آنالیز رقبا در سئو: افزایش بازدید با تحلیل سایت رقیب

چگونه بازدیدکنندگان سایت های رقیب را به سایت خود جذب کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
آنالیز رقبا در سئو: افزایش بازدید با تحلیل سایت رقیب
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: شنبه، ۴ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 17 دقیقه

یکی از مهم ترین فعالیت های شما در کسب و کار خود، آنالیز و بررسی رقبا است. یک تجزیه و تحلیل خوب و معتبر می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد آنچه دیگر افراد حوزه فعالیت شما انجام می دهند را در اختیار شما بگذارد. اما این بررسی و دریافت اطلاعات ساده نیست.

در این مقاله سعی می کنیم در تجزیه و تحلیل رقبای سئو، به عنوان یک استراتژی تحقیقاتی قدرتمند برای دستیابی به رنک بالاتر و کسب ترافیک بیشتر کمک کنیم.

اهمیت بررسی وضعیت سئو رقیبان

این تجزیه و تحلیل به شما در پاسخ به سوال های مهمی مانند:

 • رقبای واقعی SEO من چه کسانی هستند؟
 • چه کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهم؟
 • درباره چه موضوعاتی باید تولید محتوا انجام دهم؟
 • چه کاری برای شکست رقیب خود می توانم انجام دهم؟
 • و ...

کمک می کند. روش های مختلفی برای بررسی رقبای شما وجود دارد، اما مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از روشی است که بتوانید آنچه باعث موفقیت رقیب شما شده است (مانند کلمات کلیدی، نوع محتوا و ...) را شناسایی نموده و از این اطلاعات برای افزایش رتبه گوگل خود استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل رقبای سئو چیست؟

در ابتدا نیاز است که بدانید تحلیل رقابتی سئو به چه معنی است و چرا کسب و کارها نیازمند انجام آن هستند. تجزیه و تحلیل رقبای سئو شامل بررسی لینک ها، کلمات کلیدی، محتواهای تولید شده و موارد دیگر و استفاده از این اطلاعات برای رشد و ارتقای رتبه SEO کسب و کار خود است. به صورت خلاصه، به جای حدس و مقایسه کلمات کلیدی رقبا، محتوا و لینک سازی، شما مستقیما از اطلاعاتی استفاده می کنید که می دانید امتحان خود را پس داده اند و نتیجه مثبتی داشته اند.

تجزیه و تحلیل رقبا

به عنوان مثال فرض کنید شما یک مغازه سوپرمارکتی در یک شهر دارید، کسب و کار خوبی دارید و فروش خوبی نیز تجربه می کنید. اما خریداران شما برای خرید برخی از کالاهایی که شما ندارید، مجبور هستند به دیگر فروشگاه های سوپرمارکتی شهر سر بزنند و خرید خود را انجام دهند. یک راهکار ساده پیش روی شما است: شما می توانید به این فروشگاه ها سر بزنید و ببینید که چه محصولاتی جز پرفروش ترین ها هستند و سپس این محصولات را در فروشگاه خود ارائه دهید. با این کار شما به خریداران خود این امکان را داده اید که تمامی محصولات مورد نیاز خود را از یک فروشگاه خریداری کنند و در کنار این موضوع، افزایش فروش و مشتری نیز خواهید داشت.

حال که از اهمیت تحلیل رقبای سئو مطلع شده اید، بهتر است کار را شروع کنیم.

مراحل تجزیه و تحلیل رقبای سئو

برای تحلیل رقبای سئو، به صورت خلاصه شما باید در ابتدا رقبای خود را پیدا کنید، سپس با کمک ابزارهای موجود اطلاعات SEO آنها را بدست آورید و در نهایت از این اطلاعات برای بهبود رتبه خود استفاده کنید.

نکاتی که در ادامه گفته می شود می تواند راهنمای خوبی برای هر سایتی باشد.

1. شناسایی رقبای سئو

شما احتمالا همین الان هم می دانید که بزرگترین افراد و شرکت های حاضر در حوزه فعالیت شما چه کسانی هستند. اما آیا از رقبای اصلی خود اطلاع دارید؟ این رقبا صرفا شبیه شما نیستند، شما ممکن است رقبای بسیار و متنوعی داشته باشید که باید برای حضور در صفحه نتایج گوگل نیاز باشد با آنها مقابله کنید.

اگر می خواهید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، باید رقبای خود را شکست دهید. اما همانطور که گفته شد این رقبا ممکن است حتی حوزه فعالیت متفاوتی داشته باشند! رقبای اصلی شما آنهایی هستند که با جستجوی کلمه مورد نظر شما، در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند. چه کسب و کار آنها به شما مرتبط باشد، چه نباشد.

اگر در چند حوزه فعالیت می کنید (یا برای چندین کلمه کلیدی سعی در حضور داشته باشید) نیاز است چندین لیست متمایز از رقبا داشته باشید.

خوشبختانه یافتن رقبای اصلی شما کار سختی نیست، کافی است کلمات کلیدی هدف خود را وارد کنید و سپس نام دامنه هایی که در صفحات گوگل نمایش داده می شوند را یادداشت کنید. همچنین می توانید از ابزارهای بررسی مانند الکسا و MOZ برای یافتن رقبای خود استفاده کنید، البته پیش نیاز استفاده از این ابزارها داشتن رتبه خوب و دارا بودن وضعیت مناسب سئو است و سایت هایی که در ابتدای راه هستند نمی توانند اطلاعات مناسبی از این ابزار ها دریافت کنند.

شناسایی رقبای سئو

2. ارزیابی سختی کلمه کلیدی

قبل از اقدام به هرکاری، نیاز است یک بررسی کلی در قدرت رقبای خود (سختی کلمه کلیدی) داشته باشید. هنگامی که درحال فکر و برنامه ریزی برای شکست رقبای خود هستید، در نظر داشته باشید برای بعضی از کلمات کلیدی بسته به قدرت رقیب و همچنین منابع شما، پیروزی غیرممکن بنظر می رسد. شناسایی و پیشبینی این شرایط به شما کمک می کند تا از هدر رفتن منابع و زمان خود جلوگیری کنید.

برای بررسی قدرت رقبا می توانید از فاکتورهایی مانند:

 • اعتبار دامنه
 • سن و کشور دامنه
 • وضعیت فهرست شدن لینک های آن سایت در موتورهای جستجو
 • داده های بک لینک
 • رنک الکسا
 • حجم ترافیک روزانه
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی

و دیگر موارد استفاده کنید. سپس بررسی کنید که در کدام قسمت ها ضعف دارند و از این ضعف ها استفاده کنید. بهتر است بر روی حذف رقبایی که رنک نسبتا پایینی دارند اما در صفحه اول نتایج هستند تمرکز کنید.

3. به دنبال فرصت برای استفاده از کلمات کلیدی جدید باشید

با تجزیه و تحلیل، به دنبال کلمات کلیدی باشید که بتوانید به راحتی در آن رقابت کنید. در هر کسب و کاری، کلمات کلیدی وجود دارد که کمتر رقیبی در آن فعالیت می کند، با مطالعه مقاله چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم و یافتن این کلمات در راستای تولید و یا بهینه کردن محتوای خود، می توانید به راحتی و به سرعت به نتیجه بسیار خوبی برسید. این استراتژی ممکن است سخت و پیچیده بنظر برسد، اما مطمئن باشید ارزش امتحان و انجام را دارد.

به عنوان مثال، شما می خواهید کاربرانی که به دنبال مطلب «دستور العمل های دم کردن قهوه» هستند را هدف قرار دهید، اما برای این عبارت رقبای قدرتمندی وجود دارد. شما می توانید بجای تولید محتوا مانند آنها و توضیح درباره روش های دم کردن قهوه، به اطلاعاتی بپردازید که در تقریبا تمامی آموزش های دم کردن قهوه وجود دارند و مورد نیاز کاربران است؛ مانند توضیح درباره انواع برند های دانه قهوه، نقد و بررسی دستگاه های قهوه ساز، معرفی انواع فیلترها و ... این باعث می شود تا در این عباراتی که رقبای کمتری حضور دارند دیده شوید و به صورت غیرمستقیم به هدف خود برسید.

پیشنهاد می کنیم درباره موضوع شکاف محتوایی مطالعه نمایید.

به دنبال کلمات کلیدی باشید

4. صفحات و محتوای سایت را تجزیه و تحلیل کنید

با استفاده از تجزیه و تحلیل محتوای وب سایت رقیب، می توانید اطلاعات بسیار مفیدی دریافت کنید. این مهم است که بررسی کنید رقبای شما چند مطلب در هفته، به چه شکل و برای چه کلماتی منتشر می کنند.

به این نکات دقت ویژه داشته باشید:

 • استراتژی های عنوان گذاری آنها چیست؟ (طول عنوان، کلمات کلیدی در عنوان، برچسب های مناسب عنوان و غیره)
 • استراتژی لینک های داخلی آنها را کشف کنید و از اطلاعات بدست آمده برای ایجاد یک استراتژی لینک سازی داخلی سایت خود استفاده کنید.
 • چه نوع محتوایی تولید می کنند و در کدام شبکه ها منتشر می کنند؟
 • طول محتوای آنها چه مقدار است؟
 • تا چه حد به جزئیات موضوع پرداخته شده است؟
 • و...

5. بک لینک‌های رقبا را بررسی کنید

یافتن بک لینک‌های باکیفیت، یکی از سخت‌ترین بخش‌های انجام سئو یا حتی داشتن یک وبسایت است. برای ارتقاء رتبه بندی در نتایج جستجو، به بک لینک احتیاج دارید؛ به همین دلیل است که برای سئوی وبسایت خود، به تجزیه و تحلیل بک لینک رقبا نیاز خواهید داشت. طبق آمار موجود، تولید محتوای باکیفیت و ایجاد لینک، دو سیگنال مهم هستند که توسط گوگل برای رتبه بندی وبسایت‌ها استفاده می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید صدها فرصت لینک سازی (Link Building) با کیفیت بالا را پیدا کنید، باید آنالیز بک لینک رقبا را در دستور کار قرار دهید. 

تجزیه و تحلیل بک لینک رقبا، اطلاعاتی در مورد نحوه کار آن‌ها به شما می‌دهد؛ تا فرصت‌های لینک سازی را پیدا کنید و اعتبار و رتبه وبسایت خود را افزایش دهید. به این ترتیب می‌توانید موثرترین استراتژی‌های لینک سازی رقبا را بیاموزید و آن‌ها را در وبسایت خود اعمال کنید. همچنین، بررسی بک لینک رقبا به شما کمک می‌کند تا جایگاه واقعی خود در بازار را شناسایی نمایید. بنابراین، با مسلح شدن به این اطلاعات، می‌توانید برنامه استراتژی دیجیتال خود را ایجاد نموده و بهتر درک کنید که برای رتبه بندی کلمات کلیدی هدفمند، به چه مواردی احتیاج دارید. همچنین، این موضوع می‌تواند به شما پاسخ دهد که چرا نمی‌توانید رتبه بندی و تعداد کلیک‌های وبسایت خود را در جستجوی گوگل ارتقاء دهید. 

بررسی بک لینک های رقبا

به طور خلاصه، تجزیه و تحلیل بک لینک رقبا، اطلاعاتی به شما می‌دهد تا تعیین کنید که چگونه می‌توانید از رقبای خود پیشی بگیرید و چه مدت طول می‌کشد تا این کار را انجام دهید.

6. ساختار سایت و UX را بررسی کنید

مهم است بدانید گوگل به تجربه کاربران در سایت شما توجه زیادی می کند. تقریبا تمامی تغییرات بزرگ و مهمی که اخیرا در فضای اینترنت مشاهده می کنیم برای دستیابی به تجربه کاربری بهتر است.

اگر سرعت سایت شما نسبت به رقبا پایین تر است، واکنش گرا نیست و یا برای بازدید کننده گیج کننده است، بهتر است هرچه سریعتر صفحات سایت خود را بهینه کنید و با کاهش حجم صفحات، سرعت لود آنها را بالاتر ببرید.

بررسی و تحلیل رقبا در این قسمت به شما اطلاعاتی درباره نقاط قوت و ضعف آنها می دهد. به عنوان مثال با پیدا کردن صفحات بهینه نشده و یا نامناسب سایت رقیب می توانید فرصتی پیدا کنید و محتوایی با کیفیت و مناسب برای جایگزینی آن صفحه در نتایج ایجاد کنید؛ یا اگر رقیب شما وضعیت رسپانسیو خوبی ندارد، بهینه سازی سایت شما و تمرکز ویژه بر روی رسپانسیو صفحات می تواند منجر به حذف رقیب در نتایج شود.

7. استراتژی فعالیت در شبکه های اجتماعی رقبا چیست؟

امروزه شبکه های اجتماعی تاثیر و اهمیت بزرگی در رتبه و موفقیت وبسایت ها دارند. به طوری که در اگر به این موضوع توجه نداشته باشید، از استراتژی سئو خوبی بهره مند نخواهید بود. دلیل آن هم مشخص است، شما با فعالیت در شبکه های اجتماعی با کاربران ارتباط می گیرید و می توانید اثرات مثبتی در دیدگاه آنها از سایت خود ایجاد کنید و در نهایت نسبت به رقیب خود برتری کسب می کنید.

فعالیت مناسب و مداوم در شبکه های اجتماعی شما را قادر می کند تا:

 • با فعالیت و تولید محتوا درباره موضوعات روز و همچنین ایجاد ارتباط با مشتریان و کاربران خود برای وبسایت ترافیک ایجاد کنید. (فعالیت مناسب در شبکه ها اجتماعی نیازمند پیگیری اخبار و نظرات کاربران جهان است.)
 • برند سازی کنید و با بررسی تاثیر و بازخورد محتوای منتشر شده در بین کاربران، محتواهای باکیفیت تولید کنید.
 • شما می توانید با بررسی رقبا متوجه شوید که:
 • چه پلتفرم ها و شبکه هایی مناسب فعالیت شما هستند.
 • چه مقدار انتشار محتوا در یک بازه زمانی مناسب است.
 • چطور با کاربران خود ارتباط برقرار کنید.
 • چه نوع محتوایی بیشترین بازخورد را می گیرد.

بررسی فعالیت رقبا در شبکه های اجتماعی

و شما همچنین می توانید با بررسی نظرات و بازخوردهای کاربران متوجه شوید چه ویژگی های مثبتی بیشتر مورد توجه است و چه ویژگی هایی بیشترین نارضایتی را دارند و از این اطلاعات برای بهبود کار خود استفاده کنید.

8. سعی کنید استراتژی تبلیغاتی رقیب را متوجه شوید

اگر شما هرکاری که توانستید برای بهبود صفحات سایت و افزایش رنک خود انجام دادید ولی همچنان در نتایج شکست خورده اید، به احتمال زیاد رقیب شما از کمپین های تبلیغاتی و ترافیک پولی برای فروش و موفقیت خود استفاده می کند.

پیشنهاد می کنیم در این صورت، کمپین های تبلیغاتی آنها را زیر نظر داشته باشید، استراتژی های تبلیغاتی آنها را پیدا کنید، وضعیت تبلیغات گوگل آنها را بررسی کنید و نقاط ضعف و قدرت آنها را پیدا کنید. سپس با استفاده از این اطلاعات، تبلیغات گوگل، رپورتاژ آگهی، تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی و دیگر موارد را راه اندازی کنید تا در رقابت عقب نمانید. حتما در نظر داشته باشید پس از تبلیغات، بازخورد کاربران را بررسی و مشکلات خود را رفع کنید.

ابزارهای سئو برای آنالیز رقبا

QuickSprout

اگر برای وبلاگ خود، ترافیک مناسب ایجاد نکنید، هیچ چیز دیگری اهمیت نخواهد داشت! مهم نیست که محصولات و خدمات شما چقدر ارزشمند هستند؛ بدون دریافت ترافیک مناسب، شکست خواهید خورد! به گفته مت لوید: 

دریافت ترافیک مناسب، باید تمرکز شماره یک شما برای به دست آوردن سهم بازار باشد.

وبلاگ نویسی، یک محرک قدرتمند در جهت افزایش ترافیک و فروش است؛ اما شما را ملزم می‌کند تا محتوایی باکیفیت ایجاد کنید که بتواند کاربران موتورهای جستجو، طرفداران رسانه‌های اجتماعی و مخاطبان هدف را جذب نماید. اگر رقبای شما در حال جذب بازدیدکنندگان بیشتر هستند، سوالی که باید از خود بپرسید این است که «چرا من برای به دست آوردن ترافیک مناسب برای سایت خود تلاش نکنم؟!» با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل QuickSprout در مورد سایت‌های مشابه، کسب اطلاع نمایید و بفهمید که چگونه می‌توانید رتبه وبسایت خود را بالاتر ببرید. به سادگی این مراحل را دنبال کنید تا ترافیک مناسب را جذب نمایید:

 1. مرحله اول: URL سایت را بررسی کنید: در صفحه اصلی سایت، URL رقیب خود را وارد کنید؛ سپس بر روی دکمه «بله، من ترافیک بیشتری می‌خواهم» کلیک نمایید.
 2. مرحله دوم: تجزیه و تحلیل داده‌ها: به طور مداوم محتوای ارزشمند منتشر کنید؛ شگفت‌زده خواهید شد که چگونه ترافیک سایت و فروش شما بهبود می‌یابند.

ابزارهای سئو برای آنالیز رقبا

SEMrush

سخت‌ترین بخش در مورد تحلیل رقابتی، تبدیل داده‌ها به بینش‌های عملی است تا بتوانید از آن‌ها برای توسعه یا بهبود استراتژی محتوا استفاده کنید. شما می‌توانید استراتژی خود را با آنالیز رقبا و جمع آوری داده‌های حیاتی برای بهینه سازی محتوا، ارتقا دهید. SEMrush یک ابزار همه کاره است که کمک می‌کند تا تحقیقات رقابتی را بر روی نام دامنه مورد نظرتان انجام دهید و از داده‌ها برای بهینه سازی کمپین‌های خود استفاده کنید. این ابزار کمک می‌کند تا چهار کار مهم را انجام دهید:

 • تحقیق کلمات کلیدی
 • تحلیل رقبا
 • آنالیز سایت
 • تجزیه و تحلیل بک لینک

SEMrush صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) و کلمات کلیدی را نشان می‌دهد و در زمان مقرر، به‌روزرسانی می‌شود. با به دست آوردن کلمات کلیدی مناسب و استفاده از استراتژی‌های رقابتی درست، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که خوانندگان را مجذوب خود نماید. این نوع برنامه بازاریابی، به شما کمک می‌کند تا به بازار هدف، نزدیک‌تر شوید.

SimilarWeb

آیا می‌توانید دقیقاً حدس بزنید که رقبای شما چه میزان ترافیک منحصر به فرد در طول یک ماه ایجاد می‌کنند؟ اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت خواهد بود! اما SimilarWeb می‌تواند در انجام این کار، به کمک شما بیاید. SimilarWeb در درجه اول یک ابزار تحلیل رقابتی برای جستجو در یک سایت، برنامه یا پلتفرم محسوب می‌شود. برندهای برتر از آن استفاده می‌کنند؛ زیرا همه کاره است و دقیق‌ترین اطلاعات را در مورد هر سایت ارائه می‌دهد. 

برای شروع، وبسایت را باز نموده و URL رقیب خود را وارد کنید؛ برای دریافت اطلاعات، بر روی دکمه «جستجو» کلیک نمایید. همچنین می‌توانید آمار ترافیک دو یا چند رقیب را مقایسه کنید؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی تب «افزودن رقبا» کلیک کنید. 

وقتی نوبت به بررسی سهم بازار رقبا می‌رسد، معیار مهم دیگری که باید مورد توجه قرار دهید، منابع ترافیک آن‌ها است. آیا آن‌ها بیشترین ترافیک خود را از رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند؟ اگر چنین است، می‌توانید بیشتر تمرکز خود را بر روی سئو قرار دهید. اما اگر رقبای شما بر جستجوی ارگانیک تسلط دارند، می‌بایست محتوای بهتری ایجاد کنید تا در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. به این ترتیب، ترافیک بیشتری دریافت می‌کنید و بر بهبود رتبه‌بندی جستجو، تاثیر خواهید گذاشت.

فراتر از دانستن منابع ترافیک، مهم است بدانید با چه سایت‌هایی رقابت می‌کنید. به هر حال، اگر می‌خواهید جزو ده رتبه برتر ارگانیک قرار بگیرید، حداقل 9 صفحه وب دیگر برای مبارزه خواهید داشت! حضور رسانه ای هر کسب و کاری، باید ترکیبی از شبکه‌های اجتماعی، استفاده از کلمات کلیدی و تبلیغات باشد. کسب اطلاعات از آن 9 سایت دیگر، به شما برتری می‌دهد و شما را در توسعه استراتژی محتوای سئو برنده، راهنمایی می‌کند. استفاده از SimilarWeb.com رایگان است، اما دسترسی به ابزارهای رقابتی‌تر، مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود.

جمع بندی و نتیجه گیری

حال که متوجه شده اید باید چه مسیری را برای شکست رقبای خود طی کنید، مهم است که این مسیر را به صورت مداوم انجام دهید. شاید در ابتدا تجزیه و تحلیل رقبا کاری بسیار سخت و تا حدودی غیرممکن بنظر برسد، اما امروزه با ابزارهای مخصوصی که در سطح اینترنت وجود دارند شما می توانید با صرفا کلیک بر روی یک دکمه، به سادگی به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید. اطلاعاتی که با استفاده درست از آنها، می توانید رقبا را از نتایج حذف و سایت خود را جایگزین آن‌ها کنید.

به یاد داشته باشید:

پیشرفت های کوچک، ارزشمند هستند و با بررسی و نظارت مداوم رنک و نتایج کارهای خود، سعی کنید استراتژی خود را بهبود بخشید. امیدوار باشید و بزودی نتایج شگفت انگیز کار و تلاش سخت خود را مشاهده می کنید.
miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو