چه نوع لینک های ورودی شامل جرائم گوگل می شود؟

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
چه نوع لینک های ورودی شامل جرائم گوگل می شود؟
امین خیبر|آخرین آپدیت: چهارشنبه، ۸ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 19 دقیقه

در سال 2018، وب مسترها حدود 4 میلیون پیام از گوگل دریافت کردند که حاوی هشدارهایی درباره جریمه های دستی صورت گرفته در وب سایت آنها بوده است. مواجهه با جرائم گوگل می تواند برای شما شوک آور باشد و جهت انجام اقدام مناسب، سردرگم شوید. جریمه گوگل واکنش به نقض دستورالعمل های این شرکت توسط وب مسترهاست که به صورت اعمال محدودیت های دستی توسط گروه مقابله با اسپم گوگل (Google Spam Team) انجام می شود و در نتیجه با کاهش چشمگیر بازدیدهای ارگانیک مواجه خواهید شد. با خدمات «آنالیز بک لینک» یا «مشاوره خرید بک لینک» شهر محتوا، می توانید وضعیت بک لینک های سایت خود و رقبا را تجزیه و تحلیل کنید. با داشتن اطلاعات بک لینک های رقبا، می توانید ایده های خوبی برای لینک سازی پیدا کنید که باعث ارتقای رتبه سایت شما در نتایج جستجو می شود.

معرفی جرایم گوگل برای لینک های ورودی سمی

معمولا جرایم دستی گوگل به دلیل استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه و عدم اطمینان از ایجاد پروفایل بک لینک وب سایت به صورت طبیعی و مطابق با دستورالعمل های گوگل، اعمال می شود. از مهمترین محرک های گوگل جهت اعمال جرایم لینک، استفاده از لینک های ورودی غیر طبیعی است که با عنوان پیوند مضر (Harmful) و اسپم (Spammy) نیز شناخته می شوند. این لینک ها در سایت SEMrush که ابزاری قدرتمند برای آنالیز سئو سایت است، سمی (Toxic) نامیده می شوند. توجه داشته باشید که هر دو نوع لینک ورودی و خروجی می تواند منجر به جریمه شما توسط گوگل شود.

لینک خروجی (Outbound): لینک یا پیوند خروجی (Outbound) به لینک هایی گفته می شود که در سایت شما قرار دارد و به دیگر وب سایت ها اشاره می کند. اگر شما به سایت هایی پیوند دهید که قوانین گوگل را رعایت نمی کنند، جریمه می شوید. آنچه گوگل لینک های ساختگی، فریبکارانه و دستکاری شده، می نامد.
لینک ورودی (Inbound): لینک یا پیوند ورودی (Inbound) به لینک هایی گفته می شود که در وب سایت های دیگر وجود دارد و به سایت شما و یا صفحات خاصی از آن اشاره می کنند. پروفایل بک لینک سایت شما از لینک های ورودی تشکیل شده است و بررسی مداوم آنها اهمیت زیادی دارد.

 لینک های سمی

به همین منظور، ما یک معیار اختصاصی برای بررسی وضعیت لینک های ورودی به نام امتیاز سمی (Toxic Score) در نظر گرفته ایم. در این مطالعه از ابزار ممیزی بک لینک سایت SEMrush جهت جمع آوری داده های بیش از 830 پروفایل بک لینک مربوط به سایت هایی استفاده کرده ایم که طی دو سال گذشته توسط گوگل جریمه شده اند. هدف ما از این بررسی دستیابی به اهداف زیر است:

 • چه عوامل و عللی منجر به جریمه شده است.
 • هر یک از جرایم چند بار اتفاق افتاده است.
 • میزان دقت الگوریتم ممیزی بک لینک سایت SEMrush در تشخیص لینک های سمی چقدر بوده است. 
 • راه هایی برای ارتقای ابزار جهت ارائه بهترین راه حل برای مقابله با جریمه های گوگل و جلوگیری از آنها در آینده پیدا کنیم.

یک راهنمای گام به گام ایجاد کنیم که به شما کمک می کند تا از جریمه های گوگل اجتناب کنید و یک پروفایل بک لینک قوی ایجاد کنید.

 توجه داشته باشید که فهرست کاملی از عواملی که باعث ایجاد مجازات های دستی برای لینک های غیر طبیعی می شود در دسترس نیست و تشخیص و شناسایی دقیق نقاط ضعف پروفایل بک لینک برای متخصصان وب و وب مسترها دشوار است.

مهم ترین نکات در مورد لینک های ورودی غیر طبیعی

1) یک پیوند به تنهایی منجر به جریمه نمی شود

شما برای تنها یک پیوند غیر مجاز تحت مجازات قرار نمی گیرید. ما برخی از لینک های ورودی غیر طبیعی که توسط گوگل معرفی شده است را تجزیه و تحلیل کرده ایم و سایت هایی که با جریمه گوگل مواجه شده بودند را بررسی کردیم. با بررسی این داده ها مشخص شد که وجود 2 تا 3 لینک غیر مجاز باعث ایجاد مجازات می شود. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که حداقل یک بار در ماه لینک های ورودی و خروجی وب سایت خود را بررسی کنید.

2) تاریخ ایجاد لینک سمی اهمیتی ندارد

گوگل بین لینک های سمی جدید و قدیمی تمایز قائل نیست، به این معنی که بک لینک های مخربی که سال ها پیش ساخته شده اند، هنوز می توانند باعث جریمه دستی شما شوند. به عنوان مثال، برخی از وب سایت ها به دلیل لینک های ورودی غیرطبیعی که در سال 2016 تا 2018 ایجاد شده بودند، در سال 2019 و 2020 با جریمه گوگل مواجه شدند.

3) میزان اعتبار سایت ها برای گوگل در هنگام بررسی لینک ها اهمیتی ندارد

گوگل معمولا در بررسی وضعیت لینک ها به میزان اعتبار سایت مبدا توجهی نمی کند و حتی اگر یک سایت معتبر از لینک های غیرطبیعی استفاده کند با جریمه گوگل مواجه می شود.

4) گوکل کل سایت را جریمه می کند

حتی اگر تنها در بخشی از سایت تخلف صورت پذیرد، گوگل کل سایت را جریمه می کند.

5) انکر تکست ها به دقت بررسی می شوند

بررسی ها نشان می دهد که تقریبا 50 درصد انکر تکست ها (Anchor Text) پولی هستند. گوگل انکر تکست هایی که در متن خود دقیقا از کلمات کلیدی سایت استفاده می کنند را به عنوان اسپم شناسایی می کند.

 انکر تکست

6) در بسیاری از موارد گوگل لینک های مخرب را مشخص نمی کند

هنگامی که گوگل با وب مسترها تماس می گیرد، پیوندهای غیرطبیعی وب سایت آنها را مشخص نمی کند. شما از دومین درخواست تجدید نظر به بعد می توانید انتظار داشته باشید که گوگل چند نمونه از لینک های مخربی که به وب سایت شما اشاره می کنند را مشخص کند. این موضوع یکی دیگر از مواردی است که رفع مشکلات سایت پس از جریمه گوگل را پیچیده می کند.

7) بلافاصله پس از حذف لینک های مخرب، جریمه ها برطرف نمی شود

به طور متوسط​​، شما باید 2 تا 3 درخواست تجدید نظر برای گوگل ارسال کنید تا جریمه شما بر طرف شود. در نتیجه رفع محدودیت های گوگل می تواند حداکثر 6 ماه طول بکشد. شما باید در این زمینه محتاط و صبور باشید، چرا که در غیر این صورت می تواند روند رسیدگی به سایت شما طولانی تر شود. پس آرام باشید و تمام دستورالعمل های گوگل را انجام دهید.

با توجه به موارد گفته شده، به شما پیشنهاد می کنیم که حداقل یک بار در ماه، به بررسی بک لینک سایت خود بپردازید تا قبل از گوگل بتوانید لینک های مخرب را شناسایی و حذف کنید. شما با استفاده از ابزار ممیزی بک لینک سایت SEMrush می توانید میزان سمی بودن لینک های موجود در پروفایل بک لینک خود را بررسی کنید و  با استفاده از ابزارهای آن به سرعت بک لینک های مشکوک را شناسایی کرده و حذف کنید. در ادامه قصد داریم به بررسی انواع جرائم گوگل برای پیوندهای ورودی مخرب بپردازیم.

لینک های ورودی که شامل جریمه گوگل می‌شوند

یافته های ما نشان می دهد که نمونه های زیر می تواند منجر به جریمه شود:

توجه داشته باشید درصد تکرار مورد، سهم هر مورد در میان جرائم مختلف گوگل را مشخص می کند و یک سایت ممکن است به دلیل چندین تخلف توسط گوگل جریمه شود.

 پیوندهای اسپانسری و پولی در مقاله ها و پست های وبلاگ

تعریف پیوندهای اسپانسری: پیوندهای اسپانسری یا حمایت مالی، لینک ‌هایی هستند که در ازای قرار دادن آنها در سایت پول دریافت می‌ شود.

پیوندهای اسپانسری

در بسیاری از موارد، صفحات وبی که باعث ایجاد مجازات شده اند، دارای نشانه ای از وجود اسپانسر بوده اند که با یک پیوند dofollow خاص غنی از کلمات کلیدی در انکر تکست، همراه بوده اند.

برخی از عبارات رایج به شرح زیر است:

 • این مقاله حمایت مالی شده است توسط ...
 • ارائه شده توسط ...
 • اطلاعات توسط
 • محتوای تبلیغاتی
 • پست تبلیغاتی از طرف ...

لازم نیست این عبارات در کنار لینک باشند. اگر شما بدون استفاده از nofollow و بدون افشای نام اسپانسر، از این عبارات اسنفاده کنید، ممکن است توسط تیم اسپم گوگل جریمه شوید.

خرید یا فروش لینک

اگر در حال خرید یا فروش لینک هستید، برای جریمه های گوگل آماده شوید. از نظر گوگل انجام موارد زیر، غیر قانونی است:

 • مبادله پول برای پیوندها (یا پست هایی که حاوی پیوندها هستند)
 • تبادل کالا یا خدمات برای پیوندها
 • دریافت یک کالای رایگان در ازای درج مقاله درباره آن و یا ایجاد پیوند به آن در وب سایت

 پست مهمان و بیانیه های مطبوعاتی

پست های مهمانی که دقیقا از کلمات کلیدی به عنوان انکر تکست و با هدف ایجاد لینک استفاده می کنند، دستورالعمل های گوگل را نقض می کنند و می توانند منجر به جریمه شوند. در این مورد، معمولا یک جریمه  برای وب سایتی که لینک به آن اشاره می کند و سایتی که لینک در آن قرار دارد، در نظر گرفته می شود.

برای خوانندگان واضح است که این لینک برای کمک به آنها ارائه نشده است و برای موتورهای جستجو آشکار است که این لینک به عنوان یک منبع مفید در سایت قرار داده نشده است. برا ی گوگل این یک وضعیت مشکوک است که می تواند نشان دهنده تبادل لینک، فروش و یا دیگر روش های غیر قانونی باشد. بسیاری از سایت ها برای جلوگیری از جریمه های احتمالی گوگل، لینک های موجود در پست مهمان را از سایت خود حذف می کنند. این لینک ها باید در مطالب مربوط به نویسنده و با امضای او، مورد استفاده قرار گیرند. گوگل در سپتامبر سال 2019 اعلام کرد که لینک هایی که با ویژگی" rel="nofollow مشخص شده اند را در نتایج جستجو اعمال نمی کند.

در استراتژی لینک سازی فعلی خود تجدید نظر کنید. استفاده از صدها بیانیه مطبوعاتی با لینک هایی که به وب سایت شما اشاره می کنند، یک استراتژی مناسب برای سئو نیست. از ویژگی های rel = "nofollow" ، rel = "sponsored" و  یا rel = "ugc" استفاده کنید. اگر ویژگی nofollow یا sponsored تاثیرگذار نبود ، آنها را حذف کنید یا از Disavow استفاده کنید.

 شبکه های لینک یا PBN

استفاده از شبکه های وبلاگ خصوصی و شبکه های لینک (PBN) یکی دیگر از اقدامات سمی است که منجر به بهبود وضعیت شما در نتایج جستجو نمی شود. شبکه های لینک معمولا با استفاده از وبلاگ های رایگان و قالب های استاندارد ایجاد می شوند. با اینکه ممکن است محتوای یک وبلاگ با وبلاگ دیگر اندکی متفاوت باشد، اما همه آنها حاوی انکر تکست با کلمات کلیدی هستند. در این حالت تنها راه برای جلوگیری از جریمه گوگل حذف یا غیرفعال کردن این نوع پیوندها است. یک دامنه PBN عادی حاوی لینک های ورودی کمی است و عملکرد ضعیفی در نتایج جستجوی گوگل دارد.

شبکه های لینک یا PBN

نحوه تشخیص سایت اسپم از سایت PBN

 • به تازگی راه اندازی شده است یا اخیرا مالک آن تغییر کرده است.
 • ترافیکی کمی دارد.
 • شما ترافیک زیادی از PBN دریافت نمی کنید.
 • سایت اعتبار پایینی دارد.
 • دامنه فاقد خط مشی حریم خصوصی و اطلاعات تماس است.

هرزنامه های ایجاد شده توسط کاربر

این نوع لینک های سمی شامل موارد زیر است:

 • لینک های اسپم از پست های انجمن
 • لینک های موجود در پروفایل
 • لینک های اسپم در بخش نظرات
غیرفعال سازی لینک های UGC spam بهترین گزینه برای پاکسازی پروفایل لینک شما از لینک های مخرب است.

با اینکه گوگل اعلام کرده است که لینک های موجود در پروفایل های انجمن را نادیده می گیرد، ما در میان سایت هایی که توسط گوگل جریمه شده بودند، چنین مواردی را نیز مشاهده کردیم. ما متوجه شدیم كه در این حالت، معمولا یك وب سایت برای موارد زیر جریمه می شود: 

 1. اسپم آشکار که از طریق برنامه های تولید اسپم ارسال شده است.
 2. لینک های پنهان مانند تبلیغات کالا و لینک های تماس

فهرست وب و لیست پیوند

وجود ده ها لینک سمی در فهرست ها و لیست های وب شما، موجب جریمه گوگل می شود. پس از بررسی های صورت گرفته، مشخص شد که معمولا برای 3 تا 5 لینک، جریمه در نظر گرفته نمی شود اما این بدان معنی نیست که نیازی به بررسی مرتب چنین لینک هایی وجود ندارد.

میزان ترافیک دریافتی از فهرست وب و لیست های پیوند را بررسی و عملکرد آنها در نتایج جستجوی گوگل را ارزیابی کنید. اگر یک لینک ترافیک ارزشمندی برای شما ایجاد می کند، از ادمین وب سایتی که لینک در آن قرار دارد درخواست کنید تا ویژگی های rel = "nofollow" یا rel = "sponsored" را تنظیم کند. در کل بهتر است از این روش برای ساخت لینک استفاده نکنید و فقط به وب سایت های باکیفیت پیوند دهید. این نوع پیوندها را حذف کنید و از ابزار Disavow برای لینک های غیر قابل حذف استفاده کند.

اسپم خالص

گوگل به شدت نسبت به لینک هایی که از سایت های اسپم می آیند، حساس است و در صورت مشاهده چنین مواردی قطعا اقدام به جریمه خواهند کرد. گوگل موارد زیر را اسپم خالص در نظر می گیرد.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن یا هنگام استفاده از انکر تکست (Keyword stuffing)

 • ریدایرکت تا تغییر مسیر مشکوک
 • پیوندهای بی ربط به موضوع صفحه

تبلیغات مستقیم و بازاریابی افیلیت (Affiliate marketing)

گوگل از شما می خواهد لینک هایی مانند "اکنون بخرید" ، "ثبت نام کنید" و پیشنهادات تخفیف را مشخص کنید، حتی اگر آنها در یک فرم و یا بنر مجزا قرار دارند. اگر محصولات یا خدمات مارک های دیگر را تبلیغ می کنید، حتما از ویژگی های "rel = "nofollow یا rel = "sponsored" استفاده کنید (مشخص کردن میزان کمیسیون مربوط به شما نیز توصیه می شود).

تبلیغات مستقیم و بازاریابی افیلیت

 دایرکتوری های تجاری و سایت های بوک مارک

توجه داشته باشید که همه دایرکتوری های تجاری بد نیستند، اما نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که بیشتر آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. بنابراین ، اگر وب سایت خود را در دایرکتوری های بی کیفیت قرار داده اید، این پیوندها را حذف کنید.

 پیوند در ابزارک ها (Widgets)

در این مورد یک قانون ساده وجود دارد، اگر به دیگران اجازه می دهید که در کد برنامه های ابزارک خود به سایت شما اشاره کنند، همیشه ویژگی "rel = "nofollow را تنظیم کنید و اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، از Disavow استفاده کنید. تنها استثنایی که در خصوص این قانون وجود دارد، لینک هایی که به یک صفحه با موضوع مرتبط در سایت شما اشاره می کنند. (به عنوان مثال، ابزارک های رتبه بندی مربوط به یک شرکت خاص یا بخش های مربوط به کاربر) همچنین، توجه داشته باشید که برخی از ابزارک های رایگان،  شما را مجبور می کنند تا به خدمات ویجت بدون ویژگی nofollow  لینک دهید.

 لینک های پنهان

اگر به صورت عمدی از استراتژی لینک های پنهان استفاده کنید، جریمه می شوید. مواردی که ما مشاهده کردیم، معمولا دارای پیوندهایی بودند که به صورت متن ساده پنهان شده بودند.

 لینک های سایت واید

این پیوندها اغلب در بلاگرول (blogroll) ، پاورقی یا نوار کناری قرار دارند. اگر پیوند ورودی شامل کلماتی مانند «Powered by» ، «وب سایت طراحی شده توسط شرکت ...» باشد، به خصوص اگر کلمات کلیدی وجود دارد، ما به شدت توصیه می کنی مانند روش های زیر با آنها برخورد کنید.

 موارد کم تکرار

موارد زیر در بررسی ما کمتر از 1 درصد تکرار شده بودند:

درج آگهی های شغلی قدیمی

معمولا گوگل به وب مسترهایی که دارای سایت های کاریابی هستند، در مورد این موضوع هشدار می دهد و شما نیز وظیفه دارید که یک آگهی شغلی منسوخ شده را حذف کنید، در غیر این صورت، جریمه می شوید.

لینک در پادکست

به شرکت ها (لینک های برند، عادی) ، لینک های انکر تکست پولی، توضیحات با کلمات کلیدی بیش از حد پیوند ندهید.

لینک های مربوط به بورس تحصیلی

این پیوندها با هدف گرفتن ترافیک از منابع دانشگاهی انجام می شود. اگر پیشنهاد شما به موضوع مربوط نباشد، به احتمال زیاد جریمه خواهید شد.

هات لینک (Hotlink)

لینک مستقیم به محتوای وب سایت دیگر (تصاویر، فیلم ها، اسناد، فایل های صوتی و غیره).، البته این کار منجر به سرقت پهنای باند وب سایت میزبان محتوا می شود و کپی رایت را نقض می کند.

لینک های اینفوگرافیک

در صورت استفاده بیش از حد از اینفوگرافیک ها که اطلاعات کم ارزشی به کاربران ارائه می دهند و به منظور دستیابی به لینک های انبوه ایجاد شده اند، ممکن است توسط گوگل به عنوان یک نوع دستکاری محسوب شوند.

لینک های اینفوگرافیک

چگونه می توان مجازات گوگل برای لینک های غیر طبیعی ورودی را رفع کرد؟

قبل از انجام هر اقدامی،‌ شما باید صبور باشید! و سعی نکنید گوگل را فریب دهید. برای انجام این کار مراحل ساده زیر را دنبال کنید.

1) جمع آوری اطلاعات

دقیقا به چه دلیل جریمه شده اید؟ آیا به دلیل وجود موردی در کل سایت، یک صفحه خاص، بخشی از سایت و یا فقط یک ویژگی جریمه شده اید؟ نمونه هایی از لینک های غیر طبیعی گوگل را بررسی کنید. آیا رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل و ترافیک وب سایت شما کاهش چشمگیری داشته است. وضعیت لینک های سایت خود را بررسی کنید.  در صورت مشاهده مورد مشکوک، علت را پیدا کنید. به جمع آوری داده های بک لینک از منابع مختلف مانند داده کنسول جستجوی گوگل بپردازید.

2) بک لینک های سایت خود را با دقت تجزیه و تحلیل کنید

تمام بک لینک های ورودی خود را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آنها را به صورت زیر دسته بندی کنید: 

 1. خوب
 2. پولی
 3. اسپم

3)  با ادمین سایت های دیگر تماس بگیرید

از آنها بخواهید که پیوندهای سمی که به وب سایت شما اشاره می کنند را حذف کنند. اگر فکر می کنید لینکی با ارزش است، با ادمین سایت مربوط به آن تماس بگیرید و از او بخواهید که ویژگی لینک را به rel = "nofollow تغییر دهد.

4)  با دقت از ابزار Disavow برای حذف لینک ها استفاده کنید

یک فایل متنی (.txt)  تهیه کنید (می توانید از ابزار ممیزی SEMrush Backlink استفاده کنید) و آن را برای گوگل ارسال کنید.

5) برای گوگل درخواست تجدید نظر ارسال کنید

درخواست تجدید نظر خود را با شرح مفصلی درباره اقدامات انجام شده جهت رفع مشکلات سایت خود را به گوگل ارسال کنید.

پیشگیری مهم تر از اقدام است

قطعا روش برخورد با جریمه های گوگل بسیار مهم است، اما مهم تر از آن پیشگیری از جریمه شدن است. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که به طور مداوم لینک های سایت خود را مورد بررسی قرار دهید، پروفایل بک لینک خود را بدون مشکل نگه دارید و بر موارد عجیب و مشکوک در تبادل داده ها نظارت کنید. ممکن است با خود فکر کنید که گوگل سایت شما را جریمه نخواهد کرد، اما نتیجه تحقیقات ما نشان داد که حتی وجود چند لینک غیر طبیعی هم می تواند منجر به جریمه گوگل شود. بنابراین، روش های لینک سازی مطمئن را انتخاب کنید و برای سئو سایت خود همیشه از روش های کلاه سفید استفاده کنید.

در صورت تمایل می توانید آنالیز بک لینک های سایت خود و رقبا را به ما بسپارید. شهر محتوا با ارائه خدمات Link Research پیشنهاداتی برای بهبود لینک پروفایل شما ارائه می دهد که رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل را بهبود می بخشد.

aminkheybar
نوشته شده توسط

امین خیبر

امین خیبر هستم. فوق لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک دارم و در زمینه تولید محتوا، ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کنم. از بچگی نویسندگی رو دوست داشتم و الان چند ساله که...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو