نقش احساسات در بازاریابی محتوایی

آشنایی با 6 حس قدرتمند و تاثیر گذار در بازاریابی محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نقش احساسات در بازاریابی محتوایی
سارا تبریزی|جمعه، ۱۱ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1794 کلمه|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • در محتوا از تابوها صحبت کنید
  • موضوعاتی انتخاب کنید که نرمال نیستند
  • از موضوعاتی استفاده کنید که حس عصبانیت، هیجان یا ناراحتی در مخاطب ایجاد میکنه
  • موضوعات مضحک و خنده دار تولید کنید
  • موضوعات چشم گیر و استثنایی انتخاب کنید
  • در محتوا از رازها صحبت کنید 
  • از رنگ و تصویر در تولید محتوا کمک بگیرید
  • در محتوا قصه تعریف کنید 
  • در محتوا ادعاهای محال کنید

آدمهای زیادی در هر لحظه در حال تولید محتواهای متفاوت هستند. تعداد مطالب تولیدی به قدری زیاد هست که برای دیده شدن مطالبی که مینویسیم باید به تکنیک هایی مجهز باشیم. چطور میشه در این سیل عظیم جمعیت، قد بلند و رعنای خودمون رو نشون بدیم و جوری برای مخاطب دست تکون بدیم که اول و بیشتر از همه ما رو ببینه؟ اگر به افزایش فالوورهاتون یا به جذب مخاطب برای بازدید سایت یا کانال تلگرامتون علاقه مندید، نکاتی که در ادامه بهتون یاد میدیم رو از دست ندید. نکاتی که به لحاظ روانی و از منظر روانشناسی میتونه ذهن مخاطب رو هدف بگیره و اون رو به واکنش وادار کنه. اینکه چطور میشه مخاطب رو قلقلک بدیم که حتما مطالب ما رو دنبال کنه و یا برامون کامنت بذاره و نظراتش رو با ما در میان بگذاره یا حتی از ما خرید کنه یا ما رو به دوستانش معرفی کنه.

بدون توجه به اینکه راجع به چه موضوعی محتوا تولید می کنید، نکات کلیدی زیر رو مد نظر قرار بدید، باور کنید بعد از خواندن این متن و نوشتن محتوایی با استفاده از یک یا چند نکته از مطالب پیش رو، برمی گردید و از ما تشکر میکنید!

در محتوا از تابوها صحبت کنید

تابو در نوشتن محتوا

تعریف تابو تابو یعنی هر موضوعی که از طرف جامعه غیر قابل قبول، ممنوع و نادرست تلقی میشه.

خیلی مهمه که به این نکته توجه داشته باشیم که بدون تولید محتوای منفی و تنها از طریق تلفیق موضوعات روزمره با ادبیاتی که در اون از کلمات و جملات خارج از فرم  جامعه استفاده میشه، مخاطب رو تحریک به پاسخگویی و واکنش کنیم. یه مثال دارم براتون! یه موضوع آشنای هر روزه برای نه تنها خانم های خانه دار بلکه الان برای همه مجردهای طفلکی که مجبورن برای خودشون غذا درست کنن، اینه: "حالا شام چی درست کنم؟ ".  من اما میخوام بهتون بگم یه جمله دیگه برای این عنوان به کار ببریم. مثلا بگیم: "چه کوفتی بپزم برای شام؟ " یا "ی شامی بپزید برای مادر شوهر که یه وجب روغن روش باشه! ". از محتوای جنسی، دروغ، فحش و ناسزا میتونید در این محتواها استفاده کنید. عزیزانم دیگه همه جور مثالی نمیتونم براتون بزنم! لطفا خودتون کمی فسفر بسوزونید. موضوعاتی مثل پول، میل جنسی، موفقیت، شهرت، جذاب بودن و امثال اینها باعث جذب مخاطب میشه. موضوعاتی انتخاب کنید که راهای دستیابی به یکی از این موارد رو توضیح بده. تیترهای جذاب انتخاب کنید. به خصوص برای محصولات حوزه سلامت، بهداشت، بازی های کامپیوتری و خدمات زیبایی، خیلی کارایی داره.

موضوعاتی انتخاب کنید که نرمال نیستند

موضوع نامتعارف

موضوع غیرنرمالتون لازم نیست حتما جدید باشه بلکه میتونید روی موضوعات همیشگی تمرکز کنید که غیر معمول اتفاق افتادن یا جوری سؤال کنید که مخاطب برای خوندن مطلب روش کلیک کنه. مثلا روی یک موضوع اسمی نامتعارف بذارید. یه سایت تولید پوشاک دارید؟ میتونید عنوان مطلبتون رو برای کلیک روی محصولاتتون بذارید: "مامان...آخه من لباس چی بپوشم؟ "

از موضوعاتی استفاده کنید که حس عصبانیت، هیجان یا ناراحتی در مخاطب ایجاد میکنه

ایجاد حس در مخاطب

جونم براتون بگه که در اینجا لازمه موضوعات و عناوینی به کار ببرید که دست بذاره رو اعصاب مردم. ما دقیقا میخوایم که مخاطب وادار بشه به ما ی چیزی بگه!  فقط کافیه ی مقدار حاشیه و چاشنی به موضوعات مدنظرتون اضافه کنید و از طریق استفاده از این موضوعات تو محتوا احساسات مخاطب رو جریحه دار کنید به خصوص با ایجاد حس اندوه و دلسوزی میتونید مخاطب رو تحت تأثیر قرار بدید و برای خدماتی مانند خیریه ها، جمع آوری امضاء برای فعالیتهای اجتماعی به راحتی از این تکنیک استفاده کنید. مثلا: "آخه بعد نود، فردوسی پور دیگه کجا برنامه بسازه؟ ". قول میدم لشکر فردوسی پوردوستان که منم جزوشون هستم، برای ارائه راهکار یا فقط برای گرفتن حال شما، با یک چماق در دست پای لپتاپ و موبایل شروع به تایپ کنن. همیشه باید مطالبی رو عنوان کنید که حس عدالت خواهی مردم رو بیدار کنه. یک مثال دیگه: "مجید بهرامی، روحی در آرامش یا عذاب؟ " و یا "استراماچونی، مظلوم یا دروغگو؟ "

موضوعات مضحک و خنده دار تولید کنید

موضوعات خنده دار در محتوا

آسونتر از این روش نداریم به خدا‍! کافیه با یکی از موضوعات قبلی که گفتم هم ترکیبش کنید. قطعا میترکونید! در همه حال توجه داشته باشید که با احساسات عده ای برای خنداندن عده ای دیگه استفاده نکنید که نتیجه معکوس میگیرید و مخاطب از دست میدید. یه مثال: میخواهید متنی در مورد لباس عروس بنویسید یا برای یک سایت تولید لوازم مربوط به ازدواج تبلیغ کنید، عنوان رو بگذارید: "عروس چقد قشنگه! ایشالا مبارکش باد! ". یا میخواهید متنی در مورد شلوغی جاده های شمال در ایام تعطیلی بنویسید، عنوان رو بگذارید: "جاده های شمال محاله یادم بره! اون همه ازدحام محاله یادم بره! " در کنار اینها میتونید خبرهای خوب به مردم بدید. همیشه و در همه احوال، افراد زیادی هستند که از شنیدن خبرهای خوب در مورد دیگران و جامعه حس خوبی بهشون دست میده و روزشون رو با انرژی آغاز میکنند و یا شب راحتتر میخوابند! به طول مثال: "دانشمند در بند ایرانی از زندانهای آمریکا آزاد شد! " و یا "بر اساس آمار، حمایت از حیوانات در پنج سال گذشته، رشد 50 درصدی داشته است". در مورد اولین تجربه ها صحبت کنید، مثل اولین بار که سفر خارج از کشور داشتید، اولین بار که عشقتون رو دیدید، اولین روزهای کاری و مانند اینها. همیشه شنیدن اولینها برای مخاطبین جذاب هست. اما فراموش نکنید این اولین بارها باید مرتب نو بشه.

موضوعات چشم گیر و استثنایی انتخاب کنید

نوآوری و خلاقیت در محتوا

از همه سختتر همین موضوعات هستند. در نوشتن اینها هم باید خلاق باشید، هم مطلب ارزشمندی برای گفتن داشته باشید. میتونید در مورد موضوعات اجتماعی، مثل طلاق، ازدواج، بالا نگهداشتن روحیه توی این همه گرونی، کار پیدا کردن بدون سابقه و نظایر اینها مطلب بنویسید. اینجا دیگه فقط عنوان درست و جذاب زدن مطرح نیست. بلکه باید نویسنده خوبی باشید و عقاید و دیدگاههای خودتون و دیگران رو به صورت خیلی تأثیرگذار بیان کنید. سعی کنید در مخاطب حس سورپرایز شدن ایجاد کنید. نوآوری و خلاقیت خودتون رو در هر پستی که به اشتراک میگذارید، خرج کنید. همینکه حس کنجکاوی مخاطب رو تحریک کنید و مجاب بشه روی لینک شما کلیک کنه و مطلب رو نگاهی بندازه کافیه. تیترهایی انتخاب کنید که خلاف انتظارات و افکار مخاطبین باشه. طوریکه مخاطب با خوندنش با خودش بگه "چی؟ مگه میشه؟ ". ادعاهایی رو مطرح کنید که با تفکرات رایج جور درنمیاد. البته برای ادعاهاتون مطلبی هم برای گفتن داشته باشید. دروغ پردازی نکنید! توجه کنید که مرز خیلی باریکی بین دروغ و تحریک کنجکاوی وجود داره. همیشه در حوزه صداقت و با چاشنی ماجراجویی حرکت کنید. مثلا: "آیا میدانستید سوخت و ساز بدن در هنگام تماشای تلویزیون سه برابر کمتر از زمانیست که خوابیده اید! "

در محتوا از رازها صحبت کنید 

در محتوا از رازها صحبت کنیم

الزاما نباید به مسائل شخصی سلبریتی ها بپردازید و خودتون رو در حد مطالب زرد مجلات پائین بیارید ولی خوب اینم یه راهشه! اگر دوست دارید مطالب با محتوای ارزشمندتری بنویسید و جامعه رو ترغیب به واکنش کنید، از موضوعات اجتماعی بگید و سؤال مطرح کنید. از موضوعات سلامتی بگید و دانشهای جدید رو به اشتراک بگذارید! مثلا: "ناگفته هایی از عاشقانه های فروغ فرخزاد" یا "راز جوانی جنیفر لوپز" یا "با ادامه روند فعلی گرمایش زمین، چقدر با نابودی کامل فاصله داریم؟ ". مردم از حس از دست دادن چیزهایی که دارند، متنفرند. حتی از منظر روانی، حس از دست دادن چیزهایی که داریم دو برابر قویتر از حس اشتیاق در به دست آوردن چیزهای جدیده. لازم نیست به مردم بگیم که دنیا داره نابود میشه و بدبخت و بیچاره شدن، فقط کافیه با یک اشاره به موضوعی، تلفیقی از حس هیجان و نگرانی رو در مخاطبین ایجاد کنیم تا واکنش نشون بدن. به طور مثال: "مهاجرت میلیونی به مناطق پربارش کشور در یک دهه آینده" یا "زمزمه های اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی".

از رنگ و تصویر در تولید محتوا کمک بگیرید

رنگ شناسی

 در مورد روانشناسی رنگها عمیقا مطالعه کنید. حتی نمیتونید تصور کنید چقدر در جذب مخاطب اثرگذاره. هر رنگ بیانگر احساسات خاصی هست و شما بدون نوشتن مطلبی میتونید نصف راه رو طی کنید. از رنگ قرمز برای بیان شادی و هیجان، از سبز برای بیان هماهنگی و تعادل، از آبی برای آرامش و سفر میتونید استفاده کنید. علاوه بر این، اگر مخاطب شما طرفدار تیم فوتبال خاصی باشه، میتونید با استفاده از رنگهای تیم مورد علاقه در تم و صفحه بندیتون به راحتی روی افکار و احساساتش اثر بگذارید. فراموش نکنید که همراه هر رنگبندی، مطالب مفیدی حاوی نکاتی که گفته شد برای ارائه داشته باشید.

در محتوا قصه تعریف کنید 

قصه گویی در محتوا

ویدئو بسازید. انیمیشن تولید کنید. پادکستهای مفید ارائه کنید. متون تأثیرگذار بنویسید. فقط در همه اینها باید حرفی برای گفتن مرتبط با خدمات و محصولات یا هدف سایت داشته باشید. همتون ویدئوهای مربوط به دختران آهن پرست رو یکبار هم که شده نگاه کردید. در همه اونها از تعریف قصه به همراه تحریک حس عصبانیت یا ترحم استفاده شده. یا به طور مثال متونی که در اینستاگرام در مورد احترام به والدین نوشته میشه یا ویدئوهایی از خانه های سالمندان که پخش و لایک میشه. کامنتهای مخاطبین رو بخونید تا متوجه بشید روال داستان گویی چقدر در ترغیب اونها برای گذاشتن کامنت مؤثره. یک مثال دیگه نوشتن از قصه های مهاجرین هست. مثبت نویسی برای ترغیب به مهاجرت و منفی نویسی برای تبلیغ خدمات داخلی. استفاده از حس نوستالژی در خدمات تور و مسافرتی هم یکی دیگه از مثالهای پرکاربرد قصه گویی هست.

در محتوا ادعاهای محال کنید

ادعاهای محال در محتوا

یک مثال آشنا برای همگی ما نوشیدنیهای Redbull هست. آیا وقتی نوش جان کردید، بال درآوردید؟ مسلما نه. اما ادعای تبلیغاتی نابی برای ترغیب شما به خریدش بود. قبول کنید که باید خلاقیت به خرج بدید و هر آنچه در ذهن دارید روی میز بگذارید.

نتیجه گیری

خلاصه مطلب اینکه برای جذب مخاطب از احساس و روان او استفاده کنید. اولین قدم در اینکار هم شناخت درست مخاطبین هست. اینکه چه قشری مخاطب شما هستند. این افراد به چه چیزهای علاقه دارند. از چه چیزهایی متنفرند. چه عواملی باعث تحریک کدوم احساساتشون میشه. خلاصه یک آنالیز روانشناختی کامل از جامعه مخاطبینتون داشته باشید.

شناخت مخاطب پرسونا

 در مرحله بعد از نکات گفته شده برای جلب حمایت یا توجهشون استفاده کنید. میتونید تنها از یک نکته و یا تلفیقی از اونها استفاده کنید. این کاملا به استعداد و توانایی شما در نوشتن متن بستگی داره. افزایش فالوئر و مخاطب مهمترین عامل موفقیت در دنیای آنلاین امروز هست. سعی کنید برای تحلیل و فهمیدن این دنیا و آموزش نکاتی که کارایی رو بالا میبره وقت بگذارید. برندسازی و وایرال کردن استوریها و پستهای خودتون و یا مشتریانتون که از شما برای تولید محتوا کمک میگیرند، میتونه شما رو در کسب درآمد،  پیشتاز و موفق کنه. همیشه در نظر داشته باشید که مطالب مثبت در طولانی مدت مخاطب بیشتری نسبت به مطالب منفی خواهد داشت. پس عضو مثبتی از جامعه باشید نه پراکننده کننده منفی نگری و نفرت. از مطالبی که به دردبخور هستند و گره ای از کاری باز میکنند غافل نشید. در همه حال مخاطبینی رو هدف قرار بدید که باید به جای اونها، فکر کنید، مطالعه کنید، وقت بگذارید و صحبت کنید. توجه کنید که هدف فقط جذب مخاطب موقتی نیست، برای نگهداشتن مخاطبین باید هر روز و هر روز به دانش نگارشی خودتون اضافه کنید. همیشه عمیق در مورد مسائل به روز فکر کنید و روی موجی که ایجاد میکنید باقی بمونید. اونقدرها هم که فکر میکنید سخت نیست اما مثل هر حرفه ای برای موفق شدن باید تمرین کنید. زیاد بنویسید، زیادتر بخوانید و گوش کنید و ببینید.

 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سارا تبریزی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما