بایدها و نبایدهای بازاریابی محتوایی در سال 2020

نگاهی به رویکردهای جدید در بازاریابی محتوایی

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
بایدها و نبایدهای بازاریابی محتوایی در سال 2020
ميلاد فرقان خواه|سه شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 2188 کلمه|مدت زمان مطالعه: 14 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • تولید بهترین محتوا
  • برتری کیفیت بر کمیت
  • محتوا، یک مسیر است
  • توجه به تمرکز مخاطب
  • درنظر گرفتن مخاطبان درجه اول
  • ایجاد روابط
  • توجه به انواع مخاطبان و قالب ها
  • نوآوری
  • بومی سازی در بازارهای متنوع تر
  • همراه کردن جاذبه های بصری با صحت و شفافیت
  • ارائه ویدیوهای باارزش
  • ارائه انبوه مطالب عالی در بخش هایی قابل هضم
  • داستان سرایی بصری
  • توجه به نقش هوش مصنوعی و فناوری روی محتوا
  •  تناسب ساختار محتوا با تجربه کاربری 
  • درنظر گرفتن مفاهیم جدید و ادغام آنها
  • الهام گرفتن از داده ها و اطلاعات
 • نیازی به تولید دیوانه وار محتوا نیست
  • هماهنگی مطالب با مشتریان
  • تناسب سازمانی
  • تعیین نقش های پرسنلی
  • تولید محتوا به صورت سریال
  • رسیدن به درک درون سازمانی
  • در نظر گرفتن مخاطبان بازاریابی چند فرهنگی
  • هدف گذاری

بازاریابی سنتی، هر روز بیش از پیش رنگ می بازد. شما به عنوان یک بازاریاب آینده نگر، می دانید که راه بهتری با عنوان بازاریابی محتوایی وجود دارد.  بازاریابی محتوایی یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که هدف آن ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و حفظ مخاطبانی مشخص است. این امر در نهایت، شما را در جهت اقدامات سودآور برای مشتری هدایت خواهد کرد. شما زمانی می توانید به موفقیت در فروش محصولات دست یابید که با ارائه محتوای واقعی و مفید، به مشتریان در حل مشکلاتشان کمک کنید و آنها را راهنمایی نمایید. واقعیت این است که امروزه بازاریابی محتوایی، هم توسط برندهای برتر و هم برای مشاغل کوچک استفاده می شود، زیرا به خوبی جواب می دهد. در این مقاله قصد داریم که به مهمترین عوامل در بازاریابی محتوایی در سال 2020 بپردازیم و بایدها و نبایدهایی که لازم است بعنوان بازاریاب محتوا مدنظر داشته باشید را ارائه دهیم.

تولید بهترین محتوا

از بهترین محتوا کمک بگیرید. ما وبلاگ می زنیم، تولید محتوا می کنیم، مقاله می نویسیم و منتشر می کنیم. از طریق رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیل، به تبلیغ می پردازیم. اما واقعیت این است که ما برای بازاریابی محتوایی در سال 2020، به تمرکز روی بهترین ها نیاز داریم. 

اندی کرستودینا، بنیانگذار و مدیر ارشد بازاریابی Orbit Media می گوید: "بین 50 مقاله ای که منتشر کردید، واقعا بهترین آنها کدام بود؟ آیا صرفا به حجم مطالب اضافه کرده اید، یا اینکه به مضمون چسبیده اید و به عمق آن رفته اید؟ اگر حتی یک مقاله عالی و برتر داشته باشیم و آنرا به عنوان مصاحبه ویدیویی، اینفوگرافیک، پست برتر یا یک راهنمای تاثیر گذار منتشر کنیم، قطعا نتیجه بهتری نسبت به تولید متوالی محتوا خواهیم گرفت."

برتری کیفیت بر کمیت

از تولید محتوای بسیار زیاد و به یک باره پرهیز کنید. به هر حال با ارزیابی هایی که روی مخاطبانتان انجام خواهید داد، متوجه خواهید شد که کیفیت محتوایی که ارائه می دهید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما معمولا باز هم دچار این اشتباه می شویم که به یک باره محتوای زیادی را تولید کنیم.  

محتوا، یک مسیر است

محتوا را به عنوان یک کمپین یک طرفه در نظر نگیرید. البته همه می دانند که محتوا چیزی است که هر برندی به آن نیاز دارد. اما اشتباهی که اغلب پیش می آید، این است که هنوز هم بسیاری از محتوا نویسان به محتوا به عنوان یک کمپین یک طرفه نگاه می کنند. اما این درست نیست!

 این گونه نیست که به تولید محتوا بپردازید و در انتهای کار، میوه کارتان را برداشت کنید. در واقع بازاریابی محتوایی، یک تلاش مستمر است که در طولانی مدت نتیجه می دهد. به عبارت دیگر این کار، مانند ساختمانی است که هر ردیف سنگ آن روی سنگ های قبلی بنا می شود و شما برای ساختن دیوار آن تا بالا، لازم است که سنگ به سنگ جلو بروید. این اصل را همواره برای بازاریابی محتوایی در سال 2020، مدنظر داشته باشید.

توجه به تمرکز مخاطب

محتوا، می تواند مخاطب را در مسیر مورد نظر ما هدایت کند. به نظر می رسد که بازاریابان محتوا به اهمیت توجه به مخاطب پی برده اند و به اندازه توجه به برند، روی این قضیه نیز کار می کنند. اما هنوز هم کارهای بسیاری وجود دارد تا محتوا تبدیل به سفری برای مخاطبان شود و بتواند به طور فعال، آنها را در مسیرهای موردنظر برند حرکت دهد.

درنظر گرفتن مخاطبان درجه اول

افراد واقعی و مخاطبان درجه اول، از مواردی به شمار می آیند که بسیار مورد توجه و رقابت بازاریابان محتوایی هستند. اما این سوال پیش می آید که بازاریابان تا چه حد، از مخاطبینی که محتوا را استفاده می کنند شناخت دارند؟ آیا با آنها مکالمه تلفنی برقرار می کنند، یا از آن ها برای نوشیدن قهوه و ملاقات رو در رو دعوت می کنند تا بتوانند به شناخت قابل قبولی از مخاطبان درجه اول خود دست یابند؟ و یا اینکه صرفا به ادراکات و حدسیات خود در این رابطه متکی هستند؟ 

باید گفت که درک مخاطبان، یک فرآیند و تمرین بی پایان برای بازاریابی محتوایی در سال 2020 است. بنابراین لازم است که بازاریابان از منطقه امن و راحت خود خارج شوند و برای کمک به مخاطبان، با آنها تعامل داشته باشند.

ایجاد روابط

مخاطبان شما پس از مواجهه با محتوای تولید شده، نیاز به ایجاد رابطه و تعامل با شما را حس خواهند کرد. بنابراین واضح است که محتوای شما باید به نحوی تهیه شود که این انگیزش و نیاز به ایجاد رابطه را در مخاطب بیدار کند. به هیچ وجه در برخورد با مخاطبان، غرور نداشته باشید که در غیر این صورت کارتان از پایه ویران خواهد شد.

توجه به انواع مخاطبان و قالب ها

هدف از تولید محتوا را مشخص کنید. به نظر می رسد که یک محتوا، می تواند به اشکال و انواع مختلفی تهیه شود تا افراد بتوانند با آن تعامل داشته باشند. لازم است که با توجه به انواع مخاطبان، این قالب ها شناسایی شوند و محتوایی تحت این قالب ها، برای مخاطبان مختلف تهیه شود. اما مشکل این است که بسیاری از تولیدکنندگان و بازاریابان محتوا، در وهله اول سعی در تولید محتوا دارند، بدون اینکه این پارامترها را مدنظر داشته باشند. 

نوآوری

کسب و کارها، قطعا هزینه ای را برای انتشار محتوا پذیرفته اند. اما مشکل این جاست که بازاریابان محتوا، عمدتا در بخش نوآوری شکست می خورند. آنها باید در این امر خبره باشند که تشخیص دهند چگونه تولید محتوا می تواند تغییری را در زندگی افراد ایجاد کند. بنابراین در این رابطه لازم است که بازاریابان محتوا، با طرز تفکر مبتنی بر نوآوری اجتماعی آشنا باشند و با آن هم راستا شوند. البته نحوه انجام این کار در بدو امر به طور کامل مشخص نیست. 

ما هنوز درگیر چگونگی نوشتن عناوین بهتر، کار با سئو، سر و کله زدن با قالب های مختلف محتوا و بسیاری عوامل دیگر هستیم. با این وجود، نوآوری از مهمترین عوامل تولید محتوا برای بازاریابی محتوایی در سال 2020 به شمار می آید. 

بومی سازی در بازارهای متنوع تر

بازاریابان محتوا، بیشتر روی ترجمه و بومی سازی بازارهای اصلی و کلیدی متمرکز هستند. اما چالش بزرگتری وجود دارد و آن جهانی شدن است. بعنوان مثال، جهانی شدن برای بازاریابان غربی در اتحادیه اروپا و آمریکای لاتین، در بین مردم چین و خاورمیانه، چندان مشکل نیست. زیرا بازارهای غربی از نظر فرهنگی بسیار متنوع هستند و بنابراین از قابلیت بومی سازی محتوا تا حد زیادی برخوردارند. 

همراه کردن جاذبه های بصری با صحت و شفافیت

تقریباً همه بازاریابان محتوا، جذابیت بصری را برای مخاطبان مدنظر قرار می دهند. انجام این کار بسیار آسان است. بعنوان مثال در تولید محتواهای سال 2019، مخاطبان با انبوه فرمت های مشخصی برای سر تیترها، پاراگراف ها، تصاویر و غیره مواجه شدند. اما آنچه که هنوز به طور کامل محقق نشده است، وجود پیام های شفاف و قابل اعتماد، وعده های تجاری درست و دلایلی برای باورکردن این وعده ها است.  

ارائه ویدیوهای باارزش

فیلم های خوب و باکیفیت و ارزشمند، تهیه کنید. بازاریابان، جنبه ویدیویی بازاریابی محتوایی را درک کرده اند، اما کمتر پیش می آید که به خوبی از عهده تهیه آن برآیند. بارها دیده شده است که یک تبلیغ ویدیویی، در 10 تا 15 دقیقه اول خود نمی تواند توجه مخاطب را جلب کند و کاربران در پی خلاصی از آن هستند. این مساله، برای بازاریابی محتوایی در سال 2020 قابل اغماض نیست. 

ارائه انبوه مطالب عالی در بخش هایی قابل هضم

بسیار اتفاق می افتد که برندها، انبوهی از محتواهای خوب و مناسب را برای مخاطبان آماده می کنند. اما این امر بسیار اهمیت دارد که این اطلاعات، به بخش هایی شکسته شود که برای ذهن مخاطب قابل هضم باشد. لازم است که انتشار این قطعات محتوا، در یک زمان بندی مناسب به نحوی ارائه شود که با هدف برند مطابقت داشته باشند. این امر، از پارامترهای تاثیرگذار برای بازاریابی محتوایی در سال 2020 خواهد بود.

داستان سرایی بصری

تبلیغات خود را به شکل داستان مطرح کنید به نحوی که مخاطبان، قهرمانان داستان باشند. البته باید گفت که بازاریابان محتوا، در حال پیشرفت در زمینه ایجاد محتوای بصری از طریق ویدیوهای تحریک آمیز برای مخاطبان هستند. اما به نظر می رسد که در حال حاضر، آنها همچنان در مقابل داستان گویی و طرح داستان هایی که خواننده و بیننده، قهرمان آن است مقاومت می کنند. 

توجه به نقش هوش مصنوعی و فناوری روی محتوا

باید گفت که بازاریابان، کماکان به ارزش بازاریابی محتوایی  پی برده اند و نسبت به نقش آن در ایجاد تعامل با مخاطبان شکی ندارند. در این رابطه هوش مصنوعی و سایر سیستم عامل ها و فناوری های جدید، تاثیر شگرفی بر پیوستگی و انسجام محتوا دارند و از عوامل تاثیر گذار روی بازاریابی محتوایی در سال 2020 به شمار می آیند.

 تناسب ساختار محتوا با تجربه کاربری 

تولید محتوایی که به راحتی قابل استفاده در دستگاه های تلفن همراه و سایر صفحات نمایش است، یکی از پارامترهای مهم در موفقیت تجربه کاربری یا همان UX به شمار می آید. اما بسیاری از بازاریابان محتوا، هنوز با نحوه طرح واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) و سایر فناوری های جدید به شکلی موفق آشنا نیستند. بنابراین این بخش، تلاش و توجه بیشتری را می طلبد.

درنظر گرفتن مفاهیم جدید و ادغام آنها

هنوز در مورد ادغام بسترهای رسانه ای نظیر پادکست ها، ویدیو و هوش مصنوعی ابهاماتی وجود دارد. بازاریابان محتوا، همچنان در تلاش هستند که این فناوری ها و مفاهیم را با سیستم های موجود تطبیق دهند تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنند. قطعا این امر، از جمله ملزومات و پیش فرض های بازاریابی محتوایی در سال 2020 خواهد بود. 

الهام گرفتن از داده ها و اطلاعات

بازاریابان محتوا می دانند که داده ها و اطلاعات مخاطبان از چه اهمیت بالایی برخوردارند، اما همچنان معیارهای نادرستی را برای کارشان درنظر می گیرند. واقعیت این است که باید معیارهای صحیح را شناسایی کرد و فهمید. این معیارها در راستای درک بهتر مخاطبان و جلب اطمینان آنهاست.  بهتر است که با تمرینات بیشتر و تزریق طنز به محتوا، این واقعیت را به مخاطبانتان انتقال دهید که زندگی و موفقیت آنها برای شما مهم است و شما صرفا به دید مشتری به آنها نگاه نمی کنید. بنابراین لازم است که با استفاده از داده های موجود و الهام گرفتن از اطلاعات، روی شکستن وضع موجود تمرکز کنید. 

نیازی به تولید دیوانه وار محتوا نیست

بازاریابان محتوا، در حال فهمیدن معمای فرکانس هستند. بالاخره روزهای ابتدایی دیوانه وار بازاریابی محتوایی، وقتی که محتوا را منتشر می کنید به اتمام می رسند. پس از این مرحله، همگی به دنبال تعقیب صفحات جستجوی گوگل و قرار گرفتن در صفحه اول این جستجو هستند.  باید بدانید که برای رسیدن به این هدف، لازم است که سئو را به طور حرفه ای مدنظر داشته باشید. نکته این جاست که الگوریتم های گوگل در این رابطه، مرتب تغییر می کنند و شما باید به روز باشید.

 بسیاری از سازمان ها هنوز تمایلی به هزینه کردن برای سئو ندارند. و یا حتی می ترسند که از یک استراتژی خاص سئو بهره بگیرند. به جای آن، از تهدیدهای پنهان و ایجاد استرس استفاده می کنند تا مشتریان خود را ترغیب به ایجاد تعامل و یا خرید نمایند. این امر، یک نقطه ضعف برای بازاریابی محتوایی در سال 2020 به شمار می آید.

هماهنگی مطالب با مشتریان

چشم اندازی که برای تولید محتوا در سال 2020  وجود دارد، این است که بازاریابان به توسعه محتوایی بپردازند که با مشتریان، نیازهای آنها، اهدافشان و مسیر رسیدن به این اهداف هماهنگ باشد. این امر بدون ارزیابی نتایج و عملکرد میسر نیست. بدون این ارزیابی، بازاریابان محتوا به نتیجه مطلوب نخواهند رسید، حتی اگر بسیار هزینه کنند و زمان زیادی نیز صرف نمایند. 

تناسب سازمانی

برای بازاریابی محتوایی در سال 2020، بسیار مهم است که به یک تناسب بین سازمان و بازاریابی محتوایی دست پیدا کنید. این تناسب بازاریابی محتوایی، می تواند برای داخل سازمان و یا بخش بازاریابی به ویژه بازاریابی B2B صورت پذیرد. 

تعیین نقش های پرسنلی

تقسیم کار در تولید محتوا، همیشه مبهم بوده است. چه کسی ایده را به وجود می آورد؟ چه کسی به تولید هر المان می پردازد؟ آیا از یک آژانس برای اینکار استفاده می کنید یا خودتان آن را امتحان می کنید؟ این کار چه مدت باید طول بکشد؟ ارزش آن به چه میزان است؟ هدف از تولید محتوا، اطلاعات، نظرات یا عملکرد به چه نحوی مطرح می شوند؟ برای تعیین این پارامترها، چه نقش های پرسنلی درگیر خواهند شد؟ برای بالا رفتن کیفیت در بازاریابی محتوا در سال 2020، نیاز است که به تمام این سوالات پاسخ داده شود.

تولید محتوا به صورت سریال

بهتر است که محتوا به صورت اپیزودیک یا سریالی تهیه شود که همگی مرتبط به یک موضوع اصلی  باشند.

رسیدن به درک درون سازمانی

هنوز سازمان های زیادی وجود دارند که مفهوم بازاریابی محتوایی را به خوبی درک نکرده اند. با تزریق این درک و آموزش افراد واقعی برای تولید محتوا در داخل سازمان، می توان به نتایج شگرفی دست پیدا کرد. بنابراین بازاریابی می تواند در کل سازمان محقق شود.  بازاریابان محتوا وظیفه دارند که بازاریابی محتوایی را به خوبی انجام داده و کارهای بزرگی را در این رابطه به ثمر برسانند و سپس آن را با کل سازمان به اشتراک بگذارند. بنابراین صرفا انجام کار بازاریابی به نحوی عالی کافی نخواهد بود. 

در نظر گرفتن مخاطبان بازاریابی چند فرهنگی

بازاریابان محتوا، باید بازاریابی چند فرهنگی را مدنظر داشته باشند. البته تحقق این امر کار ساده ای نیست، اما توجه داشته باشید که مخاطبان شما لزوما دارای فرهنگ های یکسان نیستند. اگر می خواهید بازار برند را توسعه دهید، باید بازاریابی را متناسب با این تفاوت ها انجام دهید.

هدف گذاری

نداشتن هدف و عدم صرف وقت کافی در پاسخ به این سوال که محتوا را برای چه کسی و به چه دلیلی تولید می کنید، می تواند منجر به تولید محتوای بی کیفیت شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی مهمترین پارامترها و بایدها و نبایدهای بازاریابی محتوایی در سال 2020 پرداختیم. اما باید گفت که شاید تحقق همه این المانها، افسانه ای در تولید محتوا باشد. در دنیای واقعی بیشتر سیگنال های فروش برای بازاریابان محتوا، نامرئی و نامشخص است.  به دلیل عواملی نظیر تغییر الگوریتم های گوگل برای سئو و عوامل غیر قابل پیش بینی شبکه های اجتماعی، لازم است که حتما از امکانات مختلفی نظیر ایمیل، پیام، تلفن و تعامل چهره به چهره نیز کمک گرفته شود. در غیر اینصورت کاری از پیش نخواهید برد. 

در انتها لازم به ذکر است که داشتن چشم اندازی از بازاریابی محتوایی در سال جدید، دید شما را بازتر کرده و ساده اندیشی شما را در رابطه با این امر کاهش خواهد داد. 

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما