آنالیز رقبا در سئو: افزایش بازدید با تحلیل سایت رقیب

چگونه بازدیدکنندگان سایت های رقیب را به سایت خود جذب کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
آنالیز رقبا در سئو: افزایش بازدید با تحلیل سایت رقیب
مهسا بابالوئی|چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1857 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • اهمیت بررسی وضعیت سئو رقیبان
 • تجزیه و تحلیل رقبای سئو چیست؟
 • مراحل تجزیه و تحلیل رقبای سئو
  • 1. شناسایی رقبای سئو
  • 2. ارزیابی سختی کلمه کلیدی
  • 3. به دنبال فرصت برای استفاده از کلمات کلیدی جدید باشید
  • 4. صفحات و محتوای سایت را تجزیه و تحلیل کنید
  • 5. بک لینک های رقیب را بررسی کنید
  • 6. ساختار سایت و UX را بررسی کنید
  • 7. استراتژی فعالیت در شبکه های اجتماعی رقبا چیست؟
  • 8. سعی کنید استراتژی تبلیغاتی رقیب را متوجه شوید

یکی از مهم ترین فعالیت های شما در کسب و کار خود، آنالیز و بررسی رقبا است. یک تجزیه و تحلیل خوب و معتبر می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد آنچه دیگر افراد حوزه فعالیت شما انجام می دهند را در اختیار شما بگذارد. اما این بررسی و دریافت اطلاعات ساده نیست.

در این مقاله سعی می کنیم در تجزیه و تحلیل رقبای سئو، به عنوان یک استراتژی تحقیقاتی قدرتمند برای دستیابی به رنک بالاتر و کسب ترافیک بیشتر کمک کنیم.

اهمیت بررسی وضعیت سئو رقیبان

این تجزیه و تحلیل به شما در پاسخ به سوال های مهمی مانند:

 • رقبای واقعی SEO من چه کسانی هستند؟
 • چه کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهم؟
 • درباره چه موضوعاتی باید تولید محتوا انجام دهم؟
 • چه کاری برای شکست رقیب خود می توانم انجام دهم؟
 • و ...

کمک می کند. روش های مختلفی برای بررسی رقبای شما وجود دارد، اما مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از روشی است که بتوانید آنچه باعث موفقیت رقیب شما شده است (مانند کلمات کلیدی، نوع محتوا و ...) را شناسایی نموده و از این اطلاعات برای افزایش رتبه گوگل خود استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل رقبای سئو چیست؟

در ابتدا نیاز است که بدانید تحلیل رقابتی سئو به چه معنی است و چرا کسب و کارها نیازمند انجام آن هستند. تجزیه و تحلیل رقبای سئو شامل بررسی لینک ها، کلمات کلیدی، محتواهای تولید شده و موارد دیگر و استفاده از این اطلاعات برای رشد و ارتقای رتبه SEO کسب و کار خود است. به صورت خلاصه، به جای حدس و امتحان کلمات کلیدی، محتوا و لینک سازی، شما مستقیما از اطلاعاتی استفاده می کنید که می دانید امتحان خود را پس داده اند و نتیجه مثبتی داشته اند.

به عنوان مثال فرض کنید شما یک مغازه سوپرمارکتی در یک شهر دارید، کسب و کار خوبی دارید و فروش خوبی نیز تجربه می کنید. اما خریداران شما برای خرید برخی از کالاهایی که شما ندارید، مجبور هستند به دیگر فروشگاه های سوپرمارکتی شهر سر بزنند و خرید خود را انجام دهند. یک راهکار ساده پیش روی شما است: شما می توانید به این فروشگاه ها سر بزنید و ببینید که چه محصولاتی جز پرفروش ترین ها هستند و سپس این محصولات را در فروشگاه خود ارائه دهید. با این کار شما به خریداران خود این امکان را داده اید که تمامی محصولات مورد نیاز خود را از یک فروشگاه خریداری کنند و در کنار این موضوع، افزایش فروش و مشتری نیز خواهید داشت.

حال که از اهمیت تحلیل رقبای سئو مطلع شده اید، بهتر است کار را شروع کنیم.

مراحل تجزیه و تحلیل رقبای سئو

برای تحلیل رقبای سئو، به صورت خلاصه شما باید در ابتدا رقبای خود را پیدا کنید، سپس با کمک ابزارهای موجود اطلاعات SEO آنها را بدست آورید و در نهایت از این اطلاعات برای بهبود رتبه خود استفاده کنید.

نکاتی که در ادامه گفته می شود می تواند راهنمای خوبی برای هر سایتی باشد.

1. شناسایی رقبای سئو

شما احتمالا همین الان هم می دانید که بزرگترین افراد و شرکت های حاضر در حوزه فعالیت شما چه کسانی هستند. اما آیا از رقبای اصلی خود اطلاع دارید؟ این رقبا صرفا شبیه شما نیستند، شما ممکن است رقبای بسیار و متنوعی داشته باشید که باید برای حضور در صفحه نتایج گوگل نیاز باشد با آنها مقابله کنید.

اگر می خواهید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، باید رقبای خود را شکست دهید. اما همانطور که گفته شد این رقبا ممکن است حتی حوزه فعالیت متفاوتی داشته باشند! رقبای اصلی شما آنهایی هستند که با جستجوی کلمه مورد نظر شما، در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند. چه کسب و کار آنها به شما مرتبط باشد، چه نباشد.

اگر در چند حوزه فعالیت می کنید (یا برای چندین کلمه کلیدی سعی در حضور داشته باشید) نیاز است چندین لیست متمایز از رقبا داشته باشید.

خوشبختانه یافتن رقبای اصلی شما کار سختی نیست، کافی است کلمات کلیدی هدف خود را وارد کنید و سپس نام دامنه هایی که در صفحات گوگل نمایش داده می شوند را یادداشت کنید. همچنین می توانید از ابزارهای بررسی مانند الکسا و MOZ برای یافتن رقبای خود استفاده کنید، البته پیش نیاز استفاده از این ابزارها داشتن رتبه خوب و دارا بودن وضعیت مناسب سئو است و سایت هایی که در ابتدای راه هستند نمی توانند اطلاعات مناسبی از این ابزار ها دریافت کنند.

2. ارزیابی سختی کلمه کلیدی

قبل از اقدام به هرکاری، نیاز است یک بررسی کلی در قدرت رقبای خود (سختی کلمه کلیدی) داشته باشید. هنگامی که درحال فکر و برنامه ریزی برای شکست رقبای خود هستید، در نظر داشته باشید برای بعضی از کلمات کلیدی بسته به قدرت رقیب و همچنین منابع شما، پیروزی غیرممکن بنظر می رسد. شناسایی و پیشبینی این شرایط به شما کمک می کند تا از هدر رفتن منابع و زمان خود جلوگیری کنید.

برای بررسی قدرت رقبا می توانید از فاکتورهایی مانند:

 • اعتبار دامنه
 • سن و کشور دامنه
 • وضعیت فهرست شدن لینک های آن سایت در موتورهای جستجو
 • داده های بک لینک
 • رنک الکسا
 • حجم ترافیک روزانه
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی

و دیگر موارد استفاده کنید. سپس بررسی کنید که در کدام قسمت ها ضعف دارند و از این ضعف ها استفاده کنید. بهتر است بر روی حذف رقبایی که رنک نسبتا پایینی دارند اما در صفحه اول نتایج هستند تمرکز کنید.

3. به دنبال فرصت برای استفاده از کلمات کلیدی جدید باشید

با تجزیه و تحلیل، به دنبال کلمات کلیدی باشید که بتوانید به راحتی در آن رقابت کنید. در هر کسب و کاری، کلمات کلیدی وجود دارد که کمتر رقیبی در آن فعالیت می کند، با پیدا کردن این کلمات و سپس تولید و یا بهینه کردن محتوای خود درباره آن کلمه کلیدی، می توانید به راحتی و به سرعت به نتیجه بسیار خوبی برسید. این استراتژی ممکن است سخت و پیچیده بنظر برسد، اما مطمئن باشید ارزش امتحان و انجام را دارد.

به عنوان مثال، شما می خواهید کاربرانی که به دنبال مطلب «دستور العمل های دم کردن قهوه» هستند را هدف قرار دهید، اما برای این عبارت رقبای قدرتمندی وجود دارد. شما می توانید بجای تولید محتوا مانند آنها و توضیح درباره روش های دم کردن قهوه، به اطلاعاتی بپردازید که در تقریبا تمامی آموزش های دم کردن قهوه وجود دارند و مورد نیاز کاربران است؛ مانند توضیح درباره انواع برند های دانه قهوه، نقد و بررسی دستگاه های قهوه ساز، معرفی انواع فیلترها و ... این باعث می شود تا در این عباراتی که رقبای کمتری حضور دارند دیده شوید و به صورت غیرمستقیم به هدف خود برسید.

پیشنهاد می کنیم درباره موضوع شکاف محتوایی مطالعه نمایید.

4. صفحات و محتوای سایت را تجزیه و تحلیل کنید

با استفاده از تجزیه و تحلیل محتوای وب سایت رقیب، می توانید اطلاعات بسیار مفیدی دریافت کنید. این مهم است که بررسی کنید رقبای شما چند مطلب در هفته، به چه شکل و برای چه کلماتی منتشر می کنند.

به این نکات دقت ویژه داشته باشید:

 • استراتژی های عنوان گذاری آنها چیست؟ (طول عنوان، کلمات کلیدی در عنوان، برچسب های مناسب عنوان و غیره)
 • استراتژی لینک های داخلی آنها را کشف کنید و از اطلاعات بدست آمده برای ایجاد یک استراتژی لینک سازی داخلی سایت خود استفاده کنید.
 • چه نوع محتوایی تولید می کنند و در کدام شبکه ها منتشر می کنند؟
 • طول محتوای آنها چه مقدار است؟
 • تا چه حد به جزئیات موضوع پرداخته شده است؟
 • و...

5. بک لینک های رقیب را بررسی کنید

بک لینک در بهبود رنک بسیار موثر است، اما در صورت استفاده از بک لینک های اشتباه و یا بی کیفیت، اثری منفی برای سایت شما خواهند داشت.

بهتر است با استفاده از ابزارهای سئو (مانند الکسا) بک لینک های رقیب را پیدا کنید، از این اطلاعات استفاده کنید و بک لینک های با کیفیت برای سایت خود ایجاد کنید. این موضوع می تواند برای سئو و رنک شما خیلی مفید باشد و نیازمند توجه ویژه ای است.

6. ساختار سایت و UX را بررسی کنید

مهم است بدانید گوگل به تجربه کاربران در سایت شما توجه زیادی می کند. تقریبا تمامی تغییرات بزرگ و مهمی که اخیرا در فضای اینترنت مشاهده می کنیم برای دستیابی به تجربه کاربری بهتر است.

اگر سرعت سایت شما نسبت به رقبا پایین تر است، واکنش گرا نیست و یا برای بازدید کننده گیج کننده است، بهتر است هرچه سریعتر صفحات سایت خود را بهینه کنید و با کاهش حجم صفحات، سرعت لود آنها را بالاتر ببرید.

بررسی و تحلیل رقبا در این قسمت به شما اطلاعاتی درباره نقاط قوت و ضعف آنها می دهد. به عنوان مثال با پیدا کردن صفحات بهینه نشده و یا نامناسب سایت رقیب می توانید فرصتی پیدا کنید و محتوایی با کیفیت و مناسب برای جایگزینی آن صفحه در نتایج ایجاد کنید؛ یا اگر رقیب شما وضعیت رسپانسیو خوبی ندارد، بهینه سازی سایت شما و تمرکز ویژه بر روی رسپانسیو صفحات می تواند منجر به حذف رقیب در نتایج شود.

7. استراتژی فعالیت در شبکه های اجتماعی رقبا چیست؟

امروزه شبکه های اجتماعی تاثیر و اهمیت بزرگی در رتبه و موفقیت وبسایت ها دارند. به طوری که در اگر به این موضوع توجه نداشته باشید، از استراتژی سئو خوبی بهره مند نخواهید بود. دلیل آن هم مشخص است، شما با فعالیت در شبکه های اجتماعی با کاربران ارتباط می گیرید و می توانید اثرات مثبتی در دیدگاه آنها از سایت خود ایجاد کنید و در نهایت نسبت به رقیب خود برتری کسب می کنید.

فعالیت مناسب و مداوم در شبکه های اجتماعی شما را قادر می کند تا:

 • با فعالیت و تولید محتوا درباره موضوعات روز و همچنین ایجاد ارتباط با مشتریان و کاربران خود برای وبسایت ترافیک ایجاد کنید. (فعالیت مناسب در شبکه ها اجتماعی نیازمند پیگیری اخبار و نظرات کاربران جهان است.)
 • برند سازی کنید و با بررسی تاثیر و بازخورد محتوای منتشر شده در بین کاربران، محتواهای باکیفیت تولید کنید.
 • شما می توانید با بررسی رقبا متوجه شوید که:
 • چه پلتفرم ها و شبکه هایی مناسب فعالیت شما هستند.
 • چه مقدار انتشار محتوا در یک بازه زمانی مناسب است.
 • چطور با کاربران خود ارتباط برقرار کنید.
 • چه نوع محتوایی بیشترین بازخورد را می گیرد.
و شما همچنین می توانید با بررسی نظرات و بازخوردهای کاربران متوجه شوید چه ویژگی های مثبتی بیشتر مورد توجه است و چه ویژگی هایی بیشترین نارضایتی را دارند و از این اطلاعات برای بهبود کار خود استفاده کنید.

8. سعی کنید استراتژی تبلیغاتی رقیب را متوجه شوید

اگر شما هرکاری که توانستید برای بهبود صفحات سایت و افزایش رنک خود انجام دادید ولی همچنان در نتایج شکست خورده اید، به احتمال زیاد رقیب شما از کمپین های تبلیغاتی و ترافیک پولی برای فروش و موفقیت خود استفاده می کند.

پیشنهاد می کنیم در این صورت، کمپین های تبلیغاتی آنها را زیر نظر داشته باشید، استراتژی های تبلیغاتی آنها را پیدا کنید، وضعیت تبلیغات گوگل آنها را بررسی کنید و نقاط ضعف و قدرت آنها را پیدا کنید. سپس با استفاده از این اطلاعات، تبلیغات گوگل، رپورتاژ آگهی، تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی و دیگر موارد را راه اندازی کنید تا در رقابت عقب نمانید. حتما در نظر داشته باشید پس از تبلیغات، بازخورد کاربران را بررسی و مشکلات خود را رفع کنید.

حال که متوجه شده اید باید چه مسیری را برای شکست رقبای خود طی کنید، مهم است که این مسیر را به صورت مداوم انجام دهید. شاید در ابتدا تجزیه و تحلیل رقبا کاری بسیار سخت و تا حدودی غیرممکن بنظر برسد، اما امروزه با ابزارهای مخصوصی که در سطح اینترنت وجود دارند شما می توانید با صرفا کلیک بر روی یک دکمه، به سادگی به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید. اطلاعاتی که با استفاده درست از آنها، می توانید رقبا را از نتایج حذف و سایت خود را جایگزین آنها کنید.

به یاد داشته باشید:

پیشرفت های کوچک، ارزشمند هستند و با بررسی و نظارت مداوم رنک و نتایج کارهای خود، سعی کنید استراتژی خود را بهبود بخشید. امیدوار باشید و بزودی نتایج شگفت انگیز کار و تلاش سخت خود را مشاهده می کنید.
شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما