ابزارهای تولید محتوا: یک جعبه ابزار خوب برای نویسندگی

چگونه راحت تر و سریع تر، محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>تولید محتوا
ابزارهای تولید محتوا: یک جعبه ابزار خوب برای نویسندگی
مهسا بابالوئی|پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 731 کلمه|مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • ابزارهای جستجو و مطالعه
  • ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی
  • ابزارهای ویرایش متن
  • ابزارهای ویرایش عکس
  • منابع جستجوی تصویر
  • ابزارهای مدیریت محتوا

تولید محتوا هم مثل هر فعالیت تخصصی دیگری، نیاز به ابزارهایی دارد که کار یک کارشناس محتوا را ساده تر و محتوای نهایی را با کیفیت تر و حرفه ای تر کنند. اگر قصد دارید محتوایی تولید کنید که بتواند توجه مخاطب را جلب کند و تبدیل به مزیت رقابتی شما شود، لازم است انواع این ابزارها را بشناسید و از آن ها در تولید محتوا کمک بگیرید.

دو نگرش افراطی و تفریطی برای استفاده از ابزارها وجود دارد. بعضی معتقدند که نویسنده (یا هر متخصص دیگری در هر شغلی) نباید از ابزارهای مختلف استفاده کند و باید به اصطلاح با هنر و تخصص خودش، کار را انجام دهد. از سوی دیگر برخی خلاقیت و استعدادهای خود را کنار گذاشته و تمام کیفیت کار خود را به ابزارها وابسته می کنند.

به نظر بدیهی است که هر دو نگرش اشتباه است و یک فرد حرفه ای در عین حال که باید ابزارهای مختلف را بشناسد و به کار بگیرد، باید خلاقیت و توانمندی های خود را نیز پرورش داده و در کارها از آن ها استفاده کند.

در اینجا ابزارهای تولید محتوا را به چند گروه تقسیم کرده و برای هر کدام از گروه ها، تعدادی ابزار کاربردی معرفی می کنیم.

ابزارهای جستجو و مطالعه

بدیهی است که برای نوشتن، نیاز به مطالعه دارید. امیدوارم شما از آن دسته از افراد نباشید که کلمه کلیدی مورد نظر را در گوگل به فارسی سرچ می کنند و محتوای چند سایت مشابه ایرانی را با هم ترکیب و بازنویسی می کنند و فکر می کنند اسم این کار تولید محتوا است! توصیه اول ما این است که برای مطالعه (در صورت امکان) از منابع معتبر انگلیسی استفاده کنید تا هم به محتواهای بیشتری دسترسی داشته باشید و هم برای کپی کردن از محتواهای فارسی وسوسه نشوید! توصیه دوم این است که به جای جستجو در کل سایت های جهان (!) در سایت های مشخصی که در آن موضوع تخصصی، محتواهای ارزشمندتری دارند، جستجو کنید. به عنوان مثال مطالعه مقالات علمی پایگاه هایی مثل ScienceDirect.com و IEEE.org می توانند کیفیت محتوای شما را ده ها برابر نسبت به محتواهای رقبا افزایش دهند.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

برای این که بدانید محتوای شما باید روی چه کلیدواژه هایی تمرکز کند، به ابزارهایی نیاز دارید که به شما اعلام کنند رقبای شما با چه کلیدواژه هایی درباره موضوع مورد نظر شما محتوا تولید کرده اند و مخاطبان شما برای جستجو درباره این موضوع، چه عبارت هایی را در گوگل سرچ می کنند. ابزار رایگان Google Keyword Planner و ابزارهای غیر رایگانی مثل SEMrush و Ahrefs و Alexa می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

ابزارهای ویرایش متن

هم از نظر تجربه کاربری و هم از نظر سئو، مهم است که محتوای متنی شما، ایرادات املایی و انشایی و نگارشی، نداشته باشد. هر چقدر هم که نویسنده با دقتی باشید، باز هم ممکن است در برخی موارد از این اشتباهات داشته باشید. ابزارهایی مثل نرم افزار «ویراستیار» برای ویرایش متن های فارسی را می توانید روی Microsoft WORD نصب کنید. نرم افزار Grammarly را هم برای ویرایش متون انگلیسی می توانید روی مرورگر کروم نصب کنید.

ابزارهای ویرایش عکس

همه ما فتوشاپ را می شناسیم. فتوشاپ بسیار قدرتمند و محبوب است. اما برای بسیاری از کارهای روزمره، نیازی به چنین نرم افزار سنگین و پیچیده ای نیست. گاهی می توانیم از اپلیکیشن های سبک و کار راه انداز موبایلی استفاده کنیم. برای روتوش و ویرایش عکس ها در اندروید و ios می توانید از Google Snapseed استفاده کنید. این اپلیکیشن بسیار کارآمد و قدرتمند است و UX بسیار خوبی برای کار با موبایل دارد.

منابع جستجوی تصویر

اکثر افراد برای جستجوی عکس هم از گوگل استفاده می کنند. اما سایت هایی هستند که عکس های بسیار با کیفیت و ارزشمندی را به رایگان در اختیار شما قرار می دهند که از عکس های Google Image بسیار بهتر هستند. برای دانلود عکس های گرفته شده با دوربین های حرفه ای، پیشنهاد می کنیم از سایت های pexels.com و pixabay.com و unsplash.com استفاده کنید. برای الهام گیری و ایده برداری از طراحی های مختلف، سایت Pinterest.com را حتماً چک کنید. برای دانلود آیکون، سایت های flaticon.com و iconfinder.com را پیشنهاد می کنیم و برای دریافت وکتور و تصویرسازی های آماده، سایت های freepik.com و vectorstock.com و dribbble.com عالی هستند.

ابزارهای مدیریت محتوا

برای مدیریت محتوا هم باید از ابزارهایی استفاده کنید که مطمئن شوید بازاریابی محتوایی شما مطابق برنامه پیش می رود. برای تقسیم وظایف در تیم محتوا و نظارت بر عملکرد اعضای تیم، می توانید از نرم افزار مدیریت وظیفه یا Task Manager ترلو (Trello.com) استفاده کنید. برای تنظیم تقویم محتوا، می توانید از تمپلیت های آماده ای که در همین صفحه به رایگان قابل دانلود هستند، بهره بگیرید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما