انواع کلمات کلیدی در گوگل و نحوه تشخیص آن‌ها

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
انواع کلمات کلیدی در گوگل و نحوه تشخیص آن‌ها
مرضیه هاشمی|شنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1273 کلمه|مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
  • انواع کلمات کلیدی در گوکل
  • جمع بندی و نتیجه گیری

بر اساس یافته‌ها در هر ثانیه، 40000 جستجو در موتور جستجوی گوگل صورت می‌گیرد. برای اینکه بتوانید در نتایج اولیه جستجو قرار بگیرید، لازم است که بدانید افراد در جستجوهای خود به دنبال چه اصطلاحاتی می‌گردند. این اصطلاحات که موجب می‌شود یک وبسایت در صفحه اول نتایج گوگل ظاهر گردد، کلمات کلیدی نامی‌ده می‌شود. کلمات کلیدی در گوگل عامل مهمی در رتبه بندی صفحات بر طبق الگوریتم موتور جستجوی گوگل هستند و اولین قدم برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) را شکل می‌دهند. کلمات کلیدی برای هر کدام از فعالیت‌های مرتبط با سئو ضروری است و آگاهی از انواع کلمات کلیدی در گوگل و نحوه استفاده از آن‌ها، منجر به افزایش ترافیک و ورودی از گوگل می‌شود. چراکه بر طبق آمار، 39 درصد از کل بازدیدهای یک کسب و کار اینترنتی از جستجوها ایجاد می‌شود و اهمیت داشتن یک سئوی اصولی، بر هیچ کسب و کاری پوشیده نیست. بنابراین تعریف و دسته بندی کلمات کلیدی متناسب با کسب و کار برای ارتباط با جامعه هدف، یکی از اقدامات ضروری در زمینه اجرای استراتژی‌های SEO و کسب ترافیک ارگانیک از گوگل است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

انواع کلمات کلیدی در گوکل

1. کلمات کلیدی معرف بازار

به عبارات و اصطلاحات رایجی که مخاطبان هدف هنگام صحبت کردن در مورد بیزینس شما از آن‌ها استفاده می‌کنند، کلمات کلیدی معرف بازار می‌گویند. این کلمات کلیدی گوگل بسیار وسیع و عمومی هستند و رتبه گیری در جستجو با استفاده از آن‌ها، اقدام بسیار دشواری است؛ اما اهمیت بسیار زیادی در معرفی کسب و کار به مخاطبان هدف دارند. کلمات معرف بازار نقش مهمی در بهینه سازی سایت ایفا می‌کنند و استفاده از آن‌ها در شروع یک محتوای خلاقانه در وب سایت و همچنین فرایند لینک بیلدینگ، بسیار مفید خواهد بود. برای آگاهی از کلمات کلیدی معرف بازار باید ببینید مخاطبان هدف، با چه عباراتی کسب و کار شما را به دیگران معرفی می‌کنند و یا کسب و کار شما توسط چه عباراتی در جامعه هدف جستجو می‌شود.

2. کلمات کلیدی معرف مشتری

به عبارات یا کلماتی که مشتریان یا مخاطبان هدف شما توسط آن‌ها خودش را معرفی می‌کنند، کلمات کلیدی معرف مشتری گفته می‌شود. این نوع کلمات کلیدی در گوگل به شما کمک خواهد کرد که مخاطبان هدف و افرادی که با مخاطبان شما در ارتباط هستند را مشخص کنید و با استفاده از محتوایی که در برگیرنده این کلمات کلیدی است، با آن‌ها تعامل دوطرفه‌ای برقرار نمایید. به یاد داشته باشید که سئو، مفهومی فراتر از نتایج اولیه جستجو است؛ برقراری ارتباط با افرادی که نیاز به استفاده از محصولات یا خدمات شما دارند، بخش مهمی از سئو را در بر دارد.

3. کلمات کلیدی معرف کالا

کلمات و عباراتی که محصولات شما را معرفی می‌کنند و مخاطبان دقیقا با همان کلمات به دنبال بیزینس شما می‌گردند، کلمات کلیدی معرف کالا نام دارند. در استفاده از این کلمات، کلی گویی نکنید و خاص باشید؛ به عنوان مثال اگر فروشنده کامپیوتر هستید عناوینی مانند سورفیس پرو، لپ تاپ اچ پی و... به شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجو شانس بیشتری برای دیده شدن کسب کنید. این کلمات برای استفاده در محتوای سایت یا وبلاگ، بسیار مهم و ارزشمند هستند.

4. کلمات کلیدی Industry Thought Leaders

این عبارات بیانگر رهبران تاثیرگذار در حیطه فعالیت شما هستند. برای تولید محتوا با استفاده از اسامی این افراد می‌توانید مصاحبه‌ای با آن‌ها داشته باشید و یا مصاحبه‌های آن‌ها را منتشر کنید. برای شناخت بهتر از آن‌ها از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر و... استفاده کنید. هر نوع گفتگویی که با این افراد برقرار کرده باشید و در وبسایت خود منتشر کنید، قدمی در مسیر بالا بردن ارزش کسب و کار خود و بالا بردن میزان آگاهی و دانش خود برداشته‌اید.

انواع کلمات کلیدی در گوگل

5. کلمات کلیدی شرکت‌های رقیب

استفاده از این اسامی در محتوا و وبلاگ‌های خبری باعث می‌شود که بتوانید دیدگاه مخاطبان خود را نسبت به رقبای کاری بهتر درک کنید و از داده‌های به‌دست آمده برای مقایسه جایگاه خود نسبت به رقبا در بازار آگاه شوید.

6. کلمات کلیدی مرتبط به هم

این کلمات بیانگر مجموعه‌ای از کلمات کلیدی مرتبط با هم هستند که مخاطبان شما برای دسترسی به هدف خود آن‌ها را جستجو می‌کنند. استفاده از این کلمات کلیدی مرتبط، موجب دریافت بازدید از جانب مخاطبانی با طرز فکر و دانش متفاوت خواهد شد. این اقدام به مانند گرده افشانی زنبور، باعث افزایش گستره مخاطبان هدف از گروه‌های مختلف علمی خواهد شد.

7. کلمات کلیدی متناسب با موقعیت جغرافیایی

استفاده از این نوع کلمات کلیدی موجب دستیابی به رتبه بندی برتر در میان کسب و کارهای محلی می‌شود. این کلمات کلیدی گوگل، راهی برای جذب مشتریان محلی به وبسایت شما بوده و به عنوان سئوی محلی راهی برای اعمال نفوذ بر روی مخاطبان هدفی می‌شود که در موقعیت جغرافیایی شما حضور دارند. اگر در شهر بزرگی زندگی می‌کنید، خود را محدود به محل زندگی نکنید و گستره مخاطبان خود را به موقعیت‌های جغرافیایی همجوار رشد دهید تا بازار هدف بزرگتری را به دست آورید.

8. کلمات کلیدی Short-Tail

به کلمات کلیدی نسبتا استاندارد و تک کلمه ای یا دوکلمه ای که افراد برای جستجوی یک مفهوم کلی از آن‌ها استفاده می‌کنند، گفته می‌شود. این کلمات مانند «گربه» یا «گل سفید» هدف دقیق مخاطب از جستجو را نشان نمی‌دهد ولی صرف‌نظر از نیت مخاطب، می‌توان از طریق این کلمات به علایق کلی مخاطبان دست پیدا کرد. این کلمات از حجم جستجوی نسبتا بالایی برخوردار هستند و کسب رتبه برتر در آن‌ها دشوار به نظر می‌رسد.

9. کلمات کلیدی Mid-Tail

در این نوع از کلمات کلیدی گوگل، هدف مخاطب نسبتا مشخص است و با جستجو عبارات دو یا سه کلمه‌ای به دنبال یک مفهوم مشخص است؛ اما باز هم به مرجع خاصی اشاره نمی‌شود. مثلا مخاطب با جستجوی «خرید نان سبوس دار»، هیچ اشاره‌ای به مکانی که قصد خرید نان از آنجا را دارد، نمی‌کند.

10. کلمات کلیدی Long-Tail

عبارات کلیدی سه یا چهار کلمه‌ای که به جای تمرکز بر روی یک کلمه کلی، به گروه مشخصی از کسب و کارها ارجاع داده می‌شود. استفاده از این کلمات کلیدی در گوگل با تمرکز بر هدف مشخصی در کسب و کار، منجر به نرخ تبدیل بالاتری می‌شود. مثلا مخاطب با جستجوی «خرید آنلاین کتاب ملت عشق» به هدف نهایی خود اشاره دارد و دقیقا به همان سایت‌هایی که پاسخگوی نیاز او باشد، متصل می‌شود.

کلمات کلیدی LONG TAIL

11. کلمات کلیدی Long-Tail و همیشه سبز

این نوع کلمات کلیدی گوگل همیشه جستجو می‌شوند و با گذشت زمان از میزان جستجوی آن‌ها کاسته نمی‌شود؛ مانند جستجو در مورد «آموزش تکنیک‌های فوتبال». استفاده از این کلمات بر اساس استراتژی سئو و بازاریابی هر کسب و کار موجب افزایش بازدید سایت و به تبع آن، افزایش فروش می‌گردد.

12. کلمات کلیدی Short-term و تازه

این کلمات کلیدی در گوگل به تازگی میزان جستجوی بیشتری به خود اختصاص داده‌اند. به عنوان مثال در ماه‌های اخیر «قیمت طلا» یا «آخرین وضعیت بورس» حجم جستجوی نسبتا بالایی در بین مخاطبان داشته و با هدف گرفتن این نوع مخاطبان، می‌توان به نرخ تبدیل بالایی از نتایج جستجو دست پیدا کرد.

13. کلمات کلیدی مبتنی بر هدف جستجوی مخاطب

با آگاهی از هدف و نیت مخاطبان از جستجو در اینترنت، می‌توانید بر همان اساس از کلمات کلیدی گوگل استفاده نمایید. به طور کلی هدف کاربران از جستجو، به سه دسته اطلاعاتی (کسب اطلاع از یک محصول یا خدمت) ، معاملاتی (خرید یک محصول یا خدمت) و جهت دهنده (جستجوی نام یک برند یا سایت) تقسیم می‌شود.

14. کلمات کلیدی LSI

این کلمات کلیدی در گوگل، دایره وسیع‌تری از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی را تشکیل می‌دهند و استفاده از این کلمات کلیدی مکمل در محتوا، موجب قوی‌تر شدن محتوا و دستیابی به مخاطبان بیشتر و جایگاه بهتری در نتایج جستجو می‌گردد. به خاطر داشته باشید که LSI‌ها هیچگاه جای کلمات کلیدی اصلی را نمی‌گیرند.

15. کلمات کلیدی Phrase Match و Exact Match

در تبلیغات گوگل استفاده از کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (Phrase Match) موجب می‌شود که در جستجوی عبارت‌های نزدیک به کلمه کلیدی اصلی مدنظرتان، تبلیغ شما به کاربر نمایش داده شود. مثلا اگر کلمه کلیدی شما خرید گوشی است، با انتخاب کلمه کلیدی تطبیق عبارتی، تبلیغات شما در گوگل با جستجوی خرید گوشی اصل و یا سایت خرید گوشی هم نمایش داده می‌شود. در انتخاب کلمه کلیدی تطبیق دقیق (Exact Match) تنها در صورتی تبلیغ شما به کاربر نشان داده می‌شود که عبارت جستجویی او منطبق با کلمات کلیدی شما باشد.

کلمات کلیدی تطبیق دقیق و عبارتی

جمع بندی و نتیجه گیری

زمانی که در مورد کلمات کلیدی گوگل صحبت می‌شود، باید این نکته را یادآور شویم که پیدا کردن و سازماندهی کلمات کلیدی متناسب با کسب و کار شما، نیاز به تحقیق و تحلیل همراه با صبر و حوصله بسیار دارد. هرچه بیشتر در مورد اهمیت کلمات کلیدی در گوگل تحقیق کنید، به یافته‌های مفیدتری در این حوزه دست خواهید یافت. با بهره‌گیری از انواع کلمات کلیدی گوگل، دسته بندی و برنامه ریزی برای بهینه سازی سایت، می‌توانید جامعه هدف مناسبی را به سمت کسب و کار خود جذب کنید تا مسیر درستی برای ارتقاء رتبه وب سایت خود بسازید.

marziehhashemi
نوشته شده توسط

مرضیه هاشمی

سلام؛ من مرضیه هاشمی هستم نویسنده شهر محتوا؛ اگر می خوای بیشتر از من بدونی باید خدمتت بگم که ... من سال 84 دانشجوی مدیریت بازرگانی شدم، همیشه بچه درسخون بودم ولی الان که فکرشو میکنم با خودم...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

محتوایی فراتر از انتظار مخاطب شما که از هوش مصنوعی قدرت می‌گیرد

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط میلاد صفائی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

مشاوره لینک سازی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو