معیارهای صحیح انتخاب شغل چیست؟

شهر محتوا>مجله محتوا>محتوا
معیارهای صحیح انتخاب شغل چیست؟
سمانه رحیمی|پنجشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1211 کلمه|مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • معیارهای انتخاب شغل مناسب چیست؟
  • فاکتورهای انتخاب یک شغل مناسب
 • فاکتورها و معیارهای انتخاب شغل در اسلام
 • چگونه یک شغل مناسب را انتخاب کنیم؟
 • پاسخ به پرسش های متداول در انتخاب شغل

معیارهای انتخاب شغل چیست؟ پرداختن به یک حرفه یا مهارت، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان ها است که می تواند منجر به پیشرفت و ارتقای سطح زندگی ما شود. برای انتخاب یک شغل مناسب باید از جنبه های متفاوتی به آن بپردازید. معیار انتخاب شغل مناسب شامل یک سری فاکتورها است که بخشی از مهم ترین های آن را در این مقاله آورده ایم.

 

معیارهای انتخاب شغل مناسب چیست؟

معیارهای انتخاب شغل، موضوعی است که باید از جنبه های مختلفی به آن نگاه کنید. انتخاب مسیر شغلی می تواند بسیار هیجان انگیز و در عین حال طاقت فرسا باشد. برخی از افراد از قبل می‌دانند که برای انجام چه کاری متولد شده‌اند و مسیر شغلی خود را به راحتی انتخاب می‌کنند. اما دیگران ممکن است سردرگم شده و در نهایت انتخاب نامناسبی داشته باشند. اگر از افرادی هستید که خود را در یک محیط رو به رشد می بینید، انتخاب مسیر شغلی بسیار مهم تر خواهد بود؛ چرا که می توانید مسیری را انتخاب کنید که در آن پیشرفت کرده و به مقام های بالاتری برسید.

امروزه ممکن است در بین نزدیکان و آشنایان خود، شاهد تغییر مکرر مشاغل آنها باشید. این اتفاق بیانگر آن است که افراد در زمینه شغلی خود، نتوانسته‌اند به خوبی عمل کنند. بیشتر مشکلاتی که باعث این چنین وقایعی می شود، عدم درک استعداد، آموزش نادرست و عدم وجود راهنما برای انسان ها از دوره نوجوانی تا جوانی آنها است. در ادامه مقاله ای را آماده کردیم که به شما مهم ترین معیارهای انتخاب شغل را از جنبه های مختلف بیان می کند.

معیار انتخاب شغل مناسب

فاکتورهای انتخاب یک شغل مناسب

به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا یکی از کارآفرینان برتر کشور، برای جلوگیری از سردرگمی، لازم است با فاکتورها و معیار انتخاب شغل مناسب آشنا شوید که برخی از مهم ترین آنها شرح زیر هستند:

 • تقاضا برای شغل: اولین و مهم ترین فاکتور در انتخاب یک شغل، وجود تقاضا و در دسترس بودن آن است. شما باید در انتخاب مسیر شغلی، به این نکته توجه کنید که برخی از مشاغل به دلیل تغییرات فصلی و یا پیشرفت تکنولوژی به مرور جایگزین شده و از بین می روند. بنابراین در این حالت، معیار انتخاب شغل مناسب آن است که برای رسیدن به مشاغلی تلاش کنید که در آینده وجود دارند. به دست آوردن مشاغلی که طول عمر محدودی دارند، نه تنها هیچ رضایت شغلی را برای شما به ارمغان نخواهند آورد، بلکه می تواند خسته کننده نیز باشد.
 • علاقه و اشتیاق: حال که فاکتور اول را در نظر گرفتید، لازم است حرفه‌ای را انتخاب کنید که برای آن شور و علاقه دارید. در انتخاب شغل از خود سوالاتی بپرسید. آیا از انجام این کار لذت می‌برید؟ آیا حاضر هستید بدون دریافت مزد در آن نیز مشغول شوید؟ مهم است که علاقه و اشتیاق خود را شناسایی کرده و آنها را با شغل خود هماهنگ کنید، تنها در این صورت است که به رضایت شغلی خود دست خواهید یافت.
 • مهارت ها: مهارت‌های شما، نقاط قوتی هستند که به کمک آنها می توانید برای ساختن یک آینده ایده آل تصمیم بگیرید. امروزه وقتی برای مصاحبه کاری می روید، بسیاری از کارفرمایان راجع به مهارت های شما سوال می کنند. شما باید توانایی هایی را داشته باشید که بتواند به افزایش رشد شرکت و کسب و کار آنها کمک کند.
 • استعداد و قدرت: استعدادهای شما، هدیه هایی از جانب خداوند هستند که می توانید با استفاده از آنها، مسیر موفقیت خود را پیدا کرده و در زندگی پیروز شوید. با درک و قدردانی از این استعدادها، شما باید نقاط قوت خود را بشناسید تا بتوانید براساس آن معیار انتخاب شغل مناسب را پیدا کنید. حال نوبت آن است که از آنها برای انتخاب و یا ارتقا موقعیت شغلی خود استفاده کنید.

فاکتورها و معیارهای انتخاب شغل در اسلام

معیارهای انتخاب شغل در اسلام

معیارهای انتخاب شغل در اسلام چیست؟ یکی از ابعاد مهم بررسی و انتخاب یک شغل مناسب، احکام و موازینی می‌باشد که در اسلام بیان شده است. ادیان در خود موعظه ها، پندها و راهنمایی هایی دارند که می توانید از آن‌ها به مثابه تجربه گذشتگان در بخش های مختلف زندگی خود استفاده کنید. از جمله موعظه های اسلام برای معیارهای انتخاب شغل صحیح می توان گفت:

 • حرام نباشد: از دیدگاه اسلام، شما نباید به عملی که حرام است، اقدام نمایید. این حکم در زندگی فردی و شغلی شما الزامی است. بنابراین شغل شما نباید به اعمالی که از نظر اسلام ممنوع است ورود کرده و نیز نباید شما را در مسیر انجام گناه قرار دهد. به عنوان مثال شما نباید در مشاغلی که شامل خرید و فروش اموال غصبی، آلات و افعال زشت، فروش مواد مضر چه از نظر فرهنگی و چه از نظر سلامتی و غیره هستند، وارد شوید.
 • درآمد آن حلال باشد: کسب روزی حلال یکی از اساس زندگی و احکام اسلامی است که بارها به آن توصیه شده است. همانطور که خداوند در آیه 88 سوره مائده تاکید کرده است، حرام خواری و انجام کار نامشروع، شما را پیرو شیطان می کند. همچنین خداوند در آیه 168 سوره بقره، شیطان را دشمن آشکار انسان ها می داند که آنها را به سقوط حتمی می کشاند.
 • برای مصالح جامعه باشد: از نظر اسلام، مشاغلی که بتواند به همه افراد جامعه سود و فایده برساند، قابل پذیرش بوده و نیز منعی برای آن وجود ندارد. یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب و انجام شغل خود به آن توجه کنید، پرهیز از ناهنجاری‌هایی است که از جمله آن باید به احتکار، رباخواری و نیز کم فروشی اشاره کرد.

چگونه یک شغل مناسب را انتخاب کنیم؟

برای آنکه بتوانید برای انتخاب یک شغل مناسب اقدام کنید، لازم است معیارهای انتخاب شغل را که در قسمت قبل بیان شد، به خوبی بدانید. معیار های مهم انتخاب شغل به شما کمک می کنند تصمیم درستی بگیرید. شما می توانید در کنار این فاکتورها، از تست های شخصیتی نیز استفاده کنید تا با روحیات خود بیشتر آشنا شوید. این آزمون ها به شما کمک می کنند تا در مشاغلی که با شما سازگارتر هستند، وارد شده و موفق شوید. همچنین عامل دیگری که از طریق درک و شناخت صحیح خودتان بدست می آورید، محدودیت های شما است. ممکن است برحسب ناتوانی های جسمی، جغرافیایی و یا شرایط مالی، نتوانید به برخی اهداف خود برسید. از سوی دیگر، شما می توانید با مشورت و ارتباط با نزدیکان، تجربیات آنها را در مشاغلی که دارند بشنوید. این کار می تواند در تصمیم گیری و آشنایی با عواقب انتخاب یک شغل به شما کمک کند.

پاسخ به پرسش های متداول در انتخاب شغل

معیار های مهم انتخاب شغل

در انتهای این مقاله نیز به برخی از پرسش های متداول در رابطه با معیارهای انتخاب شغل می پردازیم که عبارتند از:

 • مهمترین معیار انتخاب شغل چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت سه عامل در کنار یکدیگر، مهم ترین فاکتور در انتخاب یک حرفه را تعیین می کنند. اولین مورد علاقه، دومی استعداد و مهارت و سومین مورد تقاضا برای آن شغل است.
 • هدف از انتخاب شغل چیست؟ داشتن حرفه و پیشه، یک بخش جدایی ناپذیر در زندگی ما انسان ها است. هدف از داشتن این نوع مشاغل، کسب درآمد، ارتقای کیفیت زندگی، پیشرفت در ادامه مسیر تحصیل، خدمت به خلق و رفع نیازهای یکدیگر می باشد.
 • علل ناتوانی افراد در انتخاب یک شغل مناسب چیست؟ برای پاسخ به این پرسش، لازم است ابتدا فرد به معیارهای انتخاب شغل مناسب آگاه شود. شما باید به این نکته توجه کنید که هر انسانی، از نقاط قوت و ضعف‌هایی ساخته شده است. حال می توانید با شناختی که از خود دارید، علاقه و استعدادتان را در یک یا چند زمینه محدود به کار بگیرید. زمانی که به این پختگی برسید، با درک معیار انتخاب شغل مناسب، می توانید به دنبال یک حرفه درست باشید.
samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما