گوگل کیورد پلنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آشنایی با ابزار Google Keyword Planner

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
گوگل کیورد پلنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مصطفی عرب|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

یکی از دغدغه‌های بازاریاب‌ها و تولیدکنندگان محتوا، پیدا کردن بهترین کیورد برای کسب رتبه SEO یا تبلیغات گوگل است. تحقیق کلمات کلیدی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراحل بهینه سازی وب‌سایت برای سئو محسوب می‌شود. یکی از ابزارهای کارآمد در این حوزه کیورد پلنر است؛ با این وجود، آیا می‌دانید keyword planner چیست؟

گوگل کیورد پلنر چیست؟

گوگل کیورد پلنر ابزاری است که با کمک آن می‌توانید کلمات کلیدی مهم و مربوط به کسب و کار را پیدا کنید و اطلاعات جامعی از آن‌ها به‌دست بیاورید. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این ابزار، رایگان بودن آن است.

گوگل کیورد پلنر چه کاربردهایی دارد؟

حالا که فهمیدیم گوگل کیورد پلنر چیست، بیایید نگاهی به کاربردهای این ابزار داشته باشیم.

 • پیدا کردن کیوردهای جدید

پس از مطالعه آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید، می‌توانید یک کلمه جامع را وارد کنید و در پاسخ، چندین کلمه مشابه که به حوزه مورد نظر مربوط می‌شود را دریافت کنید. هر چه کلمه‌تان جامع‌تر و کلی‌تر باشد، کلمات پیشنهادی نیز بیشتر خواهد بود.

 • مشاهده متوسط جستجوهای ماهانه

یکی دیگر از ویژگی‌های کیورد، مشاهده میانگین تعداد دفعات جستجوی یک کلمه کلیدی مشخص است. هیچکس نمی‌خواهد کلمه‌ای را هدف‌گذاری کند که کاربران به سراغش نمی‌روند. از طرف دیگر، تمرکز بر روی کلماتی که آمار جستجوی آن‌ها بسیار بالا است، منطقی به نظر نمی‌رسند؛ چون بسیار رقابتی هستند. اینجاست که ابزار به کمک شما می‌آید. علاوه بر این، با این ویژگی می‌توانید پی ببرید که کاربران چه کلمات یا عباراتی را برای پیدا کردن یک کالای یا محتوای خاص استفاده می‌کنند.

به طور معمول هر چه کلمه مورد نظر گسترده‌تر و جامع‌تر باشد، تعداد دفعات جستجوی آن نیز بیشتر است و هر چه جزئی‌تر باشد، تعداد دفعات جستجوی ماهانه آن کمتر خواهد بود. بسته به استراتژی شما، احتمالا تمرکزتان بر روی عباراتی باشد که گستردگی کمتری دارند تا افراد خریدار به سراغتان بیایند.

 • مشاهده هزینه کیوردها

مشاهده هزینه کلمات کلیدی که می‌خواهید آن‌ها را هدف گذاری کنید، از دیگر ویژگی‌های کیورد پلنر است. در گوگل کیورد پلنر می‌توانید هزینه متوسط تبلیغات خود در نتایج جستجوی گوگل را تخمین بزنید. بنابراین انتخاب بهترین کیورد با کمک این ابزار با توجه به بودجه‌ای که تعیین کرده‌اید، آسان است.

چطور می‌توان از گوگل کیورد پلنر استفاده کرد؟

در ادامه به صورت جزئی‌تر به کاربردهای keyword planner و نحوه استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، این ابزار رایگان است، اما برای استفاده باید یک حساب «گوگل ادز» داشته باشید. اگر هم حساب گوگل ادز ندارید، جای نگرانی نیست. می‌توانید تنها در چند دقیقه برای خودتان یک حساب کاربری ایجاد کنید.

برای ثبت نام، اطلاعات مربوط به خودتان و کسب و کارتان را پر کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از کیوررد پلنر نیازی به داشتن یک کمپین تبلیغاتی فعال نیست، اما باید تنظیمات آن را انجام داده باشید.

حالا که حساب کاربری گوگل ادوردز خود را ایجاد کردید، بر روی آیکون آچار فرانسه در تولبار کلیک کنید. حالا بر روی Keyword Planner کلیک کنید.

بر روی Keyword Planner کلیک کنید

در این قسمت دو ابزار متفاوت را مشاهده می‌کنید:

 • Discover New Keywords
 • Get search volume and forecasts

که هر دو ابزار برای SEOکاربردی هستند.

ابتدا به سراغ Discover New Keywords و کاربردهای آن می‌رویم. این ابزار برای یافتن کیوردهای جدید، گزینه‌‌ای ایده آل محسوب می‌شود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بالای قسمت جستجو نوشته شده: «نام محصولات یا خدماتی که به کسب و کارتان مربوط است را وارد کنید.»

نام محصولات یا خدماتی که به کسب و کارتان مربوط است را وارد کنید

توجه داشته باشید که خروجی مورد نظر از کیورد پلنر به اطلاعاتی که شما وارد می‌کنید بستگی دارد. بنابراین به آن توجه ویژه داشته باشید. برای شروع چند راه وجود دارد:

با کلمه کلیدی شروع کنید: کلماتی که کسب و کارتان را توصیف می‌کند یا به آن مربوط است (مانند کاهش وزن یا قهوه) را وارد نمایید. همچنین می‌توانید با افزودن ویرگول، چندین کلمه را همزمان وارد کنید.

با کلمه کلیدی شروع کنید

با یک وب‌سایت شروع کنید: با وارد کردن صفحه اصلی یا یک مقاله از وب‌سایتتان، می‌توانید چند کلمه کلیدی پیشنهادی پیدا کنید. این ویژگی بیشتر برای استفاده در ادوردز کاربرد دارد.

پس از اینکه اطلاعات مورد نظر را وارد کردید، بر روی گزینه Get Results کلیک کنید.

بر روی گزینه Get Results کلیک کنید.

سپس وارد صفحه نتایج می‌شوید.

پس از گزینه کشف کیوردهای جدید، نوبت به گزینه Get search volume and forecasts می‌رسد. این ویژگی زمانی کاربرد دارد که یک لیست از کلمات کلیدی داشته باشید و بخواهید ارزش هر کدام را پیدا کنید؛ یعنی با این ابزار نمی‌توانید کیورد جدیدی پیدا کنید.

برای استفاده از این ابزار، لیست کیوردهایتان را در قسمت جستجو وارد کنید و بر روی گزینه Get Started کلیک کنید.

بر روی گزینه Get Started کلیک کنید.

حالا وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن اطلاعات مربوط به کلمات را مشاهده می‌کنید. علاوه بر این، گوگل پیش بینی می‌کند که به ازای هر کدام از کیوردهایتان، چه میزان کلیک و بازدید دریافت خواهید کرد.

گوگل پیش بینی می‌کند چه میزان کلیک و بازدید دریافت خواهید کرد.

فیلتر کردن و دسته بندی نتایج در کیورد پلنر گوگل

در کیورد پلنر، فیلترها کمک می‌کنند تا با محدود کردن کلمات، بهترین کیوردها را پیدا کنید. هر دو ابزاری که در بالا گفته شد، در نهایت به صفحه Keywords Results Page ختم می‌شود که مشابه زیر است:

فیلتر و دسته بندی نتایج

قسمت بالای صفحه مربوط به مکان، زبان، موتور‌های جستجو و بازه زمانی است.

مکان، زبان، موتور‌های جستجو و بازه زمانی

 • Locations یا مکان مربوط به کشور یا کشورهایی است که قرار است آن‌ها را هدف گذاری کنید.
 • Language مربوط به زبان کلماتی است که می‌خواهید اطلاعات آن را مشاهده کنید. اگر کلمه شما فارسی است، باید آن را فارسی انتخاب کنید.
 • Search networks مربوط به موتورهای جستجو یا شبکه‌های پارتنر گوگل مانند یوتوب است. پیشنهاد می‌شود آن را روی گوگل قرار دهید.
 • Date range بازه زمانی است و معمولا 12 ماه ایده آل است.

ویژگی مهم دیگر صفحه نتایج در کیورد پلنر، گزینه Add Filter است.

گزینه Add Filter

این ویژگی شامل موارد زیر است:

 • Keyword Text: این فیلتر به شما کمک می‌کند تا کیوردهایی را پیدا کنید که حتما شامل یک کلمه یا عبارت خاص می‌شوند. در چه صورتی باید از این فیلتر استفاده کرد؟ فرض کنید به تازگی خط تولید تیشرت‌های آبی رنگ را آغاز کرده‌اید و می‌خواهید عبارت تیشرت آبی حتما در کیورد باشد. در این صورت از این فیلتر استفاده می‌کنید.
 • Exclude Keywords in My Account: این فیلتر کلمات کلیدی که هم اکنون در ادوردز در حال استفاده از آن هستید را حذف می‌کند.
 • Exclude Adult Ideas
 • Avg. Monthly Searches: این فیلتر زمانی مناسب است که بخواهید کلماتی را که به میزان زیادی جستجو می‌شوند یا میزان جستجوی آن‌ها خیلی پایین است را حذف کنید. به عنوان مثال، لیستی از کلمات کلیدی آماده کرده‌اید:

لیستی از کلمات کلیدی

با کلیک بر روی Avg. Monthly Searches نتایج به ترتیب میزان جستجو نمایش داده می‌شوند.

نتایج به ترتیب میزان جستجو نمایش داده می‌شوند.

این ترتیب از بیشترین جستجو به کمترین جستجو است. برای مشاهده برعکس، دوباره بر روی Avg. Monthly Searches کلیک کنید تا نتایج از کمترین به بیشترین نمایش داده شود.

نتایج از کمترین به بیشترین نمایش داده می‌شود

Competition: با این فیلتر مشخص می‌کنید که کلمات مورد نظرتان بر اساس میزان رقابتی بودن نمایش داده شود. توجه داشته باشید که Google Keyword Planner برای تبلیغات گوگل طراحی شده است، نه سئو! بنابراین اگر برای مقاصد سئو از این ابزار استفاده می‌کنید، این فیلتر را نادیده بگیرید چون رقابتی بودن کلمات را صرفا در ادوردز نشان می‌دهد، نه بر اساس جستجوهای ارگانیک گوگل.

Ad Impression Share: این گزینه نیز برای Adwords است، بنابراین برای سئو از آن استفاده نمی‌کنیم.

Top of Page Bid: با این گزینه مقدار مبلغی که حاضرید برای تبلغاتتان برای نمایش در صدر صفحه هزینه کنید را تعیین می‌کنید. این گزینه برای هدف گذاری کیوردهایی است که توسط مشتریان بالقوه جستجو می‌شوند. دو گزینه وجود دارد که مربوط به کف و سقف مبلغ مورد نظر است.

مقدار مبلغ را تعیین ‌کنید

Organic Impression Share: این گزینه نشان می‌دهد که سایت شما برای هر کیورد به طور ارگانیک چند بار نمایش داده می‌شود. برای استفاده از این ویژگی باید حسابتان را بهGoogle Search Console وصل کرده باشید.

Organic Average Position: این ویژگی نشان می‌دهد که برای هر کیورد به طور متوسط، چه جایگاهی در نتایج ارگانیک کسب می‌کنید. این ویژگی نیز نیازمند اتصال به گوگل سرچ کنسول است.

آخرین ویژگی صفحه نتایج، Broaden Your Search نام داد. این ویژگی به شما کیوردهایی را نشان می‌دهد که به عبارات شما مربوط می‌شوند. مثلا وقتی واژه Paleo Diet که یک نوع رژیم غذایی است را وارد می‌کنید، انواع دیگر از رژیم‌ها یا عبارات مربوط به رژیم، برایتان نشان داده می‌شود.

انواع دیگر از رژیم‌ها یا عبارات مربوط به رژیم، برایتان نشان داده می‌شود.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، گوگل اطلاعات دیگری را نیز در اختیارتان می‌گذارد تا با کمک آن‌ها بتوانید کلمات را بررسی کنید.

Keyword (by relevance) : لیست کلماتی که گوگل آن‌ها را به کلمه یا سایت تایپ شده توسط شما نزدیک می‌داند.

Avg. monthly searches: متوسط جستجوی ماهیانه توسط کاربران.

Competition: این مورد ارتباطی با SEO ندارد و تعداد تبلیغ کنندگانی را نشان می‌دهد که بر روی یک کلمه خاص، قیمت گذاری می‌کنند. هرچه قیمت گذاری بیشتری انجام بگیرد یعنی مشتریان بالقوه برای آن کلمه بیشتر است.

Top of Page Bid: این ویژگی نیز نشان می‌دهد، هر چه قیمت گذاری در آن بیشتر باشد، پتانسیل دیده شدن بیشتری نیز وجود دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مقاله به این موضوع که گوگل کیورد پلنر چیست و چه کاربردهایی دارد، پرداختیم. با تمام ویژگی‌ها و امکاناتی که کیورد پلنر در اختیار شما قرار می‌دهد و در بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای اهداف SEO یا تبلیغات گوگل انتخاب کنید. این ابزارها قابلیت‌های زیادی را پیش روی شما می‌گذارند و با انتخاب هوشمندانه کیورد، می‌توان نتایج موفقیت آمیزی به‌دست آورد. پیشنهاد می کنیم «آموزش گوگل کیورد پلنر» را هم مطالعه کنید تا نحوه استفاده از این ابزار در سئو و گوگل ادوردز را هم کامل تر یاد بگیرید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مصطفی عرب

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو