معرفی نرم افزارهای جست و جوی کلمات کلیدی گوگل

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
معرفی نرم افزارهای جست و جوی کلمات کلیدی گوگل
امین خیبر|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۱۳ اسفند ۱۴۰۲|مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

تحقیق کلمات کلیدی برای رشد بازدید از سایت شما حیاتی است. این امر به شما کمک می‌کند تا محتوای مناسبی جهت افزایش بازدید از طریق جست و جوی ارگانیک تهیه کنید. امروزه ابزار و نرم افزارهای زیادی برای استخراج کلمات کلیدی عرضه شده است که انتخاب یک نرم افزار کلمات کلیدی گوگل مناسب را دچار چالش می‌کند؛ به خصوص برای افرادی که در زمینه بهینه سازی موتور جست و جو یا سئو تازه کار هستند. اگر به دنبال بهترین نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی برای سئو وب سایت خود هستید، با ما همراه باشید؛ چراکه در ادامه قصد داریم بهترین ابزار تحقیق در مورد کلمات کلیدی را معرفی کنیم که کارشناسان سئو از آن‌ها برای افزایش بازدید از وب سایت خود استفاده می‌کنند.

چرا برای یافتن کلمات کلیدی به ابزار و نرم افزار نیاز داریم؟

برای یافتن کلمات کلیدی، تنها اکتفا به پیشنهادات گوگل کافی نیست و بدون ابزار نمی‌توان تعداد کلمات کلیدی زیادی به دست آورد. از این رو استفاده از نرم افزار برای یافتن کلمات کلیدی اجتناب ناپذیر است. نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند موضوعاتی را که افراد در موتورهای جست و جو مانند گوگل، بینگ و غیره جست و جو می‌کنند، پیدا کنید. این دسته از نرم افزارها به شما کمک می‌کنند تا عناوین محتوایی را پیدا کنید که مشتریان شما به دنبال آن هستند. سپس می‌توانید استراتژی تولید محتوای خود را بر اساس آن تنظیم نمایید و از این عناوین در پست‌های وبلاگ و بخش‌های مختلف سایت خود استفاده کنید.

همچنین، ابزار تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بتوانید سایت‌های رقیب خود را رصد کنید و کلمات کلیدی را شناسایی نمایید که به آن‌ها در جلب نظر کاربران و کسب رتبه‌های بالا در الگوریتم‌های گوگل کمک کرده است. سپس می‌توانید از طریق این کلمات کلیدی، محتوای خود را بهبود بخشیده و مخاطبان آن‌ها را به سوی وب سایت خود جذب کنید. با این اوصاف، بیایید نگاهی به بهترین ابزار تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای سئو بیندازیم که می‌توانید استفاده کنید.

یک نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید هنگام انتخاب یک نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی به آن توجه کنید، امکانات و ویژگی‌های آن است که در فهرست زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

  • پشتیبانی از کلمات کلیدی فارسی
  • داده‌های معتبر و به‌روز
  • حجم داده‌های کافی

معرفی 10 نرم افزار مناسب برای استخراج کلمات کلیدی

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)

گوگل کیورد پلنر یک نرم افزار ساده برای تحقیق کلمات کلیدی است که در عین حال دارای امکانات ویژه‌ای است. این نرم افزار کلمات کلیدی گوگل یکی از دقیق‌ترین منابع داده برای جست و جوی کلمات کلیدی در بازار است که در آن، داده‌ها مستقیما از موتور جست و جوی گوگل جمع آوری می‌شوند و می‌توان نتایج آن را به خوبی با برنامه تبلیغاتی گوگل ادسنس (AdSense) ادغام کرد؛ از این رو برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند تبلیغات خود را در گوگل اجرا کنند. با این حال، گوگل کیورد پلنر تنها محدود به تبلیغات گوگل نیست و یک ابزار عالی برای سئو به شمار می‌رود و برخلاف سایر ابزارهای پولی مشابه، استفاده از آن رایگان است.

برای دسترسی به این ابزار به یک حساب Google Ads نیاز دارید. اگر قبلاً آن را ندارید، باید یکی از آن‌ها را ایجاد کنید. هنگامی که از طریق حساب Google Ads خود به کیورد پلنر دسترسی پیدا کردید، می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را تایپ کنید و تعداد جست و جوی ماهانه آن مشاهده کنید و همچنین یک فهرست از کلمات کلیدی مرتبط به شما ارائه خواهد شد.

نرم افزار SEMrush

نرم افزار SEMrush یک مجموعه ابزار کامل سئو است که یکی از کاربردهای آن انجام تحقیق کلمات کلیدی و بهبود رتبه وب سایت در گوگل است. ابزار SEMrush به جای ارائه فهرستی از کلمات کلیدی، 5 تا10 کلمه کلیدی ویژه را پیشنهاد می‌دهد که قبلا رقبای شما استفاده کرده‌اند.

در بخش Keyword Overview این ابزار می‌توانید یک کلمه کلیدی را تایپ کنید و تصویر کاملی از هر آنچه لازم است درباره آن بدانید، به دست آورید. این اطلاعات شامل مواردی چون تعداد افرادی که این کلمه کلیدی را جست و جو کرده‌اند (حجم جست و جوی ماهانه) ، روند کاهش یا افزایش محبوبیت کلمه کلیدی و موارد دیگر است.

همچنین با استفاده از SEMrush می‌توانید فهرست مفیدی از سایر کلمات کلیدی مشابه را که ممکن است بخواهید استفاده کنید، به همراه فهرستی از نتایج جست و جوی ارگانیک مشاهده کنید؛ بنابراین می‌توانید بفهمید که رقبای شما برای این کلمات کلیدی چه رتبه‌ای دارند. علاوه بر این، می‌توانید کلمات کلیدی استفاده شده در تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) که در گوگل ادز (Google Ads) استفاده شده است را بررسی کنید. با وارد کردن نام وب سایت رقبای خود در بخش Domain Overview می‌توانید در خصوص کلمات کلیدی استفاده شده و دیگر اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشید.

به صورت کلی، این نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی در بازاریابی محتوایی، بازاریابی دیجیتال، رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر به شما کمک کند.

نرم افزار SEMrush ابزاری مناسب برای تحقیق کلمات کلیدی

نرم افزار Ahrefs

نرم افزار Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای تحقیق در مورد کلمات کلیدی است که امروزه برای تولیدکنندگان محتوا موجود است. این پلتفرم گزارش کاملی از کلمات کلیدی پرکاربرد به کاربر ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید به کمک Ahrefs کلمات کلیدی را شناسایی نمایید که رقبای شما از آن‌ها استفاده می‌کنند و در محتوای جدید خود از این کلمات کلیدی بهره ببرید. یکی دیگر از قابلیت‌های هوشمند رقابتی خوب که Ahrefs ارائه می‌دهد، توانایی دیدن کلمات کلیدی جدید و روند کلمات کلیدی در جست و جوی کاربران است.

نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی Ahrefs

نرم افزار AnswerThePublic

نرم افزار AnswerThePublic کمی متفاوت از سایر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است. این ابزار نتایج را در یک قالب تصویری زیبا ارائه می‌دهند. اگر به تازگی سئو و تحقیق کلمات کلیدی را شروع کرده‌اید، این یک ابزار عالی برای آزمایش است؛ زیرا برای استفاده از آن حتی نیازی به ایجاد حساب کاربری ندارید. فقط کلمه کلیدی خود را تایپ کنید و داده‌های مرتبط با آن را مشاهده نمایید.

نسخه رایگان این نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی منبع بسیار خوبی برای وبلاگ نویسان است. با این وجود اگر به طور حرفه‌ای تحقیق درباره کلمات کلیدی را انجام می‌دهید، به برنامه حرفه‌ای آن نیاز خواهید داشت.

نرم افزار AnswerThePublic ابزاری برای استخراج کلمات کلیدی

نرم افزار Ubersuggest

نرم افزار Ubersuggest یک ابزار رایگان برای تحقیق کلمات کلیدی است که امکانات مختلفی مانند میزان جست و جو، پیشنهاد کلمات کلیدی، کمک به رتبه بندی کلمات کلیدی بر اساس دشواری آن‌ها و دیگر موارد ارائه می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید جدولی از 100 نتیجه برتر گوگل برای آن کلمه کلیدی را مشاهده کنید.

اگر با حساب گوگل خود وارد Ubersuggest شوید، می‌توانید پیشنهاد کلمات کلیدی، پیگیری روزانه رتبه بندی و پیشنهادهای شخصی سازی سئو بیشتری دریافت کنید. همچنین UberSuggest دارای یک افزونه کروم است که می‌تواند استفاده از آن را برای شما آسان‌تر کند.

تحقیق کلمات کلیدی به کمک نرم افزار Ubersuggest

نرم افزار Long Tail Pro

نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی Long Tail Proیک نمای کلی از اطلاعات مربوط به کلمه کلیدی مورد نظرتان را با تمرکز ویژه بر نحوه رتبه بندی وب سایت شما در برابر رقبا در صفحه اول گوگل را نشان می‌دهد. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید به نتایج برتر در موتورهای جست و جو برای کلمه کلیدی مدنظر خود نگاهی بیندازید، بنابراین می‌توانید بفهمید که در برابر دیگر وب سایت‌های صنعت خود، چه وضعیتی دارید.

نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی Long Tail Pro

نرم افزار Serpstat

نرم افزار Serpstat یک نرم افزار جست و جوی کلمات کلیدی بسیار عالی است که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید نتایج برتر گوگل برای کلمات کلیدی مورد نظر خود را مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید به اطلاعات زیادی راجع به رقبای خود برای آن کلمه کلیدی، دسترسی داشته باشید.

نرم افزار Serpstat ابزاری مفید جهت پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب

نرم افزار SpyFu

با استفاده از نرم افزار SpyFu می‌توانید سودمندترین کلمات کلیدی استفاده شده توسط رقبای خود را شناسایی کنید. استفاده از برخی امکانات این ابزار رایگان است و حتی بدون ورود به سیستم، قابل دسترسی است؛ تنها کافی است URL سایتی را که می‌خواهید بررسی کنید در نوار جست و جو وارد کنید و بلافاصله نتایج را مشاهده خواهید کرد. اما در صورتی که نیاز به امکانات بیشتری دارید، باید یک حساب کاربردی ایجاد کنید و از طریق آن وارد سیستم شوید.

از آنجا که SpyFu داده‌های گذشته را جمع آوری می‌کند، بنابراین می‌توانید ببینید که چگونه سایت شما یا رقبای‌تان در رتبه بندی برای کلمات کلیدی خاص، افت کرده یا پیشرفت داشته است. همچنین می‌توانید سایت خود را با دیگر سایت‌های مشابه آن مقایسه کنید.

نرم افزار کلمات کلیدی گوگل SpyFu

نرم افزار Google Trends

گوگل ترند (Google Trends) یک نرم افزار کلمات کلیدی گوگل است که علاوه بر استخراج بهترین کلمات کلیدی، به شما در برنامه ریزی و اولویت بندی ایده‌های محتوایی نیز کمک زیادی می‌کند. این نرم افزار میزان محبوبیت کلمات کلیدی را در طول زمان و در مکان‌های جغرافیایی مختلف نشان می‌دهد. همچنین به کمک آن می‌توانید چندین کلمه کلیدی را با هم مقایسه کنید.

به عنوان مثال، Google Trends نشان می‌دهد عبارات «کاپشن‌های زمستانی» و «کاپشن‌های پف دار» به آن اندازه که به نظر می‌رسد، قابل جابه جایی نیستند، چراکه جست و جو برای «کاپشن‌های زمستانی» در اوایل آبان ماه به اوج خود می‌رسد و پس از آن، جست و جو برای «کاپشن‌های پف دار» بیشتر می‌شود؛ شاید به این دلیل که افرادی که به دنبال کاپشن‌های زمستانی هستند به این نتیجه می‌رسند کاپشن‌های پف دار، بهترین هستند. بنابراین با استفاده از این اطلاعات می‌توانید یک جدول برنامه ریزی درست کنید که در آن اولویت کلمات کلیدی برای هر ماه از سال مشخص شده است.

استفاده از نرم افزار Google Trends برای تحقیق کلمات کلیدی

aminkheybar
نوشته شده توسط

امین خیبر

امین خیبر هستم. فوق لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک دارم و در زمینه تولید محتوا، ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کنم. از بچگی نویسندگی رو دوست داشتم و الان چند ساله که...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو