هدف گیری مجدد در بازاریابی محتوا چیست؟

مقایسه بازاریابی مجدد (Remarketing) با هدف گیری مجدد (Retargeting)

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
هدف گیری مجدد در بازاریابی محتوا چیست؟
علی لواسانی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۱۴ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

زمانی که شما یک تجارت را شروع میکنید، برای اینکه کسب و کار شما رونق بگیرد نیاز دارید که با روش های روز بازاریابی آشنا شوید و جهت افزایش مشتری و بهره وری بیشتر از کار خود استفاده کنید. بخشی از کار بازاریابی شامل تبلیغات میشود که بازاریاب یا صاحب تجارت باید افراد و مشتری های خود را با کالا ها و خدمات آشنا سازد. تبلیغات نقش مهمی در جذب افراد دارند و مادامی که مقابل چشمان افراد نباشد، هیچ کس از آنها مطلع نخواهد شد. پس نیاز به روشی است که بازاریابان به سمت افراد بروند.با دنیای دیجیتالی امروز این روش امکان پذیر شده است. روزانه ده ها تبلیغ برای ایمیل ما ارسال میشود یا هنگام مرور صفحات وب با اعلان های تبلیغاتی مواجه میشویم. این همان بازاریابی است که شیوه های مختلفی دارد.

زمانی که راهبردهایی برای بازاریابی جهت ایجاد علاقه و جذب مشتری به تجارت خود طراحی می­کنید، ممکن است بازاریابی مجدد را با بازهدف­ گیری مقایسه کنید. بازاریابی مجدد و بازهدف­ گیری، روش های بازاریابی و معرفی تجارت در سایت­های تجاری یا شبکه ­های اجتماعی است. در این روش برخلاف روش های گذشته هر فرد تبلیغ منحصر به فرد خود را داردو با تبلیغ دیگری فرق دارد.

هر دو، روش موثری برای درگیر کردن مشتری همیشگی که علاقه­ مند به برند شماست و یا جذب مشتری جدید، می­باشد. بین باز هدف گیری و بازاریابی مجدد تفاوت هایی نیز وجود دارد.

شباهت­ های ریمارکتینگ و ریتارگتینگ

بازاریابی و هدف ­گیری مجدد هر دو از روش ­هایی هستند که از برنامه کامل خرید و فروش کل زندگی فروشنده حمایت و پشتیبانی می­کند. این دو راهبرد یکسری اهداف مشترک دارند، مثل:

 • مخاطبانی که نسبت به برند آگاه هستند را مورد هدف قرار دهید.
 • مخاطبان واجد شرایط که بیشترین علاقه و تمایل را به خرید دارند درگیر کنید.
 • عنوان تجاری مشخص و تخصصی بسازید.

تفاوت های ریمارکتینگ و ریتارگتینگ

اصولا بازهدف­ گیری از روش­ تبلیغات برای درگیر کردن مخاطبانی که از سایت یا شبکه اجتماعی شما بازدید می­کنند.

بازاریابی اصولا از ایمیل به مخاطبانی که قبلا از این برند تجاری خرید کردند استفاده می­کنند.

مزایای این دو راهبرد شامل: افزایش فروش، برندینگ مجدد، افزایش بازدید از سایت و کانال های شبکه های اجتماعی، جذب مخاطب بیشتر، افزایش مشتری، افزایش بهره وری، شناخته تر شدن برند، اطلاع رسانی از محصولات جدید، ترغیب افراد به خرید محصولات متناسب با علایق و رفتار آنها در سایت و....

باز هدف­ گیری (Retargeting) یا هدف گیری مجدد مشتری، چیست؟

هدف گیری مجدد مشتری چیست؟

فرایند شناسایی افرادی که فعالیت­های اینترنتی مثل (دیدن سایت یا شبکه­ های اجتماعی) انجام میدهند و سپس آنها را به وسیله تبلیغات تجاری دیجیتالی (ads) مورد هدف قرار می­دهد. این روش حیطه گسترده تری دارد و افراد بیشتری را در برمیگیرد هم چنین انواع مختلفی برای ارائه دارد. باز هدف­گیری مخاطبان به این صورت است که متناسب با رفتار گذشته آنها یا عکس ­العمل آنها نسبت به سایت شما مثل دیدن صفحات یا زمانی که در سایت سپری می­کنند تبلیغات تجاری (ads) ارسال می­کنند. وقتی از سایتی بازدید می­کنند بعدا که سایت­ها یا شبکه ­های اجتماعی دیگر را مرور می­کنند، پیام تجاری (ads) دریافت می­کنید. این روش، باز هدف­گیری نام دارد که با اضافه کردن pixel به وبسایت تجاری کار می­کند. Pixel داده در رابطه با افرادی که سایت را میبینند و اینکه چه کاری انجام می­دهند را ضبط می­کند. از ابزارهایی نظیر کوکی هایی روی مرورگر ها و به کمک شبکه های نمایش تبلیغات مخاطبانی که یکبار از سایت شما بازدید کرده اند ولی از شما خرید نکرده اند را شناسایی و با نمایش تبلیغات مرتبط با کسب و کار، مشتری جذب میکند. در واقع pixel همان کد است که در سایت شما قرار میگیرد و هر بار که فردی از سایت شما بازدید میکند این کد یک کوکی ناشناس را در رایانه شخص ذخیره میکند. از این طریق تبلیغات شما تنها برای افرادی که از سایت شما بازدید کردند، تضمین میشوند.

4 نکته برای باز هدف گیری موفق در بازاریابی 

 1. تاریخچه ای از جستجوهای کاربران داشته باشید.
 2. کاربرانی که علاقه مندی یکسانی را با مخاطبانی که تازه به سایت مراجعه کردند به اشتراک میگذارند.
 3. به اینکه کاربران به چه نوع از محتوای شما مثل ویدئو، پست های شبکه های اجتماعی و... علاقه مند میشود، توجه کنید.
 4. کاربرانی که اخیرا از سایت های مشابهی بازدید میکنند.

روش های باز هدف گیری 

 • Off-site: از طریق افرادی که به سایت شما مراجعه کردند، افراد مشابه از نظر ویژگی شغلی، تحصیلی، علاقه مندی­ ها و... را شناسایی میکند و هنگامی که افراد از سایتهای دیگر بازدید میکنند برای آنها پیام تبلیغاتی ارسال می­شود، حتی اگر افراد یکبار هم از سایت بازدید نکرده باشند.
 • On-site: افراد درصورت مرور صفحات تجاری و بازدید از صفحه پیام تبلیغاتی (ads) دریافت می­کنند.

نمونه ­ای از روش باز هدف­ گیری برای فروش لباس

 1. یک سایت فروش لباس، google pixel را به سایت خود اضافه می کند.
 2. مشتری ­ها از صفحه لباس تابستانی بازدید می­کنند.
 3. همان مشتری ­ها بدون اینکه در صفحه خرید کنند یا چیزی را انتخاب کنند از صفحه خارج می­شوند.
 4. هنگام مرور صفحات دیگر، مشتری­هایی که از صفحه لباس تابستانی بازدید کردند، پیام تبلیغاتی درباره لباس تابستانی دریافت می­کنند.

بر اساس مطالعاتی که انجام شده، تنها 2 درصد از افراد در اولین بازدید خود از صفحات تجاری تبدیل به مشتری شده اند. اما از طریق تبلیغات تجاری (ads) افراد بیشتری تبدیل به مشتری شده اند. مشتری­های کالای شرکت Kimberly-klark که بوسیله (ads) از سایت بازدید کردند، 50 تا 60 درصد تصمیم به خرید گرفتند.

بازاریابی مجدد (Remarketing) چیست؟

بازاریابی مجددچیست؟

فرایند خرید و دسترسی به مشتری­ های حال و گذشته و درگیر کردن مجدد آن ها که بستگی به خرید و فعالیت های گذشته آنها دارد. بازاریابی مجدد از طریق ارسال ایمیل برای برقراری ارتباط مجدد به مخاطبان صورت می­گیرد. داشتن یک لیست از ایمیل مشتری­ها در بازاریابی برخلاف بازهدف ­گیری ضروری است. در بازاریابی مجدد افراد از سایت بازدید کرده، کالایی خریداری کردند و یا کالایی را در لیست خواسته ­ها (wish list) قرار دادند. این افراد در سایت از قبل ثبت نام می­کنند و ایمیل خود را در فرم به عنوان بخشی از کار ثبت نام وارد میکنند. بعد از آن سایت کالاهای جدید شرکت خود و با توجه به رفتار فرد در سایت، کالا مناسب آن را از طریق ایمیل فرد معرفی می­کنند.

مفهوم بازاریابی مجدد و بازهدف­ گیری کمی باعث سردرگمی می­شود. زیرا بازاریابی اغلب معنی گسترده ­تری دارد و هر دو واژه باز هدف­ گیری و بازاریابی مجدد را شامل می­شود. در واقع هر دو روشی هستند که به بازاریابی تجارت ما در محیط اینترنت کمک بسزایی میکنند اما با این تفاوت که شیوه انجام کار در ریمارکتنیگ با شیوه انجام کار در ریتارگتینگ متفاوت است. یکی از دلایل مهمی که بازاریابی مجدد موفق بوده این است که ایمیل دسترسی گسترده تری دارد و افرادی که از ایمیل استفاده میکنند اغلب بزرگسال هستند.

بازاریابی مجدد نیز همانند باز هدف گیری در جذب مشتری و نگه داشتن آن نقش موثری دارد. بازاریاب الکترونیکی گزارش داد که 81 درصد از افرادی که از طریق ایمیل مورد هدف قرار گرفتند علاوه بر خرید اصلی خود، اضافه نیز خرید کردند.

شما میتوانید برای داشتن یک بازاریابی مجدد موفق تر، فهرست منظمی ایجاد کنید که شامل موارد زیر باشد:

 • علایق: مصرف کننده به چه محصولاتی علاقه مند است؟
 • هدف: هدف مصرف کننده از بازدید سایت چه بوده است و تا چه مقدار به خریدن محصول نزدیک بوده است؟
 • تاریخ آخرین بازدید: مصرف کننده آخرین بار چه زمانی از سایت شما بازدید کرده است و چند وقت یکبار از سایت شما بازدید میکند.

نمونه هایی از بازاریابی مجدد با ارسال ایمیل 

 • علامت گذاری کردن خرید و فروش های مرتبط با خرید قبلی مشتری
 • توسعه و ترویج کالاها و خدمات مرتبط یا مکمل خرید های قبلی مشتری.
 • پیشنهادات جدید مرتبط با خریدهای قبلی مشتری. مثلا به هنگام خرید یک گوشی از سایت های تجاری به شما پیشنهاد خرید هندزفری، محافظ گوشی و...را میدهد.
 • یاد آوری کردن به مشتری که در چرخ خرید خود چه چیزی دارد و یا چه چیزی در لیست خواسته­ ها و نشان شده­ دارد.
 • ارائه امتیاز و یا جذب افرادی که در چند هفته یا چند ماه اخیر، از سایت خرید نکردند.

بازاریابی مجدد یا باز هدف­ گیری، کدام بهتر است؟

زمانی که این دو روش را با هم دیگر مقایسه میکنیم، متوجه میشویم هر دو هدف مشترک در درگیر ساختن و جذب مشتری و حفظ او دارند. اما در انجام این کار با هم متفاوتند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که در صورت استفاده از بازاریابی مجدد تنها افرادی که از سایت خرید کرده اند و یا فعالیتی در سایت انجام داده اند را پوشش میدهد و توان اینکه افراد جدید را از سایت مطلع سازد، ندارد. در عوض با این روش میتوان لیست های مختلف ایجاد کرد مثلا لیستی از افرادی که کالایی را در لیست خواسته های خود قرار داده اند و خریدی انجام نداده اند. از طریق ایمیل راحت تر میتوان به افرادی که روزانه چندین وبسایت را مشاهده میکنند دسترسی داشت برخلاف روش باز هدف گیری که افراد باید به سایت مشخصی رجوع کنند تا تبلیغ دیده شود.از چه طریق متوجه بشویم که کدام روش برای بازاریابی سایت ما مناسب است؟ پاسخ این سوال به این که کدام نوع از بازاریابی را استفاده میکنید و چه اهدافی دارید، بستگی دارد.

بازهدف گیری

چه زمانی از باز هدف گیری استفاده میکنیم؟

 • قصد جذب مشتری های جدید را داریم.
 • لیست ایمیل از افرادی که قبلا ازما خریداری کردند را نداریم.
 • میخواهیم بازدید از صفحه تجاری خودمان را بیشتر کنیم.

چه زمانی از بازاریابی مجدد استفاده میکنیم؟

 • قصد نگه داشتن و حفظ مشتری های حال و گذشته را داریم.
 • یک لیست از ایمیل مشتری های خود داریم.
 • بودجه کافی و مناسب برای ساخت (ads) نداریم.
میتوان برای داشتن مخاطبان بیشتر و افزایش بازدید از صفحه خود هر دو روش را به کار بست. هر دو روش در تجارت الکترونیک موثر هستند و توان اینکه بخشی از روش بازاریابی شوند را دارند.

چند روش برای بازاریابی مجدد

 • بازاریابی ویدئویی

تبلیغات به شکل ویدئو برای افرادی که از سایت شما استفاده کرده اند نمایش داده میشود.

 • بازاریابی جستجو

تبلیغات شما از طریق جستجوی قبلی که کاربر انجام داده در صدر نتایج ظاهر میشود.

 • بازاریابی نمایشی

نمایش تبلیغ در سایتهایی که بازدید میکنید.

 • بازاریابی در رسانه های اجتماعی

با بازدید از یک سایت، شرکت تجاری از طریق رسانه های اجتماعی از افراد خواستار ملحق شدن به کانال خود در شبکه اجتماعی است یا کانال های تجاری دیگر، شرکت هایی که با آنها همکاری میکنند را معرفی میکنند.

چرا بازاریابی مجدد و باز هدف گیری؟

شما افرادی که قبلا به سایت تان مراجعه کرده اند، از سایت شما خرید کرده اند و یا محصولی را در سایت انتخاب کرده اند را مورد هدف قرار میدهید و قصد دارید دوباره آنها را به سایت خود و یا شبکه های اجتماعی خود جذب کنید. مشتری قبلا با سایت، کار، محصول و خدمات شما آشنا شده اما شما قصد جذب دوباره آنها را دارید. پس مجددا در رابطه با آن مشتری بازاریابی انجام می دهید.

با توجه به آنچه ذکر شد، در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ، دو روش «مشابه در هدف» و «متفاوت در شیوه» انجام داریم. باز هدف گیری و بازاریابی مجدد دو شیوه تبلیغاتی برای سایت های تجاری است که می توان بوسیله آن مشتری های زیادی جذب کرد و بازدید سایت خود را بالا ببریم. برای اینکه تجارت موفقی داشته باشیم باید به نقش تبلیغات در این زمینه توجه کنیم. هر یک از این روش ها مزیت های خود را دارند و انتخاب آنها بستگی به نحوه کار شما و اهدافتان دارد. در صورتی که بتوان از هر دو روش توام با یکدیگر استفاده کرد، قطعا بازخورد بهتری خواهید گرفت.

به هر حال هر دو روش بازاریابی مجدد و باز هدف گیری روش های خوبی که از طریق آنها کسانی که میخواهند محصولات، صنعت، برند و یا خدمات خود را به نمایش بگذارند و مشتری های خود را حفظ کنند، هستند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو