

قوانین محتوا را بشکنید

قوانین محتوا را بشکنید

وقتی قرار است که یک محتوای منحصر به فرد و مدرن بنویسید، نیازی نیست که پایبند به قوانین زبان باشید. شروع یک جمله با " و " یا " اما " چنانچه به درک محتوای شما کمک نماید، کاملا قابل قبول است. مشتری باید آنچه را شما گفته اید درک و شناسایی نماید و در این روند اگر قوانین شکسته شد مانعی ندارد.

تکنیک های فوق کاملا ساده اجرا می شوند ولی آنها می توانند نوشتار شما را تغییر دهند.

نکاتی برای شخصی سازی محتوا

همانطور که گفته شد یک اصل اساسی در بازاریابی محتوایی این است که شما باید خوانندگان خود را درگیر نگه دارید. شما میتوانید این عمل را از چند طریق مختلف انجام دهید اما شخصی سازی محتوا موثرترین آن هاست.

 راه های موثر برای افزایش شخصی سازی محتوا:

  • دایره واژگان خود را گسترده نمایید:

 هیچکس نمی گوید که محتوای شما باید مانند آوازهای شکسپیر باشد اما بهبود واژگان در محتوا تا جایی که شما بتوانید از کلماتی استفاده نمایید که مخاطب در زندگی روزمره خود نشنیده است، یک روشی عالی برای شخصی سازی محتوا است. شما می توانید برای ایجاد یک محتوای منحصر به فرد با روش مذکور، از یک اصطلاح نامه آنلاین به منظور پیدا کردن گزینه های جالب تر برای کلمات متداول استفاده کنید. اما مانند تمام روش های گفته شده­ ی دیگر، از این روش و روش های دیگر نباید بیش از اندازه استفاده نمایید. استفاده بیش از حد از روش های گفته شده ممکن است باعث شود تا مخاطب علاقه خود را به خواندن مطالب شما از دست بدهد.

از کلمات مناسب به صورت آزادانه استفاده کنید اما اطمینان حاصل نمایید که محتوای نهایی شما مطابق با سطح انتظارات مخاطب باشد.

  • خواندن مطالب سرگرم کننده:

شما با خواندن مطالب سرگرم کننده، تخیلی یا غیر داستانی کشف خواهید کرد که چگونه محتوای خود را به سبک های دیگر بنویسید.

مردم به دو دلیل محتوا را می خوانند، اول به دلیل سرگرمی و دوم به منظور یادگیری. آموزش یک فرد بی حوصله کار سختی است. و همینطور اگر مخاطبان تا حدودی افق فکری خود را گسترش ندهند، سرگرم کردن آنان نیز مشکل است. لذا شما باید برای یافتن حقایق جالب و متناسب با موضوع، و قرار دادن آن ها در مقاله خود، در مورد موضوع خود بیشتر تحقیق نمایید.
اگر بتوانید هم آموزش و هم سرگرمی در محتوای خود داشته باشید، مردم از کار شما به دلیل اطلاعاتی که یاد می گیرند لذت خواهند برد و لذا شما قادر خواهید بود تا مطالب مهیج تری برای جلب مخاطبان بنویسید و محتوای منحصر به فرد تولید کنید.

ایجاد تعلیق در محتوا چه تاثیری در شخصی سازی محتوا دارد؟

تاثیر تعلیق در محتوا

یکی از راه­ های پر طرفداری که به شخصی سازی محتوا شما کمک نموده و خواننده را در محتوای شما غرق می کند، استفاده از تعلیق است.
اما تعلیق به چه معناست؟

نظر آلفرد هیچکاک در مورد تعلیق در محتوا: آلفرد هیچکاک زمانی می گفت: " در حرفه ی من سردرگمی زیادی بین دو کلمه­ ی معما و تعلیق وجود دارد. این دو کلمه به طور کامل از هم مجزا هستند. معما به یک فرآیند فکری است که مخاطب حدس می زند " چه کسی این کار را انجام داده است؟ " اما تعلیق در واقع یک فرآیند عاطفی است.

بسیاری از نویسندگان فکر می کنند که تعلیق پیچیده ترین داستان ها را ایجاد می کند در حالی که تعلیق اصلا مربوط به داستان نمی باشد بلکه به داستان گویی ارتباط دارد. همانطور که آلفرد گفته است، تعلیق یک فرآیند عاطفی است و این فرآیند عاطفی ناشی از چگونگی بیان یک داستان است نه چیزی که شما می­گویید.

دیکشنری کمبریج تعلیق را به این صورت تعریف کرده است: " احساس هیجان یا اضطراب در حالی که منتظر اتفاق غیر مترقبه هستید".

اما نویسندگان چگونه می توانند این فرآیند احساسی را در مخاطب ایجاد نمایند؟ تکنیک های زیادی برای ایجاد تعلیق وجود دارد که در ادامه یکی از آن ها را تفسیر می کنیم.

سعی کنید با احساس فوریت یا ناراحتی، فصل ها و صحنه­ ها را را شروع کنید. اگر شما می نویسید که چگونه قهرمان قصه شما صبح از خواب بیدار شده، یک فنجان قهوه درست کرده، اخبار صبح را می خواند و همه چیز خوب و عالی به نظر می رسد، هیچ تنش و کشمکشی در این قصه وجود ندارد. اما اگر شما بنویسید زنگ هشدار قهرمان قصه شما کار نکرده و او دیر از خواب بیدار شده است، حال او باید بیست دقیقه دیگر وارد محل کار خود شود، در اینجا قصه شما دارای تنش است. شما اکنون دارای یک وضعیت اضطراری هستید و خواننده حدس می زند که " چرا او باید اخراج شود؟ ایا او در کارش مشکلی دارد؟ آیا او کارمند بدی است؟ آیا اتفاق مهمی در آنجا افتاده است؟ ”
ایجاد تعلیق در تولید محتوای منحصر به فرد بسیار موثر بوده و می تواند خواندن مطالب شما را برای مخاطب بسیار جذاب تر نماید.

ارکان شخصی سازی محتوا

ارکان شخصی سازی محتوا

چنانچه قصد ایجاد یک استراتژی موفق برای شخصی سازی محتوا دارید، محتوای شما باید توسط سه ستون آغاز شده و تولید گردد. برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود، باید در هر مرحله از راه، این سه ستون را به خوبی درک نموده و اجرا کنید. ما هر یک از این سه ستون را با جزئیات در ذیل توضیح می دهیم:

1) جمع آوری اطلاعات مشتری

با این که این بخش بسیار راحت است، اما در استراتژی شما بسیار ضروری و غیر قابل انکار است. گرفتن اطلاعات مشتری با اضافه نمودن کد به پس زمینه صفحه وب سایت شما شروع می شود. شما از این طریق می توانید اطلاعاتی مانند سبد خرید رها شده، سابقه خرید مشتری و موارد دیگر را جمع آوری نمایید.

2) اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید

جمع آوری اطلاعات مشتری همان جایی است که کار شروع می شود، اما تحلیل اطلاعات، میزان ارزش کار شما را تعیین می کند. استفاده از یک رویکرد تحلیلی به شما این امکان را می دهد که برای مشتریان خود پروفایل ایجاد کنید تا بتوانید کاربران را طبقه بندی نموده و محتوای هدف مندی را برای آنها فراهم کنید.

3) با معلومات حاصل شده اقدام کنید

پس از جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل درست آنها، زمان آن رسیده تا استراتژی بازاریابی خود را از نو بسازید. پروفایل مشتری یک چراغ راهنما برای شما خواهد بود. محتوای شخصی شده باید هماهنگ با سفر خریداران عمل کرده و به شما در هر مرحله از ارتباط با مشتریان کمک کند.
جمع آوری اطلاعات، ایجاد قابلیت های تحلیلی در اطلاعات و اقدام به معلومات حاصل شده، همگی برای یک سازمان سودمند هستند. محتوای منحصر به فرد زمانی حاصل می شود که این سه ستون هماهنگ بوده و با هم کار کنند در نتیجه بیشترین درآمد و بیشترین بازده در سرمایه گذاری حاصل می شود.

آینده شخصی سازی محتوا

یقینا هوش مصنوعی در آینده نقش بسیار موثری را در ساختار و اجرای تکنیک های شخصی سازی محتوا خواهد داشت. هوش مصنوعی در تجارت الکترونیکی، خرید آگهی، مرور وب، ایجاد محتوا و سایر حوزه های بازاریابی استفاده می شود و می تواند در کاهش هزینه های شخصی سازی و مدیریت آن بسیار موثر باشد. هوش مصنوعی در حال حاضر با ایجاد گزارش های رسانه ای و اطلاعیه های مطبوعاتی بر اساس ورودی هایی از قبیل موقعیت مکانی کاربران، پست های رسانه های اجتماعی و سایر داده های در دسترس عموم، قدرت قابل توجه ای به اتاق های خبر بخشیده است.
این الگوریتم ها با استفاده از شبکه های عصبی به پیشرفت خود ادامه می دهند لذا شخصی سازی محتوا به طور چشم گیری در آینده بهبود خواهد یافت.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو