چگونه یک «شیوه نامه تولید محتوا» تهیه کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
چگونه یک «شیوه نامه تولید محتوا» تهیه کنیم؟
ميلاد فرقان خواه|سه شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 2125 کلمه|مدت زمان مطالعه: 14 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • سبک خود را در شیوه نامه نگارش محتوا مشخص کنید
 • 12 گام کاربردی و منطقی در تهیه شیوه نامه نگارش محتوا 
  • 1) برند خود را به خوبی معرفی کنید
  • 2) چشم انداز و اهداف خود را برای محتوا نویسان دور کار قابل لمس کنید
  • 3) ارزش های اصلی برند خود را در محتوا به خوبی بیان کنید
  • 4) صدا و لحن محتوا را تعیین کنید
  • 5) سبک نگارش محتوا و کاربرد آن
  • 6) استفاده از علائم نگارشی در محتوا 
  • 7) لینک سازی داخلی در متن محتوا 
  • 8) استفاده از منابع معتبر در نوشتن محتوا
  • 9) مصاحبه ای موثر در نگارش محتوا انجام دهید
  • 10) رعایت اصول سئو در نگارش محتوا 
  • 11) برند خود را در محتوا فراموش نکنید
  • 12) از محتوای از پیش آماده شده استفاده کنید

اگر شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی باشید، بهترین راه برای کاهش هزینه ها و بازدهی بیشتر در عملکرد بازاریابی محتوایی، برون سپاری تولید محتواست. اما مشکلات بسیاری در این راستا به وجود می آید. اگر که شما پروژه های محتوا خود را به محتوا نویسان دور کار سپرده باشید، قطعاً با مشکلاتی نظیر عدم رعایت علائم نگارشی، عدم استفاده از واژه های مورد قبول و غیره برخورد کرده اید. تهیه یک شیوه نامه تولید محتوا، می تواند تمام محتواهای سایت شما را مطابق یک استاندارد مشترک، همگام سازی نماید.

در واقع ویرایش و اصلاح محتواهای تولید شده، هم زمان شما را خواهد گرفت و هم زمان نویسنده ای که کار را به او سپرده اید. در نتیجه در مواجهه با چنین مشکلی باید راه حلی مناسب در نظر داشته باشید. مناسب ترین و کارآمدترین راه حل در چنین زمان هایی نگارش شیوه نامه محتوا مطلوب و کامل است. اگر که شما ازجمله افرادی هستید که با چنین مشکلاتی رو به رو بوده اید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

سبک خود را در شیوه نامه نگارش محتوا مشخص کنید

نگارش شیوه نامه تولید محتوا نیازمند صرف زمان و بررسی کامل است. در نگارش چنین شیوه نامه ای به یاد داشته باشید که مخاطب شما فریلنسر است. همانطور که می دانید محتوا نویسان دور کار، همانند کارمند در تمامی ساعات در دسترس شما نخواهند بود و کارمند تمام وقت شما نیستند در نتیجه در نگارش شیوه نامه باید اساسی ترین و مهم ترین نکاتی که جهت نگارش محتوا به سبک مورد پسند شما نیاز است نوشته شود.

برای نگارش شیوه نامه به دنبال دستورالعمل های پیچیده و رایجی که در سایت ها وجود دارد نباشید. تنها همان چیزی را که مدنظر خودتان است به عنوان شیوه نامه تولید محتوا تهیه کنید. در شیوه نامه نگارش محتوا تمامی نکاتی که کار شما را ساده تر می کند در نظر بگیرید.تا جای ممکن سبک ساده ای را جهت نگارش محتوا در نظر بگیرید که درک آن برای محتوا نویس دور کار کاملاً ساده باشد. اگر که هنوز مطلب برایتان نامفهوم است و نمی دانید چگونه می توانید چنین شیوه نامه ای را تهیه کنید.

12 گام کاربردی و منطقی در تهیه شیوه نامه نگارش محتوا 

1) برند خود را به خوبی معرفی کنید

در ابتدا برای برقرار ارتباط با محتوا نویس دور کار باید برند و ارزش های اساسی خود را به خوبی معرفی کنید. به همین منظور شما می توانید با ضبط صدای خود و لحن مختص به خود معرفی اصیل از برند و اهداف داشته باشید. در واقع شیوه نامه نگارش محتوا کارآمد، شیوه نامه است که دارای لحن و معرفی اصیلی از کسب و کار و برند باشد.

به واسطه این روش قادر خواهید بود ارتباط موثرتری با محتوا نویس برقرار کنید. به عنوان مثال شما می توانید از ارزش واژگان صحبت کنید و بگویید چرا کلمات مهم هستند، در چه جایی و چگونه از کلمات استفاده می کنیم.

2) چشم انداز و اهداف خود را برای محتوا نویسان دور کار قابل لمس کنید

در زمان تهیه شیوه نامه نگارش محتوا باید به صورت کامل اهداف، دیدگاه و فلسفه خود را بیان کنید. در واقع به واسطه این روش می توانید به محتوا نویسان بگویید که از آنها چه انتظاری دارید. در واقع محتوانویس دور کار زمانی می تواند به خوبی بنویسد که اهداف و سبک برند شما را به خوبی بشناسد و بداند چشم انداز نهایی کسب و کار چگونه خواهد بود.

به عنوان مثال در شرکت تولید محتوا ماموریت از انجام این کار تولید محتوای بهتر است. علاوه بر ماموریت چشم اندازه در چنین شرکتی این است که با تولید محتواهای قدرتمند تر بتواند همکاری های جذاب و خلاقانه دیگری را تجربه کند. در نهایت نوبت به فلسفه می رسد که در چنین شرکتی فلسفه این است که با تولید محتوای قدرتمند تر می تواند با سادگی بیشتری به اهداف دسترسی پیدا کند.

3) ارزش های اصلی برند خود را در محتوا به خوبی بیان کنید

شما با بیان ارزش های برند خود در شیوه نامه نگارش محتوا، نویسنده دور کار را با خود همراه کنید. در واقع بیان چنین ارزش هایی بیش از آن چیزی که در نظر داشته باشید به محتوا نویس کمک می کند تا همراه شما باشد. در واقع محتوا نویسان دور کار با اطلاع از ارزش های شما به شما اعتماد کرده و همراهی بیشتری را در طول مسیر محتوا نویسی با شما خواهند داشت.

مثال های بسیاری در بیان ارزش های یک کسب و کار وجود دارد. هر کسب و کاری با توجه به ماهیت خود ارزش های متفاوتی را بیان می کند. به عنوان مثال در شرکت محتوا نویسی ارزش یادگیری بدون وقفه، بیان سوالات بدون ترس، برخورد محترمانه، گوش دادن، فراگرفتن تجربیات دیگران، قابل اعتماد بودن و غیره است. این ارزش ها در هر کسب و کار می تواند متفاوت باشد در نتیجه در زمان تهیه شیوه نامه نگارش محتوا باید ارزش های خود را به خوبی بیان کنید.

4) صدا و لحن محتوا را تعیین کنید

شاید در نگاه اول به این تیتر تصور کنید که صدا و لحن محتوا چه تفاوتی دارند. حق با شماست در بسیار از موارد این دو مترادف یکدیگر به کار می روند اما باید بگوییم که تفاوت های بنیادی و اساسی بین این دو وجود دارد. صدای محتوا در واقع همان مطلبی است که بیان می شود و لحن محتوا چگونگی بیان مطلب است. همانطور که مشاهده می کنید این دو تفاوت های اساسی با هم دارند.

صدا و لحن محتوا باید از ارزش های کسب و کار شما حمایت کنند.

در این مرحله شما باید پرسونای مخاطبین را در تهیه شیوه نامه نگارش محتوا در نظر داشته باشید. در واقع شما باید به محتوا نویس دور کار خود بگویید که مخاطبان شما چه افرادی هستند و با چه لحنی باید با چنین افرادی صحبت کرد.

انواع متفاوتی از لحن ها وجود دارد که در ادامه بخشی از آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 • لحن دوستانه با تلفیق احساسات :در این لحن از محتوا، محتوا نویس به سبکی می نویسد که انگار با دوستان یا خانواده خود صحبت می کند.
 • لحن ترغیب کننده: در این لحن از نگارش محتوا به ترغیب مخاطب به خواندن تاکید می شود. به عنوان مثال در محتواهایی با چنین لحنی ازجمله زندگی کوتاه است و غیره می توان استفاده کرد.
 • لحن هوشمندانه: در این لحن محتوا نویس با ایجاد اعتماد به واسطه آموزش مخاطبان را جذب می کند. در واقع محتواهایی با چنین لحنی به صورت مفید، آموزنده و قابل اعتماد نوشته می شوند.
 • لحن کمک کننده: در این لحن راه حال هایی به جهت حل مشکل ارائه می شود. به عنوان مثال محتوا با چنین لحنی می تواند با جمله ما همه در این زندگی با هم هستیم و... شروع شود. در این لحن به مخاطبان کمک می شود تا یاد بگیرند و به واسطه آن مشکل خود را حل کنند.
 • صدای فعال: در صدای فعال به صورت مستقیم با مخاطب صحبت می شود و به واسطه آن می توان به اهداف دسترسی پیدا کرد.
 • استفاده از افعال قدرتمند: این افعال سبب ایجاد احساس حرکت، پاسخ ناگهانی شده و مخاطبان را به اقدام کردن تحریک می کند.

5) سبک نگارش محتوا و کاربرد آن

برای انتخاب سبک نگارش در شیوه نامه نگارش محتوا نمی توانید از قوانین کلی استفاده کنید. در واقع سبک نگارش باید بر اساس ارزش ها و ماهیت برند شما استفاده شود. در واقع هر کلمه ای بدون رعایت ارزش برند بی ارزش خواهد بود. پس از انتخاب سبک باید به اصول نگارشی در شیوه نامه نگارش محتوا اشاره کرد. هیچ محتوایی بدون رعایت اصول نگارشی کاربردی نخواهد بود. در واقع محتوایی که در آن اصول نگارشی رعایت نشود، محتوایی بی ارزش و بی اعتبار به حساب می آید. در چنین محتواهایی تنها کلمات در کنار هم قرار گرفته اند. قواعدی که به نگارش بهتر کمک می کند را در شیوه نامه نگارش محتوا استفاده کنید.

به عنوان مثال در محتواهای فارسی می توانید از نکات زیر در شیوه نامه نگارش محتوا استفاده کنید.

 • از کلمه «می باشد» استفاده نکرده و به جای آن از واژه «است» استفاده کنید.
 • کلمه «نماید» واژه مناسبی نبوده و جای آن بهتر است از فعل «کند» استفاده شود.
 • ویا در نگارش فارسی در کنار هم استفاده نمی شود.

6) استفاده از علائم نگارشی در محتوا 

علائم نگارشی درواقع همان چیزی هستند که به محتوا معنا و مفهوم می دهند. باید در شیوه نامه نگارش محتوا به رعایت علائم نگارشی به خوبی اشاره کنید. به عنوان مثال پیش از ویرگول نباید فاصله ای در نظر گرفته شود و بعد از آن حتماً باید فاصله رعایت شود. برای اطلاع دقیق از رعایت علائم نگارشی می توانید از کتاب هایی که در رابطه با آن علائم است، استفاده کنید.

7) لینک سازی داخلی در متن محتوا 

حتماً در شیوه نامه نگارش محتوا لینک دهی داخلی  را در نظر داشته باشید. در واقع مقاله ای که در آن لینک سازی به درستی صورت نگرفته باشد از نظر اصول سئو داخلی دچار مشکل خواهد بود. البته در شیوه نامه نگارش محتوا باید حتماً اصول مشخصی را جهت لینک دهی در نظر داشته باشید.

در ادامه برخی از اصول و قواعدی که باید در لینک سازی داخلی در تهیه شیوه نامه در نظر داشته باشید را بیان کرده ایم.

 • از لینک دادن به عباراتی همچون «اینجا کلیک کنید» یا «با کلیک کردن بر روی لینک بیشتر یاد بگیرید» خودداری کنید.
 • بیش از یک لینک در یک پاراگراف درج نکنید
 • لینک های یک طرف را استفاده نکنید
 • از لینک دهی به کلمات عمومی بپرهیزید.
 • به هیچ وجه به اعداد لینک ندهید.
 • به نام افراد لینک دهید.
 • به کلماتی که در تیترها وجود دارد لینک ندهید.
 • فونت یا رنگ لینک ها را تغییر ندهید
 • به علائم نگارشی لینک ندهید.

8) استفاده از منابع معتبر در نوشتن محتوا

اگر می خواهید مطالبی معتبر داشته باشید باید از محتوا نویس دور کار بخواهید که از منابع معتبر استفاده کند. در واقع اعتبار یک متن به منابعی است که از آن ها استفاده شده است. برای منابع مورد استفاده به جهت نگارش مقاله حتماً قوانینی را تعیین کنید. می توانید از فهرستی که منابع قابل اعتماد شما را شامل می شود به جهت راهنما استفاده کنید.

9) مصاحبه ای موثر در نگارش محتوا انجام دهید

یکی از بخش های استراتژی محتوا که می تواند در شیوه نامه نگارش محتوا در نظر گرفته شود، مصاحبه است. در مصاحبه شما می توانید اطلاعات بیشتری را در رابطه با خدمات یا کالای خود به محتوا نویس دور کار ارائه کنید. اگر که نمی خواهید مصاحبه ای را انجام دهید، می توانید شیوه نامه خود را قدرتمندتر در نظر بگیرید.همچنین شما در زمان استخدام نیرو دور کار می توانید از فرد متقاضی نمونه کار، فعالیت، سایت هایی که در آن فعال بوده است و غیره را درخواست کنید.

10) رعایت اصول سئو در نگارش محتوا 

یکی از مهم ترین موارد که در نگارش محتوا باید رعایت شود، اصول سئو است. در واقع با ارزش ترین محتوا، اگر شانس دیده شدن نداشته باشد، بی ارزش خواهد بود. به همین جهت شما باید با استفاده از قوانین سئو که به بهینه سازی محتوا به جهت دیده شدن توسط موتورهای جستجو کمک می کند استفاده کنید. در نتیجه در تهیه شیوه نامه نگارش محتوا، رعایت اصول سئو را در نظر داشته باشید.

برخی از اصولی که در ادامه ذکر می کنیم اصولی هستند که می توانید در شیوه نامه خود به جهت رعایت اصول سئو در نظر داشته باشید.

 • متن جایگزین «Alt»: این خاصیت در شیوه نامه نگارش محتوا سبب می شود که عکس های شما امکان دیده شدن را داشته باشد. برای متن جایگزین می توانید از یک جمله توصیفی شامل کلمه کلیدی استفاده کنید. شما می توانید از اصول نگارش تیتر برای نوشتن متن جایگزین تصاویر استفاده کنید. توجه داشته باشید که هیچ محدودیتی در رابطه با متن جایگزین وجود نداشته و به دفعات قابل استفاده است.
 • از کلمات جهت دار استفاده نکنید: به عنوان مثال نباید از کلماتی همچون بالا، سمت راست و غیره استفاده کنید، در واقع موقعیت ها در سیستم عامل های متفاوت قابل تغییر است.

11) برند خود را در محتوا فراموش نکنید

علاوه بر آنکه باید برگه ای جداگانه به جهت معرفی برند و کسب و کار خود داشته باشید باید در شیوه نامه نگارش محتوا نیز به استفاده از برند خود به صورت برجسته توجه داشته باشید. در واقع شما با معرفی برند خود در تمامی محتواها، شانس دیده شدن را افزایش می دهید. توجه داشته باشید که استفاده از برند به صورت نامعقول پیشنهاد نمی شود. در واقع باید در شیوه نامه نگارش به این نکته اشاره کنید که برند به صورت منطقی و در جایگاه مناسب استفاده شود.

12) از محتوای از پیش آماده شده استفاده کنید

اگر که شما در شیوه نامه نگارش محتوای از پیش آماده شده و مشخصی را داشته باشید با آن محتوا به هویت مشخصی خواهید رسید. در واقع محتوای از پیش آماده شده شما می تواند بخشی از راهنمای نگارش باشد. البته این محتوا ارزش بالایی خواهد داشت. به عنوان مثال شما می توانید از اطلاعات تماس یا بخشی از معرفی برند در انتهای محتوا استفاده کنید. اگر به دقت نگاه کنید، در تمامی سایت های بزرگ در انتهای مطالب، محتوای ثابتی قابل نمایش است.

همانطور که در قسمت های پیشین اشاره کرده ایم جهت کار کردن بی دردسر و راحت با محتوا نویسان دور کار شما نیاز به شیوه نامه نگارش محتوا جامع و ساده ای خواهید داشت. در واقع چنین شیوه نامه ای به شما کمک می کند تا در زمانی محدود به آن چیزی که انتظارش را دارید دست پیدا کنید. علاوه بر این شما به واسطه بیان خواسته های خود به ساده ترین حالت ممکن کار فریلنسرها را راحت تر کرده و به آن ها امکان نگارش متن ها در زمان کوتاه تر را می دهید.

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما