دلایل اهمیت تحقیق کلمات کلیدی در سئو و تولید محتوا

چرا تحقیق کلمات کلیدی، اولین و مهمترین مرحله سئو است؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
دلایل اهمیت تحقیق کلمات کلیدی در سئو و تولید محتوا
سمانه رحیمی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 18 دقیقه

بارها و بارها گفته ایم و شنیده ایم که «محتوا باید به نیاز مخاطبان پاسخ دهد». اما چطور باید بفهمیم که کاربران چه نیازهای محتوایی دارند؟ کاربران ما در گوگل چه کلیدواژه هایی را جستجو می کنند و از این سرچ ها چه هدفی دارند؟ کدام یک از کلیدواژه ها را بیشتر سرچ می کنند؟ رقبای ما با کدام کلیدواژه ها بازدید بیشتری جذب می کنند؟ و...

بدون دانستن پاسخ این سوالات، چگونه می توانیم برای تولید محتوای سایت خود برنامه ریزی کنیم؟! چگونه می توانیم به نیازهای کسانی پاسخ دهیم که اصلاً نمی دانیم در جستجوی چه چیزی هستند؟!

تحقیق کلمات کلیدی اطلاعات ارزشمندی از «کلماتی که مخاطبان ما سرچ می کنند» و «کلماتی که رقبای ما با آن ها بازدید جذب می کنند» در اختیار ما قرار می دهد.

روش های قدیمی خرید مثل مراجعه حضوری به فروشگاه ها و پاساژها کم کم جای خود را به خریدهای آنلاین از فروشگاه های اینترنتی داده اند. همچنین روش های قدیمی تحقیق و مطالعه مثل مراجعه به کتابخانه ها و پرسش حضوری از اساتید، جای خود را به جستجوهای علمی در اینترنت داده اند. مدیران سایت ها باید بدانند که رفتار کاربران در موتورهای جستجو چگونه است تا بتوانند کسب و کار خود را با خواسته های مشتریان تطبیق دهند.

موتور جستجو (Search Engine) چگونه عمل می کند؟

نحوه عملکرد موتورهای جستجو

موتورهای جستجو با گستره ای وسیع از دامنه ها، صفحات و محتواهای متنوع رودر رو هستند که هر آن توسط صاحبین وبسایت ها و کانال ها در حال بروز رسانی هستند. موتور جستجو با استفاده از الگوریتم های تعریف و تدوین شده و از طریق اسپایدرهای خود (Spiders) این جهان ناتمام را در می نوردد و واژگان را شناسایی و ثبت و ضبط می کند، تا به محض جستجوی یک کلیدواژه توسط یک مشتری مخزن داده های خود را در اختیار او قرار دهد. موتور جستجو واژه هدف یا Target او را در مخزن داده های خود جستجو می کند و بهترین مجاری دستیابی مشتری به هدف را به ترتیب اولویت به او معرفی می کند.

دلایل اهمیت تحقیق کلمات کلیدی (keyword Research)

معرفی محصول یا خدمات از طریق کلمات کلیدی

اهمیت تحقیق کلمات کلیدی در این است که محصول یا خدمت خود را به عموم معرفی میکنید. عباراتی که شما در متن ها و تبلیغات استفاده می کنید معرف شما و مجرای آشنایی کاربران اینترنتی با شماست. در صورت ضعف در انتخاب کلید واژه ها نه تنها بازاریابی بلکه معرفی  محصول نیز به درستی انجام نخواهد گرفت. بازارهای مرتبط را پیدا کنید و به آن دسترسی پیدا کنید. شناسایی کلیدواژه مناسب خود بازاریاب را به یک کاربر حرفه ای تبدیل می کند و به او مجال می دهد دیگر ارائه دهندگان حصول یا خدمت مورد نظرش، و به طور کلی بازاری که در صدد ارائه محصول به آن است را شناسایی کند

برای کلیدواژه های خود جایی در موتور جستجو دست و پا کنید. رمز موقیت در بازاریابی اینترنتی بدست آوردن جایگاهی مناسب در موتوهای جستجو است. جستجوگرها شما را از طریق واژگانی که در متون و تبلیغات بکار می برید شناسایی و معرفی می کنند و از این رو کلیدواژه خوب اهرمی مناسب برای موتور جستجو جهت معرفی شما به کاربران فراهم می کند.

نظرمشتریان و کاربران را از کانال موتور جستجو جلب خود کنید. به این ترتیب کاربران به سایت و کانال های شما دسترسی پیدا خواهند کرد و می توانید با استفاده از ابزارهای آنالیز سایت واکنش کاربران نسبت به محتوای درج شده تان را دریابید. این ساز و کار سنگ محکی برای ادامه کار و نقشه راهی برای تعیین مسیر تبلیغاتی شما فراهم خواهد کرد. برای مثال در صورت استفاده از کلیدواژه های غیر مرتبط کاربر دچار سوء تفاهم خواهد شد و به محض باز کردن محتوای شما و فهم بی ربط بودن محتوای درج شده با مقصد و هدف خود با یک کلیک سایت شما را می بندد و این امر یک امتیاز منفی برای شما نزد موتور جستجو ثبت می کند.

ضمن تردد کاربران ترافیک سایت خود را افزایش دهید. کلیدواژه خوب و قابل جستجو یه معنای افزایش ترافیک تردد کاربران روی سایت شما خواهد بود.

جایگاه خود در موتور جستجو را ارتقا دهید. افزایش بازدید خود یک ابزار بهینه سازی مناسب برای شما قلمداد می شود و شما را به صدر جدول موتور جستجو نزدیک تر می کند.

بنابراین در درجه اول لازم است بدانیم میان ما و مشتری مجرایی به نام موتور جستجو وساطت می کند و بهره گیری از اهرم ها و الگوریتم های موتور جستجو برای جلب نظر مشتری مهم ترین گام در بازاریابی دیجیتال است. یک کلیدواژه خوب موتور جستجو را مجاب می کند تا شما را در صدر اولویت های مشتری قرار دهد و به این ترتیب هم در جذب مشتری، هم در افزودن به تعداد کاربران سایت و هم ارتقای کلید واژه تان در موتور جستجو موفق خواهید بود.

شناسایی نقطه هدف مشتری

شناسایی نقطه هدف مشتری و آن چه که در جستجوگر سرچ می کند مهم ترین بخش از تحقیق درباره کلیدواژه است. باید بدانیم که اغلب میان آن چه مشتری می خواهد و آن چه جستجو می کند یک شکاف وجود دارد و بازاریاب موفق کسی است که این شکاف را به بهترین نحو پر کند. بنا به قولی معروف "صدها راه برای گفتن یک چیز وجود دارد"  و بازاریاب موفق کسی است که به نزدیک ترین عبارتی دست یابد که مشتری آن را می گوید.

  • کلیدواژه به درخواست و سوال مشتری پاسخ مناسب می دهد؟
  • به مشتری جهت دستیابی به خواستش کمک می کند؟
  • آیا کلیدواژه من مستقیما مشتری را هدف قرار می دهد؟
  • چه حجمی از مشتریان برای برآوردن نیازشان کلیدواژه من را جهت سرچ برمی گزینند؟
  • مشتریان اطلاعات کالا یا خدمت مورد نظر خود را در چه سیاقی می خواهند؟ 

بنابراین دستیابی به یک کلیدواژه مستمر پیش از هر چیز مستلزم فهم هدف و قصد مشتری و به نوعی ذهن خوانی آن عباراتی است که مشتری برای بیان نیازش استفاده می کند.

همراهی ذهنی مشتری تا بدست آوردن کلید واژه مناسب

به دست آوردن کلمه کلیدی مناسب

کلمات کلیدی را بیابیم که حجم جستجوی بالایی دارند

چنانکه اشاره شد یک موضوع به ده ها شکل ممکن می تواند بیان شود اما برخی واژگان عمومیت جستجوی بیشتری دارند. برای مثال کسی که در صدد دریافت خدمات آموزش آنلاین زبان انگلیسی است طبیعتا از واژگان آموزش، آنلاین و انگلیسی بهره می برد و ترافیک بالای کاربران حول همین واژگان می گردد. از این رو شناسایی واژگانی که بیشترین حجم جستجو در خصوص محصول یا خدمت مورد نظر را دارند گام اول بازاریاب دیجیتالی است.

به کلمات کلیدی توجه کنیم که حجم رقابت کمتری دارند

بدیهی است که کاربران برای جستجوی نیاز خود به سمت کلیدواژه های خاص تر و مشخص تر می گردند. برای مثال یک خریدار PLC معمولا برای خرید محصول مورد نظر علاوه بر واژه PLC، برند سازنده و مدل محصول مورد نظر خود را نیز در موتور جستجو درج می کند. از این رو دامنه وبسایت ها و منابع ثبت داده را محدود می کند تا به هدف خود زودتر نائل آید. بازاریاب دیجیتاب در تحقیق کلمه کلیدی متناسب با محصول یا خدمت خود باید به این مساله توجه ویژه داشته باشد. فن لانگ تیل یا کلیدواژه دم دراز بهترین راهکار برای شناسایی این شاخص مهم در تحقیق کلمه کلیدی است که در بخش های بعدی به تشریح بدان خواهیم پرداخت. استراتژی عملکرد در این مرجله نشاندن خود بر سر جای مشتری و خواندن نیات و آن کلیدواژه های هدف او خواهد بود.

دشواری رقابت پذیری کلیدواژه را برآورد کنیم

بازاریاب دیجیتالی باید با استفاده از ابزارهای مندرج در گوگل نظیر Kwfinder و غیره دشواری میزان رقابت پذیری کلیدواژه مورد نظر خود را بررسی کند. بدیهی است هر چه قابلیت رقابت کلیدواژه سخت تر باشد بازاریاب راه دشوارتری در جلب نظر مشتری خواهد داشت و بهتر است در صورت گزینه جایگزین، به سراغ کلیدواژه های ابتکاری تر و در عین حال مطلوب قصد مشتری برود.

شناسایی رقبا

این امر هم از طریق خود موتور جستجو قابل شناسایی است و بازاریاب می تواند با سرچ ساده کلیدواژه مورد نظر خود رقبا را شناسایی کند. طبیعتاً اگر زمینه و وبسایت تبلیغاتی رقبا تخصصی تر باشد رقابت با آن ها دشوارتر است اما اگر در صدر رقبا سایت های عمومی خرید اینترنتی را دیدی می توانید نسبت به پیشرفت سریع کلیدواژه خود امیدوارتر باشید.

جاسوسی از کلیدواژه های رقبا!

جاسوسی اینترنتی رقبا و بررسی محتواهای آن ها از خطوط راهنما جهت رسیدن به یک کلید واژه مناسب است. البته که کپی برابر اصل کلیدواژه ها و محتوای رقبا خط قرمز در بازاریابی اینترنتی است، ولی نگرشی که به بازاریاب می دهد می تواند تدوام مسیر را شفاف تر سازد. می توان از قابلیت های وبسایت ها بهره گرفت و با مراجعه به ساختار کدنویسی وبسایت ها و کانال های تبلیغاتی مشتریان به کلیدواژه های بکار رفته نزد آن ها دسترسی پیدا کرد.

استفاده از قابلیت های گوگل یا سایر موتورهای جستجو

ابزارهای بسیار ساده و دم دستی در این موتورهای جستجو یافت می شود که می توان با بهره گیری از آن ها در خصوص انتخاب بهترین کلیدواژه دقیق تر عمل کرد. برای مثال یک کاربر زمانی که می خواهد یک عبارت را در موتورجستجوی گوگل سرچ کنید پس از تایپ یک یا دو کلمه اول با لیستی از عبارت های پیشنهادی مواجه می شود که برای انتخاب آن ها فقط  نیاز به کلیک است. همچنین پس از تایپ عبارت کلیدی و ورود به صفحه اول گوگل، در پایین صفحه گزینه ای با عنوان  ''Searches Related to…''  ظاهر می شود که بیشترین عبارات و کلیدواژه های استفاده شده جهت سرچ مضامینی مشابه مضمون مشتری را لیست کرده است. این قابلیت به بازاریاب اینرتنتی افقی راهگشا در تحقیق کلمه کلیدی خواهد داد.

افزایش نرخ تبدیل

کلیدواژه باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشد تا بیشتر و بیشتر در دامنه سرچ کاربران و مشتریان قرار گیرد. بدیهی است که پی بردن به اصل کلیدواژه مقصد مشتری از طریق ذهن خوانی ممکن نیست، اما می توان کلیدواژه ای را برگزید که بیشتر و بیشتر مشتریان متنوع تر را پوشش دهد. برای مثال کلیدواژه "فروش دستگاه پرس 80 تن برند X" هم می تواند مشتریانی را جلب خود کند که صرفا کلیدواژه "فروش دستگاه پرس" را جستجو کرده اند، هم پاسخگوی سرچ "دستگاه پرس برند X" خواهد بود و هم مشتریانی را جلب خواهد کرد که تناژ مذکور دستگاه پرس را مد نظر قرار داده اند. 

استراتژی محتوا بر اساس کلمه کلیدی

بازاریاب کلمه کلیدی منتخب خود را معیار قرار داده و بر اساس آن محتوای متن یا محتواهای تبلیغاتی خود را تهیه و تنظیم می کند. بهتر است به جای پراکنده کردن محتوا روی چند کلمه کلیدی، کلیدواژه اصلی را معیار قرار داد.

مسیر ترسیم شده یک استراتژی پایال و ماندگار برای انتخاب کلمه کلیدی و بهره گیری بهینه از آن جهت بازاریابی دیجیتالی فراهم می کند. بدیهی است دریافت بازخورد از عملیات چند مرحله ای فوق می تواند میزان کارایی و اثربخشی روند اجرایی تحقیق و تحقق کلمه کلیدی شما را مشخص کند. بازاریاب بر اساس بازخورد می تواند در خصوص ادامه کار تصمیمات لازم را اتخاذ کند. عدم کارایی خروجی فرایند به معنی لزوم اصلاح هر بخش از فرایند خواهد بود و چه بسا لازم باشد در خود کلمه کلیدی تجدید نظر اساسی صورت گیرد. اما در صورت دریافت بازخورد مثبت باز هم فرایندهای اصلاحی و بهبودی جهت بهینه سازی استراتژی تداوم خواهد داشت تا به این وسیله بازاریاب خود را به موتور جستجو تحمیل و مشتریان و کاربران را جلب خود کند.

در این راهبرد بازاریاب از نیاز مشتری فراروی می کند و بستری برای ارتقا و بهینه سازی مستمر سایت یا کانال ایجاد می کند، به طوری که جامعه هدف سایت بازاریاب نه فقط مشتری محصول یا خدمت، بلکه هر کاربری خواهد بود که به نحوی با عبارات کلیدی دم دراز بازاریاب ارتباط هدفمند خواهند داشت. اهتمام روی عنصر تبدیل پذیری کلمه کلیدی و اثری که می تواند روی ترافیک سایت بگذارد اهمیت تحقیق روی کلمه کلیدی را بیش از پیش نشان می دهد. نیل به این هدف نیز جز از مجرای Long Tail ها یا عبارات دم دراز میسر نخواهد بود.

کلمات کلیدی طولانی یا دم دراز (Long Tail Keywords)

کلمات کلیدی طولانی یا دم دراز

برای تفهبم تکنیک Long Tail بهترین کار رجوع به مثال است. فرض کنید یک بازاریاب درصدد فروش تجهیزات مرتبط با خطوط لوله یعنی فلنج است و برای آن ها به دنبال انتخاب بهترین کلمه کلیدی است. او می تواند متصور شود کوتاه ترین کلمه کلیدی بهترین کلمه کلیدی است و بر اساس همین ذهنیت کلیدواژه ای همچون "فلنج" را برگزیند. این انتخاب بدون شک او را در دریایی از رقبای محتوانویس غرق می کند. فهرست بلندبالایی از وبسایت ها و کانال ها در حوزه های مختلف به کلیدواژه های تک عبارتی اشاره کرده اند. سایت ها و مقالات پرشمار دانشجویی و آموزشی، وبسایت های ژورنال و مقالات معتبر علمی، مطالب پژوهشی و صنعتی حول محور صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، فروشگاه های کوچک و بزرگ تأمین کننده فلنج، حتی سایت ها و محتواهای پرشمار خبری به صورت روزانه مکررا از فلنج و هر کلیدواژه تک عبارتی دیگر استفاده می کنند.

در این منظومه ناتمام بازاریاب ما بی شک و تردید بازنده خواهد بود. تکنیک لانگ نیل دقیقا ترفندی برای اجتناب از این اشتباه است. این تکنیک تحقیقی کلمات کلیدی به انتخاب کلیدواژه های چند عبارتی، با مفهوم و مرتبط با زمینه محصول و خدمتی تأکید دارد که بازاریاب درصدد است آن را ارائه دهد. اگر به مثال بالا بازگردیم، انتخاب کلیدواژه ای چون "فروش تجهیزات خطوط لوله: فلنج" می تواند دامنه مخاطبین کلیدواژه را به طرز مشهودی کم کرده و بازاریاب را سریعتر و بهتر به جامعه هدف خود یعنی خریداران فلنج برساند.

لانگ تیل با ضریب دقت و  صحت بالا بازاریاب و مشتری را به هم نزدیک می کند، ترافیک های زائد یا Fake را از میان می برد و به طور کلی به وبسایت و محتوای شما وزن و اهمیت واقعی می دهد؛ امری که باعث اطمینان و اعتماد بیشتر گوگل به شما و محتوا و کلیدواژه شما خواهد شد.

کارکردها و مزایای کلمات کلیدی دم دراز

مزایای کلمات کلیدی دم دراز

تعداد جستجوی کم

بازاریاب با انتخاب عبارت لانگ تیل در واقع دامنه مخاطبان خود را محدود کرده و محتوای خود را از آسیب هایی که کاربران غیر مرتبط می توانند وارد اورند محفوظ می دارند. فرض کنید در جستجوی یک مطلب آموزشی درباره فلنج هستید و با وبسایتی برمیخورید که فروش فلنج را مطمح نظر دارد. طبیعتا به محض باز کردن محتوا و پی بردن از هدف محتواگذار، صفحه را بسته و جستجوی اموزشی خود را ادامه می دهید. اما در واقع با این کار یک امتیاز منفی نزد موتور جستجوگر برای سایت مورد نظر درج کرده اید. بازاریاب با انتخاب لانگ تیل مناسب محتوا و سایت خود را از این خطر مصون می کند.

کلمه کلیدی نزدیک به آن چه است که مشتری می جوید

انتخاب کلمه کلیدی با عبارات مشخص و واضح متناسب با قصد و هدف مشتری خواهد بود و او را زودتر و بهتر به محتوای شما می رساند. این امر پیوندی ارگانیگ میان کلیدواژه مذکور و سایت شما ایجاد کرده و موتور جستجوگر را نسبت به این امر آگاه می سازد، به طوری که لانگ تیل مذکور بخشی از شناسنامه شما و محمل ارتقای محتوای شما در موتور جستجو خواهد شد.

ترافیک اضافی و نامرتبط روی محتوای شما را از بین می برد

لانگ تیل رقابت کاذب را کم می کند چون عبارت کلیدواژه شما به همان صورتی که انتخاب و درج شده است در کمتر محتوای دیگری به همان نحو استفاده می شود. بنابراین شما وارد دامنه رقبای محدود اما واقعی خود می شوید و در این محدوده می توانید با برگزیدن استراتژی های صحیح از دیگران پیشی بگیرید.

عبارات لانگ تیل یا دم دراز طولانی و تقریبا تخصصی 

عبارت لانگ تیل یا دم دراز طولانی و تقریبا تخصصی می باشد  و همین امر رتبه شما در خصوص آن عبارت را در سطور بالایی موتور جستجوگر قرار می دهد. برای مثال وقتی یک پیمانکار خط ولله در حوزه نفت و گاز از لانگ تیل "خدمات پایپینگ پالایشگاه و پتروشیمی" بهره می گیرد شانس بسیار بالایی برای در صدر قرار دادن این عبارت واضح، کلیدی و در عین حال واقعی در موتور جستجو پیدا می کند.

زنجیره کلمات کلیدی در لانگ تیل یا دم دراز

زنجیره کلمات موجود در یک لانگ تیل ارتباط ارگانیک آن ها را بیان می کند. اگر به همین مثال پیش گفته نقب بزنیم درمی یابیم که بازاریاب با عبارت "خدمات پایپینگ پالایشگاه و پتروشیمی" در واقع یک زنجیره معنادار میان پایپینگ، پالایشگاه و پتروشیمی ایجاد می کند؛ امری که از موتور جستجو پوشیده نیست و ارتباط میان این واژه ها در پس ذهن آن ثبت و ضبط می شود.

بازاریاب با لانگ تیل مناسب به مرکز سیبل مشتریان هدف خود می زند و در واقع یک جامعه هدف واقعی و پایدار حول کانال یا سایت خود ایجاد می کند. آن ها در واقع نه فقط مشتری محصولات و خدمات شما، بلکه مشتری ثابت سایت و محتواهای شما نیز خواهند شد و به این ترتیب به اعتبار و جایگاه شما نزد موتور جستجو نیز یاری می رسانند.

جمع بندی و نتیجه گیری

از نکات گفته شده می توان پی به اهمیت تحقیق کلمه کلیدی و جایگاهی که می تواند در بازاریابی دیجیتالی داشته باشد ببریم. اگر فنون و ابزارهای بهینه سازی سایت و محتوا را همچون قطعاتی از یک پازل بدانیم، کلمه کلیدی حکم یک شاهراه  و حلقه واسطه و ارتباط میان تمامی این قطعات را خواهد داشت و بازاریاب در صورت انتخاب کلمات کلیدی بهینه بهترین مجرای راهبردی برای ارتقای سایت، جذب کاربر و مشتری و بهینه سازی فرایند بازاریابی دیجیتالی را فراهم خواهد کرد.  

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو