چرا باید لیست کلمات کلیدی سایت خود را طراحی کنید؟

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
چرا باید لیست کلمات کلیدی سایت خود را طراحی کنید؟
سمانه رحیمی|شنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 701 کلمه|مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • پیشنهادهایی برای کلمات کلیدی از طریق مرورگر کلمات کلیدی
 • بسط لیست کلمات کلیدی از طریق گوگل و کلمات کلیدی رقیب
  • ۲. جستجوهای مرتبط بیشتر برای به دست آوردن لیست کلمات کلیدی
  • ۳. کلمات کلیدی پرسشی
  • ۴. بیان‌گران کلمات کلیدی
  • ۵. روند را تکرار کنید
 • نتیجه گیری و جمع بندی

برای این‌که شما بتوانید محتوای سایت خود را بر مبنای اهداف کاربران تنظیم کنید و بتوانید نظر آن‌ها را به فعالیت سایت‌تان جلب کنید، استفاده‌ی درست از کلمات کلیدی در سئو سایت، باید از ابتدایی‌ترین برنامه‌های شما باشد. در روند به‌کارگیری متناسب کلمات کلیدی در سئو، یکی از مراحل، تهیه‌ی لیست کلمات کلیدی است که در متن پیش رو، به این موضوع می‌پردازیم.

پیشنهادهایی برای کلمات کلیدی از طریق مرورگر کلمات کلیدی

ابتدا عبارت جستجوی خود را در قسمت جستجوی لیست کلمات کلیدی در این مرورگر و در قسمت Keyword Suggestion (پیشنهاد کلمات کلیدی) وارد کنید تا لیست کلمات کلیدی مدنظر شما را به ترتیب ارتباط‌شان با عبارت اصلی، در اختیارتان قرار بدهد. به‌عنوان نمونه، ما با وارد کردن عبارت «نمایشگاه کتاب» در این سایت مرورگر، به یک لیست کلمات کلیدی متشکل از عبارت‌هایی مانند «نمایشگاه کتاب تهران»، «نمایشگاه کتاب ۹۹» و «نمایشگاه کتاب مجازی» رسیده‌ایم.

اگر پس از جستجو، لیست کلمات شما حاوی عبارت‌هایی بود که می‌شد آن‌ها را از نظر موضوعی در دسته‌بندی‌های جداگانه‌ای قرار داد، هر یک از آن‌ها را دوباره در این سایت مرورگر وارد کنید تا به کلمات کلیدی بیشتری برسید.

بسط لیست کلمات کلیدی از طریق گوگل و کلمات کلیدی رقیب

اقداماتی که در مرحله‌ی قبل توضیح دادیم، برای شروع کار بود. برای این‌که مطمئن شوید که لیست کلمات کلیدی شما در موضوع انتخابی‌تان تا میزان زیادی کامل شده است، باید جستجوهایی رقابتی در گوگل1 انجام بدهید.

 1. کلمات کلیدی اصلی شما، چه‌گونه رتبه‌بندی می‌شوند؟

اگر عبارت «نمایشگاه کتاب مجازی»، کلمات کلیدی اصلی شما برای جستجو باشد، ببینید که پس از جستجوی این عبارت در گوگل، به‌ترتیب URL یا نشانی کدام سایت‌ها در نتایج ظاهر می‌شود. همین نشانی‌ها را در سایت مرورگر و در قسمت Ranking Keywords report (گزارش رتبه‌بندی کلمات کلیدی) وارد کنید و برای جستجو، گزینه‌ی exact page (صفحه‌‌ی دقیق) را انتخاب نمایید. اگر لازم بود، فیلترهای دیگری را نیز پیش از جستجو اعمال کنید. نتایج به‌دست‌آمده را ذیل کلمات کلیدی اصلی خود دسته‌بندی کنید و موارد تکراری را حذف نمایید.

رتبه بندی کلمات کلیدی اصلی

۲. جستجوهای مرتبط بیشتر برای به دست آوردن لیست کلمات کلیدی

ما به موازات این‌که کلمات کلیدی اصلی خود را در گوگل جستجو می‌کنیم تا به تمامی زیرشاخه‌های هر یک از آن‌ها دست پیدا کنیم، باید جستجوهای مشابه در گوگل را نیز رصد نماییم تا کلمات کلیدی اصلی مرتبط و موجود در آن‌ها را نیز به روند جستجوی خود اضافه کنیم.

۳. کلمات کلیدی پرسشی

هرچند از کلمات کلیدی پرسشی زیاد استفاده نمی‌شود، ولی این دسته از کلمات کلیدی، نقطه‌زن هستند و می‌توان آن‌ها را در محتوای سایت و به‌ویژه بخش پرسش‌های پرتکرار، به کار گرفت. با مراجعه به بخش People Also Ask در گوگل، می‌شود پرسش‌های مرتبط با هر عبارتِ متشکل از کلمات کلیدی اصلی را ثبت کرد.

یک منبع غنی دیگر برای دسترسی به لیست کلمات کلیدی پرسشی، Keyword Explorer است. باید در روند پیدا کردن لیست کلمات کلیدی در این سایت، انتخاب کنید که موارد پرسشی جستجو شوند. سایت Alsoasked.com نیز گزینه‌ی دیگری است که بایگانی گسترده‌ای از سؤال‌هایی دارد که کاربران در انواع موتورهای جستجوی گوگل، مطرح کرده‌اند.

۴. بیان‌گران کلمات کلیدی

تعداد زیادی از واژه‌ها و عبارت‌هایی که در جستجوی کاربران استفاده می‌شوند، بیان‌گر دسته‌های مختلف از کلمات کلیدی هستند. در جدول زیر، تعدادی از دسته‌های کلمات کلیدی و برخی از واژه‌هایی که بیان‌گر این دسته‌ها هستند را می‌بینید.

دسته‌بندی کلمات کلیدی واژه‌های بیان‌گر
مکان تهران، لبنان
زمان بهمن، ۱۳۹۹
خرید ارزان، رایگان، قرارداد، تخفیف
برند دیجی‌کالا، ایران‌خودرو
مقایسه بهترین، جایگزین، در برابر

زمانی که می‌بینید یکی از واژه‌های بیان‌گر هدف در لیست کلمات کلیدی شما تکرار می‌شود، بهتر است رابطه‌ی بین آن و سایر کلمات کلیدی را بررسی کنید تا پردازش مناسب‌تری نسبت به لیست کلمات کلیدی خود داشته باشید. برای شرح بهتر این قسمت، مثال‌هایی را با استفاده از همان عبارت اولیه آورده‌ایم.

 • بهترین ساعت برای بازدید از نمایشگاه کتاب
 • پرفروش‌ترین کتاب‌های نمایشگاه امسال
 • فهرستی از کتاب‌های پرتخفیف در نمایشگاه
 • خرید آنلاین بهترین کتاب‌های کودک در نمایشگاه کتاب

۵. روند را تکرار کنید

همین روند را برای تکمیل لیست کلمات کلیدی خود ادامه بدهید تا به این نتیجه برسید که همه‌ی زیرشاخه‌های مرتبط با موضوع اصلی‌تان را پوشش داده‌اید. در این مرحله، شما باید به دسته‌بندی‌های متعدد از موضوعات و صدها عبارت در لیست کلمات کلیدی خود رسیده باشید که ممکن است برخی از آن‌ها هم‌پوشانی داشته باشند. باید در این جا تصمیم بگیریم که روی کدام یک از کلمات کلیدی، بیشتر کار کنیم و کدام یک را در طراحی محتوای خود بگنجانیم.

نتیجه گیری و جمع بندی

تدوین لیست کلمات کلیدی، یکی از مراحل به‌کارگیری کلمات کلیدی در سئو است که در این متن به آن پرداختیم. پیش از این مرحله و پس از این مرحله نیز باید اقداماتی انجام بدهید تا در تأثیر کلمات کلیدی در سئو سایت خود، به موفقیت برسید.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما