نقش محتوای تصویری در عملکرد بازاریابی محتوایی

چگونه با استفاده از محتوای بصری، توجه مخاطبان را جلب کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نقش محتوای تصویری در عملکرد بازاریابی محتوایی
سارا تبریزی|جمعه، ۱۱ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1645 کلمه|مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • بازاریابی محتوایی چیست؟
 • آیا محتوای نوشتاری در بازاریابی کافی است؟
 • چرا به طراحی در بازاریابی محتوایی نیازمندیم؟
 • تصاویر چه چیزی را بازنمایی می کنند؟
 • محتوای تصویری، چگونه عملکرد محتوا را بهبود می بخشد؟
  • مخاطب خود را مشخص کنید
  • افزایش آگاهی نسبت به برند
  • قرار گرفتن خارج از ازدحام محتوای تولید شده
  • ارزش گذاری بر مخاطب محتوا
  • خرید تبدیل به امری ناخوداگاه شود
  • ایجاد تاثیرات ماندگار در محتوا 
  • ترغیب مخاطب به محتوا 

بزرگترین چالش کسب و کارهای نوپا و حتی قدیمی در بازاریابی امروز، جلب توجه کاربران و تشویق آن ها به تعامل با محتوا است. به نحوی که مخاطب تبدیل به یک مشتری وفادار کالا و یا خدمات ارائه شده شود. این کار به واسطه استراتژی های بازاریابی محتوایی صورت می گیرد. پروسه ای که در آن تمام سطوح فروش پوشش داده می شود تا منجر به فروشی رضایت بخش هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده به صورت توامان باشد.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی پروسه ایست که در آن با تولید اطلاعات کاربردی مخاطب به مصرف کالا و یا خدمات ارائه شده مجاب می شود. امروزه با گسترش منابع اطلاع رسانی در سرتاسر جهان، مصرف کنندگان در معرض حجم انبوهی از اطلاعات برای نیازشان قرار دارند که غالبا فرصت مطالعه تک تک محتواهای ارائه شده را ندارند؛ بازاریابی موفق به کمک انسجام در تولید محتوا و طراحی مناسب با ترکیبی از نوشتار و تصویر از هجوم اطلاعات بیش از حد جلوگیری می کند و با گرفتن توجه مخاطب به شعار و دورنمای تبلیغاتی برند خود را عرضه و بفروش می رساند.

آیا محتوای نوشتاری در بازاریابی کافی است؟

توجه به دو نکته در حوزه ی بازاریابی محتوایی حائز اهمیت است.

هرچند محتوا به مخاطب اعلام می دارد که این برندِ جذاب می داند چگونه مسئله پیش روی شما را حل کند و تجربه ای رضایت بخش و بیادماندی را برای شما رقم بزند اما تصاویر هستند که نقشی کلیدی در جذب مخاطب دارد واضح است که برای مشتریان مطالعه حجم انبوهی از پیام ها در قالب کلمات کاری دشوار و غیر ممکن است؛ پس استفاده از طراحی، تصاویر و عکس های جذاب می تواند توجه را سربعتر و بصورت کارآمدتر بخود جلب کند.

محتوای نوشتاری

چرا به طراحی در بازاریابی محتوایی نیازمندیم؟

آماری که رسانه های اجتماعی به تازگی منتشر کرده اند نشان می دهد که محتوای بصری 60000 برابر بیشتر از محتوای نوشتاری به خاطر سپرده می شود و میزان واکنش به اطلاعات تصویریِ به اشتراک گذاشته شده چندین برابر بیشتر از اطلاعات نوشتاری است. از سوی دیگر 60% بازاریابان روزانه یک محتوای جدید تولید می کنند، با این وجود مخاطبان تنها چند ثانیه وقت برای مواجهه و قضاوت کالا یا خدمات ارائه شده می گذارند. یک طراحی حرفه ای باعث تغییر چشمگیر در فروش محتوا می شود. اصول طراحی محتوا برای خلق و راه اندازی مشاغل، خبرنامه ها، وبلاگ ها و... به سادگی که در نهایت دیده می شود نیست چرا که مرزهای بازاریابی محتوایی فراتر رفته و به واسطه طراحی حوزه های جدید و ناشناخته ای را تجربه می کند. آگاهی از برند و درگیر شدن مصرف کننده از طریق تصاویر خیره کننده ی مرتبط، به هر شکلی – دیجیتال، آفلاین، گرافیک، وب سایت- ماحصل استفاده از طراحی هوشمندانه است. برای داشتن یک طراحی کارآمد "لیبرمن" پیشنهاد میکند که بازاریابان از تمامی دارایی هایشان فهرستی تهیه کرده سپس آنها را در چند طبقه دسته بندی کنند. فهرستی از تمامی دارایی های جاری و آینده به مجموعه این امکان را می دهد به رابطه محتوا و طراحی که هرکدام دیگری را می سازد انسجام بهتری دهد. چراکه المان های طراحی از درون استراتژی های محتوایی بدست می آیند.

استراتژی محتوایی

تصاویر چه چیزی را بازنمایی می کنند؟

تصاویر در محتوا

به عنوان یک تولید کننده محتوا و یا طراح باید توجه داشت که بدون در نظر گرفتن زمینه های اجتماعی نمی توان اثری تاثیرگذار خلق کرد کافیست نسبت به آنچه منجر به تحریک ذهن مخاطب می شود آگاهی داشت تا با استفاده از یک طراحی محتوای ساده و مرتب، ذهن مخاطب درگیر محصول شده و پیامی مشخص از تولید کننده به مصرف کننده منتقل شود که در نهابت مخاطب را ترغیب به مصرف کند. پس صفحه اصلی باید به شکل ویژه ای نماینده هدف مخاطب باشد به نحوی که در یک نگاه مخاطب دریابد حل مشکل او بواسطه ی این کالا و یا خدمات صورت میگیرد. راز طراحی قوی در بازاریابی، در سادگی است. محتوای تصویری، پیام برند را به صورت موجز و قابل فهم در اختیار مخاطب قرار می دهد چراکه تصویر برای مخاطب امروزی جذابتر و به یادماندنی تر از مجموعه ای از واژگان است.این کار باید بصورتی انجام گیرد که مخاطب به این نتیجه برسد که:

 • کالا و یا خدمات ارائه شده مختص هدف اوست.
 • افرادی که از کالا و یا خدمات ارائه شده استفاده کرده اند از تجربه بهبود یافتن زندگیشان رضایت دارند.
 • استفاده از کالا و یا خدمات برند شما بهترین راه حل برای خروج از چالشی است که در حال حاضر دارند.

محتوای تصویری، چگونه عملکرد محتوا را بهبود می بخشد؟

واقعیت این است که هر محتوای تصویری ای، نمی تواند توجه مخاطبان را جلب کند و آن ها را به برند شما علاقه مند کند. برای موفقیت در جلب نظر مخاطبان، باید به نکات زیر توجه نمایید:

مخاطب خود را مشخص کنید

شناختن مخاطب محتوا

80% بازاریابان حرفه ای بر این اعتقادند که محتوا باید بر اساس شخصیت افراد طراحی و تولید شود؛ با این وصف ترسیم شخصیت مشتری ایده آل مهمترین گام در طراحی و تولید محتوا است.

 • موقعیت مخاطبان مانند سن، جغرافیا، قومیت، جنس، درآمد و...
 • سرگرمی ها، علاقه مندی ها، اعتقادات و عادات آنها.
 • چالش هایی که با آن مواجهه می شوند و بواسطه این چالش ها در جستجوی کالا و یا خدمات مشخص می رود.
 • محتوای تولید شده در چه قالبی می تواند بیشترین توجه را به خود جلب کند؟

تبدیل اطلاعات نام برده شده به یک کاراکتر بصری کمک می کند تا مخاطب با طراحی به راحتی ارتباط برقرار کند و درک عمیق تری از سودمندی خدمات به نمایش گذاشته شده داشته باشد.

افزایش آگاهی نسبت به برند

آگاهی از برند

مادامی که با استفاده از عناصر طراحی حرفه ای میان بخش های مختلف ارتباط برقرار کرد؛ به خوبی می توان شعار تبلیغاتی و داستانی که در پس آن است را برای مخاطب تعریف کرد. برای مثال فونت بکار رفته در نوشتار باید در سرتاسر متن از الگوی مشخصی پیروی کند. و یا اگر از تصاویر استفاده میشود، آنها باید بصورت حرفه ای از نمونه های حرفه ای دیگر متمایز باشند. پروسه فروش باید همیشه دارای عناصر طراحیِ به روز باشد و رنگ لوگو و برند، همیشه باید هماهنگ و یکسان انتخاب و اجرا شود. اگر طراحی بکار رفته فاقد یکپارچگی با محتوای تولید شده باشد، انتقال پیام برند چار مشکل می شود. کشف پیام یک طراحیِ جوان و بامزه با محتوایی رسمی و کاملا آموزشی بسیار دشوار خواهد بود.

قرار گرفتن خارج از ازدحام محتوای تولید شده

تولید محتوا با وجود 91% از کمپانی هایی که برای کار تجاری به صورت مستقیم به آن می پردازند و 86% از بازاریابانی که برای یافتن مشتری به سراغ آن می روند یک میدان رقابتی است. بیرون ایستادن از چنین حجم محتوای تولید شده، غیرممکن به نظر می رسد، با این وصف تنها ابتکار است که می تواند نجات بخش باشد.

استفاده از عناصر طراحی منحصر به فرد و خلاق می تواند بهترین شیوه برای متمایز شدن از دیگر برندها باشد. و تنها 30% از بازاریابان، جلوه های بصری منحصربفرد خود را خلق می کنند. بدین نحو طراحی یونیک می تواند حجم جذب مخاطب را افزایش دهد.

استفاده از اینفوگرافی، جدول ها و تصاویری که توسط مخاطب مفید دیده شود، این امتیاز را خواهد داشت که دیگران از این منابع در سایت خود به عنوان لینک کمکی استفاده کنند.

ارزش گذاری بر مخاطب محتوا

استراتژیست های بازاریابی محتوایی قوی، تمرکز خود را بر روی اینکه چگونه به مخاطبان خود بیشترین ارزش را دهند، می گذارند. تمرکز بر روی رضایت مشتری و همچنین القای ارزش گذاری میتواند منجر به حفظ مشتریان و ایجاد وفاداری نسبت به برند شود. استفاده از عناصر طراحی بصری در تولید محتوا، میزان فروش در طول زمان را افزایش می دهد.

وفاداری مخاطب محتوا

برای مثال تحقیقات نشان می دهد، دنبال کردن یک محتوای تصویری، سه برابر ساده تر از یک محتوای نوشتاری است. بدین معنا که ویدئو ها و اینفوگرافی های اورجینال در انتقال ویژگی های محصول و پیام برند موفق تر از مجموعه ای از واژگان هستند.

خرید تبدیل به امری ناخوداگاه شود

95% تصمیمات در ناخودآگاه صورت می گیرد. استفاده از المان های طراحی که عواطف را درگیر می کنند، همچون رنگ ها و تصاویر، منجر به ترغیب ناخودآگاه برای تصمیم گیری در خرید می شوند. مطالعات نشان می دهد استفاده از رنگ هایی مشخص که حسی از تعلق، فوریت و... را منتقل می کنند می توانند در وب سایت ها و یا تبلیغات تا 34% میزان فروش را افزایش می دهد. با استفاده از گزینه های رنگی هوشمند، چیدمان تمیز و محتوایی با کیفیت، فروش بصورت ناخودآگاه افزایش می یابد.

ایجاد تاثیرات ماندگار در محتوا 

مطالعات نشان می دهد که افراد می توانند 65% از محتوای تصویری که در سه روز گذشته با آن مواجه شده اند را بخاطر بیاورند. و پس از آن تا 10% از محتوا در ذهنشان باقی می ماند. این اشاره بدان دارد که افراد عناصر طراحی محتوا را بهتر و بیشتر از عناصر محتوای نوشتاری بخاطر می سپرند. و اینگونه جنبه های بصری حرفه ای بر ذهن مخاطب تاثیری بسزایی می گذارد. پس اگر بخشی از استراتژی مجموعه، برقراری ارتباط مخاطب با بخش های کلیدی اطلاعات است، بایستی فورمت خود را بر پایه تصاویر طراحی کند و از قالب نوشتاری طولانی بپرهیزد.

ترغیب مخاطب به محتوا 

ترغیب مخاطب به محتوا

کیفیت بالا تصویرسازی، یکی از مهمترین المان های طراحی حرفه ای است. برای مثال وب پیج ها و مقالاتِ بدون تصویر 94% کمتر از مقالاتی با حداقل یک متن مورد بازدید واقع می شوند. استفاده از ویدئو و محتوای تعاملی می تواند تاثیر بسزایی در جذب مخاطب خواهد داشت. مخاطبان ترجیح میدهند یک ویدئو را تماشا کنند تا یک مقاله تماما کلمه را بخوانند. حتی برای محتوا های تصویری غیراستاندارد، همچون پادکست، استفاده از عناصر طراحی ساده بازاریابی می تواند برای مخاطب جذاب تر و کارآمدتر باشد.

در نهایت طراحی جنبه کلیدی بازاریابی محتوایی است. سرمایه گذاری بر روی عناصر طراحی می تواند به روشن کردن پیام برند و جذب مخاطب کمک کند. یک طراحی خاص و یونیک میتواند جایگاه برند را در موتورهای جست وجو بالاتر بکشد، آن را از ازدحام تبلیغات دیگر برند ها دور نگه دارد و توجه مصرف کننده را بخود جلب کرده و او را درگیر برند مورد نظر نماید. علاوه بر همه اینها کیفیت طراحی یک شیوه عالی برای ارزش دهی به مخاطب است که بر روی ناخودآگاه او تاثیر می گذارد و منجر به فروش بیشتر چه در حوزه کالا و چه در حوزه خدمات می شود.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سارا تبریزی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما