تولید محتوای اینترنتی: آموزش اصول تولید محتوا برای سایت

تولید محتوای اینترنتی چیست؟ چگونه برای سایت های اینترنتی، محتوا تولید کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تولید محتوای اینترنتی: آموزش اصول تولید محتوا برای سایت
معصومه شعبان دوست|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 19 دقیقه

همانطور که می دانید، از پرزحمت ترین کارها تولید محتوای اینترنتی برای وب سایت ها است. به همین منظور تصمیم گرفتیم شما را با ترفندهایی برای تولید محتوای اینترنتی آشنا کنیم.  اگر خواهان یادگیری اصول حرفه ای تولید محتوا برای وب سایت های اینترنتی و یا خواهان به روز رسانی محتوا سایتتان هستید، این ترفندها را به خاطر سپرده و از آنها نهایت استفاده را ببرید.

آیا شرکت شما در حال راه اندازی یک وب سایت جدید است؟ و یا تمایل به یادگیری اصول حرفه ای تولید محتوا برای وب سایت های اینترنتی دارید؟ یا خواهان ایجاد تغییرات اساسی در محتوا سایتتان هستید؟ تولید محتوا کاری طاقت فرسا و زمان بر است. صدالبته، مسائل مهمی همچون سئوی سایت در حوزه تولید محتوا حائز اهمیت است. به همین منظور، اغلب بیزنس های آنلاین علاوه بر همکاری با آژانس های تولید محتوا به دلیل بودجه، زمان و انرژی زیادی که از آنها گرفته می شود، ترجیح می دهند بخشی از وظایف تولید محتوا را خودشان برعهده بگیرند.  

تولید محتوای اینترنتی چیست؟

بارها و بارها گفته ایم و شنیده ایم که محتوا باید متناسب با فرم و رسانه مورد نظر و مخاطبان آن تولید شود. محتوایی که رسانه و مخاطب آن را نادیده بگیرد، نمی تواند اهداف تولید محتوا را محقق کند.

تولید محتوای اینترنتی، در واقع به معنای طراحی و تولید آنگونه از محتواست که برای انتشار در رسانه های اینترنتی تولید شده است. ممکن است یک محتوای متنی که در یک روزنامه یا مجله به چاپ رسیده، به دلایل مختلف مناسب انتشار در یک وب سایت اینترنتی نباشد.

هنگام تولید محتوا برای سایت، موارد متعددی باید در نظر گرفته شود که در اینجا برخی از آن موارد را با هم مرور می کنیم:

5 نکته مهم برای تولید محتوای اینترنتی

در ابتدا، بیایید با 5 نکته مهم و اساسی در ایجاد محتوای حرفه ای برای وب سایت های اینترنتی آشنا شویم:

انتخاب تیم حرفه ای تولید محتوا برای سایت

 تیم حرفه ای تولید محتوا

برخی از کسب و کارهای کوچک تصور می کنند، استخدام یک فرد برای تولید محتوا کافیست، اما اینطور نیست. هنگامی که شما یک فرد را برای تولید محتوا وب سایتتان استخدام می کنید، در واقع، آن فرد را با وظایف کاری زیاد تنها می گذارید که این امر می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوان در حوزه تولید محتوا،  سئو سایت، استرس بیش از حد او و کاهش ایده ها شود.

اما هنگامی که یک گروه حرفه ای را در کنار یکدیگر جمع می کنید به آنها اجازه می دهید وظایف کاری خود را تقسیم بندی کنند و با یکدیگر مشورت نمایند، اینگونه ایده های جدید تولید می شود. هنگامی که شما مجموعه ای از افراد توانا و کاربلد را به کار می گیرید، محتوای ناب در کمترین زمان ممکن تولید می شود. در واقع، شما با جذب و همکاری یک گروه متخصص می توانید مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و براساس داده های کاربردی به تولید محتوا بپردازید.  

تدوین استراتژی تولید محتوا برای سایت

قبل از اینکه گروه متخصص شما کار خود را شروع کنند، نیاز به برنامه ای مشخص و هدفمند برای تولید محتوا احساس می شود.    هنگامی که محتوای خود را همراه با استراتژی هدفمند خلق می کنید، چشم اندازی گسترده برای برنامه های آتی خود خواهید داشت. شما از طریق شناسایی نیازهای کاربران هدف می توانید آنها را به تعامل بیشتر تشویق کنید و از این طریق به فروش بیشتر برسید.

تحقیق کلمات کلیدی پیش از تولید محتوا

تحقیق کلمات کلیدی

شما می توانید زیباترین وب سایت را طراحی کنید، و بهترین خدمات و محصولات را برای مخاطبان هدفتان در نظر بگیرید، اما اگر مخاطبان شما نتوانند شما را از طریق جستجوی آنلاین پیدا کنند، گویا شما هیچ کار مهمی برای کسب و کار آنلاین خود نکرده اید.  یکی از مهمترین و اساسی ترین جنبه های بازاریابی محتوا برای یک وب سایت جدید یا به روز شده، اطمینان از بهینه سازی مطالب سایت برای موتورهای جستجو است.

شما باید از روشهای کاربردی سئو در تمامی صفحات سایتتان (صفحه اصلی، صفحات فرود و غیره) استفاده کنید. باید کلمات کلیدی مرتبط و مناسب سایت خود را پیدا کنید و از آنها متناسب با محتوای صفحات سایت خود بهره ببرید. بهتر است، از واژگان کلیدی به اندازه (نه بیش از حد و یا کمتر) استفاده کنید، در غیر این صورت وب سایت شما به دلیل نقض دستورالعمل های موتورهای جستجویی مانند گوگل جریمه می شود.

طراحی تقویم محتوا برای سایت

هنگامی که جدول زمانی معینی برای اهداف سایتتان تنظیم می کنید، در واقع، بهتر می توانید نحوه عملکرد وب سایت خود را بررسی کنید. زمانی که تاریخ معینی برای تولید و انتشار محتوا تعیین می کنید، قویتر از رقبای خود عمل می کنید. علاوه بر آن، اینگونه بهتر می توانید در راستای استراتژی های معین شده خود پیش بروید. 

یک راه ساده این است که تمام مراحل تولید محتوا و وظایف را در یک تقویم، با گروه خود به اشتراک بگذارید. ( فراموش نکنید، حتما تاریخ شروع و پایان هر وظیفه را معین کنید) حتی می توانید از نمودارها و اپلیکیشن هایی مانند ترلو و... که در راستای مدیریت کارهای تیمی طراحی شده اند، بهره ببرید. به این ترتیب، تیم شما می داند که چه وظایفی را چه زمانی و چگونه باید پیش ببرد، اعضای تیم به اولویت های در دست تولید دسترسی پیدا می کنند و با ذهنی آرام و فارغ از استرس می توانند وظایف خود را جلو ببرند. یکی از دیگر قسمتهای مهم جدول زمان بندی، پیشبرد همزمان وظایف اعضا در کنار یکدیگر است.

از گروه تولید محتوای اینترنتی خود بخواهید محتوای تولیدی سایتتان را ارتقا دهند.

پس از راه اندازی وب سایت، و پیشبرد اهداف ابتدایی خود متوجه می شوید فرصت های بیشتری برای به روز رسانی و بهبود وضعیت وب سایتتان وجود دارد. پس از شناسایی این فرصت ها و بررسی وضعیت کلی صفحات وب سایتتان باید به ارتقای آن بیندیشید. هنگامی که معیارهای وب سایت را تجزیه و تحلیل کردید و نحوه هدایت کاربران به سایت خود را با کمک ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) ارزیابی کردید، می توانید از روشها و ترفندهای جدیدی برای افزایش کاربران هدف و بهبود تجربه کاربری آنها استفاده کنید.  

ممکن است، برایتان سوال پیش آید حالا که با 5 اصول حرفه ای تولید محتوا برای وب سایت های اینترنتی آشنا شده ایم، چگونه می توانیم محتوایی جذاب برای کاربران هدفمان ایجاد کنیم؟  

باید گفت: تولید محتوا مخصوصا برای وب سایتهایی که خواهان بهبود وضعیت خود و  به روز رسانی محتوا هستند، کاری سخت و دشوار است. به همین منظور در ادامه شما را با ترفندها و تکنیک هایی کاربردی برای ایجاد محتوای جذاب آشنا می کنیم.

اشتباهات رایج در تولید محتوا برای سایت

اشتباهات رایج در تولید محتوا

این باور غلط که فقط به دلیل آن که می توانید گزارش، داستان کوتاه و  یا اسناد تجاری بنویسید، حتما می توانید یک نویسنده مطرح در حوزه بازاریابی محتوا باشید، باوری اشتباه و غلط است. باید گفت هر فردی که می تواند بنویسد صرفا نمی تواند در حوزه تولید محتوا هم موفق عمل کند. اما، اگر شما به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اید و تمایل به پرداخت هزینه های گزاف ندارید و یا می خواهید خودتان محتوایی جذاب تولید کنید اما نمی دانید از کجا باید شروع کرد، باید گفت نیازی به نگرانی نیست. کافیست از ترفندهای ذیل برای ایجاد محتوای جذاب استفاده کنید، شاید در ابتدا این کار سخت و طاقت فرسا باشد اما با گذشت زمان،  آزمون و خطا و کسب تجربه می توانید محتواهای جذاب تولید کنید.

در ابتدا بگذارید، چهار اشتباه بزرگ که گاها افراد کم تجربه در تولید محتوا مرتکب می شوند، بپردازیم:

تولید محتوا بدون توجه به نیاز مخاطب

یکی از اشتباهات اساسی تولیدکنندگان کم تجربه محتوا این است که از خود می پرسند: "من می خواهم چه چیزی به مخاطبانم ارائه دهم؟" باید گفت این سوال مهم است اما در مقایسه با سوالی همچون "مخاطبان وب سایت من دنبال چه هستند؟" از درجه اهمیت کمتری برخوردار است. علت اصلی آن که مخاطبان به وب سایت شما مراجعه می کنند این است که آنها از از مطالب ارائه شده شما خوششان می آید، اما اگر شما به جای پاسخگویی به خواسته ها و نیازهای آنها به تولید محتوایی برای پاسخ به سوالات خود بپردازید، با گذر زمان مخاطبانتان را از دست می دهید.

عدم تلاش برای شناسایی مخاطبان

اشتباه رایج دیگر، این است که ما تصور میکنیم مخاطبانمان همچون خودمان فکر می کنند. اینکه به جای تولید محتوا برای مخاطبان محتواهایی برای خودمان تولید کنیم، خطرناک است. هرچه اطلاعات ما درباره موضویی بیشتر باشد، بهتر می توانید به خلق محتوا بپردازید. به عنوان مثال، بهتر است از واژگان و اصطلاحاتی که برای گروه گسترده ای از مخاطبان قابل درک هستند (نه اصلاحات و واژگانی که خودمان با آنها احساس راحتی بیشتری داریم، یا واژگان تخصصی و غیره) استفاده کنیم.  

عدم ارزیابی عملکرد و آزمون و خطا

گاها، برخی از تولیدکنندگان کم تجربه محتوا پس از یک بار تولید محتوا و انتشار آن در وب سایت خود، این کار را رها می کنند. همانطور که می دانید افزایش دانش و آگاهی در هر کاری نیازمند آزمون و خطا است. فرقی نمی کند، چقدر مطالب تولید شده شما حرفه ای و درجه یک است، شما همواره می توانید محتواهای قدیمی خود را به روز رسانی و اصلاح کنید. در واقع باید گفت همیشه می توانید به بهینه سازی مطالب پرداخت.

بی توجهی به برنامه ریزی و تدوین استراتژی

چالش ها می توانند مردم را در خود غرق کنند، و اگر فعالیتی که انجام می دهید، شما را نمی ترساند احتمالا از مرحله چالشی بودن آن فعالیت گذر کرده اید. ایجاد محتوای عالی و کاربری کاری بزرگ و ترسناک است. بعضی اوقات تولیدکنندگان محتوا مقالات قدیمی وبلاگ خود یا وبلاگ های دیگر را کپی می کنند، این کار ضربه بزرگی بر وجهه سایت شما می زند. پس بهتر است از انجام آن خودداری کنید و با استفاده از تکنیک های زیر به ایجاد محتوای جذاب بپردازید.

اصول تولید محتوا برای سایت

اصول تولید محتوا برای سایت

برای این که بتوانید محتوایی ارزشمند و موفق برای سایت خود تولید کنید، باید این نکات را رعایت کنید:

شناسایی مخاطبان و نیازهای محتوایی آنان

همانطور که بالاتر ذکر کردیم یکی از اشتباهات بزرگ عدم در نظر گرفتن نیازهای مخاطبانتان است. به همین منظور ضروری است قبل از تولید محتوا پاسخ سه سوال مهم را بدهید:

  • وب سایت من به مخاطب چه ارائه می دهد؟
  • چگونه تولید این محتوا به مخاطبین وب سایت من کمک می کند؟
  • مزایای محتوای ایجاد شده برای مخاطبان و سایتم چیست؟

شما باید قبل از تولید محتوا پاسخ سه سوال فوق را بدانید و سپس براساس هدف و نیاز مخاطبان سایتتان به تولید محتوا بپردازید. محتوای شما با در نظر گرفتن موارد زیر می تواند پیشنهادات ارزشمند ارائه کند:

بندی شامل خلاصه پیشنهادات خود ارائه دهید.

از مزایای ارائه شده به مخاطبانتان لیستی تهیه کنید.

داده هایی درباره چگونگی دستیابی پیشنهادات به مزایای سایتتان تهیه کنید.

خلق پیشنهادات ارزشمند نقطه شروع خوبی برای تولید محتوای وب سایت است. شما برای ارائه این پیشنهادات نیازی به نسخه نهایی یا حتی پیش نویس کامل ندارید. با این حال، قبل از مرحله بعدی بهتر است یک طرح کلی از پیشنهادات در اختیار داشته باشید.

جدی گرفتن نظرات مخاطبان سایت

توجه به نظرات مخاطبان سایت

پس از آن که طرح پیشنهادات ارزشمند سایت خود را معین کردید، باید نظر کاربران خود همچون اعتراضات و یا نگرانی هایشان و ... را بدانید. بهتر است لیستی از این نظرات تهیه کنید.  برای ایجاد این لیست، می توانید از همکاران خود در بخش خدمات پس از فروش و یا فروش محصولات (به علت سروکار زیاد با کاربران) کمک بگیرید.  همچنین می توانید از سوالاتی مانند زیر استفاده کنید:

سوال مستقیم از مخاطبان

کاربران متناسب با نیازهای خود به وب سایت شما مراجعه می کنند، آنها به دنبال پاسخی برای نیازهایشان هستند. به همین منظور، اگر به عنوان یک تولیدکننده محتوا از نیازهای کاربران آگاه باشید می توانید به تولید محتوای اینترنتی بهتر و متناسب با نیاز آنها بپردازید. برای افزایش اطلاعات خود درباره نیازهای مخاطبانتان می توانید از سوالاتی مانند علت مراجعه شما به وب سایت ما و غیره استفاده کنید.

تعیین وظایف تیم تولید محتوای سایت

همه سوالاتی که کاربران در پی آن هستند، از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. به همین منظور ضروری است، سوالات مهم را شناسایی کنیم. در غیر این صورت، کاربران برای یافتن نیازهایشان به وب سایت های دیگر مراجعه می کنند. (چیزی که ما در پی آن نیستیم)  شما می توانید برای شناسایی وظایف برتر از آنالیز وظایف برتر/ Top Task Analysis استفاده کنید.  آنالیز وظایف برتر، روشی که توسط گری مک گاورن برای بررسی و آنالیز وظایفی که کاربر در وب سایت به دنبال آنها است، طراحی شده است.   

آنالیز تسک های برتر، به سوالاتی که کاربران در پی آن هستند و یا نگرانی های آنها می پردازد. این آنالیز به این صورت ارائه می شود که لیست گسترده ای از وظایف به کاربران ارائه می کند و از آنها می خواهد پنج وظیفه اصلی و مهم را اولویت بندی کند. ما از طریق این آنالیز می توانیم به نیازهای مهم کاربران پی ببریم و براساس داده های جدید به ایجاد محتوای جذاب بپردازیم.

طراحی ساختار محتوای سایت

تولید محتوا برای سایت فقط شامل نوشتن محتوا نمی شود، بلکه نحوه سازماندهی وب سایت نیز از اهمیت برخوردار است. ما باید مطالب وب سایت خود را به گونه ای برای کاربران سازماندهی کنیم که آنها به راحتی بتوانند هرآنچه را که در پی آن هستند، پیدا کنند. در این مرحله از پروسه تولید محتوا به تعداد قابل توجهی اجزا نیازمند هستیم، که در ادامه نمونه ای از آنها را ذکر می کنیم:

  • فواید
  • ویژگی ها
  • نواقص
  • سوالات

شما برای خلق اجزای مناسب محتوای سایتتان می توانید از کلمات و اصطلاحاتی که با تفکرات کارابران هدفتان همخوانی دارند، استفاده کنید. هرچه سایت شما دارای دسته بندی های مناسب و بهتر باشد، کاربران دسترسی آسانتری به نیازهای خود خواهند داشت. و این امر باعث مراجعات آتی آنها به وب سایت شما می شود.

شما در این مرحله از تولید محتوا باید به ساخت آزمایشی سایتتان بپردازید. در این روش می توانید از ابزارهایی مانند Notion استفاده کنید، اینگونه شما می توانید محتواهای خود را به گونه ای تنظیم کنید که کاربران بتوانند به راحتی در آن جستجو کنند و براساس دسته بندی ها مطالب مورد نیاز خود را بیابند. و می توانید به نقاط قوت و ضعف، ویژگی های مثبت و منفی و غیره دست پیدا کنید و براساس داده هایی نسبتا حقیقی به مدیریت محتوا و مطالب وب سایتتان بپردازید.

انتشار پیش نویس و بررسی واکنش مخاطبان

آماده سازی پیش نویس اولیه و انتشار آن در سایت می تواند به شما داده های مورد نیاز برای آنالیز مطالب مختلف همچون محتواهای مدنظر کاربران، سئو سایت، نظرات کاربران راجع به محتوا و غیره را ارائه دهد. اینگونه می توان به داده هایی مانند کاربر از طریق جستجو کدام کلمه به سایت ما منتقل شده و یا پس از مشاهده صفحه اول به کدام صفحه رفته است و... دست یافت، اطلاعاتی بسیار کاربردی و مهم که می تواند باعث تقویت و یا تضعیف وب سایت شما شود.

اینگونه شما می توانید از طریق بررسی و آنالیز کاربران به محتواهای مورد نیازشان پی ببرید و با سوالاتی که مخاطبان سایت در پی آن  هستند، آشنا شوید. شما می توانید براساس این داده ها استراتژی تولید محتوا خود را پایه ریزی  کنید.

ویرایش محتوای سایت بر اساس بازخوردهای مخاطبان

مرحله ویرایش مطالب وب سایت شامل سه مرحله زیر است:

  • ویرایش اشتباهات گرامری و غلط های املایی
  • ویرایش لحن محتوا (رسمی، محاوره ای و غیره)
  • اسکن مطالب و بررسی نهایی محتوا

هنگامی که از سه روش فوق استفاده می کنید، می توانید متنی بهتر و جذابتر برای کاربران هدف سایت تولید کنید.

ارزیابی عملکرد محتوای نهایی

آخرین مرحله در تولید محتوای جذاب برای وب سایت آزمایش مجدد مطالب است. این آزمایش به منظور بررسی سلسه مراتب بصری محتوا انجام می گیرد. در این مرحله، ما بررسی می کنیم که آیا کاربر می تواند پاسخ سوالات خاص خود را در وب سایت ما پیدا کند و یا نه؟  همچنین می توانید به بررسی لحن وب سایت بپردازید.  شما می توانید از کاربران سایت بخواهید پاسخ سوالی مانند "آیا این مطالب به دردتان خورد؟" را از طریق مقیاس 1 تا 5 به شما ارائه دهند.

پس از گذر از این مرحله و بررسی تمامی مشکلات احتمالی می توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید. اما، هنوز یک مرحله دیگر باقی مانده است.

بهینه سازی مستمر محتوای سایت

بهینه سازی مستمر محتوای سایت

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می توانید مرتکب شوید این است که وب سایت خود را پس از مدتی رها کنید. در واقع، باید گفت شما فرصت بسیاری برای بهبود و اصلاح مطالب وب سایتتان دارید. به عنوان مثال، می توانید از ابزارهایی مانند Google Analytics برای مدیریت بهتر سایتتان بهره ببرید. شما با استفاده از این داده ها می توانید به اصلاح اشتباهات خود بپردازید و پس از ویرایش محتواهای سایتتان مطالبی جذابتر و بهتر برای کاربران خود تولید کنید.

بررسی میزان تعامل کاربران با محتوا

عامل مهمی که منجر به استمرار موفقیت یک وب سایت اینترنتی و یا یک کسب و کار آنلاین طی سالها می شود، میزان تعامل کاربران هدف سایت با مدیران و یا گروه محتوا نویسی آن است. نباید فراموش کنید که نویسندگی برای وب سایت و تولید محتوا برای آن با رسانه های دیگر متفاوت است و این امر نیازمند استمرار و تلاش است.  براساس تحقیقات Nielsen Norman Group معمولا کاربران فقط 28٪ از مطالب موجود یک وب سایت را اسکن و یا مطالعه می کنند، به همین دلیل، سبک نوشتن مقالات و مطالب موجود در وب سایت از اهمیت زیادی برخوردار است. شما از طریق کاربرد اصول حرفه ای تولید محتوا برای وب سایت های اینترنتی می توانید این میزان از مخاطبانتان را افزایش دهید.

به همین منظور، باید در طی فرآیند تولید محتوا برای سایت به  آزمایش و اصلاحات بسیاری بپردازید. اینگونه، شما می توانید مطالب مورد نیاز مخاطبان هدفتان را تولید کرده و به ایجاد محتوای جذاب بپردازید. کاری که منجر به افزایش بازدیدکنندگان از وب سایت شما می شود.  

در آخر، شما به تنهایی می توانید از ترفندها و تکنیک های فوق بهره ببرید و به تولید محتوای اینترنتی موثر و کاربردی بپردازید، این کار منجر به افزایش تجربه شما در این زمینه و کاهش هزینه های ابتدایی شما در حین راه اندازی وب سایت می شود. اما اگر نگرانی مالی ندارید، بهتر است با گروه حرفه ای برای تولید محتوا سایتتان همکاری کنید. اما، هرگز مطالب تولیدی خود را کپی نکنید و تمام سعی و کوشش خود را برای تولید محتوای ناب و ویژه مخاطبان هدفتان به کار ببرید. و فراموش نکنید، ضروری است هرچند ماه یک بار تمامی مطالب موجود خود را بازسازی و به روز رسانی کنید، و برای این منظور می توانید از مقاله اصول حرفه ای تولید محتوا برای وب سایت های اینترنتی بهره مند شوید.

masoumehshabandoust
نوشته شده توسط

معصومه شعبان دوست

اسمم معصومه ست، همه منو به عنوان دختری خندون و بشاش می شناسن، عاشق یادگیری و مطالعه ام و هر موقع وقت آزاد پیدا می کنم سریع سراغ کتابهام میرم، اما از اونجایی که...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو