کلمه کلیدی بذر (Seed Keyword) در سئو چیست؟

پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با استفاده از کلمات کلیدی بذر

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
کلمه کلیدی بذر (Seed Keyword) در سئو چیست؟
سعیده صفار|آخرین آپدیت: پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

کلمات کلیدی بذر، به زبان ساده پایه‌ی تحقیق کلمه کلیدی هستند و کمک می‌کنند رقبایتان را بهتر بشناسید. با کمک کلمات کلیدی بذر می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی فرعی را بیابید و در تولید محتوای وبلاگتان از آن‌ها بهره بگیرید.

کلمه کلیدی بذر به زبان ساده

کلمه کلیدی بذر (یاکلمه کلیدی اصلی) در واقع کلمه کلیدی و پایه مقاله شما است و برای تهیه همه محتواها و مقالاتی که در وب سایت خود منتشر می‌کنید، به آن نیاز دارید. شرکت‌ها یا نویسنده‌های محتوا، هنگامی که برای وب سایت‌ها، محتوایی بر اساس اصول سئو ایجاد می‌کنند، ملزم به پیدا کردن کلمات کلیدی بذر هستند.

کلمه کلیدی بذر چیست؟

بگذارید با یک مثال، کلمه کلیدی بذر را بیشتر توضیح دهیم. تصور کنید که وب سایتی در حوزه سلامتی دارید و در زمینه فروش مکمل‌های ویتامینی و پروتئینی مشغول به فعالیت هستید. بدیهی است که کلمات کلیدی بذر مقالات شما «ویتامین» و «پروتئین» است. شما به راحتی می‌توانید با این دو واژه، کار خود را شروع کنید و سپس آن را تعمیم دهید.

استفاده کلمه کلیدی که ماهانه ۴۰۰۰۰ و یا حتی ۴۰۰۰ جستجو در موتورهای جستجو دارد، فوق العاده و شگفت انگیز است، اما در اصل این جستجو‌ها تنها قسمتی از تمام جستجو‌های داخل موتورهای جستجو را شامل می‌شود. در اصل استفاده از کلمات کلیدی با این حجم از جستجو می‌تواند نشان دهنده ابهام آن‌ها برای کاربران باشد. به عبارتی دیگر ممکن است سایت شما با استفاده از کلمات کلیدی پر بازدید با مخاطبان و بازدیدگنندگانی رو به رو شود که هدف آن‌ها با صفحه و سایت شما مطابقت ندارد و یکی نیست. برای مثال، کاربران در موتورهای جستجو کلمه ویتامین را جستجو می‌کنند. گوگل در اصل هدف مخاطب را نمی‌داند و به همین دلیل، گزینه‌ها و سایت‌های زیادی برای او نمایش می‌دهد تا مخاطب از بین آن‌ها، هدف خود را انتخاب کند.

ایجاد لیست کلمات بذر به شما کمک می‌کند که در حوزه سئو و تولید محتوا، موفق‌تر عمل کرده و نتایج بهتری از سرمایه گذاری خود در این حوزه دریافت کنید.

به صورت خلاصه، شما قبل از شروع هر کاری، نیاز به یک نقطه شروع دارید. این نقطه شروع همان کلمات کلیدی بذر هستند که به گسترش و رشد لیست کلمات کلیدی شما کمک خواهند کرد. در ادامه درباره کاربردها و روش‌های پیدا کردن کلمات کلیدی با کمک کلمه کلیدی بذر، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کاربردهای کلمه کلیدی بذر

در یافتن کلمات کلیدی فرعی پرکاربرد به ما کمک می‌کند.

اولین و مهمترین کارکرد کلمات کلیدی بذر، این است که به ما کمک می‌کنند تا کلید واژه‌های مناسب را پیدا کنیم. بسیاری از افراد به اشتباه تصور‌ می‌کنند که کلمه کلیدی بذر، مهمترین واژه است و مدام از آن در مقالات خود استفاده می‌کنند؛ در صورتی که این تصور اشتباه است و کلمه اصلی بسیار کلی بوده و چندان اهداف شما را از تولید محتوا برآورده نخواهد کرد.

بهتر است با کمک روش‌هایی که در ادامه معرفی‌ می‌کنیم، با کمک کلمه کلیدی بذر، کلید واژه‌‌های فرعی را بیابید و با کمک آن‌ها، مقالات متعددی تولید کنید. مثلاً ویتامین ممکن است کلمه‌ای بسیار خوب و مناسب برای تولید محتوا به نظر برسد، اما در واقع کسی کلمه ویتامین را به تنهایی در گوگل سرچ نخواهد کرد. بلکه افراد به دنبال دانستن مزایای ویتامین‌‌های گوناگون برای بدن یا کارکرد ویتامین‌ها برای لاغری یا رفع بیماری‌ها هستند.

در یافتن وب سایت‌های فعال به ما کمک می‌کند.

برای رقابت بهتر در دنیای مجازی و وب سایت‌های رقیب، باید بدانید که آن‌ها از چه کلمات کلیدی برای دیده شدن استفاده می‌کنند. کلمه کلیدی بذر در یافتن وب سایت‌های فعال و کشف آن دسته از کلمات کلیدی که قبلا در نتایج جستجوی گوگل رتبه گرفته‌اند، کمک می‌کند. شما با استفاده از این کلمات فرعی می‌توانید به راحتی خود را در صفحات اولیه نتایج جستجو قرار دهید.

دو گروه مختلف از رقبا هستند که می‌توانید از آن‌ها برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

  1. رقبای فعلی و واقعی شما
  2. رقبای آینده

به بیانی دیگر، هدف ما این است که برای کلمات کلیدی که قبلا با آن‌ها رتبه کسب کرده‌ایم و کلمات کلیدی که می‌خواهیم در آینده برای آن‌ها رتبه کسب کنیم، از وب سایت رقیبان کمک بگیریم؛ برای این کار باید از الکسا کمک بگیرید. در ادامه شیوه کار با این ابزار را بیشتر توضیح خواهیم داد.

روش‌های یافتن کلمات کلیدی فرعی

نتایج جستجوی گوگل

در تصاویر زیر می‌توانید کلمات کلیدی که زیرمجموعه «ویتامین» هستند را بیابید و به عنوان کلمات کلیدی فرعی مقالات، از آن‌ها بهره بگیرید.

ساخت کلمات کلیدی با استفاده از کلمه کلیدی بذرساخت کلمات کلیدی با استفاده از کلمه کلیدی بذر

شما با اضافه کردن حروف اضافه مانند: برای، در، از و... به کلمه کلیدی بذر خود می‌توانید به هزاران کلمه کلیدی فرعی دسترسی داشته باشید که در راستای تولید مقالات، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

از الکسا برای بررسی رقبای خود کمک بگیرید.

همان طور که در بخش قبلی گفتیم، بررسی کلمات کلیدی رقبایی که در صفحات اولیه نتایج جستجو قرار دارند، بسیار اهمیت دارد. این کار به شما کمک می‌کند بدانید برای هر کلمه کلیدی با چه کسانی رقابت می‌کنید.

برای این منظور می‌توانید از ابزار Keyword Share of Voice اکانت الکسا استفاده کنید.

پس از تهیه اکانت الکسا وارد صفحه Keyword Share of Voice شوید. عبارت کلیدی مورد نظرتان را وارد کنید و اینتر را بزنید. اینجا می‌توانید لیست سایت‌هایی که بیشترین ورودی با این کلمه کلیدی را از گوگل داشته‌اند، مشاهده کنید.

با کلیک بر روی نام دامنه هر یک از رقبایتان می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره سایر کلمات کلیدی که با آن‌‌ها از گوگل رتبه کسب کرده‌اند، به‌دست آورید. همچنین با کلیک بر روی Paid Traffiic می‌توانید لیست سایت‌هایی که بیشترین ورودی را از طریق تبلیغات گوگل به‌دست آورده‌اند، مشاهده کنید.

از خود سوال بپرسید.

قبل از شروع برای پیدا کردن کلمات کلیدی باید از خود بپرسید چه چیزی کسب ‌و کار شما را منحصربه‌فرد می‌کند؟ باید درک روشنی از مأموریت و رسالت شرکت خود داشته باشید. باید بدانید دقیقاً چه خدمات و محصولاتی ارائه می‌دهید که قرار است بر اساس آن‌ها رتبه‌بندی شوید.

  • کاربران در جستجوی چه هستند و برای جستجو از چه عباراتی استفاده می‌کنند؟
  • چه تعداد کاربران در جستجوی آن محتوا هستند؟
  • چه انتظاراتی از جستجوی آن عبارات دارند؟
  • آن‌ها ترجیح می‌دهند اطلاعات در قالب چه فرمتی باشد؟
  • اگر همچون رقبا و در سطح آن‌ها باشید و محتوا یا نتیجه بهتری عاید مخاطبانتان نشود، چرا باید شما را پیدا کنند؟
  • چرا گوگل و دیگر موتورهای جستجو باید شما را در رتبه‌های برتر قرار دهند؟

پاسخ به سوالات بالا کمک می‌کند که ذهن مخاطبان خود را بخوانید و برای تهیه محتواها با کلمه کلیدی، برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

Google keyword planner 

یکی از قدرتمندترین ابزارهای جستجو کلمات کلیدی، Google keyword planner است و درواقع نقطه شروع تحقیقات کلمه کلیدی برای سئو محسوب می‌شود. البته هنگام استفاده از Google keyword planner باید توجه داشته باشید که نتایج آن مربوط به کمپین‌ها تبلیغات سرچ گوگل هستند. اما به منظور بهبود کاربری سئو نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

بهتر است در شروع کار از Google keyword planner به منظور یافتن کلی کلمات کمک بگیرید اما حتما از روش‌های جانبی برای تکمیل کار استفاده کنید. جهت یادگیری نحوه استفاده از این ابزار میتواند مقاله آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر را مطالعه کنید.

از شبکه‌های اجتماعی‌تان کمک بگیرید.

تفکر خارج از جعبه داشته باشید! در صورتی که هیچ کدام از روش‌‌های بالا برای شما موثر نبود، ‌ می‌توانید به بررسی مخاطبان و مشتریان بالقوه خود بپردازید.

می‌توانید با وبلاگ خودتان شروع کنید؛ سوالات و نظرات پست‌‌های وبلاگ مربوط به صنعت خود را به خوبی مطالعه نمایید. سعی کنید کلماتی که بیش از اندازه توسط مخاطبان تکرار شده است را دریابید. مثلاً در صورتی که‌ می‌خواهید کلمات کلیدی مربوط به ویتامین را پیدا کنید، وارد وبلاگ خودتان یا وبلاگ یکی از رقیبان شوید. مقالات آن‌ها را به دقت مطالعه کنید و سپس در بخش نظرها، به بررسی نظرات مخاطبین بپردازید. ببینید چه چیزی بیشتر از همه نظر آن‌ها را جلب کرده است؟

ذهن مخاطبان خود را بخوانید!

برای این کار‌ می‌توانید از رسانه‌‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا توییتر نیز کمک بگیرید. تالارهای گفتمان نیز منبع بسیار خوبی برای بررسی نیازهای مخاطبین محسوب‌ می‌شود. آن چیزی را که مردم درباره آن صحبت‌ می‌کنند یا اینکه بیشترین درخواست را نسبت به آن دارند، بخوانید و سعی کنید که مقالات خود را حول آن‌ها سامان دهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

ما در این مقاله به روش‌های گوناگون پیدا کردن کلمه کلیدی بذر و کلمات فرعی پرداختیم. با رعایت اصول و روش‌های ایجاد متن و کلمات کلیدی، می‌توانید رتبه سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو افزایش دهید و بازدید کنندگان بیشتری داشته باشید. انتخاب کلمه کلیدی شما، بررسی رقبا، شبکه‌های اجتماعی و... از عوامل تاثیرگذار در رتبه بندی نتایج سایت‌ هستند. در واقع رعایت اصول گفته شده و استفاده از کلمات کلیدی، به شما در کسب رتبه بهتر و بالاتر در موتورهای جستجو کمک‌ می‌کند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سعیده صفار

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو