محتوای ویروسی چیست؟ آموزش بازاریابی ویروسی با تولید محتوا

10 تکنیک کاربردی برای تولید محتوای ویروسی یا Viral Content

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
محتوای ویروسی چیست؟ آموزش بازاریابی ویروسی با تولید محتوا
سارا تبریزی|پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2093 کلمه|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • محتوای ویروسی چیست؟
 • انواع محتوای ویروسی
  • محتواهای فهرستی (List Type Articles)
  • تعریف عملیاتی محتوا (Action Defining or How to Content)
  • محتواهای معرفی (What is & Where is)
  • محتوای تحقیقاتی (Research Content)
  • محتوای توصیه‌ای (Preaching Content)
  • محتوای مربوط به جنسیت خاص (خانم ها و آقایان)
  • محتواهای ترند (Trend Content)
  • محتوای جملات افراد مشهور (Quotation Content)
  • محتوای ویدئویی (Video Content)
 • تکنیک‌های مختلف برای تولید محتوای وایرال
  • 1) محتوا باید بحث ‌برانگیز باشد (Controversial Content)
  • 2) در محتوای خود، تمایز ایجاد کنید (Advantage)
  • 3) با محتوا احساسات را برانگیزید
  • 4) با محتوا مشکلی را حل کنید (Problem-Solution Content)
  • 5) دستور زبان و قواعد نگارشی را در محتوا رعایت کنید
  • 6) به محتوای متنی، عکس اضافه کنید
  • 7) منابع محتوا را ذکر کنید 
  • 8) محتوای طولانی تر و جامع تر تولید کنید
  • 9) در تیترهای خود از عدد و سوال استفاده کنید
  • 10) تولید محتوای ویروسی را تمرین کنید

محتوای ویروسی یا وایرال کانتنت (Viral Content) اصطلاحی در حوزه بازاریابی محتوایی است که این روزها خیلی در خصوص آن می‌شنوید. در حقیقت باید گفت که دغدغه تولیدکنندگان محتوا این است که محتوای آنان ویروسی شود. چرا که ویروسی شدن یک محتوا، به معنای افزایش بازدید بسیار زیاد آن محتوا خواهد بود.

دو مسئله یا بهتر بگوییم دو چالش در برای ویروسی شدن یک محتوا وجود دارد:

 1. محتوای ویروسی چیست؟
 2. چگونه محتوایی بنویسیم که وایرال شود؟

متأسفانه یکی از مهم‌ترین شکست‌های شرکت‌ها در رسیدن به این هدف، نداشتن شناخت درست محتوای ویروسی است. تصور غلطی که نسبت به این نوع محتوا به وجود آمده است، باعث شده تا برخی راه اشتباه پیش بگیرند. بیشتر افراد فکر می‌کنند همین‌ که محتوای شما در بسیاری از شبکه‌ها به اشتراک گذاشته شود، یعنی به خوبی وایرال شده است؛ اما خبر ندارند که گاهی بعضی از وایرال ها برای تخریب و نقد منفی است.

در ادامه مقاله قصد داریم تا 7 نکته برای تولید محتوای وایرال بیان کنیم؛ اما بهتر است که در ابتدا کمی نسبت به این نوع تولید محتوا شناخت پیدا کنیم. خود شناخت مهم‌ترین نکته است که باید رعایت شود.

محتوای ویروسی چیست؟

محتوای ویروسی را نمی‌توان نوع خاصی از دسته ‌بندی انواع محتوا به حساب آورد.

محتوای وایرال به هر نوعی از محتوا که شامل مقاله، عکس، متن، تصویر نوشته، ویدئو و غیره باشد و در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها به صورت گسترده به اشتراک گذاشته شود، محتوای وایرال می‌گویند.

درواقع هر نوع محتوای آنلاینی که نظر کاربر را جلب کند و آن را در صفحات خود به اشتراک بگذارد، محتوای ویروسی است. حالا این خوب است یا بد؟

در نگاه اول این مسئله خیلی خوب است. همه تولیدکنندگان و دیجیتال مارکترها به دنبال تولید چنین محتوایی هستند. اینکه بعد از گذاشتن، سریع در شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران خود و دیگران به اشتراک گذاشته شود. این مسئله به راحتی می‌تواند در افزایش آگاهی برند کمک زیادی کند.

در یک جهت دیگر می‌تواند منفی باشد. اجازه بدهید که دید منفی را به این صورت توضیح بدهیم. اشتراک‌گذاری زیاد فقط نشان دهنده وایرال بودن محتوا نیست. بلکه بحث و تبادل نظر در خصوص آن و اینکه چقدر تأثیرگذار بوده هم باید در نظر گرفته شود. متأسفانه بعضی از شرکت‌ها از کاربران خود درخواست می‌کنند که محتوای آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. این روزها هم نمونه آن بسیار زیاد است. شخصی متنی آموزشی در صفحه‌اینستاگرام خود قرار می‌دهد و از دنبال کنندگان خود درخواست استوری کردن آن را دارد. خب خیلی از فالوورها به دلیل رودربایستی یا اینکه خود شخص را می‌شناسند، این کار را انجام می‌دهند، نه برای محتوا. به این صورت فرد هم فکر می‌کند این محتوا وایرال بوده است.

هیچ اجباری نباید در وایرال کردن محتوا باشد. بلکه کیفیت متن یا ویدئوی قرار داده شده باید به حدی بالا باشد که به صورت خودجوش کاربر را مجاب به انجام این کار کند. این نوع اجبار کردن می‌تواند تأثیر منفی روی دید فالوورهای جدید بگذارد. درواقع نهایتاً فقط متنی به صورت ویروسی پخش شده است، بدون هیچ نتیجه‌ای.

مسئله دیگر اینکه محتوای شما وایرال می‌شود؛ اما این به دلیل کیفیت بالا نیست، بلکه برای نقد منفی آن است. احتمالاً در فضای لینکدین زیاد به این نوع محتوا برخورد داشته‌اید. کسی مطلبی در خصوص جذب کارآموز می‌نویسید. به دلیل شرایط خاص و بعضاً غیرانسانی، این محتوا در خود فضای لینکدین و حتی توییتر وایرال می‌شود. هدف از این وایرال نقد منفی است که باعث تخریب چهره فرد می‌شود. پس هر وایرالی خوب نیست. محتوایی ویروسی خوب است که به دلیل ماهیت مثبت و دادن اطلاعات درست در شبکه‌ها پخش شود.

انواع محتوای ویروسی

حالا که شما فهمیدید دقیقاً تعریف از وایرال در محتوا چیست، حالا بهتر است که به سراغ انواع محتوای ویروسی برویم. سپس به معرفی تکنیک‌ های چگونگی ایجاد آن‌ها خواهیم رفت.

محتواهای فهرستی (List Type Articles)

مطالبی که شما در آن فهرستی را معرفی می‌کنید. این فهرست می‌تواند شامل تکنیک‌های انجام دادن یک کار، توصیه، روش، مکان‌های پربازدید و غیره به صورت شماره‌ای یا بالت پوینتی باشد. «20 تکنیک برای امن کردن خانه خود در ایام نوروز» یک نمونه محتوایی فهرستی است که امکان وایرال شدن آن خیلی زیاد است. فقط به شرط اینکه این 20 مورد واقعاً جدید و کاربردی باشند.

تعریف عملیاتی محتوا (Action Defining or How to Content)

نوع محتوایی که در آن دستورالعمل‌هایی برای انجام کاری معرفی می‌شود. مثال‌های بسیار زیادی می‌توان برای این نوع محتوا زد. «روش‌های خوشمزه کردن سوپ»، «تکنیک ساده برای جلوگیری از هک صفحه ‌اینستاگرام»، «چگونه محتوای وایرال در اینستاگرام بنویسیم» و غیره. هر چیزی به این صورت اطلاعاتی از نحوه انجام یک کار به کاربران می‌دهد، به خوبی ویروسی می‌شود. فقط نکته اینکه هم باید کاربردی و جدید و هم اینکه کوتاه باشند. هرچه کوتاه‌تر، بهتر است.

محتواهای معرفی (What is & Where is)

محتوایی که به معرفی مکان خاصی می‌پردازد. هرچه معرفی خاص ‌تر باشد، احتمال وایرال شدن بیشتر است. برای مثال، اگر قصد معرفی تهران را دارید، بهتر است که به توضیح نقاط خاص بپردازید. نقاطی که کمتر کسی از آن اطلاعات دارد. هرچه داده‌های جدیدتری بنویسید، نرخ ویروسی شدن بیشتر خواهد بود.

محتوای تحقیقاتی (Research Content)

محتوای تحقیقاتی

محتوایی که بر اساس تحقیقات به دست آمده و آماری را نشان می‌دهد، این روزها بیشتر از بقیه در شبکه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند. آمار استفاده از اینترنت، خریدهای اینترنتی، استفاده از شبکه‌های مجازی، مقایسه دو کالا، آمار آلودگی هوا و غیره که البته این روزها بهتر است که با منبع صحبت شود.

محتوای توصیه‌ای (Preaching Content)

کاربران در اینترنت به دنبال روشی برای حل مشکلات خود هستند. حالا این مشکلات می‌تواند روحی، مدیریتی، زمانی، دینی و غیره باشد. هرچه چنین محتوایی کامل‌تر باشد، احتمال اشتراک‌گذاری آن هم زیاد خواهد بود. در نوشتن چنین مطالبی سعی کنید که به مشکلات و روش‌های حل دقیق آن بپردازید. صرفاً نباید روش فیزیکی باشد، بلکه می‌تواند مربوط به ذهن افراد هم باشد. در نهایت باید راه حلی به کاربر ارائه شود.

محتوای مربوط به جنسیت خاص (خانم ها و آقایان)

«کارهایی که نباید آقایان انجام دهند» یا «بانوان چه کاری برای زیباتر شدن انجام دهند» از نمونه محتواهای ویروسی هستند که در شبکه‌های اجتماعی بیشتر به اشتراک گذاشته شدند. هرچه محتوای شما اختصاصی‌تر و مربوط به حوزه خاصی باشد، احتمال اشتراک‌گذاری و وایرال شدن آن در گروه و شبکه‌های خاص بیشتر خواهد بود.

محتواهای ترند (Trend Content)

محتوایی که مربوط به ترند روز باشند؛ برای مثال آلودگی هوا یا ایام نوروز. خبر، نکته، توصیه و هرچه مرتبط با ترندها است، بیشتر از بقیه محتوا در آن روزها به اشتراک گذاشته می‌شود.

استفاده از گوگل ترند برای تولید محتوای ویروسی

محتوای جملات افراد مشهور (Quotation Content)

فرقی ندارد که در چه حوزه‌ای باشد؛ مدیریتی، روانشناسی و حتی سیاسی. جمله نوشته‌ها به همراه عکس خیلی خوب به ویژه در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شوند.

محتوای ویدئویی (Video Content)

محتوای ویدئویی video content

ویدئوها این روزها محبوب‌ترین محتوا بین کاربران هستند. ویدئوها با هر موضوعی خیلی سریع در اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شوند: سیاسی، طنز، آموزشی و غیره. برای اینکه نرخ وایرال ویدئو بیشتر شود، باید سعی شود که یا خیلی تخصصی اینکه جنبه عمومی داشته باشد. بین آن‌ها نباشد.

تکنیک‌های مختلف برای تولید محتوای وایرال

صرف دانستن اینکه چه نوع محتوایی به راحتی ویروسی می‌شود، مهم نیست؛ بلکه رعایت نکاتی است که یک محتوا را ویروسی میکند.

این نکات شامل موارد زیر است:

1) محتوا باید بحث ‌برانگیز باشد (Controversial Content)

خود کلمه «بحث ‌برانگیز» جای بحث بسیار زیادی دارد. یک متن ممکن است که از دید یک کاربر چالشی باشد و از دید دیگری مزخرف و غیرقابل انتشار. برای همین هیچ‌گاه نمی‌توان انتظار این را داشت که همه در خصوص محتوای شما بحث کنند.

محتوای بحث برانگیز Controversial Content

برای اینکه بتوانید درصد این بحث را افزایش دهید، حداقل یک راه وجود دارد. حوزه خود را در نظر بگیرید. چندین موضوع که در گذشته در مورد آن بحث شده را انتخاب کنید. سپس اتفاقات جدید حوزه خود را هم انتخاب کنید. بعد به دنبال یک ارتباط بین آن‌ها باشید. حالا سعی کنید که نظر خود را با کمی چاشنی نقد منفی یا مثبت بیان کنید و محتوای بحث برانگیز را امتحان کنید. از آنجا که مطلب شما به روز بوده و نظر خود را بیان کرده‌اید، مطمئناً از افراد مخالف کامنت های زیادی دریافت خواهید کرد. کامنت ها که زیاد شوند، احتمال اشتراک‌گذاری هم در خصوص مشارکت در بحث افزایش پیدا کرد. البته کار راحتی نیست. ممکن است که برای همه پست ها جواب ندهد. باید آزمون و خطا کرد.

2) در محتوای خود، تمایز ایجاد کنید (Advantage)

چه تعداد محتوا تا به حال دیده‌اید که در خصوص معرفی تکنیک‌های افزایش لایک در اینستاگرام بوده است؟ مسلماً خیلی زیاد. چنین محتواهایی در ابتدا به راحتی و سریع وایرال می‌شدند؛ اما مگر چند تکنیک جدید داریم؟ پس به دنبال مطالبی نباشید که در گذشته در خصوص آن‌ها صحبت زیاده شده است.

به دنبال حرف جدید باشید. هرچه در حوزه خودتان نفر اول باشید، احتمال اشتراک‌گذاری مطالبتان هم بیشتر خواهد بود. اگر هم قرار است که به بررسی موضوعات قبلی بپردازید، چالش‌های جدید را مطرح کنید.

3) با محتوا احساسات را برانگیزید

منظور از برانگیختن احساسات این نیست که آن‌ها را مجبور به گریه یا هر نوع احساس دیگری بکنید. بلکه باید ذهن آن‌ها را درگیر کنید. کاربر زمانی محتوای شما را در اینترنت پخش می‌کند که بتواند با ذهن و فکر خود آن را تحلیل کند. اگر نتیجه تحلیل مثبت بود، آنگاه محتوا وایرال خواهد شد. درواقع به دنبال این باشد که کاربر بعد از خواندن محتوا این پاسخ را به خود بدهد: «عجب، پس اینطوری بود و من نمی‌دانستم.»

4) با محتوا مشکلی را حل کنید (Problem-Solution Content)

کاربر برای چه چیزی در اینترنت به دنبال محتوا می‌گردد؟ یافتن پاسخ مشکلات خود. حالا اگر در صفحه‌ای پیدا کرد، آن را در شبکه‌های خود نیز به اشتراک می‌گذارد تا دیگر دوستان خود هم ببینند. پس سعی کنید که به جای نوشتن محتواهای بی‌کیفیت یا بدون هدف، به دنبال مطالب پاسخ دهنده در خصوص مشکلات رایج کاربران خود باشید. اگر هم به دنبال وایرال بیشتر محتوای خود هستید، خیلی تخصصی و خاص به مشکلات دقت کنید. به مواردی بپردازید که کمتر رقیبی به آن‌ها اشاره می‌کند. همچنین سعی کنید تا پاسخ کامل برای هر سؤال بدهید.

content audience problem مشکلات مخاطبین محتوا

برای مثال همه خانم‌های خانه‌دار می‌دانند که چگونه قرمه سبزی درست کنند؛ اما آن‌ها به دنبال چاشنی هستند که باعث خوشمزه‌ تر شدن آن شود. پس چه خوب که شما با معرفی چند چاشنی جدید به حل این مسئله کمک کنید.

5) دستور زبان و قواعد نگارشی را در محتوا رعایت کنید

این مسئله خیلی مهم است. محتوایی که غلط نگارشی داشته باشد، بد خوانده می‌شود. از طرفی هم نشان می‌دهد که نویسنده فقط برای شوآف هم که شده، به دنبال تولید محتوا بوده است. بیشتر به اعتبار خود با این کار آسیب می‌زنید. محتوای با غلط نگارشی وایرال نمی‌شود. درواقع کسی خود را با این کار خراب نمی‌کند.

6) به محتوای متنی، عکس اضافه کنید

برای محتواهای متنی سایت و شبکه های اجتماعی خود، عکس اضافه کنید. آمارها نشان می دهند که محتواهای دارای عکس، 80 درصد بیشتر جلب توجه می کنند.

نرخ مطالعه محتوای بصری دارای عکس

فقط به نوشته اکتفا نکنید. البته تا جایی که ممکن است. عکس‌ها اول از همه نظر را به خود جلب می‌کنند و همچنین باعث خواناتر شدن متن هم خواهند شد.

بهترین کار قراردادن اینفوگرافیک در محتوا  است. در بین متن خود اینفوگرافیکی از خلاصه مقاله قرار دهید. اگر کسی نتوانست لینک مقاله را در جایی قرار دهد، حداقل می‌تواند عکس آن را ذخیره و در صفحات خود به اشتراک بگذارد.

تحقیقات نشان می دهد محتواهای حاوی عکس در شبکه های اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند:

توجه مخاطب به محتوای تصویری در شبکه های اجتماعی

7) منابع محتوا را ذکر کنید 

هرچه می‌نویسید، منبعی ذکر کنید. اگر کار تحقیقاتی است، حتماً جزئیاتی از تحقیقات خود بیان کنید. اگر صرفاً از چند مکان نتایج را به دست آورده‌اید، حتماً منابع را ذکر کنید. خلاصه اینکه هرچه با منبع پیش بروید، اعتبار محتوا شما بیشتر خواهد شد و از این رو امکان وایرال شدن آن هم زیادتر می‌شود.

8) محتوای طولانی تر و جامع تر تولید کنید

یکی از باورهای غلط درباره محتوا که ما زیاد می شنویم، این است که مخاطب حوصله محتوای طولانی را ندارد و هرچه محتوا کوتاه تر باشد، بهتر است! نتایج تحقیقات، دقیقاً خلاف این باور غلط را اثبات می کند. آمارها نشان می دهد که محتواهای طولانی تر در مقایسه با محتواهای کوتاه، حدود 77 درصد بیشتر ویروسی می شوند.

محتوای طولانی بیشتر ویروسی می شود

9) در تیترهای خود از عدد و سوال استفاده کنید

تیترهایی که شامل اعداد و علامت سوال باشند، توجه بیشتری جلب می کنند و بیشتر ویروسی می شوند. آمارها نشان می دهد تیترهای دارای عدد، 36 درصد بیشتر کلیک جذب می کنند:

ویروسی شدن محتوا با تیتر عددی

10) تولید محتوای ویروسی را تمرین کنید

محتوای ویروسی، محتوای خاصی نیست که از آسمان آمده باشد. هرچه محتوا ناب ‌تر و اختصاصی ‌تر بوده و به بررسی حل مشکلی بپردازد، احتمال وایرال شدن بالایی خواهد داشت. جدا از اینکه باید به انواع محتوای وایرالی دقت کنید، بهتر است که نکات تولید آن را هم بدانید. نکاتی که به شما در افزایش اشتراک‌گذاری کمک زیادی خواهد کرد.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سارا تبریزی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما