چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟ آموزش انتخاب کلمات کلیدی مناسب

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟ آموزش انتخاب کلمات کلیدی مناسب
سمانه رحیمی|شنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1218 کلمه|مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • جمع بندی و نتیجه گیری

مطمئنا یکی از بهترین راه‌ها به منظور جذب بازدید کننده برای وب سایت و معرفی کسب و کارمان، بهره گیری از قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو است. سئو یک پروسه‌ ایجاد تغییرات در وبسایت شما است تا احتمال اینکه وب سایت شما در سرچ گوگل یا دیگر موتورهای جستجو، در مرتبه‌ بالایی قرار بگیرد را افزایش دهد. انتخاب کلمه کلیدی مناسب یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این استراتژی است. انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو سایت در واقع این قدرت را به شما می‌دهد تا تصمیم بگیرید وب سایت شما در نتیجه‌ چه جستجو‌هایی نمایش داده شود؟ این بدان معناست که شما با انتخاب کلمه کلیدی مناسب مشخص می‌کنید که مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند؛ اما چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟

همانطور که گفتیم، انتخاب کلمه کلیدی مناسب، یکی از کارآمد‌ترین روش‌ها در سئو است. شما ممکن است تعداد زیادی کلمه را انتخاب کنید و آن‌ها را در جای جای محتوایتان به کار ببرید، اما آیا آن‌ها درست انتخاب شده‌اند؟ آیا مناسب هدف شما هستند؟ اصلا به‌طور مناسب پراکنده شده‌اند یا خیر؟ در ادامه با چگونگی انتخاب کلمه‌های کلیدی سئو، بیشتر آشنا‌‌‌ می‌شویم.

 • اهداف کلی را مشخص و درک کنید

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام کلمات کلیدی مناسب برند شما هستند، وقت بیشتری را برای مشخص کردن اهداف خود از اعمال قوانین سئو صرف کنید. اکثر شرکت‌ها از سئو به منظور افزایش ترافیک سایت و در نتیجه به‌دست آوردن سود بیشتر استقاده می‌کنند، ولی شما باید دقیق‌تر باشید. برای مثال:

 • چقدر سریع مایلید به نتیجه برسید؟

سئو یک سرمایه گذاری بلند مدت است و گاهی اوقات ممکن است تا چند ماه طول بکشد تا نتایج خود را نشان دهد. اگر‌‌‌ می‌خواهید سریع‌تر به نتیجه برسید باید کلماتی را استفاده کنید که کمتر استفاده شده‌اند ولی در عین حال زیاد جستجو‌‌‌ می‌شوند.

 • مایلید دایره‌ مخاطبین شما محدود ولی دقیق باشد یا وسیع ولی کلی؟

آیا قصد دارید مخاطبین خاصی را مورد هدف قرار دهید یا دوست دارید همه نوع از افراد، سری به سایت شما بزنند؟

 • هدفتان از جذب بازدید کننده چیست؟

آیا می‌خواهید محصولاتتان را به فروش برسانید یا می‌خواهید مخاطبین را در جهت معرفی و شناساندن خود به آن‌ها جذب کنید؟

 • ترکیبی از کلمات کلیدی کوتاه و بلند استفاده کنید

بعد از اینکه اهداف خود را تعیین کردید باید بتوانید تعادل را بین «سر کلمه‌ها» و «بلند کلمه‌ها» رعایت کنید. سر کلمه‌ها عبارات کوتاه بین 1تا3 کلمه‌ای هستند که باعث جذب مخاطب‌‌‌ می‌شوند؛ ولی دیگران هم از آن‌ها زیاد استفاده کرده‌اند. در مقابل، بلند کلمه‌ها، همانطور که از اسم آن‌ها پیداست، طول بیشتری دارند و عبارت گونه هستند. این کلمات کمتر توسط سایرین استفاده شده‌اند ولی مخاطب کمتری را هم جذب خواهند کرد.

سرکلمه‌ها، مناسب استراتژی‌های طولانی مدت هستند که هدف جذب مخاطب دارند؛ در حالی که بلند کلمه‌ها مناسب استراتژی‌های کوتاه مدتی هستند که به دنبال نتیجه گیری سریع می‌گردند. گاهی اوقات برای به دست آوردن نتیجه‌ مطلوب لازم است تا از ترکیبی از این کلمات استفاده کنید.

 • تحقیقات اولیه را انجام دهید

پس از اینکه اهدافتان را شناختید و در ذهنتان به یک دید کلی رسیدید، می‌توانید کار بر روی تحقیقات اولیه، در جهت انتخاب کلمه کلیدی مناسب را آغاز کنید.

 • با ایده‌های کلی شروع کنید

ابتدا سعی کنید خودتان را جای مخاطبین‌تان قرار دهید و فکر کنید که ممکن است چه چیزی را مرتبط با کسب و کار شما سرچ کنند؟ لازم نیست خودتان را خیلی خسته کنید ولی سعی کنید چند موضوع و دسته بندی کلی که هم شامل سر کلمه‌ها و هم بلند کلمه‌ها‌‌‌ می‌شوند را روی کاغذ بیاورید.

 • از ابزارهای تولید کلمه کلیدی و موضوع استفاده کنید

در این مرحله می‌توانید بر طبق ایده‌ها و اطلاعاتی که جمع آوری کرده‌اید، از یک ابزار آنلاین برای رسیدن به کلمات کلیدی و ایده‌های بیشتر کمک بگیرید.

 • یک لیست درست کنید

تمام کلمات کلیدی که تا الان پیدا کرده‌اید را روی کاغذ لیست کنید. با این کار می‌توانید به سرعت آن‌ها را مقایسه کنید و به راحتی به دسته بندی آن‌ها بپردازید.

 • لیست را محدود کنید

بعد از اینکه لیست کلی کلمات کلیدی را نوشتید، حالا نوبت آن رسیده است که کاندیدا‌های ضعیف را حذف کنید. برای این کار‌‌‌ می‌بایست معیار‌های مختلفی را در نظر بگیرید:

 • حجم جستجو

حجم جستجو به تعداد دفعاتی که یک عبارت خاص سرچ می‌شود، اطلاق می‌گردد. مطمئنا این که بدانید با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص، چه تعداد مخاطبی جذب کرده‌اید برای شما کارآمد است ولی باید این را هم در نظر بگیرید که حجم جستجوی یک کلمه ممکن است در طول زمان دچار نوسان شود.

 • کلمات کلیدی پر طرفدار

در مرحله‌ بعد باید میزان رقابت در استفاده از یک کلمه کلیدی خاص را در نظر بگیرید. یعنی دیگران به چه میزان این کلمه کلیدی را استفاده کرده‌اند. مشخصا کلماتی که حجم جستجوی بالایی دارند، کلمات پر طرفداری نیز هستند. ولی این را در نظر داشته باشید که به هر میزان که یک کلمه پر طرفدار است، یعنی رقابت بر سر آن زیاد است و این باعث می‌شود شانس شما برای قرار گرفتن در مرتبه‌ بالا با استفاده از آن کلمه، پایین بیاید. در نتیچه باید سعی کنید تعادل را در استفاده از این کلمات رعایت کنید.

 • ارتباط

در انتخاب کلمه کلیدی مناسب باید میزان ارتباط آن کلمه را با موضوع اصلی وب سایت خود در نظر بگیرید. شاید موفق شوید کلمه‌‌ای پیدا کنید که نه نتها خیلی توسط دیگران استفاده نشده (کم طرفدار است) بلکه مراجعه کننده‌ بالایی هم به وب سایت شما سرازیر می‌کند؛ ولی آیا این کلمه کلیدی واقعا مخاطبینی که مدنظر شماست را به وب سایتتان می‌کشاند؟

 • رتبه‌ حال حاضر

این که بدانید تا به حال و به‌واسطه‌ در نظر گرفتن این شاخص‌ها در رتبه‌ بالایی قرار گرفته‌اید، قطعا برای شروع به شما کمک خواهد کرد.

اهمیت انتخاب کلمات کلیدی مناسب

 • کاندیداهای اصلی را انتخاب کنید

در این نقطه، کاندیداهای اصلی می‌توانند بر طبق سلایق شخصی شما انتخاب شوند؛ چراکه شما لیست خود را تا جای ممکن محدود کرده‌اید و به لیستی از کلمه‌های کلیدی رسیده‌اید که احتمال جذب مخاطب بالایی دارند. پس آن‌هایی را که فکر می‌کنید مناسب هدف شما هستند و جذابیت بیشتری نیز دارند را انتخاب کنید.

شاید اولین تلاش شما در انجام این پروسه، آن‌طور که باید و شاید دلخواه شما نباشد یا دقیقا آن نتایجی را که به دنبال آن بودید را به همراه نیاورد، ولی قطعا باعث شده است تا تجربه‌ خوبی به‌دست آورید و چم و خم کار را پیدا کنید تا در تلاش‌های بعدی، نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید. همانطور که گفتیم نتایج ممکن است دچار نوسان شود، پس به تغییرات آن‌ها در طول زمان توجه کنید و هر زمان که احساس کردید نیاز به تغییر دارند، از اعمال تغییرات، واهمه‌ای نداشته باشید.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو سایت یک امر ضروری برای بالا بردن بازدید آن و رسیدن به مخاطب هدف دلخواه است؛ به همین خاطر نباید به آن به چشم یک بازی حدس زدن نگاه کرد. این که بخواهیم تنها با حدس و گمان و با آزمون و خطا برای وب سایتمان کلمه کلیدی انتخاب کنیم، قطعا تضمین نمی‌کند که به اهداف دلخواهمان و مخاطبین مد نظرمان برسیم. از همین رو برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب علاوه بر مشورت با متخصصان این حوزه، می‌توانیم از ابزار‌های موجود هم کمک بگیریم. این ابزار به شما کمک می‌کنند تا بهترین و مرتبط‌ترین کلمات کلیدی را برای وب سایتتان انتخاب کنید. «الکسا» یک ابزار کاربردی برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب با استفاده از گوگل است که می‌تواند مانند کلمه کلیدی‌ساز شخصی شما استفاده گردد. علاوه بر الکسا، ابزار‌های کاربردی دیگری هم وجود دارند که در مقاله‌ای جداگانه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو سایت

جمع بندی و نتیجه گیری

پاندمی کرونا و بسیاری شرایط دیگر، باعث تغییر شیوه‌ گسترده‌ای در زمینه‌ کسب و کار‌ها و تبلیغات شد. عوامل زیادی دست در دست هم دادند تا کسب و کار آنلاین جایگزین شیوه‌ قدیمی‌ شود. با تغییر رویه، نوع رقابت هم تغییر کرد. اگر در گذشته صاحبین کسب و کار مجبور بودند برای جذب مشتری تبلیغات محیطی انجام دهند، حالا‌‌‌ می‌بایست مشتری‌ها را جذب سایت خود‌‌‌ می‌کردند. داغ شدن بحث جذب مخاطب آنلاین این نیاز را ایجاد کرد تا افراد برای رسیدن به این هدف، از شیوه‌های مختلفی استفاده کنند. موفقیت در جذب مخاطب در این حوزه در گرو رعایت قوانین سئو است و انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو سایت یکی از مهمترین استراتژی‌ها برای رسیدن به این هدف است.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما