نظر گوگل درباره‌ی تولید محتوا با هوش مصنوعی چیه؟

آیا گوگل سایت‌هایی که با هوش مصنوعی تولید محتوا می‌کنن رو جریمه می‌کنه؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نظر گوگل درباره‌ی تولید محتوا با هوش مصنوعی چیه؟
میلاد صفائی|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۲۲ بهمن ۱۴۰۲|مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

آقای صفائی! به نظر شما از هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده بکنیم یا نه؟ این سوال رو هر روز چند نفر از من می‌پرسن! توی این محتوا سعی می‌کنم جواب کاملی بدم که بتونم هر دفعه لینک همین بلاگ رو براتون بفرستم.

هوش مصنوعی این روزها همه‌جا هست! سرمون رو به هر طرفی بچرخونیم یه نشونه ازش می‌بینیم. از وبینارهایی که می‌خوان پرامپت‌های جادویی بهمون معرفی کنن تا فروشگاه‌های اینترنتی که می‌تونن لباس‌های مورد علاقه‌ی دختران دانشجوی رشته هنر رو بهمون پیشنهاد بدن!

ولی ما به عنوان کسانی که در کسب‌وکارهای آنلاین فعالیت می‌کنیم و با محتوا سر و کار داریم، تکلیفمون با هوش مصنوعی چیه؟ باید ازش بترسیم؟ باید بهش امیدوار باشیم؟ باید در مقابلش مقاومت کنیم؟ یا چی؟

نظر گوگل چیه؟

شاید اولین و مهمترین سوالی که درباره‌ی هوش مصنوعی بین اهالی سئو و محتوا مطرح شده و هنوز هم برای جوابش بین علما اختلاف نظر هست اینه که گوگل چه برخوردی با محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی خواهد داشت؟ آیا گوگل سایت‌هایی که محتواهاشون رو با هوش مصنوعی تولید کرده باشن جریمه می‌کنه؟ 
فکر می‌کنم بهتره برای جواب این سوال، به مستندات خود گوگل درباره‌ی تولید محتوا با هوش مصنوعی مراجعه کنیم.

گوگل در این مستندات، به چند مورد اشاره می‌کنه:

  1. چیزی که برای گوگل اهمیت داره، باکیفیت بودن و قابل اعتماد بودن محتوا برای کاربره.
  2. روش تولید محتوا (چه با هوش مصنوعی باشه چه به هر روش دیگه) اهمیتی برای گوگل نداره.
  3. چیزی که گوگل باهاش مبارزه می‌کنه، محتوای اسپم و بی‌کیفیته. چه توسط انسان نوشته شده باشه چه به روش‌های دیگه تولید شده باشه.
  4. به هر روشی که تولید محتوا می‌کنید، باید روی نیازها و سلیقه‌های مخاطب تمرکز کنید و اصطلاحاً People-First به محتوا نگاه کنید.
  5. گوگل محتوای تولید شده با هوش مصنوعی رو از نتایج حذف نمی‌کنه. چون با این روش‌های جدید میشه محتواهای مفید تولید کرد.

روش تولید محتوا مهم نیست. محتوای شما چه با هوش مصنوعی نوشته شده باشه و چه توسط نویسنده، باید برای کاربر مفید باشه و رضایتش رو جلب کنه.

پیشنهاد خود گوگل برای تولید محتوا با هوش مصنوعی!

در تاریخ 20 بهمن 1402 که گوگل رسماً هوش مصنوعی Bard رو بازنشسته کرد و Gemini رو جایگزینش کرد، در توضیحات نسخه‌ی Gemini Advanced امکان ایده‌پردازی و «تولید محتوای تازه» یا Fresh Content رو به عنوان یکی از ویژگی‌های این هوش مصنوعی بیان کرد.
پس گوگل نه تنها با تولید محتوا به وسیله‌ی هوش مصنوعی مشکلی نداره و سایت‌ها رو به این دلیل جریمه نمی‌کنه، بلکه خودش هم تلاش می‌کنه ابزارهای قدرتمندتری در اختیار تولیدکنندگان محتوا قرار بده.

پس نباید نگران باشیم؟!

چرا اتفاقاً لازمه که نگران باشیم. چون استفاده‌ی نادرست از هوش مصنوعی می‌تونه باعث تولید محتواهای ضعیف و بی‌کیفیت بشه و در نتیجه باعث آسیب به ارزیابی سیستم Helpful Content از سایت شما بشه.

نکته‌ای که باید بهش توجه کنید اینه که گوگل تأکید داره که محتوا باید مفید و باکیفیت باشه تا بتونه رضایت کاربر رو جلب کنه. پس اگر با هوش مصنوعی هم محتوای ضعیف و بی‌کیفیت و غیرمفید تولید کنید، رتبه‌های سایت شما در نتایج جستجوی گوگل کاهش پیدا می‌کنه.

miladsafaei
نوشته شده توسط

میلاد صفائی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو