نقش کارمندان در تولید محتوا برای شرکت

چگونه برای تولید محتوا در کارمندان انگیزه ایجاد کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
 نقش کارمندان در تولید محتوا برای شرکت
محمدرضا فاتحی|جمعه، ۱۱ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2328 کلمه|مدت زمان مطالعه: 15 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • بهترین ایده‌ها برای شرکت‌های تولید محتوا به منظور حضور در کنفرانس‌ها
  • به کارمندان خود اجازه‌ی بیان عقایدشان را بدهید
  • نحوه‌ی مشارکت پرسنل و برگزاری وبینارها در شرکت
  • جشن گرفتن دستاوردهای جدید در شرکت
  • حفظ روحیه‌ی نشاط در کارمندان
  • نقش شناسایی کارمندان باانگیزه و پاداش دادن به آنها
 • فرهنگ سرمنشأ تولید محتوا

هر یک از ما با توجه به تجربه‌های خود در طول زندگی، داستانی برای گفتن داریم. انسان‌ها در زندگی خود در شرایط مختلفی قرار می‌گیرند. این شرایط می‌تواند برای هر کسی داستان متفاوتی را رقم بزند. کسانی که استعداد کافی در بازاریابی محتوایی را دارند، به این نکته توجه کافی را مبذول میفرمایند. آنها می‌دانند که هر یک از کارمندان با توجه به داستان زندگی خود، می‌تواند در دست‌یابی به یک برند مشهور سهیم باشد. شاید شما هم کارفرمایانی را دیده باشید که در اثر تعامل موثر با کارمندان خود، تصویر بسیار مناسبی برای دست‌یابی به آینده‌ای بهتر ایجاد کرده‌اند. اگر بتوان با رفتاری مناسب، سعی در بها دادن به کارمندان نمود، بدون نیاز به هزینه‌های بالا می‌توان به بهترین برندها تبدیل شد. حتی کسانی که در مجموعه کم کاری می‌کنند را می‌توان به انجام بهتر وظایف محوله تشویق نمود.

باید دانست که توانایی درگیر کردن کارمندان برای رسیدن به اهداف مجموعه، هنری است که بیش از پیش باید به آن توجه شود. کارمندان حامیان طبیعی هر شرکتی هستند. شاید به جای پرداخت مقادیر زیادی پول برای داشتن یک برند مطرح، تنها با بهره گیری از کارمندان تولید محتوا بتوانید به نتیجه‌ی مورد نظر دست پیدا کنید. اگر از توانایی هر یک از اعضای مجموعه‌ی خود به نحو درستی بهره برداری نمایید، شاید شاهد تأثیر گسترده‌ی آن بر نقش شما در بازار پی ببرید. هر یک از اعضای شرکت با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارد، نیازهای مختلفی دارد. با فراهم نمودن منابع مورد نیاز و بهبود شرایط کاری کادر شرکت، می‌توان به بهبود توانایی‌های آنها کمک کرد. ابزار مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مجموعه‌ی تأثیر گذار که توانایی مطرح شدن به عنوان یک برند را دارد باید در مرحله‌ی اول مهیا شده باشد. هر کارمند باید خود را در خط مقدم تلاش برای رسیدن به اهداف شرکت ببیند. او باید احساس کند که با توسعه‌ی روابط سعی در بهبود توانایی‌های خود بنماید.

ایفای نقش هر فرد باید به گونه‌ای باشد که دسترسی به اهداف شرکت را بیش از پیش میسر کند. راه های زیادی برای نائل آمدن به این هدف ترسیم شده است. یک راه می‌تواند فرستادن آنها برای شرکت در مراسم عقد قراردادهای تجاری باشد. حتی در بسیاری از مراسم‌های دیگر می‌توان از اعضای شرکت خواست تا با مشارکت فعال مهارت‌های خود را افزایش دهند. با این کار می‌توان شاهد تولید محتوای بسیار خوبی در مراسم یا کنفرانس مورد نظر بود. برای مثال شرکت‌های تولید محتوای شناخته شده در بسیاری از کنفرانس‌ها حضور پیدا می‌کنند. دیده شده است که در بعضی موارد بعضی از اعضای این تیم‌ها موفق به تولید محتوای بی نظیری شده اند.

یک فیلم که در یک کنفرانس از یک صحنه‌ی خاص تولید می‌شود می‌تواند نقش اساسی در جلب توجه بسیاری از مخاطبان را دشته باشد. نه تنها فیلم، بلکه بسیاری از رویدادهای دیگر می‌تواند به بهترین نحو به نگارش درآید. مباحث مطروحه در سمینارها و کنفرانس ها یا بسیاری از اتفاقاتی که شاید دور از نظر بسیاری از افراد باشد می‌تواند توسط اعضای تیم محتوا دیده و به نحو احسن منتقل شود.

بهترین ایده‌ها برای شرکت‌های تولید محتوا به منظور حضور در کنفرانس‌ها

شرکت در کنفرانس

شیوه‌های مورداتخاذ توسط یک تیم سئو یا تولید محتوا برای حضور در کنفرانس‌ها یا مراسم‌های عقد قرارداد می‌تواند مختلف باشد. هر تیمی یک ایده مخصوص به خود را دارد. در اینجا ما به ساده‌ترین روش‌هایی که توسط تیم یا شرکت می‌تواند اتخذ شود می‌پردازیم.

 1. حداقل دو کارمند تولید محتوا به مراسم فرستاده شوند، یکی برای برقراری ارتباط شبکه‌ای و دیگری برای گرفتن عکس، نوت برداری و تولید لحظه‌ای محتوا
 2. توییت کردن و به اشتراک گذاری اتفاقات پیشرو در شبکه‌های اجتماعی و تشویق تمام مجموعه برای انجام این کار
 3. فرستادن آخرین اخبار کنفرانس در ارتباط با سخرانی‌ها و جلسات برگزار شده با برقراری ارتباط زنده

به کارمندان خود اجازه‌ی بیان عقایدشان را بدهید

بیان عقاید کارمندان

کارمندان شرکت نیاز دارند تا به صدای آنها گوش فرا داده شود. با این کار می‌توان یک محتوای بسیار جالب با توجه به نظرات آنها تولید کرد. تنها با یک میکروفون و یک دوربین می‌توان به صدا و تصویر کارمندان تولید محتوا دسترسی داشت و یا سعی در دادن اطلاعات لازم به آنها نمود. طی برنامه‌های هفتگی یا ماهانه از طریق وبینار یا ارتباط آنلاین، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

شرکت‌های تولید محتوای معروف زیادی را می‌توان یافت که از این استراتژی برای بهبود عمکرد خود استفاده می‌کنند. در نظر گرفتن یک راهکار ساده، انها را به بهترین برندهای تولید محتوا تبدیل کرده است. دعوت از متخصصین و افراد صاحب نظر در این راستا می‌تواند به نتیجه‌ی بهتری نیز بینجامد.

نحوه‌ی مشارکت پرسنل و برگزاری وبینارها در شرکت

برگزاری وبینار

هدف از برگزاری هر وبینار باید تلاش در جهت حفظ مشتری‌ها و جذب مشتری‌های جدید باشد. به این منظور تمام پرسنل باید در هر وبینار حضور موثر داشته باشند. موفقیت یک برند در گرو داشتن تعداد بیشتری مشتری و یا مخاطب است که با رضایت از خدمات صورت گرفته، موفقیت شرکت را در آینده تضمین می‌کنند. بخش‌های مختلف شرکت باید در این جلسات حضور داشته باشند تا تعامل بین این بخش‌ها به بهترین وجه برقرار شود. شاید حتی بخش مالی هم باید گاهی در این جلسات حاضر باشد.

اگرچه تعامل بین گروه‌های مختلف داخل یک شرکت ضروری است اما باید به تعامل با شرکتهای دیگر و متخصصین نیز توجه کافی مبذول داشت. شاید نیاز باشد تا گاهی از صاحبان مشاغل و مشتری‌ها دعوت شود تا در مورد کیفیت خدمات و محصولات شرکت نظر بدهند. نظرات ارائه شده توسط مشتری‌ها از نظر مزایا و معایبی که شاید در آینده مشکل ساز باشد راه گشا است. دانستن نیاز هر مشتری یا عیب و نقص های موجود در خدمات ارائه شده با استفاده از فرصت موجود در هر وبینار ضروری به نظر می‌رسد.

جشن گرفتن دستاوردهای جدید در شرکت

جشن گرفتن دستاورد جدید شرکت

داشتن کارمندانی شاد و خوشحال برای کسب و کار خوب لازم است. پرسنل سرحال و با انگیزه بهترین حامیان یک برند هستند. حتی برای خدمات مناسب به مشتریان و تعامل موثر با آنها نیاز به روحیه‌ی بسیار خوب در مجموعه می‌باشد. باید هنگام رسیدن به دستاوردهای جدید به اعضای مجموعه پاداش مناسب را داد. این پاداش به آنها برای تلاش بیشتر در جهت رسیدن به دستاوردهای بزرگ تر انگیزه‌ی بیشتری می‌دهد. حتی بیش از آنچه آنها انتظار دارند به ایشان پاداش بدهید تا نتایج آن را در آینده مشاهده کنید.

یک شرکت می‌تواند پس از کسب یک دستاورد جدید با استفاده از ظرفیت‌های کارمندانش نه تنها به آنها جایزه بدهد بلکه حتی در رسانه‌ها از تلاش کارمندان خود قدردانی کند. استفاده از رسانه‌ها در کنار پرداخت بیشتر به دادن روحیه‌ای بالاتر منجر خواهد شد. این رسانه‌ها می‌توانند وسایل ارتباط جمعی یا شبکه‌های اجتماعی باشند. یک گزینه ساده‌ی دیگر، وبلاگ یا وبسایت شرکت است که می‌توان از آن در این راستا بهره برد. با تشکر از پرسنل در وبسایت متعلق به شرکت بدون هزینه‌ی زیاد قادر به دادن نشاط به آنها خواهید بود.

حفظ روحیه‌ی نشاط در کارمندان

در مواقع عادی در یک شرکت باید جوی فعال و با نشاط حضور داشته باشد. حضور جو فعال و بانشاط در شرکت به بهبود بازده‌ی کار خواهد انجامید. هر کسی که در شرکت مشغول به کار است بسته به جایگاه خود باید در این جهت تلاش کند. توجه به مناسبت‌ها و موقعیت زمانی با توجه به مکان فعالیت شرکت در ایجاد این جو بی تأثیر نیست. از طرف دیگر شفاف سازی در سیاست‌های اتخاذ شده توسط شرکت به کارمندان امکان تمرکز بیشتر را می‌دهد. تغییر مداوم سیاست‌های یک شرکت باعث سردرگمی و حتی سرخوردگی آنها خواهد شد.

روحیه کارمندان

از راههای دیگر حفظ نشاط برای داشتن جوی خوشحال و شاد در شرکت، یافتن اعضای فعال و قدردانی از آنها است. تأکید بر موفقیت‌های به دست آمده توسط یک فرد فعال و انتشار آن در رسانه‌های جمعی و وبلاگ شرکت برای این منظور قابل ذکر است. در لیست ارائه شده در زیر، به طور خلاصه موارد لازم برای ایجاد انگیزه‌ی بالا در کارمندان بیان شده است.

 • فرستادن ایمیل یا پیام در مناسبتهایی که برای اعضای مجموعه مهم است.
 • بررسی مداوم فعالیت‌ها و پبت تلاش‌های صورت گرفته در شرکت توسط افراد مختلف به منظور ایجاد انگیزه‌ی بیشتر در آنها
 • داشتن برنامه‌ی مناسب در مناسبت‌های ویژه با توجه به موقعیت مکانی و جشن‌های سالشانه مانند جشن سال نو
 • داشتن سیاست شفاف و پرهیز از تغییر مداوم سیاست‌های اتخاذی در شرکت
 • توجه به موفقیت‌های به دست آمده توسط هر کارمند در شرکت و قدردانی از تلاش‌های آن کارمند

نقش شناسایی کارمندان باانگیزه و پاداش دادن به آنها

عدم وجود انگیزه‌ کافی در کارمندان یک شرکت در حال تبدیل شدن به یک بحران برای شرکت‌ها می‌باشد. بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته، میتوان دید که بسیاری از کارمندان در شرکت‌ها به کار خود علاقه‌مند نیستند. در جهت رشد شغلی که خواسته‌ی همه‌ی شرکت‌ها است، درک وظایف و علاقه به انجام بهتر آنها لازم است. کارمندی که به انجام کار خود بی علاقه است نمی‌تواند به رشد شغلی و دست‌یابی به یک برند مشهور کمک کند. این مشکل کمابیش در تمام کشورها دیده می‌شود. حتی در کشورهای پیشرفته ما شاهد عدم علاقه در گروهی از کارکنان شرکت‌ها هستیم. برای رفع این مشکل بسیاری از صاحب‌نظران سعی در ارائه‌ی راه حلهایی کرده‌اند. اما آنچه تا به حال دیده شده، عدم کسب نتیجه‌ی کامل در این زمینه بوده است.

حدود 70 درصد کارکنان در آمریکا کار خود را دوست ندارند. عدم علاقه به کار خود در شرکت از جهات مختلف نتایج بدی به همراه خواهد داشت. در قدم اول این امر باعث تأثیر بدی روی رضایت مشتری‌ها می‌شود. هر شرکتی می‌داند که عدم رضایت مشتری به معنی کاهش سود در آینده‌ی نزدیک خواهد بود. از دست دادن برند خود در جامعه نیز در چنین حالتی دور از انتظار نیست. برای مثال در ایلات متحده به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های گوناگون این مشکل وجود دارد. کاهش 10 درصدی رضایت مشتری‌ها در کنار کاهش 20 درصدی سود از نتایج عدم علاقه‌ی کارکنان به کار خود در ایالات متحده است. این آمار بر اساس داده‌های جمع آوری شده از بیش از 195 هزار کارمند است که در حدود هزار شرکت معروف در سراسر ایلات متحده کار می‌کنند.

اگر به این امر در کشورهای دیگر هم توجه شود و سعی در نظرسنجی از کارمندان شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا شود، آمار مشابهی به دست خواهد آمد. حتی وضع در دیگر کشورها ممکن است بدتر از این هم باشد. اگر چه این آمار می‌تواند کمی ناامید کننده باشد اما می‌توان به یک دیدگاه دیگر به مسئله نگاه کرد. با تغییر دیدگاه می‌توان فهمید که این مسئله از جنبه‌های دیگر می‌تواند راه گشا باشد. به عنوان مثال اگر ایالات متحده به 30 درصد دیگر کارکنان که به کار خود علاقه دارند به عنوان پشتیبانان شرکت توجه بیشتری شود نتایج خوبی حاصل خواهد شد. توانمند کردن این بخش از کارکنان با دادن انگیزه به آنها کلید حل مشکلات بسیاری خواهد بود.

انگیزه دادن به کارمندان

تأثیر افراد روی یکدیگر قابل انکار نیست. اگر به رفتار دیگران با خود توجه کنید، خواهید دید که شاید رفتار آنها با شما در اثر نحوه‌ی برخورد شما با آنها در گذشته بوده است. اگر در گذشته رفتار بدی با دیگران داشته‌ایم، ممکن است که در زمان حال رفتار بدی از طرف آنها را شاهد باشیم. و در آینده نیز این رفتارهای نامتناسب به طور زنجیروار ادامه پیدا خواهد کرد.

برای ایجاد یک جو پویا در شرکت با توجه به آنچه گفته شد، توجه به موارد زیر نیز خالی از نفع نیست:

 • مشکلی که در بسیاری از شرکت‌ها دیده می‌شود این است که کمبودها مورد بحث قرار می‌گیرد اما دستاوردها زیاد مورد تأکید قرار نمی‌گیرد. برای جلوگیری از شکست در آینده باید از کارکنان کوشا که وظایف محوله را به خوبی انجام داده‌اند تشکر کرد. حتی یک تقدیر زبانی با یک جمله‌ی کوتاه می‌تواند کافی باشد.
 • به جای بررسی سالانه‌ی عملکرد شرکت، باید در بازه‌های کوتاه‌تر به این امر اقدام نمود.
 • ایده‌های غیر واقع‌بینانه باید کنار گذاشته شوند.
 • در کنار تقدیر زبانی از ابزار مالی برای تشویق استفاده شود.
 • در شرایط اضطراری که ممکن است برای کارمندان پیش ‌آید و بازده کار آنها را تحت تأثیر قرار ‌دهد حمایت مالی از آن‌ها لازم است. حوادثی که در زندگی رخ می‌دهند، نیاز کارکنان را در این شرایط برای دریافت حمایت مالی دو چندان می‌کند.

فرهنگ سرمنشأ تولید محتوا

گفته‌ها و جملات کوتاه زیادی توسط افراد صاحبنظران  بیان شده که حاصل سال‌ها تجربه‌ی آنها در زمینه‌های مختلف در جامعه است. در حوزه‌ی تولید محتوا نیز می‌توان شاهد این امر بود. یکی از گفته‌های ارزشمند که در این حوزه وجود دارد این است که  فرهنگ یعنی استخدام و محصول یعنی بازاریابی.

استخدام برای یک شرکت در بازده کاری شرکت در آینده نقش اساسی دارد. شاید تصویری که از یک شرکت در اذهان مشتری‌ها وجود دارد در وهله‌ی اول در اثر رفتار کارمندان باشد. کارکنان یک شرکت می‌توانند برای یک شرکت یک تصویر بسازند. از طرف دیگر آنها می‌توانند به کلی تصویر یک شرکت را مخدوش کنند. اگر در یک شرکت به انتخاب مناسب کارکنان توجه شود به معنی رسیدن به یک تصویر مناسب و فرهنگ پایدار در شرکت است. و در طرف مقابل کارمندان غیر مسئول به معنی ازاله‌ی فرهنگ در یک شرکت هستند.

توجه به اینکه هر کارمند یک انسان است و پر از داستان جدید که دریایی از محتوا به دنبال خواهد داشت در انتخاب آنها مهم است. برای همین است که بعضی از کارشناسان عقیده دارند که بازاریابی باید شامل فرهنگ سازمانی باشد. یک فرهنگ سازمانی پایدار بدون وجود کارمند خوب به دست نمی‌آید و یک کارمند خوب نتیجه‌ی یک گزینش مناسب در مرحله‌ی استخدام است. بازاریاب‌ها میدانند که مشتری‌ها به دنبال اصالت هستند. کارمند خوب اصالت را به دنبال خواهد داشت. شرکت‌های موفق در زمینه‌ی بازاریابی در تلاش برای یافتن کارمند خوب و تهییج کارمندان خود برای تولید محتوا در جهت بهبود برند خود هستند.

فرهنگ سازمانی

نتیجه گیری

در این نوشته سعی ما بر بیان اهمیت نقش کارمندان شرکت‌های تولید محتوا در تبدیل این شرکت‌ها به بهترین برندهای تولید محتوا بوده است. بسیار روشن است که کارکنان هر شرکتی از سرمایه‌های اصلی آن شرکت هستند. برای مثال فرهنگ حاکم بر یک شرکت در گرو رفتار پرسنل آن شرکت است. با در نظر گرفتن این امر باید به انتخاب کارکنان به بهترین نحو ممکن مبادرت نمود.

در مرحله‌ی بعد ایجاد جوی پویا در شرکت که سرشار از نشاط باشد، در ایجاد انگیزه برای اعضای مجموعه حائز اهمیت است. در قسمت‌های قبل، ابزار گوناگونی که به این منظور وجود دارد معرفی شد. قدردانی از کارکنان کوشا در راستای تهییج همه‌ی پرسنل یکی از راههای پیشنهادی برای افزایش انگیزه بود. این قدردانی می‌تواند بسیار ساده و به طور زبانی باشد اما بهتر است از پاداش‌های مالی نیز بهره برد. هر کس باید متناسب با تلاش خود از این پاداش‌ها بهره ببرد.

تعامل موثر با همه‌ی کارکنان با استفاده از ابزاری مثل وبینارها، که به طور دوره‌ای برگزار می‌شوند، و نقش آن در بهبود تولید محتوا مورد بحث قرار گرفت. نکات متعددی از جمله توجه به مناسبت‌های مختلف در طول سال و برگزاری برنامه‌های مرتبط، حمایت مالی از کارکنان در مواقع حساس، توجه به نظرات مشتریان، دعوت از صاحب‌نظران و موارد دیگر نیز به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

محمدرضا فاتحی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما