بهینه سازی محتوا با استفاده از اسنیپت ها (Content Snippets)

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
بهینه سازی محتوا با استفاده از اسنیپت ها (Content Snippets)
سمانه رحیمی|چهارشنبه، ۸ دی ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 807 کلمه|مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • اسنیپت‌های غنی (rich snippets)
  • اسنیپت‌های ویژه (featured snippets)
  • انواع اسنیپت‌های ویژه
    • اسنیپت‌های متن (text snippets)
    • اسنیپت‌های ویدئویی (video snippets)
    • اسنیپت‌های فهرست و جداول (list and table snippets)
  • جایگاه اسنیپت ها در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP)

می دانیم که بهینه سازی محتوا یکی از مهمترین اقدامات برای کسب نتایج بهتر در SEO است. یکی از تکنیک هایی که می تواند ارزش و اعتبار محتوای سایت ما را افزایش دهد، بهره گیری از Snippet ها در محتواست. در این مطلب، به معرفی این ابزار و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

اسنیپت در واقع یک نتیجه جستجوی منفرد در یک مجموعه از نتایج جستجو است که معمولاً شامل یک عنوان، یک URL و یک شرح از صفحه می باشد. محتوای اسنیپت همواره منطبق با عبارت جستجو است و شما می‌توانید کلمه‌های کلیدی جستجویتان را به‌طور مشخص و متمایز در شرح اسنیپت مشاهده نمایید. موتورهای جستجو غالباً از قطعه‌های محتوای کاربران برای پرسازی بخش‌های تشکیل‌شده اسنیپت استفاده می‌نمایند. در اکثر موارد موتورهای جستجو در واقع بهترین اسنیپت ممکن برای شما را تعیین می‌نمایند؛ با‌این‌حال شما قادر به تغییر (بازتعریف) اسنیپت ازطریق افزودن یک تشریح متا به صفحه تان هستید.

اسنیپت‌های غنی (rich snippets)

ریچ اسنیپت ها (اسپینتهای غنی) در واقع عبارت‌های کاربردی برای تشریح داده‌های ساختاری هستند؛ و اپراتورهای سایت می‌توانند آن‌ها را به HTML موجود اضافه نمایند؛ از این طریق موتورهای جستجو قادر به فهم بهتر نوع داده‌های مندرج در هر صفحه می‌باشند. با‌این‌حال موتورهای جستجوی اصلی از این نیز فراتر رفته‌اند و هم‌اکنون از این نشان‌گذاری برای ارائه نتایج جستجوی غنی‌تر و تسهیل بالاتر کاربران برای یافتن داده‌های مورد نظرشان استفاده می‌نمایند.

معمولاً در زمان ظهور وب‌ سایت‌ها بر روی یک SERP، گوگل و موتورهای جستجوی دیگر، عنوان سایت، URL و تشریح متای لحاظ‌ شده برای صفحه را به نمایش درمی‌آورند. با‌این‌حال در زمان استفاده از اسنیپت‌هایی غنی، گوگول قادر به نمایش داده‌های بیشتری در باب نتیجه واقعی است؛ به‌طورکلی داده‌های کامل‌تر نتایج واقعی شامل یک بازبینی، یک شخص، یک محصول، کسب و کار و غیره می‌شوند.

اسنیپت‌های ویژه (featured snippets)

در طول سال‌ها موتور جستجوی گوگل به‌غیر از ادوردزها (adwords) و نتایج جستجوی آلی (organic search results) همواره داده‌های بیشتری را در راستای ارتقاء تجربه جستجو به نتایج جستجو اضافه نموده‌اند.

اسنیپت‌های ویژه درواقع فرمتی برای پوشش پاسخ دقیق و مستقیم به سوال‌های کاربران هستند (دقیقاً بر روی صفحه نتایج جستجو و بدون نیاز کاربران به کلیک بر روی لینک‌ها در راستای دسترسی به یک نتیجه ویژه). 

انواع اسنیپت‌های ویژه

اسنیپت‌های متن (text snippets)

در بالای متن همواره می‌توان یک اسنیپت را با تنها یک متن پیدا نمود. به‌غیر از متن می‌توان اسنیپت‌های متن به‌همراه تصاویر را نیز مشاهده نمایید. در زمان مشاهده داده‌ها کاملاً آشکار می‌شود که درصد بالای اسنیپت‌های متن‌ها از مقاله‌های ویکی‌پدیا (Wikipedia articles) گرفته شده‌اند.

اسنیپت‌ متن

اسنیپت‌های ویدئویی (video snippets)

در کنار اسنیپت‌های متن، گوگل می‌تواند تصمیم بگیرد که یک ویدئو درواقع بهترین پاسخ به سوال شما است. در این شرایط به کاربر یک «اسنیپت ویدئویی» نشان داده می‌شود. از این طریق با کلیک بر یک تصویر پیش‌نمایش قادر به مشاهده ویدئو می‌باشید.

اسنیپت‌ ویدئویی

اسنیپت‌های فهرست و جداول (list and table snippets)

برای برخی از جستجوها همواره گوگل می‌تواند تصمیم بگیرد که یک متن هرگز بهترین شیوه برای انتقال داده‌ها نیست و استفاده از یک جدول و یا فهرست می‌تواند به‌جای متن بسیار قابل‌قبول‌تر باشد. حتی در شرایطی که داده‌ها از نوع ساختاریافته (data structured) نباشند نیز در مورد فوق گوگل داده‌ها را هنوز نیز از صفحه هم‌پیوند (linked page) دریافت می‌نماید.

داده‌های ساختاریافته (structured data) همواره بایاری موتورهای جستجو، امکان فهم بهتر محتوای صفحه‌های سایت‌ها را فراهم می‌سازند.

اسنیپت‌های فهرست و جداول

جایگاه اسنیپت ها در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP)

«صفحه نتایج موتور جستجو» اختصار عبارت Search Engine Results Page است؛ یک SERP در واقع صفحه‌ای است که شما پس از انجام جستجو ازطریق یک موتور جستجو مشاهده می‌نمایید. صفحه مذکور شامل یک فهرست از نتایج جستجوی مطابق با عبارت و یا کلمه‌های کلیدی جستجوی کاربران است. هر نتیجه جستجو معمولاً شامل عنوان صفحه و یک تشریح چکیده از صفحه است. تشریح مذکور می‌تواند از «برچسب متای تشریح صفحه» گرفته شود و یا می‌تواند محتوی اسنیپت‌های متن صفحه محتوی کلمه‌های کلیدی مندرج در عبارت جستجو باشد.

SERP های موتورهای گوناگون جستجو با یکدیگر متفاوت هستند؛ با‌این‌حال آن‌ها همواره از یک طرح یکسان استفاده می‌نمایند. نتایج تولیدی ازطریق الگوریتم های جستجوی موتور جستجو معمولاً به‌عنوان «نتایج آلی (organic results)» شناخته می‌شوند. نتایج مذکور درواقع محتوای اولیه هر SERP می‌باشند و برای هر جستجو نشان داده می‌شوند. به‌دلیل تمایل مدیران سایت‌ها به افزایش رتبه سایت هایشان در SERP های مرتبط، شیوه‌های گوناگون بهینه‌سازی موتور جستجو، یا «سئو (SEO)» را می‌توان برای بهبود رتبه‌بندی صفحه‌ها در SERP ها استفاده نمود.

به‌ علاوه وابسته به عبارت جستجوی کاربران، موتورهای جستجو می‌توانند آگهی‌ها و یا فهرست‌های تبلیغاتی را نیز نشان دهند. لینک‌های مذکور معمولاً در بالای نتایج ابتدائی جستجو و در سمت راست صفحه به نمایش درمی‌آیند. معمولاً آگهی‌های مذکور به‌وسیله یک عبارت نظیر «لینک‌های سرمایه‌گذاری (sponsored links)» و یا «نتایج سرمایه‌گذاری (sponsored results)» نشان‌گذاری می‌شوند. آگهی‌دهندگان درواقع آگهی‌ها را ازطریق پرداخت‌های مالی به صاحبان موتورهای جستجو و برطبق کلمه‌های کلیدی مطابق با محتوایشان درمعرض نمایش قرار می‌دهند. فهرست‌های تبلیغاتی درواقع شیوه‌ای برای شرکت‌ها در راستای تولید ترافیک برای سایت هایشان ازطریق موتورهای جستجو است (حتی در شرایط عدم رتبه بالای «جستجوی آلی» آن‌ها).

اسنیپت ها به دلیل تفاوت ظاهری در صفحه نتایج جستجو، جذابیت بالاتری نسبت به سایر نتایج دارند و در نتیجه، نرخ کلیک (CTR) بالاتری را فراهم می کنند.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما