انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (Keyword Match Types)

keyword match-types چیست و چه نقشی در بازاریابی و تبلیغات دارد؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (Keyword Match Types)
مصطفی عرب|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۱۳ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

کلمات کلیدی، هسته اصلی کمپین‌های تبلیغاتی گوگل به شمار می‌روند و از این رو باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید و در انتخاب آن‌ها نهایت دقت را انجام دهید. وقتی جستجوی کلمات کلیدی در گوگل انجام می شود، هم نتایج پولی که همان تبلیغات ادوردز است و هم نتایج ارگانیک نمایش داده می‌شود. با این حال، هنگامی که قرار است به عنوان یک وب‌سایت به دنبال کلمات کلیدی باشید، باید برای SEO و تبلیغات، دو رویکرد متفاوت را در نظر داشته باشید. در تبلیغات ادوردز، دانستن تطابق انواع کلمات کلیدی (keyword match types) اهمیت زیادی دارد. با این وجود شاید برایتان سوال پیش بیاید که keyword match-types چیست و در سئو و تبلیغات چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟

keyword match-types در ادوردز چیست؟

 انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

یکی از موضوعاتی مهمی که اکثر افراد نادیده می‌گیرند، تاثیر انواع کلمات کلیدی بر نتایج جستجو است. در کیوردهای ادوردز (یا همان تبلیغات گوگل) ، پنج نوع تطابق وجود دارد. صرف نظر از اینکه قرار است کدام یکی از این پنج نوع را برای کمپین خود انتخاب کنید، دانستن جزئیات هر کدام از آن‌ها، شما را در تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد. این match typeها شامل موارد زیر است:

 • Broad match یا تطابق گسترده
 • Modified Broad match یا تطابق گسترده اصلاح شده
 • Phrase match یا تطابق عبارتی
 • Exact match یا تطابق دقیق
 • Negative match یا تطابق منفی

دانستیم که keyword match-types در ادوردز چیست و انواع آن را شناختیم، بهتر است نگاهی دقیق‌تر به هر کدام از این تطابق‌ها داشته باشیم:

broad match keywords چیست و در تبلیغات و بازاریابی گوگل ادز چه نقشی دارد؟

مثالی برای انواع مختلف کلمات کلیدی در ادوردز

کلمات کلیدی با تطابق گسترده، هر جستجویی است که شامل کلمه کلیدی موردنظر شما باشد. این نوع از کلمات کلیدی به شما این امکان را می‌دهد تا بیشترین مخاطب ممکن را برای تبلیغ خود به‌دست بیاورید که منجر به حجم گسترده‌تری از ترافیک ورودی به وب‌سایت شما خواهد شد.

Broad match نوع پیش‌فرض از کیوردها در گوگل ادز به شمار می‌رود؛ یعنی اگر کیوردها را به طور معمولی وارد کنید و هیچ نشان و علامت خاصی مانند [ ] یا + در آن قرار ندهید، در این صورت گوگل به طور پیش‌فرض تبلیغات شما را در طیف گسترده‌ای از نتایج جستجو نشان خواهد داد. کیوردهای گسترده اشکالات زیادی دارند:

 • ترافیک ورودی وب‌سایت شما از فیلتر رد نشده است.
 • اکثر بازدید کنندگان سایت شما افرادی هستند که به‌طور رندوم تبلیغ شما را دیده‌اند.
 • ممکن است برخی از کیوردهایی که کاربران جستجو می‌کنند و تبلیغ شما برایشان نشان داده می‌شود، هیچ ربطی به موضوع سایت شما نداشته باشد.

با وجود این ایرادات، گوگل پیشنهاد می‌کند تا کلمات را تا جای ممکن، گسترده نگه دارید که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت.

Modified broad match چیست؟

این نوع از تطابق کلمات به شما این امکان را می‌دهد تا نتیجه جستجو را از لحاظ ظاهری کنترل کنید و ترافیک جذب شده مرتبط‌تری با موضوع خود داشته باشید. این نوع از کیوردها چیزی بین کلمات گسترده که در بالا به آن اشاره شد و کلمات دقیق‌تر هستند که هر چند مخاطبان زیادی را جذب می‌کنند، اما با داشتن قابلیت محدود سازی برخی از کلمات، کنترل بیشتری بر روی مخاطبان تبلیغ شما اعمال می‌کند. پیاده سازی این نوع match type با وارد کردن نشان + پیش از هر واژه انجام پذیر است. با افزودن «به‌علاوه» در جلوی یکی عبارت در کیورد انتخابی، این پیام را به گوگل می‌رسانید که جستجوی کاربر حتما باید دارای آن عبارت باشد.

برای مثال، برای کیورد کلاه زنانه، اگر نشان + را پیش از کلاه وارد کنید، تبلیغ شما برای نتایج جستجویی نمایش داده می‌شود حتما از عبارت کلاه استفاده کرده‌اند و ممکن است نتایجی مثل کلاه زمستانه نیز نشان داده شود.

 • +keyword
 • +women’s +hats

Phrase Match Type چیست؟

این نوع کلمات نیز مشابه کلمات تطابق گسترده هستند، اما در عین حال مانند کلمات اصلاح شده، کنترل بیشتری به شما می‌دهند. به این صورت که تبلیغات شما تنها زمانی نمایش داده خواهد شد که کاربر، عبارت کلیدی را با کیورد مورد نظر شما جستجو کند و کلمه جستجو شده، عینا با کیورد شما مطابقت داشته باشد.

برای ایجاد این نوع تطابق در کلمه کلیدی مورد نظر، کافیست کلمه را درون نشان نقل قول قرار دهید. مثلا اگر "کفش تنیس" را وارد کنید، تبلیغ شما هنگام جستجوی عبارت کفش تنیس به صورت مجزا یا به همراه کلماتی قبل و بعد از آن، برای کاربر نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال، تبلیغ شما ممکن است برای جستجوی عبارت کفش تنیس قرمز نشان داده شود ولی برای خرید کفش برای تنیس، کفش‌های تنیس یا اسنیکر تنیس نشان داده نشود.

کلماتی با تطابق عینی عبارت، نسبت به تطابق گسترده، هدف‌گذاری دقیق‌تری دارند، در عین حال نسبت به کلمات تطابق دقیق (exact match) انعطاف پذیرتر هستند.

 • “keyword”
 • “women’s hats”

Exact Match Type چیست؟

این نوع تطابق کلمه کلیدی، دقیق‌تر از سایر موارد گفته شده است و به نوعی در مقابل کلمات گسترده قرار می‌گیرد. این نوع تطابق در گذشته به این شکل بود که تبلیغ شما زمانی برای کاربر نمایش داده می‌شد که کلمه جستجو را عینا و کاملا مطابق با کیورد انتخابی شما وارد می‌کرد. به عنوان مثال، اگر کیورد شما لباس سیاه مهمانی بود، تبلیغ شما فقط برای کسانی نشان داده می‌شد که لباس سیاه مهمانی را جستجو می‌کردند و اگر لباس سیاه، لباس مهمانی یا لباس سیاه مهمانی گران قیمت را وارد می‌کردند، سایت شما دیده نمی‌شد.

در حال حاضر گوگل تغییراتی در این نوع keyword match type به‌وجود آورده است؛ این تغییرات به این صورت است که اگر کاربری کلمات مترادف یا جمع یا هر شکل دیگری از کیورد را تایپ کند، همچنان تبلیغ شما برای او نمایش داده می‌شود.

یکی از مزایای اصلی این نوع تطابق در کیوردها، این است که وقتی کاربر عبارتی را جستجو می‌کند و تبلیغی را کلیک می‌کند که حاوی کلمات تایپ شده توسط خودش است، تمایل بیشتری نسبت به کالا و خدمات شما دارد؛ چون دقیقا همان محصول را عرضه می‌کنید. بنابراین استفاده از exact match نه تنها هزینه‌های ناخواسته و ضررها را کاهش می‌دهد، بلکه سبب افزایش نرخ تبدیل نیز می‌شود. البته این نوع match type دارای یک ایراد است؛ از آنجایی که با محدود کردن کیورد، تبلیغتان برای افراد کمتری نشان داده می‌شود، ترافیک دریافتی شما نیز کاهش می‌یابد و تعداد بازدید تبلیغ، کمتر خواهد بود.

تطابق منفی چیست؟

نوعی از کیورد مچ وجود دارد که تطابق منفی نام دارد و در برخی از موارد می‌تواند به کمک شما بیاید. به عنوان مثال، شما رنگ ساختمان می‌فروشید و طبیعتا تبلیغاتتان برای کسانی است که به دنبال نقاشی ساختمان، رنگ‌های پلاستیک و رنگ روغن و موارد مشابه می‌گردند. در عین حال، نمی‌خواهید تبلیغاتتان برای کسانی نمایش داده شود که دنبال گواش، آبرنگ، رنگ روغن نقاشی تابلو و این موارد هستند.

Negative این مشکل را برطرف می‌کند. با این نوع کیورد، می‌توانید برخی از کلمات را برای تبلیغاتتان حذف کنید تا هنگام جستجوی آن عبارات، نشان داده نشوند. استفاده از این نوع تطابق می‌تواند همزمان با هر کدام از موارد گفته شده در بالا صورت بگیرد.

نکته: محدود کردن بیش از حد کیوردها توصیه نمی‌شود چراکه باعث کاهش ترافیک دریافتی می‌شود. بنابراین کیوردهای خود را به قدری گسترده نگه دارید که بتوانید ترافیک کافی دریافت کنید. تکنولوژی یادگیری ماشینی گوگل با کمک کیوردهای گسترده آن‌ها را اولویت بندی می‌کند تا صرف نظر از نوع تطابق، کیوردهایی با بهترین عملکرد، نمایش داده شوند.

انواع تطابق کلمات کلیدی (Keyword Match Types) چگونه بر نتایج تبلیغات ادرودز تاثیرگذار است؟

نوع تطابق کیوردها می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد تبلیغاتتان داشته باشد. به عبارتی آن‌ها ابزاری هستند که کمک می‌کنند تا کیوردهای خود را در کمپین تبلیغاتی خود کنترل کنید. صرف نظر از نوع تطابق کیورد انتخابی شما، چند فاکتور وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

 • سنجش عملکرد داده‌ها: بررسی میزان عملکرد یک کلمه کلیدی یا کلمات مشابه می‌تواند به شما نشان دهد که کدام نوع از match typeهای گفته شده در بالا، برای وب‌سایت شما سودآوری و بازگشت سرمایه بیشتری دارد.
 • رقبا: چگونگی شناسایی و سرمایه گذاری رقبا بر روی عبارت‌های مشخص و استراتژی آن‌ها به همراه عملکرد تبلیغات آن‌ها در گذر زمان، مواردی هستند که بر نتایج شما در استفاده از match typeها تاثیر گذارند.
 • قیمت گذاری: تبلیغاتی که در آن، هزینه به ازای کلیک و هزینه به ازای تبدیل انجام می‌شود، متاثر از قیمت گذاری‌ها هستند و برخی از تبلیغ دهندگان، افرادی را استخدام می‌کنند تا قیمت گذاری را کنترل کنند و بر اساس match typeها، قیمت گذاری‌های بیشتر یا کمتر را انجام دهند. این کار می‌تواند بر عملکرد مناسب هر کدام از تطابق‌ها تاثیرگذار باشد.

استراتژی broad-to-narrow

وقتی می‌خواهید match type مناسبی برای یک کیورد انتخاب کنید، پیشنهاد می‌شود از استراتژی گسترده به محدود استفاده کنید. به این صورت که ابتدا کیوردهای broad match را برای حداکثر کردن پتانسیل بازدید تبلیغ‌ها انتخاب کنید تا تبلیغاتتان برای جستجوهای مرتبط زیادی نمایش داده شود. از آنجایی که broad match به‌طور پیش‌فرض برای کیوردها انتخاب شده است، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

در قدم بعدی، باید عملکرد کیوردهایتان را در گذر زمان بررسی کنید. اگر دیدید که تبلیغ شما برای تعداد زیادی از جستجوهای غیرمرتبط با کیورد نشان داده می‌شود، از کیوردهای منفی که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید تا از جستجوهای غیرمرتبط جلوگیری کنید و با کمک سایر match typeها برای دریافت بهترین نتیجه، آن‌ها را محدودتر کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مقاله توضیح داده شد که keyword match-types چیست و در سئو و تبلیغات چه تاثیری دارد. بهینه سازی انواع تطابق کلمات کلیدی برای تبلیغات گوگل امری بسیار مهم است؛ چراکه اجازه می‌دهد تا مخاطب هدف خود را بدون دریافت کلیک‌های غیرسودمند، جذب وب‌سایت خود کنید. پس برای کسب نتایج بهتر، در استفاده از آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مصطفی عرب

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو