کلمات کلیدی (Keywords) در سئو چیست؟

آشنایی با مفهوم و کاربردهای کلمات کلیدی در سئو و تولید محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
کلمات کلیدی (Keywords) در سئو چیست؟
مرضیه هاشمی|جمعه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1334 کلمه|مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • تعریف کلمات کلیدی
 • انواع کلمات کلیدی سئو کدامند؟
 • نکات مهم در انتخاب کلمات کلیدی سئو
 • نحوه استفاده از کلمات کلیدی در سئو
 • کلمات کلیدی سئو و بازاریابی محتوا
 • جمع بندی و نتیجه گیری

کلمات کلیدی چه هستند و چرا برای سئو اهمیت دارند؟ به تمامی عبارات و کلماتی که کاربران در موتورهای جستجو وارد می‌کنند تا آنچه که‌ می‌خواهند را پیدا کنند، کلمات کلیدی گفته می‌شود. بنابراین هر دارنده وبسایتی خواهان آن است که از کلمات و عباراتی در صفحات خود استفاده کنند که با محتوای جستجو شده کاربران مرتبط باشد و شانس بیشتری برای دیده شدن کسب کند. این بدان معنی است که یکی از اهداف اصلی سئو، شناسایی کلمات کلیدی که مشتریان بالقوه در هنگام جستجو از آن‌ها استفاده می‌کنند و سپس قرار دادن همان عبارات در بخش‌های مناسبی از سایت به جهت کسب بازدیدکنندگان بیشتر به سایت است. برای درک بهتر کلمات کلیدی در سئو ادامه این محتوا را مطالعه کنید.

تعریف کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در سئو، کلمات یا عبارت‌هایی هستند که کاربران د ر گوگل (یا موتورهای جستجوی دیگر) جستجو می کنند تا آنچه می خواهند را پیدا کنند. بهینه سازی سایت با کلمات کلیدی سئو و مطابق با جدیدترین الگوریتم‌های موتور جستجو، موجب ورود ترافیک ارگانیک بیشتری به سایت می‌گردد. سئو (SEO) به معنای فرآیند بهینه سازی صفحات وبسایت شما برای رتبه بندی برتر در نتایج گوگل است و گوگل با استفاده از الگوریتم‌های مشخصی، به رتبه بندی بهترین و مرتبط ‌ترین نتایج برای هر فرآیند جستجوی کاربران‌ می‌پردازد. اگر گوگل صفحات وبسایت شما را به عنوان بهترین نتیجه برای جستجوها تشخیص دهد، جریان مداومی از بازدیدهای رایگان از وبسایت را دریافت خواهید کرد.

اهمیت کلمات کلیدی در سئو سایت

انواع کلمات کلیدی سئو کدامند؟

زمانی که از کلمات کلیدی سئو صحبت می‌شود و برای پاسخ به کلمات کلیدی در سئو چیست؟ آگاهی از کلمات کلیدی دنباله کوتاه و دنباله بلند (short-tail and long-tail) ضروری می‌شود. کلمات کلیدی دنباله کوتاه یا Short tail‌ها از یک یا دو کلمه تشکیل شده‌اند و حجم جستجوی بسیار بالایی دارند. این کلمات کلیدی بسیار رقابتی هستند و کسب رتبه بندی مناسب در آن‌ها برای سایت‌های تازه کار، مشکل خواهد بود؛ زیرا رقیبان قدیمی به راحتی قادر به کسب نتایج اول جستجوی گوگل هستند. بنابراین اگر به تازگی شروع به کار کرده‌اید باید بدانید که بهینه سازی وبسایت بر اساس کلمات کلیدی کوتاه، کار عاقلانه‌ای نخواهد بود. کلمات کلیدی دنباله بلند یا long tail‌ها از دو تا ده کلمه را شامل‌ می‌شوند و حجم جستجوی بسیار کمتری دارند. بدان معنی که اگر در بهینه سازی وبسایت بر اساس کلمات کلیدی از این عبارات استفاده کنید، حتی اگر ماهانه افراد کمتری آن‌ها را جستجو می‌کنند، شانس بیشتری برای دیده شدن خواهید داشت. این کلمات کلیدی سئو به شما می‌گویند که دقیقا چه چیزی را در صفحات وبسایت خود پوشش دهید که با نیازهای مخاطب بالقوه، همخوانی دقیقی داشته باشد.

انواع کلمات کلیدی در سئو

نکات مهم در انتخاب کلمات کلیدی سئو

با توضیحاتی که در مورد اهمیت کلمات کلیدی سئو بیان شد، شاید این سوال برای شما پیش آمده که چگونه کلمات کلیدی مناسب سئو را انتخاب کنیم؟ ابزارهای زیادی برای یافتن بهترین کلمات کلیدی سئو وجود دارد که برای جلوگیری از اتلاف وقت و انجام یک فرایند تخصصی‌تر، بهتر است که این کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا با استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و تحلیل و بررسی آن‌ها، لیستی از مناسب‌ترین کلمات کلیدی سئو را با توجه به موضوع سایت شما برگزینند. اما به طور کلی در انتخاب کلمات کلیدی، توجه به برخی نکات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است:

 • کلمات کلیدی مرتبط را برگزینید: هرچه در انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کسب و کاری خود تمرکز بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که در نتایج جستجوی مخاطب وارد شوید و نرخ تبدیل بالاتری را کسب کنید. همانگونه که‌ می‌دانید، موتورهای جستجو، مرتبط‌ترین محتوا به عبارت جستجوی کاربر را به او نشان می‌دهند. بدین منظور می‌توانید خود را به جای مشتری احتمالی در نظر بگیرید و آنچه که فکر می‌کنید جستجو می‌کند را در صفحات خود قرار دهید. همچنین از عبارت‌های مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده که در انتهای صفحه جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود، استفاده کنید.
 • به حجم جستجو و نیت جستجوگر توجه کنید: بهتر است کلماتی را انتخاب کنید که از حجم جستجوی بیشتری برخوردار هستند؛ توسط ابزارهای کلیدواژه‌ای گوگل می‌توانید حجم جستجوی کلمات کلیدی در ماه را مشخص کنید. استفاده از کلمات پر جستجو شانس بیشتری برای ورود مخاطب به سایت شما را خواهند داشت. از طرفی در انتخاب کلمه کلیدی سئو باید افرادی را هدف قرار دهید که در مرحله تصمیم به خرید چرخه خرید خود قرار دارند. این کلمات کلیدی، احتمال بیشتری برای جذب مشتریان بالفعل را خواهند داشت و نرخ تبدیل بالاتری برای شما رقم خواهند زد.
 • به رقابتی بودن کلمات کلیدی توجه کنید: شاید در انتخاب کلمات کلیدی سئو بر روی کلماتی تمرکز کنید که حجم جستجوی بسیار بالایی دارند، اما یقینا رقیبان قدیمی‌تری در حوزه کسب و کار شما هستند که با همان کلمات در صفحات اول نتایج جستجو قرار‌ می‌گیرند. بنابراین در شروع کسب و کار اینترنتی و قبل از بهینه سازی سایت بر اساس کلمات کلیدی، باید به رقابت پذیر بودن کلمات برای به‌دست آوردن نتایج صفحات اول گوگل توجه داشته باشید. با تمرکز بیشتر بر عبارات کلیدی دنباله بلند و مرتبط با محتوای سایت که احتمال جستجوی بیشتری از سوی کاربران دارند، از کلمات کلیدی رقابتی کمتر استفاده کنید، اما در برنامه ریزی بلندمدت برای کسب و کار خود، به دنبال کسب رتبه بندی برتر در کلمات کلیدی رقابتی سئو و به دست آوردن جایگاه اول در نتایج جستجو باشید.

انتخاب کلمات کلیدی در سئو

نحوه استفاده از کلمات کلیدی در سئو

پس از انتخاب کلمات کلیدی مناسب، باید آن‌ها را در تمام بخش‌های سایت خود استفاده کنید. به عنوان یک قانون کلی بیان می‌شود که بر روی قرار دادن تنها یک کلمه کلیدی در هر صفحه تمرکز کنید. این اقدام به خزنده‌های موتور جستجو اجازه می‌دهد که موضوع اصلی هر صفحه در سایت را به راحتی شناسایی کرده و برای جستجوهای مرتبط به کاربر نشان دهد. بهترین مکان‌‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای قرار دادن کلمات کلیدی سئو استفاده کنید، به شرح زیر هستند:

 • در URL تمام صفحات: با بررسی URL صفحات خود، آن‌ها را متناسب با ساختار سئو، بهینه سازی نمایید.
 • در متا تگ: سپس در متا تگ عنوان و متا تگ توضیحات از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید تا موضوع صفحات خود را، هم به موتورهای جستجو و هم به بازدیدکنندگان نشان دهید.
 • در محتوای صفحات: ضمن آگاهی از کلمات کلیدی هدف خود، بهتر است به تعداد معقول از آن‌ها در محتوا استفاده کنید و از قرار دادن کلمات کلیدی در قسمت‌های نامربوط و به تعداد زیاد خودداری نمایید؛ زیرا این اقدام مغایر با دستورالعمل‌های موتورهای جستجو است و باعث عدم نمایش سایت شما در نتایج جستجو می‌شود. از طرفی محتوایی که پر از کلیدواژه باشد برای بازدیدکنندگان آن جذابیتی ندارد. توصیه می‌شود که از کلمات کلیدی سئو در پارگراف اول استفاده نمایید.
 • در Alt tag تصاویر: بهتر است در توضیح تصاویر از کلمات متناسب با تصویر استفاده کنید و اگر قصد به‌کارگیری کلمات کلیدی سئو در Alt tag‌‌ها را دارید، به تعداد معقول و منطقی از آن‌ها استفاده کنید.

قرار دادن کلیدواژه در Alt tag

کلمات کلیدی سئو و بازاریابی محتوا

جستجو و پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی سئو به شما این آگاهی را می‌دهد که محتوای سایت را بر اساس آن‌ها تولید کنید. از طرفی پی بردن به نیازها و دغدغه‌های کاربران، با یافتن کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار امکان پذیر است و همین امر در بازاریابی محتوایی و تولید محتوا بر اساس نیاز مخاطب هدف، بسیار کمک کننده است. برای برقراری ارتباط بین محتوا و کلمات کلیدی سئو، باید تمرکز همزمان بر این دو وجود داشته باشد و محتوای تولید شده مطابق با کلیدواژه‌ها باشد تا بتوانید محتوای خود را بر اساس کلمات کلیدی بهینه سازی کنید و رتبه بندی مناسبی در آن‌ها به‌دست آورید. این استراتژی برای کلمات کلیدی دنباله بلند کاربرد بسیار زیادی دارد. کاربری که به دنبال عبارت خاصی می‌گردد، دقیقا از اطلاعات مورد نیاز خود آگاه است؛ پس با استفاده از این عبارات در محتوای سایت، به جذب مخاطب و ایجاد تعامل با او کمک خواهید کرد. حتی اگر بازدیدکننده تعاملی با محتوای شما برقرار نکند، اما برای همیشه نام برند شما در ذهن او خواهد ماند؛ چراکه اطلاعات درج شده در سایت شما توانسته است پاسخگوی نیازها و خواسته‌های او باشد.

کلمات کلیدی سئو و بازاریابی محتوایی

جمع بندی و نتیجه گیری

تا زمانی که ندانید مخاطب بالقوه شما به دنبال چه اطلاعاتی می‌گردد و برای جستجو از چه کلمات یا عبارت‌‌هایی استفاده می‌کند، نمی‌توانید محتوای مناسب و بهینه برای موتورهای جستجو را تولید کنید. بنابراین یافتن کلمات کلیدی متناسب با حوزه کسب و کار اینترنتی با استفاده از تکنیک‌های موجود و ابزارهای تحلیلی برای تولید محتوای ارزشمند و جذب ترافیک ارگانیک بیشتر از جستجوی کاربران، یکی از مهمترین مسائلی است که دستیابی به اهداف بازاریابی محتوایی را به شکلی اصولی تسریع خواهد کرد.

marziehhashemi
نوشته شده توسط

مرضیه هاشمی

سلام؛ من مرضیه هاشمی هستم نویسنده شهر محتوا؛ اگر می خوای بیشتر از من بدونی باید خدمتت بگم که ... من سال 84 دانشجوی مدیریت بازرگانی شدم، همیشه بچه درسخون بودم ولی الان که فکرشو میکنم با خودم...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما