روش های تولید محتوای وایرال یا ویروسی

10 راهکار عملی بازاریابی ویروسی برای تولید محتوای Viral

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
روش های تولید محتوای وایرال یا ویروسی
محمدرضا فاتحی|پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1840 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • 1. نقش احساسات مردم در به اشتراک گذاری محتوا
  • ده حس برتر که منجر به اشتراک بیشتر محتوا توسط مردم می‌شود:
  • ده احساسی که مانع انتشار و به اشتراک گذاری یک محتوا می‌شود:
 • 2. توجه به خواست جامعه و حقوق اقشار خاص
 • 3. سعی در افزایش شناخت و آگاهی جامعه
 • 4. استفاده از کانال‌های ارتباطی درست و دادن اجازه‌ی به اشتراک گذاری 
 • 5. بهره گیری از نفوذ افراد تأثیر گذار در شبکه‌های مجازی
 • 6. پیشنهاد ایده‌های جدید و پرهیز از هزینه‌ی بیش از حد
 • 7. افزایش تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان در کنار کمک به خیریه‌ها
 • 8. افزایش حس کنجکاوی مردم و استفاده از سلبریتی‌ها
 • 9. کار مداوم و بدون وقفه
 • 10. سعی در حفظ موفقیت‌های قبلی
 • جمع بندی و نتیجه گیری

انتشار گسترده‌ی محتوا در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از آرزوهای بسیاری افراد برای نیل به یک بازاریابی محتوایی ویروسی است. محصولات جدید و خدمات نوین در حال عرضه به بازار هستند و استفاده‌ی بهینه از تمام ابزارهای موجود برای معرفی بهتر خود به جامعه، بسیار مهم است. اگر چه فرمول مشخصی برای دست‌یابی به این هدف تدوین نشده است، اما راهکارهای مختلفی برای بهبود بازاریابی با تولید محتوای ویروسی پیشنهاد شده است. شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف نیاز به ایده های بازاریابی با در نظر گرفتن این‌ راهکارها دارند. سعی ما بر این است که در این نوشته به جدیدترین ایده‌ ها و روش‌های پیشنهادی در این حوزه بپردازیم. استفاده از این ایده‌ها باعث ویروسی شدن بازاریابی محتوایی شما و جذب بیشتر مشتری می‌شود.

بازاریابی ویروسی در کنار تولید محتوا با بسیاری از کارهای دیگر از جنبه‌های مختلف فرق دارد. همانطور که گفته شد، معادله و یا فرمول مشخصی که در تمام زمان‌ها با تولید محتوای مناسب منجر به ویروسی شدن بازاریابی گردد، وجود ندارد. بهتر است در اینجا اشاره کنیم که یک محتوای مناسب و ویروسی، محتوایی است که در مرحله‌ی اول به خوبی نوشته شده است و پس از آن نیز به طور گسترده‌ای مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است. 

حتی اگر یک مطلب به خوبی نوشته شده باشد، در صورتی که به طور گسترده مورد توجه قرار نگیرد، نمیتوان آن را یک محتوای ویروسی موفق دانست. در این بخش ما جدیدترین و مهم ترین عوامل و گزینه‌هایی را بیان می‌کنیم که در بهبود و گستردگی اشتراک گذاری محتوا و بازاریابی ویروسی موثر است.

1. نقش احساسات مردم در به اشتراک گذاری محتوا

مردم محتوای موجود در شبکه‌های مختلف را با هم به اشتراک می‌گذارند. هر چه یک مطلب بهتر باشد، بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود. احساسی که به یک فرد در خواندن یک محتوا دست می‌دهد یک عامل اساسی در میزان به اشتراک گذاشتن محتوا توسط آن فرد می‌باشد. اما احساسات افراد در زمینه‌های مختلفی می‌تواند برانگیخته شود. هر محتوایی می‌تواند به گونه‌ی متفاوتی منجر به برانگیختن احساسات افراد شود.

 یک محتوا می‌تواند خوشحال کننده باشد. محتوای دیگر می‌تواند مهیج باشد و محتوای دیگر می‌تواند باعث شگفتی خواننده شود. بر اساس یک بررسی صورت گرفته در این زمینه، مشخص شده است که حسی که در اثر خواندن یک مطلب به انسان‌ها دست میدهد در میزان به اشتراک گذاری آن مطلب بسیار موثر است.

نقش برانگیختن احساس در ویروسی شدن محتوا

اشتراک گسترده‌ و سریع مطالب در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بیش از هر چیز دیگری منجر به برانگیخته شدن احساسات شود.

ده حس برتر که منجر به اشتراک بیشتر محتوا توسط مردم می‌شود:

•    تفریح یا سرگرمی

•    علاقه

•    تعجب

•    نشاط

•    سرور

•    عیش

•    خوشحالی

•    امید

•    همدردی

•    هیجان

مفرح بودن یک محتوا با توجه به لیست بالا از عوامل اصلی در وسعت اشتراک محتوا است.

ده احساسی که مانع انتشار و به اشتراک گذاری یک محتوا می‌شود:

•    عصبانیت

•    ادب

•    سرخوردگی

•    شک

•    خجالت

•    ناامیدی

•    آسیب

•    گناه

•    تحقیر

•    شرمندگی

شما می‌توانید با به هیجان آوردن یا سرگرم کردن خوانندگان و مخاطبین خود به بیشترین میزان انتشار محتوا دست یابید. همچنین باید توجه داشته باشید که با نوشته‌ی خود آنها را سرخورده یا دچار احساس گناه نکنید. توجه به این نکات می‌تواند به شما در رسیدن به هدف خود بسیار کمک کند.

2. توجه به خواست جامعه و حقوق اقشار خاص

اتخاذ یک شیوه‌ی مناسب در بازاریابی بسیار مهم است. شیوه‌ای که شما در پیش می‌گیرید یا جایگاهی که شما برای خود در نظر می‌گیرید می‌تواند به شما در این راه کمک کند. برای روشن شدن مطلب همه می‌دانیم که توجه به سیاست یا دین در امر بازایابی می‌تواند بسیار پر خطر باشد. بسیاری از افراد در بازار در این راه بسیار محتاط هستند.

احتیاط در تولید محتوا

اما باید دانست که از طرف دیگر پشتیبانی از حقوق افراد یا قشر خاصی از جامعه می‌تواند منجر به معروف شدن برند شما شود. تصویری که از شما با پشتیبانی از حقوق یک گروه یا قشر خاص در ذهن جامعه به وجود می‌آید منجر به شناخته شدن بهتر برند شما خواهد شد. توجه به نیاز جامعه در هر زمان بخشی از بازاریابی شده است. هر بازاریابی با حمایت‌های معنوی که از اقشار خاص جامعه می‌کند، احتمال موفقیت در غلبه بر رقبا را افزایش می‌دهد. شما هم باید به نیازهای جامعه و اقشار مختلف در هر زمان توجه بیشتری بنمایید.

3. سعی در افزایش شناخت و آگاهی جامعه

بسیاری از شرکت‌هایی که سهم بیشتری از بازار دارند، مدیون تعهد کارکنان خود و شناخت جامعه هستند. هر چه یک برند شناخته شده تر باشد، بهتر می‌تواند در امر بازاریابی موفق شود. شما نیز باید تلاش کنید تا در حافظه‌ی جامعه قرار بگیرید. پیش زمینه‌ای که افراد از شرکت شما در حافظه‌ی خود دارند در میزان به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط شما موثر است. شما شاید به سادگی با انتشار یک فیلم از میزان تعهد کارکنان خود بتوانید توجه بسیاری را به سمت شرکت خود جلب کنید. تصویری که از شما تنها با انتشار یک فیلم یا عکس به جا می‌ماند در میزان گستردگی و انتشار محتواها و فیلم‌هایی که در آینده تولید خواهید کرد بی تأثیر نیست. از تمام ظرفیت‌های خود برای تولید این نوع محتوا استفاده کنید. از کارکنان خود بخواهید که به بهترین نحو دست به تولید فیلم‌ها یا محتواهایی بنمایند که خاطره‌ای ماندگار از تعهد و خدمت آنها در ذهن مخاطبان ایجاد کند. موفقیت شما در بازاریابی با این کار بیش از پیش تضمین خواهد شد.

در این راه با استفاده از عناوین غافل گیر کننده سعی در افزایش آگاهی افراد بنمایید. گفته شد که استفاده از احساسات افراد در افزایش آگاهی آنها موثر است. در صورتی که قصد انتشار فیلم یا محتوایی را دارید، باید به این نکته توجه کنید که عنوان مطلب اولین چیزی است که توسط مخاطب دیده می‌شود. در صورتی که عنوان به بهترین نحو ممکن انتخاب شده باشد با افزایش حس غافلگیری منجر به جلب توجه مخاطب می‌شود. هر چه مخاطب بیشتر شود، آگاهی جامعه و موفقیت شما در بازاریابی ویروسی بیشتر تضمین خواهد شد.

4. استفاده از کانال‌های ارتباطی درست و دادن اجازه‌ی به اشتراک گذاری 

به کاربران سایت خود، این اجازه را بدهید تا تصاویر، فیلم ها و انواع دیگر محتوای تولید شده توسط شما را به اشتراک بگذارند. بعضی صاحب نظران توصیه می‌کنند که هر گونه محتوایی اجازه انتشار و به اشتراک گذاری را، برای جذب بیشتر مخاطب داشته باشد. اگر افراد دیگر محتوای شما را به اشتراک بگذارند، شما مخاطبین بیشتری خواهید داشت و هر چه مخاطب بیشتری پیدا کنید، موفقیت شما در آینده بیشتر خواهد بود. اشتراک بیشتر محتوا باعث افزایش شناخت جامعه از شما نیز می‌شود. 

کانال های انتشار محتوا

علاوه بر این خود شما نیز می‌توانید تصاویر یا محتوای خود را در کانال‌های مجازی و سایت‌های پربازدید به اشتراک بگذارید. استفاده از سایت‌های مخصوص انتشار فیلم یا تصویر از شناخته شده ترین راه‌هایی است، که توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزاران مخاطب روزانه از این سایت‌ها بازدید می‌کنند. به سادگی می‌توان از این ظرفیت برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرد. سایت‌هایی مثل یوتیوب از معروف ترین آنها هستند. حتی اگر به یوتیوب دسترسی ندارید، میتوانید در کشور خود به سایت‌های مشابهی دست پیدا کنید که امکان به اشتراک گذاری انواع مختلف فیلم یا تصویر را فراهم کرده‌اند.

5. بهره گیری از نفوذ افراد تأثیر گذار در شبکه‌های مجازی

یکی دیگر از راه‌های نیل به جذب مخاطب بیشتر، اقدام به برقراری ارتباط با افراد تأثیر گذار در جامعه (اینفلوئنسرها) است. در دنیای نوینی که ما زندگی می‌کنیم، افراد تأثیر گذار نقش به سزایی در شبکه‌های اجتماعی دارند. یک توئیت ساده توسط یک فرد تأثیر گذار می‌تواند در یک لحظه به طور گسترده‌ای در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

نقش اینفلوئنسرها در بازاریابی محتوایی ویروسی

در بعضی موارد ممکن است که صدها هزار نفر و حتی میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا این محتوا را به اشتراک بگذارند. برقراری ارتباط با این افراد به معنی دست‌یابی به تعداد زیادی مخاطب در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. 

6. پیشنهاد ایده‌های جدید و پرهیز از هزینه‌ی بیش از حد

شاید تا به حال توجه نکرده باشید که یک پیشنهاد ساده می‌تواند به نتیجه‌ی غیر قابل تصوری منجر شود. بسیاری از موفقیت‌های بزرگ در اثر یک پیشنهاد ساده به دست آمدند. شما در دراز مدت می‌توانید با ارائه‌ی ایده‌ها و پیشنهادهای جدید به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنید. برای نیل به اهداف بزرگ و یا غلبه بر دیگر رقبا در بازار، نیازی به صرف هزینه‌ی زیاد نیست. صرف مقادیر زیادی پول برای افزایش به اشتراک گذاری محتوا یا فیلم در شبکه‌های مختلف همیشه کارساز نمی‌باشد. تنها با یک ایده‌ی جدید، بسیاری از مخاظبان خود به خود مجذوب شما خواهند شد. شرکت‌های کوچکی را می‌توان پیدا کرد که با پیشنهادهای جدید خود تبدیل به موفق‌ترین شرکت‌ها در بازار شده‌اند.

7. افزایش تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان در کنار کمک به خیریه‌ها

مشتری‌ها یا مخاطبان در فضای مجازی دوست ندارند که تنها دریافت کننده‌ی محتوا و فیلم‌ها یا مطالب نوشته شده باشند. آنها علاقه مند هستند تا نظرات خود را بیان کنند. افزایش تعامل با آنها از طریق فراهم نمودن امکان دریافت نظرات و پیشنهادهای آنها کار سختی نیست. محتوای تولید شده توسط کاربر حتی می‌توانند به شما در یافتن راه‌کارهای جدید برای کسب درآمد بالاتر کمک کند. 

از طرف دیگر، باید نسبت به اقشار ضعیف جامعه نیز حساس بود و سعی در کمک به خیریه‌ها و ارتباط بیشتر با آنها نمود. توجه به نیاز مخاطبان در کنار کمک به اقشار ضعیف، تصویر بسیار مناسبی از شما در ذهن مشتری‌ها و مخاطبان ایجاد خواهد کرد. این تصویر به معنی چشم انداز روشن تر در آینده برای شرکت شما خواهد بود.

8. افزایش حس کنجکاوی مردم و استفاده از سلبریتی‌ها

افزایش حس کنجکاوی مردم شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد. اما هر چه مردم نسبت به یک موضوع کنجکاوتر باشند، بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنند. حتی سلبریتی‌ها نیز ممکن است در این راه اظهار نظر کنند. شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما با طرح محتوا یا انتشار فیلم‌هایی که تمام اطلاعات لازم را ارائه نداده است، می‌توان مردم و مخاطبین را به جستجو و صحبت بیشتر در مورد آن موضوع ترغیب کرد. این کاری است که در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی با انتشار بخش‌هایی از فیلم یا سریال صورت می‌گیرد. مردم با مشاهده‌ی این پیش نمایش‌ها با علاقه‌ی بیشتری به تماشای فیلم یا سریال مورد نظر خواهند پرداخت.

9. کار مداوم و بدون وقفه

کار مداوم حتی در روزهای تعطیل برای کسانی که به دنبال تولید محتوای موفق هستند، اجتناب ناپذیر است. بسیاری از سایت‌های بزرگ که در صدر لیست بازدید روزانه قرار دارند، اقدام به تولید محتوا و ارائه‌ی به روز آن به مخاطبان می‌نمایند. حتی در روزهای تعطیل سال نو یا در هر موقعیت دیگری تلاش شما باید بر ارائه مداوم خدمات خود به مخاطبان و مشتری‌ها باشد.

10. سعی در حفظ موفقیت‌های قبلی

اگر شما یا هر شرکت دیگری در بازار به موفقیت دست پیدا کرده است، نباید به این مقدار بسنده کند. باید به تداوم فعالیت‌های خود توجه نمود، به نحوی که دستاوردهای قبلی را حفظ و موقعیت فعلی را بهبود بخشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این نوشتار سعی کردیم تا به روش‌های موثر برای دست‌یابی به موفقیت در بازاریابی محتوایی ویروسی بپردازیم. با گسترش استفاده از شبکه‌های مجازی استفاده از تولید محتوای مناسب و انتشار گسترده‌ی آن با توجه به جلب احساسات مردم مورد بحث قرار گرفت. اهمیت توجه به نیازهای جامعه و هر یک از اقشار موجود در آن مورد تأکید قرار گرفت. علاوه بر این، ضرورت تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان از یک طرف و در نظر گرفتن حساسیت های گروه‌های خاص نیز باید مورد توجه باشد. کار مداوم و بی‌وقفه به منظور حفظ موقعیت، ارتباط با اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سایت‌های اشتراک فیلم و تصویر برای معرفی بهتر خود به مخاطبین و مشتریان نیز از عوامل ویروسی کردن محتوا هستند. می‌توان نتیجه گرفت که با توجه به گستردگی مشاغل، هر شرکتی که خواهان غلبه بر رقبای خود در بازار است باید متناسب با حوزه‌ی فعالیت خود به انتخاب راه‌کار متناسب بپردازد. تولید محتوا و بازاریابی برای هر شرکتی مستلزم اتخاذ راهکار ویژه متناسب با حوزه‌ی فعالیت آن شرکت می‌باشد. 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

محمدرضا فاتحی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما