آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو: از استخراج تا انتخاب

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو: از استخراج تا انتخاب
امین خیبر|شنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1468 کلمه|مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • چرا انتخاب کلمات کلیدی مناسب، مهم است؟
 • اهمیت جمع آوری داده‌های جامع و معتبر درباره جستجوهای کاربران
 • معرفی چند ابزار برای استخراج کلمات کلیدی
 • ابزار Ahrefs
 • ابزار SEMRush
 • گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)
 • ابزار ماز (Moz)
 • وب‌ سایت Keywordtool.io
 • معیارهای انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو چیست؟

انتخاب کلمه یا عبارت کلیدی مناسب، یکی از مهمترین مراحل یک سئو موفق است. با اینکه افزایش بازدید از سایت اهمیت زیادی دارد، جذب مخاطب مناسب نیز یک ضرورت است. انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو و ارتباط با بازار هدف، به زمان و تحقیق زیادی نیاز دارد اما نتایج به دست آمده، ارزش آن را خواهد داشت. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه قصد داریم به آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی بپردازیم.

چرا انتخاب کلمات کلیدی مناسب، مهم است؟

کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی (Keyword) کلمات یا عباراتی از متن هستند که به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوعات تحت پوشش محتوای شما را شناسایی کنند و به عبارت دیگر، کلمات کلیدی مواردی هستند که افراد در موتورهای جستجو به دنبال آن هستند. موتورهای جستجو از الگوریتم‌‌های پیچیده‌ای برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی استفاده می‌کنند که کاربران در جستجوی خود به کار می‌برند. این امر به‌ آن‌ها کمک می‌کند تا کاربر را به سمت محتوایی هدایت کنند که به بهترین وجه پاسخگوی نیازهای او باشد. کلمات کلیدی از این جهت اهمیت دارند که حلقه اتصال بین آنچه افراد در جستجوی آن هستند و محتوایی که شما برای تامین این نیاز ارائه می‌دهید، محسوب می‌شوند.

هدف شما از بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو این است که ترافیک ارگانیک را به سمت سایت خود هدایت کنید، از این رو از طریق کلمات کلیدی که برای محتوای سایت خود انتخاب می‌کنید، می‌تواند تعیین کنید که چه نوع ترافیکی دریافت نمایید. به عنوان مثال اگر شما یک باشگاه ورزشی دارید، دوست دارید در فهرست مراکز ارائه دهنده خدمات ورزشی قرار بگیرید، اما اگر در انتخاب کلمات کلیدی دقت کافی نداشته باشید، ممکن است نام وب سایت شما در صفحه نتایج افرادی ظاهر شود که هیچ ارتباطی با حرفه شما ندارند. کلمات کلیدی به همان اندازه که در مورد محتوای شما هستند، در خصوص مخاطبان شما نیز مهم هستند، زیرا ممکن است آنچه را که ارائه می‌دهید کمی متفاوت‌تر از آنچه دیگران می‌شناسند، توصیف کنید.

برای ایجاد محتوایی که از نظر ارگانیک رتبه خوبی داشته باشد و بازدیدکنندگان را به سمت سایت شما سوق دهد، باید نیازهای بازدید کنندگان، زبان‌ آن‌ها و نوع محتوای مورد نظر‌ آن‌ها را به خوبی درک کنید. این کار را می‌توانید از طریق اموری چون گفتگو با مشتریان خود، عضویت در گروه‌های اجتماعی و تحقیق کلمات کلیدی با ابزارهایی که به این منظور طراحی شده است، انجام دهید.

تحقیق کلمات کلیدی (Keyword research) فرآیندی است برای یافتن و تجزیه و تحلیل عباراتی که افراد در موتورهای جستجو وارد می‌کنند که معمولا این کار با هدف بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یا بازاریابی انجام می‌شود.

اهمیت جمع آوری داده‌های جامع و معتبر درباره جستجوهای کاربران

پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی برای سئو یک فرآیند ظریف است که شامل آزمایش و خطاست، اما درک اصول آن آسان است. جمع آوری داده‌های جامع و معتبر درباره جستجوهای کاربران به شما کمک می‌کند تا بفهمید مشتری به دنبال چه چیزی است و همچنین کلمات کلیدی پیدا کنید که رتبه شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) را بهبود بخشد.

افراد تازه کار معمولا هنگام جستجو جهت یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو، دچار اشتباهات زیر می‌شوند:

 • فقط یک بار در مورد کلمات کلیدی تحقیق می‌کنند؛
 • به ندرت فهرست کلمات کلیدی خود را به‌روز می‌کنند؛
 • تنها کلمات کلیدی بسیار پرطرفدار را انتخاب می‌کنند که بسیار رقابتی هستند.

اساسا، جستجو برای یافتن کلمات کلیدی باید به صورت مداوم انجام شود و بخش ثابتی از فعالیت‌های بازاریابی به آن اختصاص یابد. کلمات کلیدی قدیمی‌باید به صورت دوره‌ای، مجددا ارزیابی شوند. در برخی مواقع بهتر است کلمات کلیدی رقابتی و پرتکرار را با عبارات خاص‌تر و طولانی‌تری جایگزین کنید تا به جای همه کاربران، تنها یک گروه ویژه را هدف قرار دهید. اینکه چه کسی از سایت شما بازدید می‌کند، حداقل به اندازه تعداد بازدیدکننده از اهمیت برخوردار است؛ به ویژه اگر‌ آن‌ها افرادی باشند که به طور فعال به دنبال خدمات یا محصولات شما هستند.

شما باید در سایت خود از کلمات کلیدی متنوع استفاده کنید. به طوری که می‌توان گفت: تنوع، یک کلمه کلیدی در دنیای کلمات کلیدی است.

اگر همواره از کلمات کلیدی مشابه رقبای خود استفاده می‌کنید، برجسته نخواهید شد. نه تنها باید ابزارهای جدید جستجوی کلمات کلیدی را امتحان کنید و نتایج را پیگیری نمایید، بلکه باید احساس راحتی کنید و براساس تحقیقات خود آزمایش کنید - چه کسی از کلمات کلیدی شما استفاده می‌کند؟ و چگونه خود را برجسته می‌کنید؟ با ارائه محتوای عالی که پاسخ واقعی سوالاتی است که مشتریان احتمالی شما با جستجوی کلمات کلیدی خود می‌پرسند.

اگر مرتبا از کلمات کلیدی مشابه رقبای خود استفاده کنید، نمی‌توانید سایت خود را از دیگران متمایز کنید. برای دستیابی به موفقیت باید از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی استفاده کنید، نتایج به دست آمده را ارزیابی نمایید، بر اساس تحقیقات خود کلمات کلیدی جدید را آزمایش کنید و در پایان با ارائه محتوای عالی به پرسش‌هایی که مشتریان احتمالی از طریق جستجوی کلمات کلیدی می‌پرسند، پاسخ مناسب دهید.

معرفی چند ابزار برای استخراج کلمات کلیدی

از ابزارهای زیر می‌توانید برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو استفاده کنید. بسیاری از ابزارهای ذکر شده در فهرست زیر به شما کمک می‌کنند تا علاوه بر استخراج کلمات کلیدی، سایر جنبه‌های عملکرد وب سایت خود را نیز تجزیه و تحلیل کنید. اما حتی اگر فقط به جستجوی داده‌های کلمه کلیدی بپردازید، این ابزارها می‌توانند به شما اطلاعاتی مانند میزان جستجو، دشواری رتبه بندی (قابل استفاده برای استراتژی محتوا و سئو) ، ارزش کلمه کلیدی (مفید برای تبلیغات از نوع پرداخت به ازای کلیک یا PPC) ، رقابت و سایر موارد را بدهند. توجه داشته باشید که ابزارهای زیادی جهت تحقیق برای کلمات کلیدی وجود دارد اما در اینجا برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین موارد معرفی شده است.

ابزار Ahrefs

ابزار Ahrefs یک مجموعه کامل برای تحلیل سئو است و دارای امکاناتی برای تحقیق کلمات کلیدی و ابزارهای بررسی محتوا (Content Research Tools) و دیگر امور مرتبط با سئو است. این ابزار از برنامه‌های خزنده وب (Web Crawler) استفاده می‌کند تا چگونگی نمایش وب سایت شما در موتورهای جستجو را شبیه سازی کند. این امر به شما کمک می‌کند تا سایت خود را بهتر درک کنید و بتوانید آن را برای موتورهای جستجو بهینه نمایید.

هنگام استفاده از Ahrefs، داشبوردی دریافت خواهید کرد که به شما کمک می‌کند تا همه داده‌های خود را ردیابی کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آدرس وب سایت خود را به آن اضافه کنید.

درواقع Ahrefs ابزاری برای یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو است

ابزار SEMRush

ابزار SEMrush به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند روش‌های بازاریابی دیجیتال را پیاده سازی کنید. در سایت SEMrush می‌توانید وضعیت وب سایت خود را با جزئیات کامل مشاهده کنید و کمپین‌های سئو، پرداخت به ازای کلیک (PPC) ، رسانه‌های اجتماعی و محتوا را اجرا نمایید.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی ارزشمندی برای محتوای خود را شناسایی کنید. شما خواهید آموخت که در صنعت شما از چه کلمات کلیدی استفاده می‌شود و چگونه رقبای شما در موتورهای جستجو، رتبه بندی شده‌اند. این امر به شما بصیرت فراوانی در مورد چگونگی انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو می‌دهد.

این نرم افزار برای افرادی طراحی شده است که آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی را به تازگی شروع کرده‌اند و نیاز به کمک دارند. اگر تجربه یا دانش محدودی دارید، SEMrush درک و استفاده از سئو را برای شما آسان می‌کند.

آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی به کمک ابزار SEMRush

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)

گوگل کیورد پلنر یک ابزار رایگان از شرکت گوگل است که داده‌های مربوط به جستجوهای گوگل را جمع آوری می‌کند و از‌ آن‌ها جهت کمپین‌های تبلیغاتی بهره می‌برد. با استفاده از این ابزار می‌توانید کلمات کلیدی جدید مرتبط با تجارت خود را پیدا کنید. این نرم افزار اطلاعاتی مانند روند کلمات کلیدی، روند حجم جستجو، آمارهای تاریخی، کلمات کلیدی محبوب و دیگر موارد را در اختیار شما قرار می‌دهد. گوگل کیورد پلنر به شما کمک می‌کند تا بهترین کلمات کلیدی برای سئو را استخراج کنید و همچنین روشی برای ایجاد کمپین ارائه می‌دهد که محور آن تحقیق کلمات کلیدی باشد.

کیورد پلنر ابزار رایگان گوگل برای جستجوی کلمات کلیدی

ابزار ماز (Moz)

این ابزار به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه افراد در حوزه کسب و کار شما، جستجو می‌کنند. وقتی می‌دانید مخاطبان شما برای یافتن مشاغل شما از چه چیزی استفاده می‌کنند، می‌توانید برای آن دسته از کلمات کلیدی، محتوا تهیه کنید تا سرنخ‌های بیشتری را به صفحه خود جذب نمایید. با استفاده از ابزار ماز می‌توانید میزان موفقیت کمپین‌های خود را بررسی کنید، نحوه رتبه بندی کلمات کلیدی مورد نظر خود را ردیابی نمایید و کلمات کلیدی را در مقایسه با رقبای خود رتبه بندی کنید.

ماز ابزای برای یافتن کلمات کلیدی

وب‌ سایت Keywordtool.io

به کمک وب سایت Keywordtool.io می‌توانید میزان جستجو برای کلمات کلیدی مختلف را بررسی نمایید و موضوعات مرتبط را پیدا کنید. این سایت تعداد زیادی کلمات کلیدی مرتبط را در دسته بندی‌های مختلف نمایش می‌دهد که می‌تواند در آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی مفید باشد.

همچنین به کمک آن می‌توانید با وارد کردن یک کلمه کلیدی، کلمات کلیدی مشابه با آن را مشاهده کنید و ایده بگیرید. یکی از مهم‌ترین مزایای Keywordtool.io برای کاربران ایرانی، وجود زبان فارسی در فهرست زبان‌‌های آن است.

معیارهای انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو چیست؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید هنگام آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی به آن توجه کنید، معیارهای انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای سئو است که در فهرست زیر به برخی از‌ آن‌ها اشاره شده است:

 • جستجوی زیاد
 • رقابت کم
 • ارتباط با موضوع سایت
 • ارزش آفرینی
 • درآمدزایی برای سایت
aminkheybar
نوشته شده توسط

امین خیبر

امین خیبر هستم. فوق لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک دارم و در زمینه تولید محتوا، ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کنم. از بچگی نویسندگی رو دوست داشتم و الان چند ساله که...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما