کارآفرینان چه درس‌هایی می‌توانند از بسکتبال بگیرند؟

شهر محتوا>مجله محتوا>مدیریت کسب و کار
کارآفرینان چه درس‌هایی می‌توانند از بسکتبال بگیرند؟
محبوبه قاسمی|دوشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 850 کلمه|مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • تیم‌ها برنده می‌شوند، نه تک ستاره‌ها!
  • قطعات، مکمل نهایی
  • بهترین سازمان‌ها، بهترین کارمندان را دارند
  • حفظ انرژی و شناخت زمان بهره‌برداری از بازی
  • یک تیم کاری، مانند یک تیم بسکتبال باید بداند که بازی‌های سختی پیش رو دارد
  • کارآفرینی یک دوی ماراتن است، نه یک مسابقه محلی!

کارآفرینان و بازیکنان بسکتبال در این موضوع مشترک هستند که هر دو می‌خواهند عملکرد خود را به بالاترین درجه‌ها برسانند. اگر به این اشتراکات توجه کنیم، همان لذتی که از بسکتبال می‌بریم از مدیریت یک کسب و کار یا حضور در آن کسب و کار هم لذت خواهیم برد. 

آدام مندلر مدیرعامل شرکت Veloz Group، مشاور فروش و بازاریابی و استراتژیست بازاریابی و تبلیغات در مطلب زیر نکاتی از شباهت‌های یک تیم حرفه‌ای بسکتبال با یک تیم کاری را بیان کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا از نکات او در کسب و کار خود بهره ببریم: 

کارآفرینان و بازیکنان بسکتبال در این موضوع مشترک هستند که هر دو می‌خواهند عملکرد خود را به بالاترین درجه‌ها برسانند.

وقتی که فصل NBA وارد مرحله‌ی نهایی خود می‌شود، رقابت‌های نهایی بسکتبال خیلی پرهیجان و حساس دنبال می‌شود. مشتاق‌ها و هواداران حس هیجان بیشتری در هر دریبل، پاس و ضربه دارند. با اینکه روزهای بسکتبال من دیگر به اتمام رسیده‌اند، اما تماشای مسابقه را دوست دارم و بر این باورم که می‌توانیم از آن اطلاعات زیادی را یاد بگیریم. در اینجا چند درس وجود دارد که کارآفرینان می‌توانند از این ورزش محبوب یاد بگیرند.

تیم‌ها برنده می‌شوند، نه تک ستاره‌ها!

همیشه کارآفرینان به عنوان قهرمان شناخته می‌شوند، این درک اشتباهی از موضوع است؛ چرا که موفقیت تجاری به تنهایی به دست نمی‌آید، هیچ کارآفرین موفقی نتوانسته بدون تیمی پشت سر آن به موفقیت برسد. بیل گیتس، استیو جابز و جف بزوس معمولاً قهرمانانی فردی شناخته می‌شوند، اما در واقع آن‌ها شرکت‌هایی را رهبری کرده و می‌کنند که از افراد بسیاری تشکیل شده بود. امروزه، مایکروسافت، اپل و آمازون روی هم رفته حدود 900 هزار کارمند دارند!

شاید به نظر شما بیاید که NBA یک لیگ با قابلیت بالای ستاره‌هاست. پوشش رسانه‌ای بیشتر از همه شامل انعکاس اخباری در مورد تعداد خاصی از بازیکنان می‌شود؛ اما برای اینکه LeBron James یا Steph Curry قهرمان شوند، باید توسط یک تیم عالی احاطه شده باشند. با اینکه James بهترین بازیکن بسکتبال نسبت به Michael Jordan شناخته می‌شود، اما او عنوان‌های NBA را زمانی برنده شده است که با سایر بازیکنان سوپراستار هم گروه شد، ابتدا باهمراهی Dwayne Wade و سپس با همراهی Chris Bosh در میامی و سپس با Kyrie Irving و Kevin Love در کلیولند. با اینکه Steph Curry مرد بسیار بزرگی است، اما بدون Kevin Durant، Klay Thompson، Draymond Green و Andre Iguodala، تعداد مدال‌های او با مدال‌های Charles Barkley برابر می‌شد!

قطعات، مکمل نهایی

ساخت یک تیم برنده، در تجارت و در بسکتبال، نیازمند افرادی است که نه تنها به صورت فردی، بلکه همچنین به صورت گروهی عملکرد خوبی دارند. بازیکنان باید همدیگر را در زمین کامل کنند و تمام شایستگی‌های مورد نیاز برای یک تیم بسکتبال برنده را داشته باشند: کار با توپ، پاس، شوت، دفاع پیرامونی و غیره. تیمی که دارای دفاع‌های پنج ستاره یا بازیکنان وسط پنج ستاره باشد هرگز برنده نمی‌شود، زیرا دشمنان از این عدم توازن ذاتی آن‌ها استفاده می‌کنند. Phoenix Suns دارای تیمی با پنج ستاره بود که چهار تای آن‌ها دفاعی بودند و تماشای این تیم بسیار لذت‌بخش بود. اما آن‌ها هرگز قهرمان نشدند چون تیم ستاره‌ها نبود بلکه ستاره‌هایی در یک تیم بودند!

بهترین سازمان‌ها، بهترین کارمندان را دارند

مانند قهرمانان NBA، کارآفرینان باید اطمینان حاصل کنند که نیروی کاری آن‌ها توازن خوبی دارد. ممکن است وسوسه شویم که تمام منابع بر روی مهندسی یا بازاریابی صرف شود، اما بدون کارکنان مناسب در قسمت‌های عملیات، مالی و مدیریت، سازمان با مشکل مواجه خواهد شد.

با اینکه رهبری قدرتمند برای موفقیت هر سازمانی ضروری است نه تنها در سطوح بالا، بلکه در تمام سطوح مدیریتی بدون کارکنان عالی که می‌توانند بهترین دستورات را اجرا کنند، همه چیز به هدر خواهد رفت.

تنوع و توازن در تمام معیارهای نیروی کاری مهم است. تیمی که زیاد سفید شد، یا زیاد مرد باشد یا زیادی مهیج باشد می‌تواند در تفکرات خود زیادی متناجس باشد.

حفظ انرژی و شناخت زمان بهره‌برداری از بازی

کارآفرینی یک عمل با جزئیات بسیار زیاد است. ما انسان هستیم، ساعت‌ها کار می‌کنیم، هرجا می‌رویم در مورد کارمان فکر می‌کنیم و پس از اینکه مسئولیت‌های سختی را می‌پذیریم، می‌توانیم پریشان شویم. بازیکنان بسکتبال حرفه‌ای نیز انسان هستند. آن‌ها در یک فصل عادی، 82 بازی دارند که پس از آن  برای اکثر بازیکنان لیگ  بازی‌های پس از فصل شروع می‌شود.

یک تیم کاری، مانند یک تیم بسکتبال باید بداند که بازی‌های سختی پیش رو دارد

حتماً ضروری نیست که زیادی بسکتبال ببینید تا متوجه شوید فشار بازی در مقایسه با فصل‌های عادی چقدر زیاد است. بازی‌ها بسیار مهم‌تر هستند و بازیکنان سخت‌تر تلاش می‌کنند. در طول یک فصل عادی، میزان انرژی در چند دقیقه‌ی آخر بازی همیشه بالاتر از میزان آن در ابتدا یا میانه بازی است. ورزشکاران NBA اهمیت سرعت خود را می‌دانند، بازی‌های یک فصل عادی به اهمیت بازی‌های قهرمانی نیست، بنابراین بازیکنان می‌دانند که پیش رو، بازی‌های سختی خواهند داشت.

کارآفرینی یک دوی ماراتن است، نه یک مسابقه محلی!

کارآفرینان نیز باید به سرعت خود دقت کنند. به یاد داشته باشید که فردا نیز یک روز دیگر است. سخت کار کنید، اما اطمینان حاصل کنید که مراقب خود هستید، به اندازه‌ی کافی بخوابید و ورزش کنید و به اندازه‌ی کافی تازه بمانید تا موثر باشید. در بسکتبال و در کارآفرینی، کار سخت می‌تواند اثرات کوتاه‌ مدتی داشته باشد، اما در طولانی مدت به شما آسیب خواهد زد. فراموش نکنید که کارآفرینی یک ماراتن است، نه یک مسابقه‌ی دو محلی! همانند بسکتبال، گاهی اوقات باید عملکرد خود را به حداکثر سطوح خود بالا ببرید. باید بدانید چه وقت باید سطح بازی را بالا برده و چه وقت آن را کاهش دهید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

محبوبه قاسمی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما