آموزش نحوه استفاده از کلمات کلیدی در سایت

نحوه نوشتن و قرار دادن کلمات کلیدی در سایت

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
آموزش نحوه استفاده از کلمات کلیدی در سایت
توحید ره گشای|آخرین آپدیت: پنجشنبه، ۹ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

چگونه کلمات کلیدی بنویسیم و نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت چگونه است؟ کار با کلمات کلیدی در سایت‌های اینترنتی یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که امروزه پیش روی کاربران اینترنتی قرار دارد. صحبت کردن درباره کلمات کلیدی و معرفی تکنیک‌های بهینه سازی آن‌ها تمامی ندارد. سئو سایت و در رأس آن نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت، روز به روز با تکنیک‌های جدیدی روبرو می‌شود و هر روشی هم مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد. در این مقاله اما قصد داریم یک راهنمای کامل و اساسی برای نوشتن کلمات کلیدی در مقاله بیان کرده و به صورت کامل در مورد چگونگی استفاده صحیح و استاندارد این کلمات در سایت صحبت کنیم. چند ترفند جذاب و شگفت انگیز را با هم مرور می‌کنیم که می‌توانند برگ برنده‌ای در رقابت با رقبای قوی و ضعیف در اینترنت باشند.

انواع کلمات کلیدی در مقاله

قبل از هر چیزی درباره نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت، ابتدا باید مشخص کنیم که در هر مقاله چه تعداد از آن‌ها را و با چه اولویت بندی می‌توان به کار برد. برای این منظور بایستی به انواع عبارت‌های کلیدی در یک مقاله اشاره کنیم. در یک مقاله شما می‌توانید سه نوع کلمه کلیدی به شرح زیر داشته باشید:

 • کلید واژه اصلی
 • کلید واژه‌های ثانویه
 • کلمات کلیدی اضافی

کلمات کلیدی در مقاله

اما هر کدام از این انواع کلید واژه‌ها را چگونه باید در مقاله تعریف کنیم؟

 • کلید واژه اصلی

واقعیت این است که شما نمی‌توانید یک مقاله خوب و عالی را برای دو موضوع مختلف بنویسید. برای مفهوم بودن و تأثیرگذاری مقاله بایستی از یک کلمه کلیدی به عنان کلمه کلیدی اصلی در مقاله استفاده نمایید. تمرکز نگارش مقاله باید روی این کلید واژه قرار گیرد. استفاده صحیح از کلمات کلیدی در محتوای سایت، می‌تواند منجر به بالا بردن راندمان آن‌ها شود. عنوان اصلی و تیترهای اصلی مقاله با این کلید واژه منطبق می‌شوند و انعکاس دهنده آن هستند.

 • کلید واژه‌های ثانویه

کلید واژه اصلی معمولاً دارای مکمل‌هایی نیز است که می‌توان از آن‌ها به عنوان کلمات کلیدی ثانویه یاد کرد. تعداد این کلمات بسیار محدود بوده و آن‌ها نیز از نظر معنایی ارتباط بسیار نزدیکی به کلید واژه اصلی دارند. از این رو انتخاب کلمات خیلی متفاوت با کلید واژه اصلی و همچنین انتخاب تعداد زیادی از عبارت‌ها، نمی‌تواند برای این قسمت درست باشد.

 • کلمات کلیدی اضافی

این قسمت معمولاً به عبارت‌های بلندی برمی‌گردد که توسط کاربر سرچ می‌شود اما به عنوان دو گروه قبلی انتخاب نشده است. تفاوت در تلفظ کلمات می‌تواند یکی از معیارهای انتخاب کلید واژه اضافی باشد. کلمه‌ای که از نظر معنایی همان مفهوم را می‌رساند اما از نظر نوع نگارش ممکن است کمی متفاوت باشد. به طور معمول عبارت‌های بلند را در این گروه قرار می‌دهند.

در یک مقاله از چند کلمه کلیدی استفاده کنیم؟

حال که با انواع کلید واژه‌های اصلی و کلیدی آشنا شدید، لازم است با تعداد کلید واژه‌های کافی در یک مقاله نیز آشنا باشید. استفاده تعداد زیادی کلمات کلیدی در مقاله ممکن است معنی مفهوم آن را با مشکلاتی روبرو ساخته و در نهایت یک محتوای کاملاً تجاری را در اختیار شما قرار دهد. این محتوا معمولاً از دید کاربر، خیلی کاربردی و مؤثر نخواهند بود.

تعداد کلید واژه‌های کافی در یک مقاله

استفاده از 3 تا 5 کلمه کلیدی در یک مقاله کامل می‌تواند شرایط مناسبی را در آن ایجاد نماید. البته این تعداد با حجم مقاله نیز متغیر خواهد بود. در یک ترکیب 3 تا 8 کلمه کلیدی در یک مقاله:

 • 1 کلمه به عنوان کلید واژه اصلی
 • 1 تا 3 کلمه به عنوان کلمات کلیدی ثانویه
 • 1 تا 4 عبارت به عنوان کلمات کلیدی اضافی

تقسیم بندی می‌شوند. البته تمرکز نگارش مقاله و استانداردهای مربوط به نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت ایجاب می‌نماید که تمرکز روی همان کلید واژه اصلی باشد و بقیه کلید واژه‌ها در اولویت بعدی مورد بررسی قرار گیرند. استفاده بیش از 8 کلید واژه کلیدی در مقاله به شرط خیلی کوتاه یا خیلی بلند نبودن آن‌ها، می‌تواند مقاله شما را به سمت اسپم شدن پیش ببرد. اگر شما محتوای عالی تهیه کرده باشید، کلمات کلیدی فرعی خود به خود در آن ظاهر می‌شوند و نیازی به اضافه کردن به این لیست را نخواهید داشت.

نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت و مقاله

در تشریح پاسخ سوال چگونه کلمات کلیدی بنویسیم، به بررسی انواع و تعداد این کلمات در مقاله پرداختیم. وقتی صحبت از نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت می‌رسد، خیلی‌ها این مسئله را ساده می‌انگارند اما در عمل، این موضوع با چالش‌های زیادی همراه است و نیاز به دقت بالایی خواهد داشت. برای سئو کردن یک مقاله در سایت، باید با استفاده از کلمه کلیدی بذر و سپس یافتن کلید واژه‌های مناسب، از ترفندها و روش‌های مختلفی استفاده نمایید. در ادامه سعی داریم تا نحوه صحیح قرار دادن کلمات کلیدی در سایت را با هم مرور کنیم.

نوشتن کلمات کلیدی در سایت در بخش متا دیسکریپشن

استانداردهای سئو نشان می‌دهد که شما می‌توانید 20 تا 25 کلمه به عنوان یک توضیح مختصر و چکیده از مقاله خود را به عنوان متا دیسکریپشن در اینترنت درج کنید. این توضیح مختصر که اغلب توسط کاربران نادیده گرفته شده و یا خیلی مهم تلقی نمی‌شود، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی سئو سایت شما در رتبه بندی گوگل داشته باشد. لازم است در این بخش از 1 تا 2 کلمه کلیدی استفاده کنید. این مهم باعث می‌شود تا نرخ کلیک مقاله شما نیز افزایش یابد. اگر از وردپرس برای بارگذاری محتوا در سایت خود استفاده می‌کنید، برای نوشتن متا دیسکریپشن می‌توانید افزونه Yoast Seo را در آن نصب کرده و از این افزونه برای بهینه کردن این بخش استفاده کنید.

نوشتن کلمات کلیدی در بخش متا دیسکریپشن

نوشتن کلمات کلیدی در عنوان سئو

دومین قسمتی که می‌تواند تشریح کننده نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت باشد، عنوان سئو است. این بخش که با عنوان متا تایتل نیز شناخته می‌شود، قابلیت قرار دادن حدود 50 تا 60 کاراکتر را دارد. در این بخش تنها باید از کلید واژه اصلی مقاله استفاده کرده و با اضافه کردن نام سایت یا شرکت، این بخش را ببندید.

نوشتن کلمات کلیدی در عنوان سئو

کلمات کلیدی در عنوان مقاله

به خاطر داشته باشید که خزنده‌های گوگل، عنوان مقاله‌های شما را با توضیحات متا و متا تایتل آن مطابقت می‌دهند. از این رو لازم است تا در عنوان مقاله نیز از کلید واژه اصلی استفاده کرده باشید. البته باید یادآور شویم که تنها در شرایطی استفاده از کلید واژه اصلی در عنوان اصلی مقاله مفید خواهد بود که به صورت طبیعی امکان استفاده از آن وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است از نظر معنایی مشکلاتی به وجود بیاورد.

استفاده از کلمه کلیدی اصلی در 200 کلمه اول مقاله

یکی دیگر از اصولی که در نحوه استفاده از کلمات کلیدی در سایت باید از آن پیروی کنید، استفاده از کلید واژه اصلی در 200 کلمه اول مقاله است. این موضوع نیز می‌تواند در رتبه بندی مقاله و سایت شما تأثیر داشته باشد. این موضوع به این دلیل است که موتورهای جستجوگر گوگل در وهله اول 200 کلمه اول مقاله را به صورت موشکافانه بررسی می‌نمایند. قرار دادن کلید واژه اصلی در مکان‌های مهم مقاله می‌تواند تأثیرپذیری آن را چند برابر نماید. البته بهتر است در پاراگراف اول و قبل از اینکه به خط جدید بروید، یک بار از کلید واژه اصلی استفاده کرده باشید.

قرار دادن کلمات کلیدی به صورت طبیعی در کل مقاله

اگر به دنبال ایجاد یک چارچوب استاندارد و کلی برای نحوه قرار دادن کلمات کلیدی در سایت هستید، بهتر است به طبیعی بودن استفاده از این کلمات دقت کافی داشته باشید. هم از نظر تعداد و هم از نظر میزان پراکندگی و توزیع آن‌ها، حتماً باید به طبیعی بودن استفاده از کلمات کلیدی دقت کافی داشته باشید.

قرار دادن کلمه کلیدی اصلی در 200 کلمه آخر مقاله

این موضوع نیز می‌تواند در نحوه رتبه بندی سایت شما تأثیر داشته باشد. می‌توانید از کلمه کلیدی اصلی در پاراگراف انتهایی و از کلید واژه‌های ثانویه در پاراگراف یکی مانده به آخر استفاده کنید.

استفاده از کلمات کلیدی در تیتر و عناوین H1، H2 و ...

می‌توانید از H1 برای عنوان اصلی مقاله، از H2 برای نوشتن کلید واژه اصلی و گاهی کلید واژه‌های ثانویه و از سایر تیترها برای سایر کلید واژه‌ها بهره ببرید. در یک مقاله کامل بهتر است از 3 تا 5 H2 بر اساس حجم آن استفاده کنید. در این تقسیم بندی 1 تا 2 تیتر را به کلید واژه اصلی اختصاص داده و بقیه را به کلید واژه‌های ثانویه اختصاص دهید.

استفاده از کلمات کلیدی در Anchor Text Links

همچنین از نکات مهم مربوط به نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت، قرار دادن آن‌ها در انکر تست‌ها است که تشکیل دهنده پیوندها و لینک‌های داخلی سایت شما هستند.

استفاده از کلمات کلیدی در تگ Alt-Tag

اگر از تصاویر و ویدئو در مقاله استفاده می‌کنید، حتماً باید در بخش Alt-Tag آن‌ها از کلید واژه اصلی و کلمات ثانویه استفاده کنید.

استفاده از کلمه کلیدی در URL مقاله

کلمه کلیدی اصلی حتماً باید در URL مقاله نیز نوشته شود. این موضوع نیز از جمله نکات مهم سئو سایت خواهد بود.

استفاده از کلمه کلیدی در URL مقاله

جمع بندی و نتیجه گیری

در انتها باید جمع بندی کنیم که برای به کار گیری کلمات کلیدی در محتوا و ساختار کد نویسی سایت، بایستی به قسمت های زیر برای این موضوع دقت داشته باشید:

 • تگ متا دیسکریپشن Meta Description
 • تگ متا تایتل Meta Title یا عنوان سئو
 • عنوان اصلی مقاله
 • URL مقاله
 • 200 کلمه اول
 • 200 کلمه آخر

همچنین سعی کنید کلمات کلیدی به صورت منطقی در پاراگراف‌های مقاله توزیع شده باشند.

استفاده طبیعی از کلمات کلیدی را نیز باید در دستور کار قرار دهید و از استفاده بیش از حد و تکرار آزار دهنده کلیدواژه ها پرهیز کنید.

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو