شغل ویراستاری چیست؟ ویراستار کیست؟

آشنایی با شغل ویراستاری و مهارت های مورد نیاز یک ویراستار

شهر محتوا>مجله محتوا>محتوا
شغل ویراستاری چیست؟ ویراستار کیست؟
سمانه رحیمی|چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2049 کلمه|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • انواع مختلف ویرایش
  • 1) ویرایش توسعه (Developmental editing)
  • 2) ارزیابی نوشته (Manuscript evaluation)
  • 3) ویرایش کپی (Copy editing)
  • 4) تصحیح (Line editing)
 • چند نکته برای ویرایش توسعه
  • داستان را به بهترین شکل ممکن رقم بزنید 
  • شما ویراستار هستید، نه نویسنده
  • هرگز به نویسنده نگویید که داستانی را تغییر داده و چیزی کاملاً متفاوت بنویسد
 • چه کسانی می توانند ویرایشگر کپی باشند؟ الزامات آن چیست؟
  • اما چگونه شروع کنم؟ چه مشاغل موجود است؟
 • مهارت های مورد نیاز یک ویراستار محتوا
 • چگونه می توانیم وب سایت خود را برای انجام کارهای ویرایش سازمان دهی کنیم؟
 • نتیجه گیری و چند نکته برای ویرایشگران مستقل
  • جایگاه خود را پیدا کنید
  • صبور و در عین حال فعال باشید
  • فقط به دنبال ساخت یک وب سایت نباشید، بلکه باید به فکر ایجاد برند نیز باشید

نوع ویرایشگر مستقل مورد نیاز شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، یکی از عوامل این است که در حال حاضر شما در کدام مرحله از نوشتن قرار دارید. در مراحل تولید یک قطعه محتوا، مهارت های مختلفی وجود دارد و شما برای اینکه نوشتار خود را قانع کننده تر و معتبرتر جلوه دهید می توانید از آن ها استفاده نمایید.

هنگام نوشتن، ویرایش مناسب می تواند تقریباً به اندازه پردازش واقعی قلم به کاغذ (یا پیکسل به صفحه) مهم باشد. یک ویراستار خوب می تواند حتی سخنان ناموزون کلمات را به یک نثر معتبر و قابل فهم تبدیل کند. نوع ویرایشگر مورد نیاز شما به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. اما مطمئن باشید که اگر کلمات در پروژه شما موجود است، باید یک ویرایشگر را استخدام نمایید. اولین عاملی که باید در نظر بگیرید نوع پروژه است که می‌تواند هر چیزی از کتاب شخصی خودتان گرفته تا  بازاریابی اجناس برای یک وب سایت باشد. در هر یک از این شرایط، یک ویرایشگر مستقل می تواند محصول نهایی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. به همین دلیل است که اولین قانون سرمقاله می گوید "دو جفت چشم در همه چی" ، به این معنی که حتی مجرب ترین نویسنده نیز به ویراستار احتیاج دارد.

وقتی به دنبال استخدام یک ویراستار هستید، دیگر باید از خود بپرسید که در کدام یک از مراحل نوشتن قرار دارید:

 • آیا نسخه خطی کامل دارید، یا فقط ایده ای دارید که می خواهید جزئیات بیشتری را در مورد آن ارائه دهید؟
 • آیا این اولین باری است که این نوع پروژه را می نویسید؟
 • آیا پروژه شما یک طرح ابتدایی است؟
 • آیا به پشتیبانی سرمقاله مداوم نیاز دارید، یا این یک پروژه با جدول زمانی محدود است؟

به طور کلی در هنگام مرور این نوع سرویس های مختلف ویراستاری، به وضعیت پروژه خود و انواع مختلف ویرایش توجه نمایید.

انواع مختلف ویرایش

1) ویرایش توسعه (Developmental editing)

ویرایشگر توسعه برای ایده هایی که هنوز در مراحل ابتدایی هستند، یک ویرایشگر توسعه می تواند به ایجاد ساختار و سازمان در نوشته کمک کند، چه داستانی باشد چه غیر داستانی.

شاید شرکت شما بدنبال به روزرسانی وب سایت خود یا شروع یک وبلاگ باشد. یک ویرایشگر توسعه می تواند به تصمیم گیری در مورد سلسله مراتب سایت و دسته بندی وبلاگ کمک کند.

اگر مدیر عامل شما ایده ای برای یک کتاب تجاری دارد اما نمی داند از کجا شروع کند، یک ویرایشگر توسعه می تواند با تجزیه موضوع به بخش هایی با قابلیت هضم آسانتر کمک کند که درک آن راحت تر از یک جلد کامل است. وقتی صحبت از کتاب می شود، ویراستار توسعه اغلب بخشی از پروژه را از مفهوم به نتیجه‌گیری می‌رساند.

2) ارزیابی نوشته (Manuscript evaluation)

این سرویس دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. یک ویرایشگر حرفه ای بازخورد کار شما را ارائه می دهد. برای کسانی که پروژه کامل دارند، ارزیابی نوشته می تواند در مراحل بعدی از شما ایده بهتری بر جای بگذارد.

اگر پروژه شما کامل و درخشان است، شما فقط ممکن است به یک اصلاح کننده نیاز داشته باشید تا قبل از انتشار، کار خود را بررسی کنید، چه به صورت آنلاین و چه در چاپ. اما اگر پروژه شما به کار بیشتری نیاز دارد، ارزیابی باید به شما بگوید که برای رسیدن به وضعیت قابل انتشار چه اقداماتی باید انجام دهید.

3) ویرایش کپی (Copy editing)

حتی در دنیای ویرایش، در مورد چگونگی تفاوت ویرایش کپی با تصحیح مقاله اختلاف نظر وجود دارد. بنابراین قبل از شروع کار با یکدیگر مطمئن شوید که ویرایشگر خدمات مربوط به خود را چگونه تعریف می کنید. در مجلات و بسیاری از وب سایت ها ویرایشگر کپی، محتوا را از نظر نگارشی، گرامر و "سبک" منحصر به فرد پروژه بررسی نموده و همینطور قوانین خاص مربوط به آن پروژه را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

4) تصحیح (Line editing)

تصحیح یک نوشته عبارت است از بررسی یک سند از نظر خطاهای املایی، دستور زبان و نگارشی. ویراستارها اسناد یا مقاله ها را بررسی نموده تا هر گونه خطا در آن ها را از بین ببرند.

چند نکته برای ویرایش توسعه

ویرایش توسعه موضوعی دشوار است و نمی توان در کلاس درس آن را به طور کامل فراگرفت چرا که این کار هنری بیشتر از علم است و برخلاف ویرایش کپی، کتابچه راهنمایی برای آن وجود ندارد و تنها راه یادگیری آن از طریق تجربه است. از آنجا که ویرایش توسعه مهارتی ارزشمند در صنعت انتشار است، ما در ادامه چند نکته که برای شروع کار اهمیت دارد را برای شما جمع آوری نموده ایم:

داستان را به بهترین شکل ممکن رقم بزنید 

 حتی اگر اولین نسخه از نوشته بسیار ناموزون است، شما باید بتوانید پتانسیل های موجود در آن را بشناسید و به نویسنده کمک کنید تا این پتانسیل ها را به واقعیت تبدیل نماید

شما ویراستار هستید، نه نویسنده

وظیفه شما این نیست که داستان را به دست بگیرید و آن را به روشی که فکر می کنید باید گفته شود بازنویسی نمایید. کار شما این است که داستان را همانطور که نویسنده پیش بینی می کند تقویت و اصلاح نمایید

هرگز به نویسنده نگویید که داستانی را تغییر داده و چیزی کاملاً متفاوت بنویسد

اینکار به نویسنده کمک نمی کند که پیشرفت کند بنابراین توصیه ای بی فایده است. ویرایشگر حرفه ای نویسنده خوبی است و نویسنده خوب یک خواننده خوب است.

با یادگیری مهارت های بهتر نوشتن مقاله و چگونگی دستیابی به آن ها، مهارت های شما در ویرایش توسعه نیز بهبود می یابد و بهترین راه برای انجام این کار، مطالعه هر چه بیشتر نوشته های با کیفیت بالا است. حتی با رعایت تمامی نکات بالا شما یک شبه یک متخصص نمی شوید. اگر به ویرایش توسعه علاقه مند هستید، تمرین های نویسندگی انجام دهید و در جستجوی فرصت هایی برای نقد نسخه های خطی باشید. تجربه بهترین معلم شما در ویرایش توسعه خواهد بود.

چه کسانی می توانند ویرایشگر کپی باشند؟ الزامات آن چیست؟

هر کس می تواند یک ویرایشگر کپی یا یک ویراستار موفق شود. در این باره هیچ استاندارد جهانی وجود ندارد، با این وجود املایی عالی، دستور زبان و توجه به جزئیات قطعا کمک شایانی به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این، درک بسیار خوب از زبان انگلیسی، روش، انتخاب واژه و همچنین مکانیک داستان‌های تخیلی و نوشته‌های غیر تخیلی نیز مفید هستند. در حقیقت، احتمالاً افراد بسیاری وجود دارند که با توجه به تمرین کافی، می توانند به ویراستاران کپی عالی تبدیل شوند. ترفند این است که خود را به عنوان یک ویراستار یا ویرایشگر کپی سازمان دهی نمایید و اعتماد مردم را به اسناد خود جلب کنید.

اما چگونه شروع کنم؟ چه مشاغل موجود است؟

راه کار بیشتر افراد این است که به یک شرکت ویراستاری به صورت نیمه وقت یا تمام وقت درخواست همکاری بدهند. مانند هر شغل دیگری شما اقدام نموده و دستاوردهای خود را می فروشید. برای اثبات توانایی خود به عنوان یک ویرایشگر مستقل احتمالاً باید برخی از آزمایش ها، ویرایش های نمونه و مواردی از این قبیل را انجام دهید. همچنین ممکن است یک "ویرایشگر ارشد" داشته باشید تا در روزهای اول، کار شما را بار دیگر بررسی کند، که این موضوع برای شما می تواند استرس زا باشد.

اگر می خواهید تجربه کسب کنید و یک ویراستار مستقل بهتری شوید، ویرایش و تصحیح مقاله برای یک شرکت ویراستاری احتمالاً برای شما مفید خواهد بود. با این حال، دستمزد شما ممکن است بسیار کم باشد.

مهارت های مورد نیاز یک ویراستار محتوا

اکثر ویراستارها دارای تجربه هستند و یا صلاحیت لازم برای این کار را دارند. نکته ای که برای هر ویراستار ضروری است مهارت های گرامر قوی و مهارت تشخیص خطاها است. برخی از شرکت ها هستند که ویراستارها را بدون تجربه استخدام می کنند با این که اکثر آنها به تجربه نیاز دارند. اگر می خواهید اولین کار خود را بدون تجربه انجام دهید، باید یک خود آموز حرفه ای باشید. شما باید یاد بگیرید که در این کار چگونه می توانید برای خود، مشتری پیدا کنید. شما باید دارای مهارت های زبانی بسیار قوی بوده و نسبت به جزئیات، بسیار دقیق و حساس باشید. بسته به متنی که قصد تصحیح آن را دارید، دانش تخصصی نیز ممکن است برای شما بسیار ارزشمند باشد: به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید مقالات رشته علوم پزشکی را اصلاح کنید و در این زمینه می خواهید کار خود را با بالاترین استاندارد انجام دهید، برخی از آموزش ها و تجربه ها در این رشته مانند شیوه های بیان و روش های متداول مستندسازی مورد نیاز شما خواهد بود.

امروزه بیشتر کارهای تصحیح در پرونده های دیجیتال انجام می شوند، بنابراین رایانه ای با یک نرم افزار محبوب مانند مایکروسافت ورد لازم خواهد بود و شما باید بر بسیاری از کارکردهای آن نرم افزار مسلط باشید، با این امکان که بتوانید اسناد را مجدداً اصلاح کنید و تغییراتی را که در آن ها ایجاد نموده اید بسیار مفید باشد.

اتصال اینترنتی امکان دسترسی به طیف گسترده ای از اطلاعات را برای شما فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد که استنادهای علمی و منابع و همچنین اصطلاحات ناآشنا را بررسی نمایید. همچنین امکان برقراری ارتباط مؤثر و تبادل اسناد بین شما و مشتریانی که مشاغل تصحیح را برای آنها انجام می دهید فراهم می شود.

چگونه می توانیم وب سایت خود را برای انجام کارهای ویرایش سازمان دهی کنیم؟

چندین سایت وجود دارد که می توانید در زمینه ویرایش پروژه ها پیشنهاد دهید، مانند guru.com ، getafreelancer.com یا elance.com. همچنین می توانید وب سایت خود را بسازید. این رقابت شدید است و برای موفقیت در این مسیر باید اطلاعات زیادی در مورد موتورهای جستجو، رتبه بندی وب سایت و ترافیک وب سایت بدانید. با این حال، اگر شما فقط ویرایشگر مستقل در مشاغل خود هستید، شاید به کارهای زیادی احتیاج نداشته باشید. چگونه می توان یک سایت ویرایش موفق را ایجاد کرد؟

با آموزش، پیشینه و تجربه خود شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که سایت شما تمیز و شیک است، از آنجا که بسیاری از وب سایت های ویرایش وحشتناک به نظر می رسند، یک الگوی زیبا شما را از همه متمایز می سازد. وب سایت خود را خیلی "وبلاگ نویسی" یا شخصی نکنید و سعی کنید آن را ساده نگه دارید. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک وب سایت ارائه دهنده خدمات ویرایش و تصحیح، پر از خطا باشد.

با این که ممکن است مواردی را از سراسر جهان بدست آورید، اما اگر تبلیغات خود را به صورت محلی متمرکز کنید، موفقیت بسیار بیشتری خواهید داشت. صفحات زرد (گاهی اوقات مردم از آن استفاده می کنند)، کارت ویزیت در تابلوهای اعلانات، آگهی در دانشگاه های محلی و مکان هایی که می دانید نویسندگان در آنجا جمع شده اند مانند کتابفروشی ها یا کافی شاپ ها، می توانند منابع خوبی برای تجارت شما باشند.

نتیجه گیری و چند نکته برای ویرایشگران مستقل

جایگاه خود را پیدا کنید

به عنوان یک ویرایشگر مستقل برای تشکیل یک کسب‌ وکار پر رونق، باید جایگاه و موقعیت بکری را برای خود مشخص کنید، این امر مستلزم تجزیه و تحلیل رقبای شما به منظور تعیین مطالب ارزشمند و بی نظیری است که شما می توانید ارائه دهید. ارزش گذاری و کسب درآمد از موقعیتی که دارید، تخصص خاص شما را به مشتریان بالقوه نشان می دهد. هنگامی که شروع به ساختن شغل خود می کنید، طبیعی است که با تعداد کمی از مشتریان شروع کنید ولی سعی کنید بهترین خدمات ممکن را به آنها ارائه دهید. کیفیت مهم تر از کمیت است.

صبور و در عین حال فعال باشید

مشاغل کوچک یک شبه رشد نمی کنند. اگر چند سال است که در صنعت ویرایش مستقل فعال بوده اید، ممکن است شما برخی از مشتری های قبلی خود را داشته باشید که بتوانید از این طریق کسب و کار خود را تقویت نمایید. اما اگر در کار ویرایش مستقل کاملا تازه وارد هستید، قطعاً مدتی طول خواهد کشید تا تعدادی مشتری برای خود جمع کنید، لذا صبور باشید و دلسرد نشوید.

فرمول جادویی برای ساخت یک تجارت موفقیت آمیز، صبر + تحمل است. چنانچه خواهان پیدا کردن مشتری های جدید هستید لازم است تا با افراد حرفه ای دیگر در ارتباط باشید. در هر صورت پیدا کردن مشتری برای شما کار سختی بوده و شما ممکن است نا امید شده و یا توسط ویراشگران با تجربه تر احساس مرعوب شدن داشته باشید اما نترسید، فقط به یاد داشته باشید که این مسیر را طی نموده و فرمول جادویی را هر روز برای خود مرور کنید.

فقط به دنبال ساخت یک وب سایت نباشید، بلکه باید به فکر ایجاد برند نیز باشید

اگرچه ساخت یک وب سایت عالی برای هر نوع تجارت مستقلی ضروری است، اما نمی توانید فقط نام و اطلاعات تماس خود را روی یک الگوی وردپرس بنویسید و انتظار داشته باشید که بتوانید مشتریان را به سمت خود هدایت کنید. شما به وب سایت خود نیاز دارید تا کار حرفه ای و همچنین شخصیت فردی شما را منعکس کند تا بتواند برای مشتری ها جذاب باشد. به عبارت دیگر: شما باید برند خود را بسازید.

به طور طبیعی، شما می خواهید نمونه کار خود را در وب سایت خود برجسته کنید اما از صفحه توضیحات "درباره " خود غافل نشوید! از این صفحه برای ارتباط واقعی با مردم استفاده کنید، شما می توانید در مورد زندگی خود، جایی که در آن زندگی می کنید، خانواده و حتی حیوانات خانگی خود صحبت کنید. خلاصه زندگی نامه می تواند نشان دهنده تعادل در زندگی شخصی و حرفه ای شما باشد.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

مهرداد دلفانی

مهرداد دلفانی:

با سلام اینقد توضیح برای ویراستار نیازه؟؟؟ مفید و مختصر توضیح بدید تا مخاطب متوجه بشه.

پاسخ دهید

شهر محتوا

شهر محتوا:

سلام. سعی کردیم توضیحات کامل باشه تا هر ویراستاری در بخش هایی که ضعف داره، بیشتر مطالعه کنه. موفق باشید.

پاسخ دهید

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما