مبانی بازاریابی محتوایی برای شروع تولید محتوا

آنچه تولیدکنندگان محتوای تازه کار باید از بازاریابی محتوایی بدانند

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
مبانی بازاریابی محتوایی برای شروع تولید محتوا
مرضیه هاشمی|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

بازاریابی محتوایی حاصل تلاش یک گروه منسجم و به هم وابسته است که همگی آنها باید از استراتژی واحدی پیروی کنند تا بتوانند به موفقیت دست یابند. در حقیقت داشتن استراتژی پیش زمینه ی تولید یک محتوای مطلوب بوده و در نهایت باید بتواند منجر به مشارکت و درگیری مشتریان با محتوا شود. در بازاریابی محتوایی، انتشار هدفمند، منظم و مرتبط و همچنین ارائه اطلاعات مفید به مخاطبان را باید مدنظر قرار داد.

 درس های بازاریابی محتوایی زیادی برای تولیدکنندگان محتوا وجود دارد که در این مقاله تعدادی از این درس ها را در قالب نکات کاربردی ارائه خواهیم داد.

اهمیت بازاریابی محتوایی

بیش از 70 درصد از بازاریابان کسب و کارهای اینترنتی، استفاده از بازاریابی محتوایی و تولید محتوای نوین را به عنوان بخشی از استراتژی های تاثیرگذار در این حوزه، مدنظر قرار می دهند و این آمار بیان کننده اهمیت این نوع بازاریابی در دنیای تجارت اینترنتی می باشد. هدفمندی در بازاریابی محتوایی، قطعا نتایج ارزشمندی در جذب مخاطب و توسعه کسب کار اینترنتی شما به همراه خواهد داشت. حتی اگر گروه خبره ای در تولید محتوا داشته باشید، محتوای عالی تولید کنید و در معرفی برند خود به خوبی عمل کرده باشید، اما نیازهای مشتری و مشارکت آنها در مراحل مختلف را در نظر نگیرید، فرآیند بازاریابی محتوایی را به طور کامل درک نکرده اید. این بدان معنی نیست که بازاریابی محتوایی فرآیند بسیار سختی است، بلکه با طی کردن مسیر آزمون و خطا و یادگیری درس های بازاریابی محتوایی با چشم انداز جذب مخاطب هدف، می توانید محتوای خود را به سمت مشتری محوری و مشارکت بیشتر مخاطب جهت دهی کنید. بنابراین اگر تاکنون چنین رویکردی در بازاریابی محتوایی نداشتید، اکنون زمان آن رسیده تا یک استراتژی هدفمند و هوشمند را برای بازاریابی محتوایی خود برگزینید.

فرآیند بازاریابی محتوایی با هدف ارزش آفرینی برای مخاطبین و ورود به عرصه کسب و کار اینترنتی صورت می گیرد. هدف از این فرآیند جذب مخاطب به عنوان مشتری بالقوه، هدایت او به مسیر مورد نظر خود و ایجاد مشتری واقعی، پاسخ به نیازهای او و در نهایت تبدیل مشتری به یک مشتری وفادار می باشد.

درس های بازاریابی محتوایی برای تولید کنندگان محتوا 

استراتژی بازاریابی خود را تعیین کنید

استراتژی بازاریابی

بازاریابی محتوایی به نوشتن چند پست و ارسال چند توییت محدود نمی شود، حتی اگر از همین طریق بازخورد خوبی بگیرید اما  برای برندسازی و درگیر کردن مخاطبان و در نتیجه بهره گیری از برنامه بازاریابی محتوایی خود،  نیاز به یک استراتژی بازاریابی مشخص دارید، بدین معنی که مخاطبان را به خوبی بشناسید، دغدغه های فکری آنها را پیدا کنید، با مشخص کردن مراحل آگاهی مخاطبان، نیازهای محتوایی آنها را پیدا کنید و مطالب خود را با نیازهای آنها متناسب سازی کنید.

بازاریابی محتوایی مفهومی فراتر از تولید محتوا دارد

یکی از اشتباهاتی که تازه کارهای این حرفه مرتکب می شوند این است که وقت و انرژی زیادی را صرف تولید یک محتوای طولانی می کنند اما اگر پس از انتشار محتوا از آنها بپرسید این مطالب را با چه برنامه ای و برای چه کسانی منتشر کردید پاسخ قانع کننده ای نخواهند داشت! بنابراین بهتر است قبل از اینکه به فکر تولید محتوا باشید، تکنیک های توزیع محتوا را به خوبی شناسایی کنید، مخاطب هدف خود را تعیین نمایید و پس از تعیین استراتژی توزیع محتوا، نوع محتوا و نحوه ارائه آن را مشخص نمایید. به عنوان مثال محتوایی که در شبکه های اجتماعی یا خبرنامه ها درج می شود با آنچه که در وبسایت گذاشته می شود و یا برای یک وبینار آماده می شود قطعا متفاوت خواهد بود؛ چرا که مخاطبین هدف در هر کدام از شیوه های توزیع محتوا با یکدیگر متفاوت هستند و با یک برنامه مستند می توان محتوای تقویت شده ای را برای هر گروه تولید و ارائه نمود.

با تحلیل داده ها، رفتار درست را پیش بینی کنید

تحلیل داده ها

استفاده از داده ها برای پیش بینی رفتار، جهت دهی مناسبی برای بازاریابی محتوایی شما خواهد بود. داده هایی که از ردیابی رفتار مخاطبین حاصل می شود نشان می دهد که در چه زمان هایی محتوای شما را مشاهده می کنند، چه زمان هایی از خواندن محتوا صرف نظر می کنند، کدام محتوا را در روز بیشتر مشاهده می کنند، کدام محتوا را با نگاهی اجمالی رد می کنند و علائق آنها حول چه محوری می باشد. بنابراین تحلیل داده های حاصل از رفتار مخاطبان، تجربه بهتری برای پیش بینی رفتار مخاطبان در مواجه با محتوای جدید و همسو کردن نوع محتوا با علائق آنها می باشد و همچنین معیار مناسبی برای تنظیم نوع محتوا و استراتژی بازاریابی محتوایی شما خواهد بود.

برای یادگیری ایده های خود را عملی کنید

برنامه ریزی، تدوین استراتژی، داشتن تئوری عملکردی و تفکر در مورد چگونگی تولید محتوا بدون اینکه در عمل اتفاق بیفتند نتیجه ای در پی نخواهند داشت. در حقیقت همه این موارد برای یک بازاریابی محتوایی مهم هستند اما نتیجه واقعی بر اساس تئوری ها اتفاق نمی افتد بلکه بر اساس عمل توسعه می یابد. پس از اینکه استراتژی های خود را مشخص کردید به تولید محتوا بپردازید و از بازخوردهای خود تجربه بیاموزید، اینگونه می توانید تئوری ها و استراتژی های خود را در حین فرآیندهای تولید محتوا اصلاح کرده و یا بهبود دهید. نتیجه این پروسه، کسب بینش واقعی از فرصت ها و برنامه های بازاریابی محتوایی بر اساس تجربه واقعی خواهد بود.

اهداف قابل اندازه گیری برای بازاریابی محتوایی خود برگزینید

اهدافی که در آینده می خواهید به آنها دست یابید را در برنامه بازاریابی محتوایی خود به دقت مشخص کنید و برای آنها معیار قابل اندازه گیری و زمان دستیابی تعیین کنید. در حقیقت استراتژی های بازاریابی محتوایی در جهت دستیابی به اهداف تجاری شما ایجاد می شوند، به عنوان مثال می توانید یکی از اهداف خود را ایجاد وفاداری در مشتریان قرار دهید، برای رسیدن به این هدف معیارهای مشخص و قابل اندازه گیری در یک بازه زمانی را تعیین کنید و ملاک خود را رسیدن به معیارهای مدون قرار دهید. در این مسیر به روزرسانی و ارتقاء اهداف را فراموش نکنید.

شناخت شخصیت مخاطب برای تولید محتوای هدفمند

بر اساس نوع کسب و کار و هدف از تولید محتوا می توان مشتریان و مخاطبان به خصوصی را مشخص کرد، سپس با شناخت کامل مخاطبان، بهترین و مناسب ترین نوع محتوا را برای آنها می توان تولید کرد. مثلا اگر در حیطه نرم افزارهای تجاری مشغول به فعالیت هستید مخاطب مدنظر شما می تواند مدیران بازرگانی یک کسب و کار باشند، بنابراین با توجه به ویژگی های شخصیتی مخاطب تولید محتوای هدفمند، سریعتر و با جهت گیری مناسب تری صورت می گیرد.

نیازهای مخاطبان را مدنظر قرار دهید

تمرکز بیش از حد بر روی اهداف تجاری و غافل ماندن از نیازهای مخاطب اشتباه رایجی است که بیشتر بازاریابان محتوا آن را تکرار می کنند. در تولید محتوا، خدمت به مشتریان در جهت رفع نیازها و حل مشکلات او بر اهداف فروش و کسب و کار و هدایت مخاطب به سمت مشتری شدن ارجحیت دارد. این موضوع دقیقا همان کاری است که کسب و کارهای اینترنتی موفق در ارتباط با مخاطبان خود انجام می دهند، آنها به خوبی نیازها، خواسته ها و تمایلات مخاطبانشان را شناسایی می کنند، سپس با در نظر داشتن آنها به ارائه محتوای ارزشمند در جهت پاسخگویی به خواسته های مخاطبان اقدام می کنند. اگر مطالبی که شما ارائه می دهید، نیازهای محتوایی مخاطبان را هدف قرار دهد، می توانید برند خود را در ذهن آنها به عنوان یک منبع تامین محتوای مورد نیاز و کاربردی نهادینه کنید. بنابراین توجه به نیازهای محتوایی مخاطبان در تولید محتوا و بازاریابی محتوایی بسیار حائز اهمیت است.

از ارزیابی محتوای خود غافل نشوید

تولید و انتشار محتوا تنها یک بخش از بازاریابی محتوایی شما می باشد، بخش دیگر که از اهمیت بالایی برخوردار است، ارزیابی دوره ای محتوای تولید شده و بررسی نتایج حاصل از ارزیابی در جهت رفع نقص های اجرای استراتژی بازاریابی می باشد. تنها از این طریق است که می توان تلاش های صورت گرفته را در مسیر رسیدن به اهداف کسب و کار قرار داد و از ارائه صحیح محتوا به مخاطبان هدف اطمینان حاصل کرد. در این خصوص بررسی و ارزیابی هفته ای محتوا با استفاده از ابزارهای رایج تحلیل گر وبسایت همانند Google Analytics نتایج بازاریابی محتوایی شما را در راستای سودآوری و هدفمندی هدایت خواهد کرد.

مشارکت مشتری در بازاریابی محتوایی به روش شخصی سازی

یک راه مطمئن برای برقراری ارتباط با مخاطبان این است که آنها را در معرفی برند خود سهیم کنید. همان کاری که شرکت کوکاکولا در سال 2014 با عنوان کمپین "اشتراک کوکا" آغاز کرد و به جای درج برند خود بر روی بطری و قوطی های کوکاکولا چندین اسم رایج در آمریکا را بر روی آنها نوشت. اینگونه خریداران این محصول می توانستند اسم خود را بر روی آن ببینند. این اقدام یک انقلاب بزرگ در کمپین های بازاریابی محتوایی به حساب می آمد که با شخصی سازی و ایجاد حس خاص بودن در افراد، برند کوکاکولا را در حافظه ها ثبت کرد و توانست با استفاده از مشارکت مشتریان، نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. بنابراین استفاده از ابزارهای مشارکت مشتری و الهام گرفتن از تجربه بازاریابی محتوایی برندهای معروف در جهان، راهکار فوق العاده ای برای بهبود استراتژی بازاریابی محتوایی شما خواهد بود.

برون سپاری بازاریابی محتوایی

یکی از دلایلی که کسب و کارهای اینترنتی را از سرمایه گذاری بیشتر در زمینه بازاریابی محتوایی باز می دارد، ترس از بی نتیجه ماندن تلاش و دور شدن از تکنیک های فعلی بازاریابی  می باشد. این ترس ناشی از نداشتن تجربه، تخصص، نیروی انسانی کافی، کمبود وقت و ناآگاهی از تاثیرات بازاریابی محتوایی می باشد که در نهایت منجر به نداشتن اعتماد به نفس و دست کشیدن از تلاش بیشتر خواهد شد. هر کدام از این دلایل می تواند شما را قانع کند تا برای پیشرفت در حیطه بازاریابی محتوایی، از برون سپاری بازاریابی محتوایی  و سپردن این حرفه به افراد متخصص کمک بگیرید.

عنوان محتوا را دست کم نگیرید

اگر به همان اندازه که برای تولید محتوای مفید و جذاب تلاش می کنید، به فکر یک عنوان قوی نباشید، منتظر بی نتیجه ماندن تلاش هایتان باشید. بدون داشتن یک عنوان خوب، محتوای شما خوانده نمی شود، بنابراین جذاب بودن عنوان محتوا هم برای مخاطب و هم برای موتورهای جستجو کمک شایانی در جهت دیده شدن محتوا و افزایش نرخ بازدید سایت خواهد کرد.

در تولید محتوا به فرآیند اشتراک گذاری آن توجه کنید

یکی از نکاتی که در فرآیند تولید و انتشار محتوا باید در نظر داشته باشید، افزایش مخاطبان محتوا از طریق به اشتراک گذاری آن در رسانه های مختلف می باشد. این اشتراک گذاری هم می تواند از طریق شما و انتشار محتوا در شبکه های مختلف انجام شود و هم از طریق مخاطبان صورت بگیرد. تولید محتوای ارزشمند و ترغیب کننده که مخاطب را در جهت اشتراک گذاری محتوا برانگیزد یکی از نکات مهم در بازاریابی محتوایی است. در این خصوص قرار دادن لینک اشتراک گذاری در دسترس مخاطب و ساده سازی این فرآیند با استفاده از ابزارهای اشتراک گذاری در محتوا و استفاده از تصاویر با تاثیرگذاری بالا و جذابیت بصری که قابلیت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را داشته باشد توصیه های مناسبی برای این حیطه می باشد.

نتیجه گیری

بازاریابی محتوایی یک فرآیند بزرگ است که برای حرفه ای شدن در آن باید همواره در مسیر یادگیری قرار بگیرید. اگر به درس هایی که در این مقاله توضیح داده شد به خوبی توجه کنید و در استراتژی های بازاریابی محتوایی خود به کار ببندید، می توانید به خوبی از همه تازه کارهای این حرفه و افرادی که از یادگیری این نکات غافل می شوند پیشی بگیرید. در انتها بهتر است بدانید که جلب اعتماد مخاطب از طریق پرداختن به نیازهای محتوایی او، بسیار کاربردی تر از تلاش های بی ثمر در جهت تولید محتوای بی هدف خواهد بود.

marziehhashemi
نوشته شده توسط

مرضیه هاشمی

سلام؛ من مرضیه هاشمی هستم نویسنده شهر محتوا؛ اگر می خوای بیشتر از من بدونی باید خدمتت بگم که ... من سال 84 دانشجوی مدیریت بازرگانی شدم، همیشه بچه درسخون بودم ولی الان که فکرشو میکنم با خودم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو