تولید محتوا با کیفیت: چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟

چگونه محتوای با کیفیتی تولید کنیم که به خوبی مخاطب را جذب و به مشتری تبدیل کند؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تولید محتوا با کیفیت: چگونه محتوای خوب تولید کنیم؟
علی لواسانی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۵ بهمن ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 19 دقیقه

همه ما روزانه با انبوهی از محتوا و اطلاعات در سایت های مختلف و شبکه های اجتماعی مواجه هستیم. تصور کنید در شبکه های اجتماعی که  هریک از ما در آنها عضو هستیم، روزانه چندین پست توسط افراد و کسب و کارهای متفاوت منتشر میشود! قطعاً مشاهده و صرف وقت برای تک تک این پست ها غیرممکن است. بنابراین با هر هدفی که به تولید محتوا می پردازید، صفحه شخصی یا یک کسب و کار، لازم است بدانید که محتوای شما باید به اندازه ای با کیفیت و جذاب باشد که مخاطب را به سمت خود جذب کند و نگاه دارد. بنابراین لازم است برای تولید محتوای خود وقت و انرژی کافی تخصیص دهید و به اندازه کافی تحقیق کنید تا بتوانید محتوایی با کیفیت، خوب و ارزشمند تولید کنید. اطمینان داشته باشید که اگر محتوای خوب و باکیفیت تولید کنید، موتورهای جستجو نیز با الگوریتم های خود، به افزایش بازدید و حجم ترافیک و در نتیجه پیشرفت صفحه شما کمک خواهند کرد.

تولید محتوای خوب فرآیندی طولانی و پویا است که ممکن است از یک ایده ساده و خلاقانه که درلحظه به ذهن میرسد، یک مقاله جالب و یا مطلب روز در اینترنت شروع شود. بنابراین تولید محتوا فرمول ثابتی ندارد، اما در این مقاله روش ها و توصیه هایی که باید به منظور تولید محتوای خوب مدنظر قرار دهید، گردآوری شده اند.

ایده یابی برای تولید محتوای با کیفیت

شروع کردن همیشه سخت ترین قسمت فرآیند تولید محتوا است و در بسیاری از موارد ممکن است ایده ی اولیه برای شروع به سادگی به ذهن شما خطور نکند و یا حتی ندانید که باید از چه منابعی برای پیدا کردن ایده کمک بگیرید. راههایی برای پیدا کردن ایده های اولیه وجود دارند که از قضا نه تنها پیچیده نیستند، بلکه جزئی از زندگی روزمره همه ما نیز هستند. نکات زیر شما را در پیدا کردن ایده اولیه و درنهایت تولید محتوای خوب کمک می کنند. تنها این مطلب را به خاطر داشته باشید که باید هر ایده یا موضوع جالبی که به ذهن شما می رسد را در جایی مثل دفترچه یادداشت کاغذی یا الکترونیکی ذخیره کنید و سپس آن را با سبک و لحن منحصر به فرد خود توسعه و گسترش دهید.

ایده یابی برای تولید محتوا

کلمات کلیدی کاربران و رقبا را شناسایی کنید

پیش از هر روش دیگری برای ایده پردازی تولید محتوا، لازم است با تحقیق کلمات کلیدی، بدانید که کاربران شما چه کلیدواژه هایی را مرتبط به کسب و کار شما جستجو می کنند و رقبای شما با کدام کلمات کلیدی بازدید جذب می کنند. این اطلاعات، ایده های بسیار خوبی برای تولید محتوای با کیفیت و اثربخشی در اختیار شما قرار می دهد.

محتوای با کیفیت گوش کنید

نسبت به اتفاقات و روندهای روزانه محیط اطرافتان و هرآن چیزی که ممکن است برای مخاطبان هدف شما جذاب باشد، هوشیار باشید و سعی کنید از آنها الهام بگیرید. برخی سایت ها که کاربران فضای مجازی سوال و جواب های خود را در آنجا مطرح می کنند مثل Quora, Yahoo Answers,، Medium و Reddit باتوجه به مطرح کردن موضوعات روز و دغدعه های افراد، می توانند در پیدا کردن دغدغه های روزمره و نیاز مخاطبان شما برای تولید محتوای جدید الهام بخش باشند.

محتوای با کیفیت بخوانید

مقالات، اخبار، وبلاگ ها و پست های جدید در حوزه مربوط به مخاطبان هدف خود را بصورت روزانه بخوانید. صفحات رقبای خود را بشناسید و مطالبی که آنها منتشر می کنند را دنبال کنید. در این صورت می توانید از این مطالب برای تولید محتوای خود یا افزودن نظرات شخصی خود و انتشار آنها الهام بگیرید.  Pocket،Feedly، Google News،  RSS Feed Readers از ابزارهایی هستند که در این خصوص شما را بروز نگاه می دارند. از طریق این ابزارها می توانید مطالب و موضوعات روز را دنبال کنید و همچنین اگر مطلب جذابی خواندید آن را برای استفاده های آتی ذخیره کنید.

با افراد خلاق صحبت کنید

با همکاران، دوستان، سایر بلاگرها و افرادی که طرز فکری مشابه شما در زمینه های مختلف دارند و ممکن است در خلاقیت و ایده پردازی شما موثر باشند، صحبت کنید و دائماً با آنها در ارتباط باشید. ارتباط با سایر بلاگرها نه تنها می تواند در خلاقیت شما موثر باشد، بلکه می توانید پست های همدیگر را بازنشر کنید و از این طریق اعتبار صفحات خود را افزایش دهید. از سایرین الهام بگیرید و سپس محتوایی خوب با سبک و لحن خاص خود تولید کنید.

از نویسندگان خوب دعوت کنید

گاهی از سایر بلاگرها دعوت کنید که مطلبی را در صفحه شما با لحن خودشان منتشر کنند. دراین صورت وقتی ایده جدیدی در ذهن ندارید،  پستی با یک لحن و صدای دیگر در صفحه شما منتشر خواهد شد که ممکن است برای مخاطبانتان جذاب باشد و منجر به جذب افراد جدیدی شود.

دعوت از نویسندگان خوب

 از دنیای مجازی خارج شوید

برای اینکه ایده های خلاقانه و جدید به ذهن شما برسد، لازم است که گاهی فقط برای مدتی از صفحات مجازی خود خارج شوید و در دنیای واقعی زندگی کنید. دنیای واقعی با همه فعالیت های آن مثل تماشای فیلم، قدم زدن، خواندن کتاب، نوشیدن قهوه در کافه و دیدار با دوستان، سرشار از الهاماتی است که می توان از آنها برای استخراج ایده های اولیه کمک گرفت.

از موتورهای جستجو کمک بگیرید

در موتورهای جستجو سوالات مختلف طرح کنید تا متوجه شوید افراد عموماً دنبال پاسخ برای چه پرسش هایی هستند. در این صورت ایده هایی به ذهنتان میرسد که پاسخ پرسش های روزمره مخاطبتان نیز خواهد بود و بنابراین جذابیت بیشتری برای آنها به همراه می آورد.

تولید محتوای با کیفیت

بعد از پیدا کردن ایده اولیه، نوبت به خلق محتوا می رسد. نوشتن و تولید محتوا همان بخشی از کار است که بیشترین زمان و انرژی را می طلبد و لازم است که دقت کافی برای آن صرف شود. باید محتوای شما به اندازه کافی جذاب باشد و توجه مخاطب را به خود جلب کند. نکات زیر در تولید محتوای خوب به شما کمک خواهند کرد.

فرم مناسب محتوا را انتخاب کنید

محتوای ما لزوماً نباید یه متن وبلاگی باشد، بلکه می تواند یک فیلم ویدئویی، تصویر، مسابقه، اینفوگرافیک یا حتی پادکست باشد. نوع محتوای شما باید با موضوع آن متناسب باشد. بعضی مطالب نیاز به توضیح بیشتری دارند و بهتر است در قالب مقاله منتشر شوند و به تفصیل به بخش های مختلف آنها پرداخته شود. در مقابل، ویدئوها برای انتقال سریع، ساده و جذاب مطالب استفاده می شوند.

محتوای جذاب تولید کنید

تولید محتوای خوب فرآیندی طولانی است و نباید خود را ملزم به تولید آن در زمانی کوتاه به منظور انتشار سریع کنید. هیچگاه هدف اصلی خود از فعالیت در فضای مجازی را گم نکنید. مخاطبان خود را بشناسید و با تحلیل رفتارها آنها در فضای مجازی، نسبت به نیازهای آنها، آگاهی لازم را کسب کنید. هدف نهایی تولید محتوای شما، جلب توجه و نظر مثبت مخاطبان هدف شما است. بنابراین نیمی از کار شما شناخت و تحلیل مخاطب است. ممکن است از خود بپرسید که محتوای خوب باید چقدر طولانی باشد یا اینکه تا چه اندازه به جزئیات هر موضوع بپردازد. بصورت میانگین پست های وبلاگی شامل 1.600 لغت هستد، اما تعداد لغات و طولانی بودن مطلب کاملاً به موضوع محتوا و هدف شما از انتشار آن بستگی دارد.

تولید محتوای جذاب

اگر به دنبال این هستید که پست شما شروع کننده بحث بین مخاطبان و ثبت نظرات زیر پست باشد، سعی کنید محتوای شما کوتاه باشد و در انتهای آن یک پرسش را مطرح کنید. برای فعالیت بیشتر در شبکه های اجتماعی، بهتر است که تعداد لغات کمتر از 1.200 لغت باشد و از تصاویر کمک بگیرید. تاثیر پست هایی که در آنها از تصویر، اینفوگرافیک یا ویدئو استفاده می شود، روی مخاطب بیشتر است.

ازسوی دیگر موتورهای جستجو برای پست هایی که بیش از 2.000 لغات دارند، اهمیت و ارزش بیشتری قائل هستند. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که در نوشتن پست های طولانی، لازم است لحن و هدف خود را در کل متن حفظ کنید و به تعداد کافی از کلمات کلیدی و قابل جستجو توسط موتورهای جستجو استفاده کنید.

وقتی در تولید محتوای خود از مطالب صفحات سایرین استفاده می کنید، لازم است آن را به گونه ای تغییر دهید که منعکس کننده سبک و لحن نوشتار منحصربفرد خودتان باشد.

محتوای جدید تولید کنید

به دنبال کپی کردن از محتوای سایرین نباشید. کپی مستقیم از سایر صفحات شاید راه حلی ساده و ارزان باشد اما به پیگرد قانونی منجر خواهد شد و به پیشبرد اهداف برند شما نیز کمک شایانی نخواهد کرد. بنابراین اگر ایده هایی در ذهن خود ندارید که بتوانید آنها را با لحن و سبک منحصربفرد خود پرورش دهید، بهتر است چیزی منتشر نکنید.

محتوای خود را کاربردی کنید

همیشه سعی کنید نحوه استفاده و کاربرد واقعی محتوایی که منتشر کرده اید را نیز به اطلاع مخاطب برسانید. با طرح سوال، چالش یا هر زمینه مستعد مخاطب را آگاه کنید که چرا باید شما را دنبال کند و محتوای شما را بخواند.

تیتر مناسب انتخاب کنید

فراموش نکنید که باید یک عنوان جذاب برای محتوای خود انتخاب کنید که در مخاطب ایجاد علاقه کند و حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کند. عنوان ها اولین موضوعی هستند که افراد را جذب میکنند. طبق آمارها 80% از افراد عنوان محتوا و تنها 20% آنها متن محتوای شما را می خوانند. بنابراین، انتخاب عنوان حتی شاید زمان بیشتری را نسبت به تولید متن محتوا به خود تخصیص دهد. به سادگی از موضوع عنوان عبور نکنید و برای انتخاب آن زمان  و دقت کافی را صرف کنید.

ابزارها و وب سایت هایی هستند که به شما در ویرایش و انتخاب عنوان خوب برای محتوایتان کمک خواهند کرد.  Optimizely و CoSchedule عنوان شما را تحلیل می کند و تغییرات لازم برای بهبود آن را پیشنهاد می کند. در حالیکه وب سایت های  HubSpot’s Blog Idea Generator و BlogAbout by ImpactBND با وارد کردن تعدادی از کلمات کلیدی مربوط به محتوا، فهرستی از عنوان های مرتبط را به شما ارائه خواهند داد. برخی از عنوان ها که شامل توصیه ها و پندهای کوتاه، راه حل برای حل مشکلات، اعداد و ارقام، افعال معکوس و طنزآمیز هستند، جذابیت بیشتری برای مخاطبان دارند.

جذب مخاطب با نوشتن یک عنوان جذاب

مقدمه را با دقت بنویسید

افراد عموماً خیلی سریع در این مورد که میخواهند یک محتوا را دنبال کنند یا نه، تصمیم می گیرند. معمولاً اولین جملات یک پست در این خصوص تعیین کننده هستند. بنابراین لازم است که در جملات ابتدای متن مفهوم موردنظر خود را به مخاطب القا کنید و بگویید که چرا باید محتوای شما را دنبال کنند. به این منظور می توانید با لحنی داستان وار شروع کنید. اغلب افراد به خواندن و دنبال کردن داستان علاقمند هستند و این موضوع بر تمایل آنها درخصوص صرف وقت برای محتوای شما موثر است.

محتوای خود را ویرایش کنید

همواره توجه داشته باشید که صفحات اجتماعی، معرف برند کسب و کار شما هستند. بنابراین صحیح و جامع بودن محتوایی که منتشر می کنید، مستقیماً بر اعتبار برند شما تاثیر خواهد گذاشت. از این روی لازم است، وقتی نسخه اولیه محتوای شما آماده شد، آن را ویرایش کنید و مطمئن شوید که از صحت و جذابیت لازم برای انتشار دارا است. بهتر است از یک شخص دیگر بخواهید که آن را بخواند و نظر دهد.

بنابراین پس از تهیه نسخه اولیه محتوا و انتخاب عنوان نهایی برای محتوای خود، باید روی بدنه متن و پاراگراف های آن تمرکز کنید.

 پاراگراف ها و جملات خود را کوتاه کنید تا خواندن و دنبال کردن آن برای همه مخاطبان ساده تر باشد. از تکرار کلمات و طولانی کردن جملات بپرهیزید و تا جائیکه امکان دارد، مختصر و روان بنویسید. طول یک پاراگراف مطلوب حدود 6 خط است، و هر جمله به طور معمول شامل 25 کلمه یا حتی کمتر است. گاهی ممکن است لازم باشد جملات بلندتری بنویسید، اما تا حد امکان از نوشتن آنها پرهیز کنید. اگر احساس می کنید جملات شما بیش از حد طولانی شده اند و درک آنها برای مخاطب دشوار شده است، آنها را با استفاده از روش هایی مثل نوشتن عنوان و زیر عنوان، ثبت لینک های مرتبط، آدرس دهی و تغییر فونت ها  به بخش های کوچکتر و پویاتری تبدیل کنید که دنبال کردن آن برای مخاطب شما ساده تر باشد.

یکی از نکاتی که نباید آن را نادیده بگیرید، استفاده صحیح از املا، ساختار و قواعد زبانی است. برای این منظور نیز وب سایت ها و ابزارهایی وجود دارند که در ساخت جملات بهتر و قابل فهم تر به شما کمک کنند.

از افزونه های گرافیکی استفاده کنید

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، افزودن تصاویر و گرافیک به محتوا دارای اهمیت بسزایی است. این روزها کمتر محتوایی را می بینید که منتشرکننده به یک پست متنی بسنده کرده باشد. حتماً می دانید که روش های یادگیری در افراد متنوع است. برخی افراد با دیدن بهتر یاد می گیرند و برخی دیگر با شنیدن. اما آنچه مهم است این است که تصاویر و ویدئوها قطعاً تاثیر منفی بر یادگیری افراد نخواهند داشت. تصاویر، اینفوگرافیک ها، ویدئوها و گراف ها تاثیر ماندگارتری بر ذهن مخاطب ایجاد می کنند و احتمال اینکه بتوانند مخاطبان بالقوه و بالفعل را جذب کنند نیز بیشتر است. این روزها اپلیکیشن های مختلفی تحت وب و در گوشی های هوشمند  وجود دارند که امکان ساخت گرافیک ها را بدون لزوم داشتن دانشی در این حوزه میسر می کنند.  Canva  و Pablo امکان ساخت تصاویر و فیلم های کوتاه ،  Piktochart ساخت اینفوگرافی و Giphy تهیه تصاویر متحرک را فراهم می کند. البته همواره دقت کنید که از اضافه کردن عکس هایی که برای مخاطب ارزشی ایجاد نمی کند، پرهیز کنید.

استفاده از افزونه های گرافیکی

محتوای خود را بهینه سازی کنید 

آخرین گام در فرآیند ویرایش محتوا، بهینه سازی موتور جستجو است. برای محتوای خود تعدادی کلمه کلیدی انتخاب کنید و آنها را در عنوان، متن و برچسب تصاویر بکار برید. همچنین باتوجه به اینکه این روزها اکثریت افراد شبکه های اجتماعی را روی تلفن همراه خود مشاهده می کنند، اطمینان حاصل کنید که تمامی بخش های متنی و تصویری محتوای شما بسادگی قابل دسترسی و مشاهده در تلفن های همراه هستند. در خاتمه، فراموش نکنید که هرجایی لازم است به سایر منابع و یا مطالبی که خودتان  پیشتر منتشر کرده اید، آدرس دهی کنید. این موضوع نه تنها اعتبار محتوای شما را افزایش می دهد، بلکه احتمال بازدید مطالب قدیمی تری که منتشر کرده اید را نیز افزایش می دهد. هرچه به منابع بیشتری آدرس دهی کنید احتمال اینکه در موتورهای جستجو، محتوا دیده شود بیشتر خواهد بود.    

پایان محتوا نیز به اندازه شروع آن اهمیت دارد و باید همچنان ذهن مخاطب را نسبت به مطالب آینده ای که منتشر خواهید کرد، کنجکاو نگاه دارید. یک محتوای خوب به یک پیشنهاد، دعوت به انجام یک کار، دعوت به یک بحث یا گفتگو، یک سوال و یا حتی درخواست انتشار محتوا توسط مخاطبان ختم می شود.

تبلیغ محتوا

محتوای شما هر چقدر هم که خوب باشد تا زمانی که بازدید کننده ای نداشته باشد، فاقد ارزش بوده و شما را به نتایج قابل انتظارتان که شناخته شدن توسط مخاطبان و جلب توجه آنها است، نخواهد رساند. تولید محتوا و تبلیغ آن دو موضوع جدانشدنی از هم هستند و شما باید آنها را همسو با یکدیگر پیش ببرید. برای تبلیغ محتوا نیز راه حل هایی وجود دارد که استفاده از هریک از آنها به تنهایی و یا توام با یکدیگر به نتایج مثبتی منجر خواهد شد:

 اینفلوئنسر مارکتینگ

سعی کنید در محتوای خود به اینفلوئنسرها و مطالب برجسته منتشرشده در حوزه مربوط به موضوع محتوای شما، اشاره کنید. می توانید این کار را با اشاره به یک جمله پندآمیز، مقاله یا محتوایی که برای شما الهام بخش بوده است و یا سوال از یکی از اینفلوئنسرها، انجام دهید. اینفلوئنسرهای مربوط به حوزه خود را از طریق BuzzSumo و یا جستجو در گوگل پیدا کنید.

 شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی خودتان بهترین کانال برای تبلیغ محتوای شما است. پس به محض انتشار آن در وبلاگتان، آن را در تمامی شبکه های اجتماعی خود نیز منتشر کنید. حتی می توانید آن را به دفعات در روزهای آتی نیز منتشر کنید. به این منظور می توانید عنوان ها را تغییر دهید و محتوای یکسان را در بروزرسانی های بعدی با یک عنوان جدید منتشر کنید. برای برنامه ریزی بروزرسانی های خود می توانید از ابزارهایی مثل  Buffer یا Tweetdeck استفاده کنید.   

انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی

از پروفایل شخصی خودتان نیز با رعایت قوانین، برای انتشار محتوا در گروه های مرتبط در فیسبوک و لینکدین استفاده کنید. شما حتی می توانید محتوای خود را مستقیماً برای اینفلوئنسرها بدون اینکه به اسم آنها اشاره ای در محتوای خود کنید، توئیت کنید.

اجتماعات و سایت های به اشتراک گذاری محتوا

منتشرکردن محتوا در اجتماعات آنلاین که احتمالاً جزو علاقه مندی های مخاطبان هدف شما هستند، محتوای شما را در دسترسی مخاطبان مشتاق آن خواهد رساند. به خصوص اگر محتوای شما، راه حلی برای مسائل یا مشکلات آنها پیدا کرده است. این اجتماعات نسبت به شبکه های اجتماعی معروف، کوچکتر هستند اما میتوانند در تبلیغ محتوای خوب شما موثر عمل کنند. انتشار محتوا در سایتهای StumbleUpon و همچنین Medium می تواند مفید باشد.

ایمیل مارکتینگ

از ایمیل خود برای تبلیغ محتوا استفاده کنید. با تدوین یک متن ساده، محتوای خود را با مخاطبان لیست ایمیل هایتان به اشتراک بگذارید. فقط توجه داشته باشید که این ایمیل را برای افرادی که آنها را در شبکه های اجتماعی مطلع کرده اید، ارسال نکنید تا برای آنها ایجاد مزاحمت کنید.

به روز رسانی محتوا

راه اندازی یک صفحه اجتماعی، سایت یا وبلاگ یه تعهد بلند مدت است. شما نباید پس از انتشار چند پست و جذب مخاطب با ارائه محتوا در روزهای نخست، صفحه خود را رها کنید. سرعت تغییرات در عصر حاضر بسیار زیاد است. در این صورت باتوجه به اینکه شما ارزشی مستمر برای افراد ایجاد نمی کنید، انتظار نداشته باشید که مخاطبان فعلی شما وفادار بمانند و یا مخاطب جدیدی به صفحه شما جذب شود. به علاوه، موتورهای جستجو نیز تمایلی نسبت به سایت هایی که مرتباً بروزرسانی نمی شوند، نشان نمی دهند. بنابراین باید بصورت مستمر و طی یک برنامه مشخص وبسایت یا صفحه خود را بروزرسانی کنید. براساس آمار موجود در علم شبکه های اجتماعی، سایت هایی که مرتباً محتوا منتشر می کنند و بروز هستند، تاثیر بسیار بیشتری بر مخاطبان دارند. این موضوع که هرچند وقت یکبار وبسایت خود را بروزرسانی کنید به شما، محتوا و همین طور اهدافی که دنبال می کنید بستگی دارد. اما حداقل باید در هفته دو مرتبه بروزرسانی را انجام دهید.

درنهایت، انتشارمحتوای خوب برای صفحات اجتماعی یا سایت خود را موضوع ساده ای تلقی نکنید. این امر کاری دشوار است و افرادی که در این حوزه عملکرد خوبی دارند، زمان و انرژی بسیاری را برای تحقیق، مطالعه و تولید محتوا صرف می کنند. ایده جالب، عنوان مناسب، رعایت ساختار و قواعد زبانی جزو ضروریات هستند. وقتی محتوایی را تولید می کنید همواره توجه کنید که تا چه اندازه می توانید آن را مختصر کنید، محتوای شما چقدر برای مخاطبان مفید است و آیا به حد کافی به آن پرداخته شده است!

 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو