آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید گوگل

آموزش تحقیق کلمات کلیدی با استفاده از گوگل کیورد پلنر

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید گوگل
صفیه سادات گلستانه فر|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

زیربنای هر استراتژی موفق SEO و PPC، تحقیق کلمات کلیدی جامع است. به عبارت دیگر، برای افزایش بازدید از Google باید بدانید مخاطبان شما به دنبال چه هستند و بر این مبنا، استراتژی پیشرفت خود را تنظیم کنید. تولید محتوا، بدون اطلاع از مسیری که مشتریان برای یافتن محصول، خدمات یا متخصصان شما طی می‌کنند، مانند راه رفتن در تاریکی است.

خبر خوش این است که تحقیق درمورد کلمات کلیدی فرایند سخت و دلهره آوری نیست! Google Keyword Planner (کیورد پلنر گوگل) ، یکی از بهترین ابزارهای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز بازاریابی دیجیتال، از اصطلاحات جستجو شده گرفته تا پیشنهاد کلمات کلیدی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید، چگونگی کار با این ابزار، نحوه تجزیه و تحلیل داده‌ها برای موفقیت در دنیای رقابت و هر آنچه که برای پیشتاز بودن در دنیای تجارت امروز نیاز خواهید داشت، در این مقاله بحث خواهد شد.

کیورد پلنر، دستیار بازاریابی مبتنی بر جستجو

کیورد پلنر، ابزاری است که هر بازاریاب جستجو یا Search Marketer برای کسب اطلاعات کافی درمورد زمینه تجاری خود، نیاز خواهد داشت. در حقیقت این یک روش عالی برای کشف کلمات کلیدی جدید، هدف گذاری در کمپین‌ها و درک روند تغییرات جستجو در کلمات کلیدی است. گرچه کیورد پلنر جدید گوگل، تنها ابزار تحقیق درمورد کلمات کلیدی نیست، اما یک نقطه شروع عالی است. در واقع، هرچه عمیق‌تر در این ابزار جستجو کنید، نقاط ارزشمند بیشتری کشف خواهید کرد!

کار کردن با این ابزار ساده است و با آموزش کیورد پلنر جدید می توانید از آنچه در ذهن مخاطبان می‌گذرد، با خبر شوید.

کیورد پلنر جدید گوگل، شروع بازاریابی سرچ

تنها لازم است یک حساب گوگل باز کنید!

تمام آنچه که برای دستیابی به این سیستم رایگان کاربردی نیاز دارید، یک حساب گوگل است؛ و پس از ورود به این سیستم، می‌توانید مستقیماً به سراغ ابزار Keyword Planner بروید.

چگونه وارد محیط کیورد پلنر شویم؟

 1. روی گزینه "New Google Ads Account" کلیک کنید.
 2. سیستم از شما درمورد هدف اصلی‌تان در تبلیغات سوال خواهد کرد. بنابراین، از قسمت پایین صفحه، جایی که علامت پرینت را مشاهده می‌کنید، به "Expert Mode" تغییر حالت بدهید. به این ترتیب می‌توانید اهداف تبلیغاتی خود را تعیین کنید.
 3. در پایین صفحه، سمت راست، گزینه‌ای با عنوان "Create an account without a campaign" تعبیه شده است؛ روی این گزینه کلیک کنید.
 4. در ادامه فقط کافی است اطلاعات کسب و کار خود را تأیید کنید؛ و از آنجا که از شما جزئیات صورتحساب خواسته نمی‌شود، به راحتی می‌توانید با انتخاب گزینه "Submit" یا ارسال، حساب خود را کاوش نمایید.
 5. پس از ورود، سیستم شما را به یک صفحه خالی "Campaign Overview" هدایت خواهد کرد. در بالای این صفحه گزینه "Tool & Setting" را مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی این گزینه، منو ابزار و تنظیمات باز می‌شود.
 6. در منو تنظیمات، "Keyword Planner" در بخش پایینی ستون "Planning" قابل دسترسی است.

پس شروع کنید. به همین راحتی!

حساب کاربری گوگل

آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر

در زمان ورود به کیورد پلنر، دو مسیر متفاوت جستجو به شما ارائه خواهد شد:

 • کشف کلمات کلیدی جدید یا Discover new keywords
 • دریافت حجم جستجو و پیش بینی‌ها (Get search volume and forecasts)

از آنجا که هریک از این مسیرها کاربردها و مشخصات ویژه خود را دارند، ارائه یک معرفی کوتاه، به نظر کاربردی است:

 • زمانی که می‌خواهید فرصت‌های موجود برای هر کلمه کلیدی را شناسایی کنید، مستقیماً به سراغ «کشف کلمات کلیدی» می‌روید. در این بخش نه تنها می‌توانید کلمات کلیدی جدیدی را پیدا کنید، بلکه اصطلاحات جستجوی مشتریان و مخاطبان بالقوه نیز قابل دستیابی است.
 • اگر قبلاً لیستی از کلمات کلیدی مورد نظر برای جستجو و معیارهای آن آماده کرده باشید، با Get search volume and forecasts شروع کنید. در این بخش، اگرچه فرصت‌ها و پیشنهادات جدیدی برای کلمات کلیدی دریافت نمی‌کنید، اما در عوض، تخمینی از میزان کلیک، هزینه‌های احتمالی، CTR، میانگین CPC و سایر معیارهای مورد انتظار برای تبلیغات خود در طی 30 روز آینده را دریافت خواهید کرد.

کاربردهای مختلف کیورد پلنر جدید گوگل

سئو در گوگل کیورد پلنر

Google Keyword Planner ابزاری قدرتمند برای SEO (Searching Engine Optimization) و منبعی مناسب برای کمک به شناسایی کلمات کلیدی مورد نیاز شما در رتبه بندی گوگل است. بنابراین سئوکاران برای یافتن کلمات جدید، هدایت استراتژی تبلیغاتی، شناسایی اصطلاحات خاص سرچ شده و به عنوان راهی برای شناسایی فرصت‌های ایجاد شده در جهت رتبه بندی محتوای جدید، از این ابزار استفاده می‌کنند.

 • مرحله اول: اگر روی گزینه " Discover new keywords" کلیک کنید با دو تب "Start with keywords" و "Start with a website" رو به رو می شوید. ما با کلمات کلیدی شروع می‌کنیم.
 • مرحله دوم: هرچقدر ساده به نظر برسد، محصولات یا خدماتی که با تجارت شما ارتباط نزدیکی دارند، وارد کنید. در این قسمت امکان وارد کردن زمان، مکان و نام تجاری نیز وجود دارد. (پیشنهاد می‌شود که در این مرحله، نتایج فیلتر نشوند.)

اگر می خواهید چندین کلید واژه وارد نمایید، می‌توانید کلمات را با ویرگول از هم جدا کنید. به خاطر داشته باشید که به این روش می‌توانید حداکثر تا 10 کلمه کلیدی را به صورت همزمان وارد کنید.

 • اگر با یک وبسایت شروع کنید: می‌توانید دامنه تجاری خود یا یک صفحه خاص دیگر را وارد نمایید. در این وضعیت مجموعه‌ای از کلمات کلیدی را مشاهده می‌کنید که براساس ارتباط با موضوع مرتب شده‌اند؛ بدین ترتیب، امکان شناسایی فرصت‌های موجود و چگونگی سرچ کردن افراد، برای شما فراهم می‌شود.

لیستی از کلمات کلیدی مثبت و منفی

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، علاوه بر لیستی از ایده‌های کلمات کلیدی، ستون‌های دیگری نیز ارائه شده است که داده‌هایی را در مورد تعداد متوسط جستجوهای یک ماه گذشته، سطح رقابت و سهم نمایش آگهی، نشان می‌دهد.

 • چند پیشنهاد ساده اما کاربردی!
 • برای یافتن ایده‌های بعدیِ کلمات کلیدی، دامنه‌های رقیب خود را وارد کنید.
 • در این ابزار، «میانگین جستجوهای ماهانه» به صورت یک دامنه یا رنج نمایش داده می‌شود.
 • هرچه بیشتر در مورد چگونگی جستجوی موارد مختلف توسط مشتریان بدانید، شانس بیشتری برای تأمین نیازهای آن‌ها خواهید داشت.

Searching Engine Optimization

PPC با استفاده از گوگل کیورد پلنر

اگر قصد راه اندازی یک کمپین PPC (Pay Per Click) را در Google Ads داشته باشید، keyword planner انبوهی از داده‌ها را در زمینه برنامه ریزی و پیش بینی عملکرد کمپین، به شما ارائه خواهد کرد. بنابراین به جای راه اندازی ناآگاهانه یک کمپین، به مجموعه‌ای از ابزارهای مؤثر در تصمیم گیری، دسترسی خواهید داشت.

 • مرحله اول: برای پیش بینی، حتماً به لیستی از کلمات کلیدی نیاز دارید. می‌توانید از قسمت "discover new keywords" یا لیست موجودی که قبلاً تهیه کرده‌اید، استفاده کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید کلمات کلیدی را به صورت جداگانه وارد نمااید یا یک پرونده CSV بارگذاری کنید.
 • مرحله دوم: اکنون پیش بینی نمایش داده شده در مورد کلمات کلیدی را مشاهده می‌کنید. در این بخش، هیچ ایده جدیدی از کلمات کلیدی نخواهید داشت، بلکه در واقع بینشی درمورد عملکرد کمپین و کلمات کلیدی خود دریافت می‌کنید.

این داده ها، یک راهنمای عالی برای درک تقریبی تعداد دفعات کلیک، هزینه پیش بینی شده، بودجه پیشنهادی روزانه، نرخ کلیک یا CTR، CPC (متوسط جستجوی موقعیت‌های تبلیغاتی مشابه) و برداشت‌هایی است که کمپین شما باید در طی 30 روز، دریافت کند.

 • توجه داشته باشید که می‌توانید با وارد کردن «نرخ تبدیل و ارزش مورد انتظار خود»، معیارهای تبدیل را نیز اضافه کنید و به این ترتیب، تحقیقات خود را به سطح بالاتری برسانید.

Pay Per Click

چند نکته در مورد آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید

 • بدون این داده‌ها به سادگی نمی‌توانید یک کمپین Google Ads موفق را راه اندازی کنید.
 • این ابزار، کلمات کلیدی مفید و همچنین کلمات کلیدی ناکارآمد را به شما نشان خواهد داد.
 • شما می‌توانید معیارهای معرفی شده در این بخش را در سطح کلمات کلیدی نیز به کار گیرید.
 • توجه داشته باشید که اطلاعاتی مثل تخمین کلیک‌ها و برداشت ها، در این قسمت بسیار مشخص‌تر هستند. بنابراین، وقتی دسترسی به این اطلاعات مهم به صورت رایگان در دسترس است، بدون برنامه و کسب اطلاعات، کمپینی را راه اندازی نکنید.

چگونه واژه‌های کلیدی منفی را پیدا کنیم؟

در صورت مشخص نبودن کلمات کلیدی منفی، تبلیغات شما اتلاف پول و زمان است؛ زیرا اینگونه کلمات در واقع تبلیغات شما را متوقف می‌کنند. ممکن است فکر کنید بحث آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر، فقط برای یافتن کلمات کلیدی مورد نظر شما، کاربرد دارد؛ اما اینطور نیست! این ابزار، کلمات کلیدی منفی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد و به این ترتیب روشی در دسترس و کاربردی برای جلوگیری از وقت و سرمایه شما، قبل از شروع یک کمپین تبلیغاتی نیز محسوب می‌شود.

به عنوان مثال اگر موضوع سرچ شما: «لباس‌های مهمانی» باشد، در لیست کلمات کلیدی پیشنهادی با اصطلاحاتی مانند «لباس‌های مهمانی کودکان» مواجه خواهید شد. اما اگر شما لباس کودکان را نمی‌فروشید، به سادگی می‌توانید این واژه کلیدی را در لیست کلمات کلیدی منفی کمپین خود، اضافه کنید.

کلمات کلیدی منفی و مثبت را بهتر بشناسید.

کیورد پلنر، قابلیت‌های دیگری نیز دارد؛ ازجمله:

 1. نمایش حجم متوسط جستجوی ماهانه‌ی خاص
 2. یافتن سریع کلمات کلیدی با ارزش بالا (High-value)
 3. یافتن پاسخ سوالات رایج مشتریان
 4. یافتن کلمات کلیدی برای یک تجارت محلی
 5. یافتن نوع دستگاه‌ها یا ابزارهایی که برای جستجوی یک کلمه کلیدی به کار رفته‌اند.
 6. یافتن متوسط حجم جستجوی ماهانه با دقت بالا (که به راحتی با تعیین متوسط داده‌های 12 ماه گذشته قابل برآورد است.)
 7. در نهایت اینکه قابلیت فیلتر کردن داده‌ها، بر طبق ایده‌های مورد نظر شما نیز، در این ابزار وجود دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

با وجود محدودیت‌هایی که Google Keyword Planner دارد، آن را دست کم نگیرید. آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی در کیورد پلنر جدید، نه‌تنها فرصتی برای شناسایی کلمات کلیدی جدید برای هر دو مورد SEO و همچنین PPC است، بلکه به هدایت و راه اندازی محصولات و خدمات نیز کمک کرده و باعث ایجاد ترافیک به نفع رقبای شما هم نخواهد شد. داده‌های ابزار تحقیق برگزیده که مستقیماً از طرف خود گوگل ارائه می‌شوند، کاملاً رایگان هستند و با استفاده از چند راهکار ساده، بینش‌های فوق العاده‌ای را در اختیار شما قرار خواهند داد.

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو