سئو را بیش از حد پیچیده نکنید!

نگذارید پیچیدگی های سئو شما را از مسیر تولید محتوا و لینک سازی دور کند

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
سئو را بیش از حد پیچیده نکنید!
محبوبه قاسمی|یکشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1784 کلمه|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • چرا مسئله سئو به دغدغه تبدیل شده است؟
 • نکات کلیدی محتوا و لینک سازی
  • با تحقیق روی کلمات کلیدی شروع کنید
  • رتبه‌بندی کلمات کلیدی
  • پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط
  • دریافت لینک با محتوا
  • تمرکز روی محتوا
 • نتیجه‌گیری

افتادن در دام جزییات بی اهمیت و برنامه ریزی بر اساس حدس و گمان های افراد مختلف باعث می شود که از مسیر تولید محتوای ارزشمند برای پاسخ به نیازهای محتوایی کاربران و همچنین دریافت بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط، دور شوید و بر مسائلی تمرکز کنید که اثر چندانی در موفقیت شما نخواهند داشت. سایت MOZ با مقاله ای به عنوان «آیا ما سئو را بیش از حد پیچیده می کنیم؟» به این مسئله می پردازد و تلاش می کند که توجه ما را به فعالیت های اصلی مان جلب کند.

چرا مسئله سئو به دغدغه تبدیل شده است؟

برای اینکه خود گوگل چنین چیزی گفته است! از نظر گوگل، تغییرات به وجود آمده روی محتوا و لینک سازی در کنار الگوریتم جدید رنک بندی، اهمیت زیادی دارد. اما با این حساب، باز هم بسیاری از متخصصان، سئو را پیچیده‌تر از حد معمول تعریف می‌کنند. قصد ما این نیست که بگوییم تکنیک‌های بهینه سازی سایت سخت نیست؛ اما آن‌چنان که فکر می‌کنید نیز سخت نخواهد بود. سئو این روزها بیشتر روی محتوا و لینک سازی تأکید دارد. اگر با تمرکز روی این‌ها بتوانید رتبه خود را ارتقا دهید، برد کرده‌اید؛ در غیر این صورت باید همیشه بودجه خود را صرف کارهای اضافه برای افزایش رتبه سایت کنید.

البته باید گفت که خود همین دو مورد هم سختی‌های خود را دارند؛ اما با رعایت صحیح اصول آن‌ها، خیلی سریع نتیجه عالی به دست خواهید آورد. بیشتر وب‌سایت‌های ایرانی ایجاد شده بعد از سال 90، فقط توانسته‌اند با محتوا، رقیب جدی غول‌های بزرگ خود شوند. مسلماً در این مسئله باید به تولید محتوای باکیفیت توجه کنید. هرچه کیفیت مطلب بالاتر باشد، میزان دریافت لینک و اشتراک‌گذاری آن بیشتر خواهد بود.

اما سؤال اینجاست که چه فعالیتی برای رسیدن به مزیت‌های این دو انجام دهیم؟ هم محتوا و هم لینک سازی. در ادامه قصد داریم مطالبی را ارائه دهیم تا به شما در تولید محتوای باکیفیت و لینک سازی کمک زیادی کند. نکاتی که سایت Moz روی آن تأکید زیادی داشته است. نکاتی که می‌دانید؛ اما باز هم شاهد این هستیم که خیلی از افراد توجه چندانی به آن‌ها نمی‌کنند!

نکات کلیدی محتوا و لینک سازی

همه چیز در سئو، با محتوا شروع می‌شود و پایان می‌یابد.

این عبارتی است که در چند سال گذشته روی مفهوم آن تأکید زیاده شده است. اینکه محتوای شما چه چیزی باشد، مهم نیست؛ متن، اینفوگرافیک، ویدئو، موشن و غیره. چیزی که آن‌ها را تشکیل می‌دهد و باعث می‌شود تا کاربران به آن‌ها توجه کنند، محتوا است.

این محتوا است که کاربران شما را جذب سایتتان می‌کند و باعث می‌شود تا در برابر فعالیت‌ها و دیگر موارد عکس‌العمل نشان دهند. البته که محتوا فقط برای جذب کاربران نیست بلکه با نوشتن مطالب باکیفیت، شما می‌توانید رتبه خود را در گوگل افزایش دهید. موتورهای جست‌وجو برای رتبه دهی بهتر، به محتوای سایت شما نگاه می‌کنند. هرچه اصولی‌تر و باکیفیت‌تر باشد، صفحه شما جایگاه بهتری دریافت خواهد کرد.

اما یک نکته مهمی در خصوص محتوا وجود دارد؛ اینکه اگر همه چیز در سئو با محتوا شروع می‌شود و پایان می‌یابد، شروع و پایان محتوا هم با کلمات کلیدی است.

تفاوت محتوای منتشر شده با تمرکز روی کلمه کلیدی و بدون تمرکز روی کلمه کلیدی

در عکس بالا هر خط، محتوای منتشر شده در هر سال را نشان می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید، محتوای متمرکز روی کلمه کلیدی نتیجه بهتری دریافت کرده است.

با تحقیق روی کلمات کلیدی شروع کنید

مفهوم کلمات کلیدی خیلی ساده است: پیدا کردن عبارت و اصلاحات کلیدی که کاربران هدف برای پیدا کردن کسب‌وکارتان در اینترنت از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ اما اجرای فرآیند تحقیق روی کلمات کلیدی کمی پیچیده است. اینکه بتوان عبارت‌های دقیق با جست‌وجوی زیاد را پیدا کرد. همچنین اینکه این کلمات را در کدام قسمت محتوا به کار ببریم، یک چالش است.

بهترین مکان برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط، گوگل سرچ کنسول است. البته فقط نباید روی کلمات اصلی تمرکز نمود بلکه باید در کنار آن از عبارات و اصطلاحات هم خانواده نیز استفاده کرد. در الگوریتم معنایی، گوگل روی عبارات هم معنی تمرکز دارد. در حقیقت در تغییرات جدید، روی عباراتی تأکید کنید که کاربران شما هم در کنار موارد اصلی برای جست‌وجو استفاده می‌کنند. اگر شما فقط از یک کلمه در متن خود استفاده کنید، گوگل متوجه این مسئله شده و شما را جریمه خواهد کرد.

برای مثال، فرض کنید که شما به دنبال نوشتن متنی با کلمه کلیدی «مسواک» هستید. مسلماً نوشتن و به کار بردن این کلمه با چگالی زیاد، در تغییرات جدید، تأثیر آن‌چنان بالایی ندارد. گوگل هم به راحتی متوجه شده و سایتتان را جریمه خواهد رفت. برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری بگیرید، توصیه می‌شود تا از کلمات هم خانواده هم استفاده کنید؛ کلماتی که کاربران در کنار کلمه «مسواک» جست‌وجو می‌کنند. این کلمات شامل موارد زیر است:

 • مسواک
 • خمیردندان
 • مسواک و خمیردندان
 • مجموعه مسواک
 • مسواک بزرگسال
 • خرید مسواک
 • مسواک برقی
 • مسواک کودکان

این‌ها نمونه‌ای از اصطلاحاتی هستند که در گوگل جست‌وجو می‌شوند. برای همین بهتر است که آن‌ها را نیز در متن خود به کار ببرید.

رتبه‌بندی کلمات کلیدی

البته کلمات را نباید به همین صورت در متن خود به کار ببرید بلکه باید اولویت‌بندی کنید. سعی کنید تا کلماتی را در متن استفاده کنید که بیشتر از بقیه مورد جست‌وجو قرار می‌گیرند؛ اما مراقب باشید! این اولویت‌بندی باید بر اساس موضوع اصلی مطلب شما باشد. اگر شما متنی در خصوص مسواک می‌نویسید، مسلماً کلمه کلیدی اصلی، مسواک است؛ اما اگر در خصوص «تغییر مسواک» می‌نویسید، اینجا دیگر کلمه قبلی ملاک نیست بلکه باید کلمات هم معنا را متناسب با کلمه کلیدی اصلی جدید به کار ببرید.

در نمونه زیر، کاربری عبارت «تغییر مسواک باید هرچند وقت یک بار انجام شود؟» را جست‌وجو کرده است. مسلماً در صفحه اول فهرست، مقالاتی نمایش داده می‌شوند که روی عبارت «تغییر مسواک» تمرکز کرده باشند.

 تمرکز روی کلمه کلیدی اصلی متن

البته که بهتر است روی کلمه کلیدی اصلی متن تمرکز شود اما فقط این نیست! حالا که شما توانسته‌اید کلمه کلیدی یا بهتر بگوییم، عبارت کلیدی اصلی هدف خود را پیدا کنید، باید نکات دیگری را هم در نظر بگیرید. اولین نکته استفاده از همان عبارت در عنوان است. دوم تأکید آن روی بخش‌های اول متن است. (در بخش‌های اول توصیه می‌شود که از عبارات هم خانواده هم استفاده کنید)

بر اساس تحقیقاتی که Moz انجام داده است، به کار نبردن کلمات کلیدی اصلی در عنوان باعث می‌شود تا دیتایی از طریق لینک ارگانیک وارد سایت نشود؛ حتی با وجود اینکه متن خیلی هم قوی باشد. قبول داریم که در تغییرات جدید الگوریتم گوگل، تمرکز بر روی کیفیت محتوا بیشتر شده است؛ اما دلیلی وجود ندارد که شما کلمات کلیدی را فراموش کنید.

در نمونه زیر هیچ کلمه کلیدی اصلی در نظر گرفته نشده است، از این رو هیچ داده ورودی هم برای آن وجود ندارد.

در نظر نگرفتن کلمه کلیدی در متن

پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط

یکی از چالش‌های تولیدکنندگان محتوا، پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط است. به‌هرحال همه افراد به ابزارهای اصلی دسترسی ندارند؛ اما این دلیلی نمی‌شود که بگوییم راهی برای این قضیه وجود ندارد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها، پیشنهادات خود گوگل است که در پایین صفحه نتایج قرار می‌گیرد. وقتی شما عبارت کلیدی را جست‌وجو می‌کنید، خود گوگل عبارت‌های پیشنهادی را نشان می‌دهد. عبارت‌هایی که میزان جست‌وجوی بالایی در آن حوزه دارند.

راه دیگر، بررسی سایت رقبا است. در بررسی تحلیلی سایت رقیبان خود در یک کلمه کلیدی باید به ساختار استفاده شده دقت کنید. اینکه چگونه متنی نوشته‌اند که باعث شده است تا در صفحه و جایگاه اول قرار بگیرند. در این بررسی احتمالاً به دو ساختار برخواهید خورد:

برای مثال، برخی از ساختار خاصی بهره می‌برند. آن‌ها با توجه به اینکه گوگل روی به کار بردن تعریف‌ها حساس است و به نوشتن اطلاعات اضافی و مفید، امتیاز بالایی می‌دهد، سعی می‌کنند تا این شیوه را به کار ببرند:

نوشتن کلمه کلیدی در سایدبار سایت

برخی دیگر به این ویژگی اعتقادی نداشته و کلمات کلیدی را در دل و عبارات کلیدی به کار می‌برند. برای مثال همان عبارت «Sensitive teeth» که در بالا در سمت راست نوشته شد، این بار در دل متن و عنوان‌های داخلی استفاده می‌شود:

استفاده از کلمات کلیدی در متن و عنوان‌های داخلی متن

به نظر شما نتیجه کدام بهتر خواهد بود؟ البته که مورد اول! در مورد دوم فقط روی استفاده از کلمات کلیدی اصلی تمرکز شده است و متن هیچ ساختاری ندارد. با اینکه سؤال در عنوان‌ها نوشته شده است؛ اما آن چیزی نیست که گوگل مدنظر دارد. در مورد اول، همه چیز به صورت کامل تعیین شده است. در سمت راست تعریف آمده و در متن هم توضیح کامل با عبارت کلیدی پرجست‌وجو به صورت کامل نوشته شده است.

یکی از تغییرات گوگل، نمایش سؤالات مرتبط با عبارت جست‌وجویی شما است.

نمایش سؤالات گوگل بر اساس عبارت جست‌وجویی کاربر

گوگل برای سایت‌هایی که چنین ساختاری را به طور واضح در محتوای خود رعایت می‌کنند، امتیاز ویژه‌ای قائل می‌شود. از این رو محتوایی که چنین ساختاری داشته باشد، رتبه بالاتری هم خواهد داشت.

دریافت لینک با محتوا

وقتی کیفیت محتوا افزایش پیدا کند، مسلماً به طور طبیعی شاهد افزایش دریافت لینک هم خواهید بود. کاربران، متن شما را در صفحات خود به اشتراک می‌گذارند تا دیگر دوستانشان آن را مطالعه کنند؛ اما لینک سازی فقط به این موضوع محدود نمی‌شود. لینک بیلدینگ مسئله حساسی است. با اینکه در ظاهر به اندازه سئو پیچیده نیست؛ اما اجرای آن نیاز به دقت بالایی دارد.

اولین گام برای دریافت لینک، تعیین موضوع برای صفحه است. این مسئله هم با محتوا تعیین می‌شود. وقتی کاربری با جست‌وجو به سایت شما می‌رسد و محتوای آن را مناسب ببیند، مسلماً آن را به اشتراک خواهد گذاشت. همچنین ترغیب می‌شود تا دیگر صفحات سایت را بررسی کند.

برای اینکه محتوای شما بتواند به خوبی لینک دریافت کند و از همه مهم‌تر به اشتراک گذاشته شود، باید سه ویژگی عمده را در نوشتن رعایت کنید:

 1. سودمند بودن محتوا از بابت دادن اطلاعات ارزشمند
 2. منحصر بودن محتوا و پرداختن به اطلاعات جدید
 3. سرگرم‌کننده بودن محتوا و استفاده از عناصر مختلف برای جلوگیری از خسته نشدن کاربر در هنگام خواندن متن

مسلماً چنین محتوایی در کنار رعایت اصول کلمات کلیدی که در بالا به آن اشاره شد، اول از همه می‌تواند در گوگل رتبه بالایی کسب کند. همین مسئله باعث افزایش دریافت لینک می‌شود. دوم اینکه چنین محتوایی به راحتی به اشتراک گذاشته شده و از طرفی لینک‌های دیگری نیز دریافت خواهد کرد. سوم اینکه کاربران شروع به بررسی دیگر صفحات می‌کنند که این موضوع از نظر گوگل بسیار ارزشمند است. البته این به شرطی است که شما اصول لینک‌دهی داخلی را به خوبی رعایت کرده باشید.

تمرکز روی محتوا

این روزها بسیاری از شرکت‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری روی بهینه سازی سئو داخلی و خارجی هستند، در صورتی که به محتوا توجه نمی‌کنند. این محتوا است که سایت شما ارزشمند می‌کند. فرقی ندارد که چه نوع محتوایی باشد: معرفی محصول، بلاگ آموزشی، رپرتاژ، ویدئو و غیره. هرکدام باید در نهایت، دانش و اطلاعاتی را به کاربران ارائه دهند؛ اطلاعاتی که مورد نیاز کاربر باشد.

مهم، رسیدن کاربر به این محتوا است. در بالا هم گفتیم که محتوای شما هرچقدر هم که خوب نوشته شده باشد، در قدم اول باید قابل جست‌وجو باشد؛ یعنی گوگل بتواند آن را پیدا کند. وقتی گوگل آن را پیدا کند و در صفحه نتایج نشان دهد، کاربر هم آن را خواهید دید.

نتیجه‌گیری

تمرکز روی اصول و موارد سئو مانند تمرکز روی کلمات کلیدی و جایگاه آن و همچنین استفاده از کلمات هم معنی، بسیار مهم است. وقتی این موارد در کنار کیفیت محتوا رعایت شود، مسلماً دریافت لینک ارگانیک هم زیاد خواهد شد؛ دریافت لینک بیشتر یعنی افزایش ورودی و رتبه در موتورهای جست‌وجو. بعد از آن بهتر است بر روی برنامه‌ی لینک سازی و ارتباط داخلی صفحات از طریق لینک تمرکز کنید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

محبوبه قاسمی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما