راهنمای کامل ایجاد فرهنگ همکاری در شرکت

شهر محتوا>مجله محتوا>مدیریت کسب و کار
راهنمای کامل ایجاد فرهنگ همکاری در شرکت
علی لواسانی|پنجشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 4539 کلمه|مدت زمان مطالعه: 30 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • چگونه فرهنگ خودتان را راه اندازی کنید- ترتیب دادن یک جلسه
  • 1. واحدهای تیمی تان را مشخص و تعریف کنید
  • 2. امکانات عالی فراهم کنید
  • 3. اطلاع رسانی و تبلیغ این جلسه برای تیم تان
  • 4. آغاز جلسه
  • 5. سوال 1: می خواهیم فرهنگمان چگونه باشد؟
  • 6. سوال 2: در مقایسه با معیارهایمان هم اکنون کجا هستیم؟
  • 7. رسیدن به توافق در مورد اقدامات
  • 8. جلسه را به نتیجه برسانید و پیگیر باشید

آینده شرکت نوپای خود را با بردن از مرحله "معرفی یک شخصیت شگفت انگیز " به مرحله بعدی با استفاده از این روش گام به گام اثبات شده، ثابت کنید.
به عنوان یک مربی رهبری، با موسسان و کارآفرینان موفق و باعملکرد بالای شرکت های نوپا کار می کنم که عمدتاً تاثیرگذار هستند، اما به وضعیت باثباتی رسیده اند و لازم است رشد کنند. 
کار اولیه من، کمک به این کارآفرینان عالی است - که نوعاً شخصیت های بسیاری قوی دارند- تا داستان موفقیت شخصی شان را به یک روایت در سطح سازمان تبدیل نمایند که همه کارمندان را درگیر و مشغول کنند.

درست انجام شد، این امر ریشه های یک کسب و کار را ایجاد می کند که تیمش را و متهور می سازد و همانطور که شرکت رشد می کند یک سلسله رویدادهای خوب رخ می‌دهند.

تیم کاری

به عنوان موسس شرکت نوپای خودتان یا کارآفرین، کسب و کار خودتان را پرورش می دهید، و همانطور که تیم خودتان و خودتان را می سازید، مراحل متعدد چرخه حیات سازمان را طی خواهید کرد. 
در صورتی که درگیر "من" گروه سرمایه گذاری شوید و اهمیت سرمایه گذاری در تیم اصلی خودتان را فراموش کنید، شرکت نوپا مثل معرفی یک شخصیت شگفت انگیز که حول محور یک یا دو شخص واقعا الهام بخش صورت می گیرد، پایان می یابد. اکثر تیم حضور در پشت صحنه کار را رها می کنند، کم کم اشتیاقشان را از دست می دهند، و بذر فرهنگ ناکارآمدی سازمانی را می کارند که شما را آزار خواهد داد. 
به عنوان موسس یک شرکت نوپا، یافتن زمان و تمرکز بر تفکر فعال با تیم تان در مورد فرهنگ کسب و کار می تواند زیرکانه باشد. سرمایه گذاران بر روی سوارکاران و نه اسب ها شرط بندی می کنند- پس آنها اغلب ابتدا و در درجه نخست علاقمندند بدانند آیا شما، به عنوان یک کارآفرین، قابل اعتماد، توانمند و الهام بخش هستید. طبیعی است که در حالی که خودتان را تصدیق می کنید و سرمایه‌گذاری را تامین می کنید، بیشتر در مورد خودتان- و کمتر در مورد تیمی که دارید یا امیدوارید بسازید، صحبت خواهید کرد. 
با این حال، وقتی در حال راه اندازی یک کسب و کار هستید، چه چیزی قبل از اینکه واقعاً بتواند مانع پیشرفت شما شود، باعث موفقیت تان می شود. 
واقعیت این است که به محض اینکه یک تیم داشته باشید، یک فرهنگ کاری شروع به شکل گیری می‌کند. زبانی  که همه شما با یکدیگر استفاده می کنید، روش های عملی روزانه کار کردن که برای آنها تعیین می کنید، جو اداره شما، یا حال و هوای جلسات تان همگی در فرهنگ و برند داخلی سهیم هستند. 
روشی که به آینده کارآفرینان کمک می کنم این است که به آنها نشان می دهم چگونه با ساخت یک برند داخلی و فرهنگ شرکتی قوی کسب و کارشان را اثبات کنند. 
به افراد بگویید فرهنگ چیست یا چه چیزی باید باشد- موثر نیست. 

مدیر خوب
فرهنگ در بین خطوط ارتباطی شکل می گیرد و به صورت طبیعی رشد می کند. با این حال، اذعان این موضوع به تیم تان که شما همگی با هم در یک سفر هستید، و اینکه شما می توانید محیطی که می‌خواهید با هم بسازید را انتخاب کنید، به کنترل قدرت گروه در ساخت یک فرهنگ سالم که به استعدادها امکان شکوفایی می دهد کمک می نماید. 
جهت راه اندازی یک فرهنگ شرکتی قوی- برگزاری جلسه با تیم تان یک روش عالی برای توانمندسازی همه افراد جهت داشتن و پرورش فرهنگ صحیح برای رشد کسب و کار است. 
آنچه در ادامه می آید روشی است که من برای مشتریانم استفاده می کنم که شما می توانید برای راه‌اندازی یک فرهنگ کامل در کل یک تیم استفاده کنید- تعیین جلسه برای شفافیت بیشتر و خرید. 

چگونه فرهنگ خودتان را راه اندازی کنید- ترتیب دادن یک جلسه

برگزاری جلسه کاری

این مقاله از طریق یک طرح پیشنهادی- شامل تمرین ها، پیشنهادات و ایده ها- برای یک جلسه تنظیم فرهنگ راه اندازی می شود. در صورتی که برای راه اندازی یک گروه بحث مثل این برنامه ریزی می‌کنید، به تعدادی برنامه عملی نیاز خواهید داشت تا اطمینان یابید می توانید انجامش دهید. به طور مثال، در صورتی که یک جلسه رو در رو ترتیب می دهید، یک روش عالی برای تحریک بحث این است که همه به سوالات مشخص یا پیشنهادات در یادداشت پُست ایت  پاسخ دهند و سپس یادداشت های پُست ایت را در صفحه فلوچارت به اشتراک گذاشته شده در میان گروه تصحیح شوند. محض اطمینان، این یک روش قدیمی است، اما این بدین معنا است که تسهیلگر می تواند یادداشت‌های مشابه که چیزهای مشابهی می گویند را کنار هم بگذارد و موضوعات و ایده ها را همانطور که بروز می یابند به صورت بصری به اشتراک بگذارد. 
جزئیات دقیق جلسه تان به دسته بندی گروهی که دارید- به طور مثال، چه بزرگ و چه کوچک، دور از هم یا در یک ساختمان- بستگی دارد. بهترین ایده خواندن مراحل راهنمایی در اینجا و سپس شروع به مناسب کردن جلسه برای نیازهای خودتان با استفاده از این ایده ها است. 

1. واحدهای تیمی تان را مشخص و تعریف کنید

واحد کاری

در بعضی کسب و کارها، به طور مثال، در صورتی که یک تیم 5- 10 نفره یا گروهی از موسسان هستید، می توانید این کار را با به صورت جلسه با کل تیم انجام دهید. با این حال، در کسب و کارهای بزرگتر، باید ابتدا با گروه های کوچکتر کار کنید. به طور مثال، توسعه دهندگان با یکدیگر از طریق این جلسه کار می کنند، تیم فروش و بازاریابی تان از طریق جلسه خودشان کار می کنند و غیره. سپس نمایندگانی از هر گروه جهت مقایسه و همراستایی نتیجه کارشان گرد هم می آیند. 
کلید کار این است که مطمئن شوید همه- شامل اعضای جدید از کارکنان، مدیران همکار و حتی کارکنان دورکاری- در این جلسات حضور دارند. در صورتی که همه در یک مکان نیستند، می توانید این جلسات را با استفاده از هر کدام از اپلیکیشن های نمایش مشترک  که برای شما بهترین است، برگزار کنید.

2. امکانات عالی فراهم کنید

امکانات مناسب

در طول جلسه (یا جلسات، در صورتی که تیم بزرگی دارید)، با بحث گروهی کار خواهید کرد. این بحث باید توسط یک شخص تسهیل شود تا مطمئن شوید این رویداد ساده و جذاب است. 
یک تسهیلگر یک وظیفه تقریباً سخت دارد- آنها اطمینان می یابند که صحبت همه افراد حاضر در جلسه شنیده می شود، بخشی از مکالمه را مدیریت می کنند به طوری که گروه به اهدافش برسد و طبق برنامه پیش برود، و مطمئن شوند جزئیات کلیدی جلسه اخذ و ضبط می شوند.  
یک تسهیلگر خوب باید یک موضع خنثی در رابطه با موضوعات مورد بحث داشته باشند. در صورتی یک دیدگاه شخصی بسیار قوی دارید، شما دچار سوءگیری خواهید شد- به عمد یا غیرعمد- و دشوار می‌شود که مطمئن شوید صحبت همه افراد به طور مساوی شنیده می شود. 
چه کسی باید تسهیلگر شما در این جلسه باشد؟ یک تسهیلگر خارجی ایده آل است، اما در صورتی که از قبل از بین اعضای تیم یک تسهیلگر انتخاب کنید این امر امکان پذیر نیست. رئیس نباید تسهیلگر باشد. در واقع، در بسیاری از موقعیت ها، تسهیلگر بودن رئیس می تواند ترسناک باشد. کسانی را انتخاب کنید که دارای اعتماد به نفس و قدرت سخنوری باشند، اما نه ضرورتاً در میان ارشدترین چهره ها. آنها را در کنار هم قرار دهید تا به شما در مابقی این برنامه کمک نمایند. 
تسهیلگر همچنین می تواند در مورد فضای واقعی که برای میزبانی جلسه روی آن کار می کنید، به شما کمک کند. این مکان نوعاً یک اتاق کنفرانس است در صورتی که میزبان یک جلسه رو در رو باشید، یا صحبت کردن از طریق ابزارهای مناسب در صورتی که باید این کار را از راه دور انجام دهید. 
همچنین می خواهید یک دستور کار  برای بحث ایجاد کنید: طرحی از مراحلی که تسهیلگر از طریق آنها به گروه کمک می نماید.

3. اطلاع رسانی و تبلیغ این جلسه برای تیم تان

اطلاع رسانی دقیق جلساتاین جلسه تنظیم فرهنگ باید سرگرم کننده، باانرژی بالا و خلاقانه باشد. با این حال، بعضی از اعضای تیم ممکن است به ایده هایشان بیشتر وابسته باشند، یا حقیقتاً قبلاً مشابه اینکار را انجام نداده اند. 
برنامه تان را با آنها به اشتراک بگذارید و از قبل مطمئن شوید که آمادگی دارند و راحت وارد اتاق می‌شوند تا ایده هایشان را به اشتراک بگذارند. 
همچنین باید یک دعوتنامه برای تیم تان تهیه کنید که واقعاً الهام بخش آنها باشد و قبل از این رویداد به آنها تلنگر بزند. می توانید از چیزهایی مثل این استفاده کنید:
"شما را می شناسم، مثل خود من، یک عضو افتخار آفرین تیم هستید. همه ما نسبت به کاری که انجام می دهیم شور و اشتیاق داریم و می خواهیم هر روز بهترین مان را سر کار بیاوریم. به همین دلیل مشتاقم شما را به افتتاحیه جلسه تنظیم فرهنگ مان دعوت کنم. می دانم سوالاتی در مورد آنچه برنامه ریزی می کنیم خواهید داشت- پس در ذیل نکاتی ارائه می شوند و در صورتی که می خواهید پیگیری کنید یا سوال دیگری بپرسید در اتاقم به روی شما باز است!
جلسه تنظیم فرهنگ چیست؟
سوال خوبی است. جلسه تنظیم فرهنگ فرصتی برای کل تیم ما است تا گرد هم آیند و واقعاً بررسی نمایند می خواهیم فرهنگ شرکت مان چگونه باشد- می خواهیم کسب و کار چه حال و هوایی داشته باشد. سپس شروع خواهیم کرد به شکل دادن به گام های عملی که به ما کمک می کنند به سوی آن حرکت کنیم. 
چرا باید این کار را بکنیم؟
 ما به عنوان یک کسب و کار در حال رشد هستیم، و این هیجان انگیز است که کارهای جدیدی، سریعتر از همیشه انجام دهیم. اما برای من واقعاً مهم است- برای همه ما- که هرگز بینش  مان نسبت به اینکه چرا همگی اینجا هستیم و چرا تیمی که در آن هستیم را عاشقانه دوست داریم را از دست ندهیم. این جلسه در مورد با هم کار کردن مثل یک تیم جهت تعیین روشی که می خواهیم یک سال بعد، 5 سال، 10 سال بعد کسب و کارمان به نظر برسد و مهمتر اینکه احساس شود. 
فرهنگ شرکت دقیقاً چیست؟
این حتی سوال بهتری است. فرهنگ شرکت این است که محل کار و تیم شما چگونه احساس شود. در صورتی که از شما در یک مهمانی شام پرسید می شود، یا در صورتی که خاله یا عمه تان شما را صدا می‌کند و از شما می پرسد اوضاع کار چگونه است، در مورد کلماتی که برای توصیف شغلتان استفاده می کنید، فکر کنید. فرهنگ شرکت این است که شما واقعاً در مورد کارتان چه احساسی دارید- نه اینکه ما به شما می گوییم چه حسی داشته باشید! این غیررسمی است، چسب نامرئی و احساسی که تیم را در کنار هم نگه می دارد. 
من برای آمادگی پیش از جلسه چه کار می توانم انجام دهم؟
لازم نیست هیچ کار رسمی جهت آمادگی برای این جلسه انجام دهید- اما این بدین معنا نیست که سورپرایز شوید! ما با مجموعه ای از سوالات کار خواهیم کرد که اساساً به این می پردازند که می‌خواهیم تیم مان در آینده چگونه بنظر برسد و احساس کند، فکر می کنیم در مقایسه با معیارها در حال حاضر چگونه کار می کنیم، و چگونه می توانیم گام هایی مثبت در راستای این هدف برداریم. توصیفات طوفان مغزی در مورد اینکه می خواهید وقتی صبح دوشنبه از خانه به صورت رندوم در سال بیرون می آیید چه احساسی داشته باشید یک آمادگی عالی است- آیا می خواهید به طور مثال، احساس آزادی خلاقانه، احساس یک مدیر حامی و انعطاف پذیری جهت انجام پروژه هایی که دوست دارید را داشته باشید؟
جزئیات جلسه پیش رو- من بدنبال به اشتراک گذاری این رویداد مهم با همه شما هستم و اگر می‌خواهید سوالاتی بپرسید، همیشه اینجا هستم!"
حواستان هست دیگران چه می گویند  تا ببینید چگونه این اطلاعیه به اطلاع همه رسیده است. 
وقتی مشتری که با او کار کردم به این جلسه آمد- اجازه دهید نام وی را لارا بگذارم- بازگشت تا با من در مورد رویکردش صحبت کند. وی اذعان داشت که تازه کاران در تیم وی به نظر می رسیدند که مشتاق حضور در این جلسه نیستند. وی این را به عنوان مخالف خواند و نگران این اعضای جدید تیم بود که برای این جلسه یا نتایج آن اهمیتی قائل نبودند. 
ما در مورد بعضی رویکردهای احتمالی صحبت کردیم و لارا تصمیم گرفت تا در یک محیط نسبتاً راحت به صورت جداگانه با اعضای تیم صحبت کند تا مسئله را کشف کند. به سرعت مشخص شد که دو نفر آخر اعضای تیم برای پیوستن به کسب و کار احساس نکردند که گفته شان باندازه گفته همکاران قدیمی تر یا همکاران موسس   ارزشمند بوده است. 
این بینش به لارا این امکان را داد تا دوباره به آنها اطمینان دهد که از صحبتهایشان قطعاً استقبال شد و اینکه آنها حتی توانستند یک دیدگاه منحصر به فرد و ارزشمندی از تیم از نظر یک "فرد خارج از تیم"  ارائه دهند. وی آنها را به چالش کشید تا از جدید بودنشان به عنوان مزیت آنها استفاده کند و در مورد مشاهدات آنها به عنوان اعضای جدید اظهار نظر کرد و اینکه می بینند در حال حاضر تیم به خوبی عمل می کند را به اشتراک گذاشت. لارا همچنین توانست به تسهیلگر در مورد این نگرانی ها هشدار دهد بنابراین تسهیلگر توانست در طول جلسه این همکاران را کاملاً درگیر و مشغول نگاه دارد.

4. آغاز جلسه

طرح آغاز جلسهروز جلسه تنظیم فرهنگ فرا می رسد، و زمان این است که شروع شود. توجه داشته باشید که افراد الان چه حسی دارند. برای بسیاری از افراد، ممکن است اعصاب خردکن باشد، و شما می خواهید آنها احساس راحتی کنند. آیا تسهیلگر طرح کلی اهداف و دستور کار جلسه دارد. دستور کار باید به صورت قابل رویتی در جایی قرار گیرد که گروه بتواند آن را دنبال کند.  
تسهیلگرتان می تواند با گفتن حرف هایی مثل این شروع کند: 
"به جلسه تنظیم فرهنگ ما خوش آمدید! همه ما امروز اینجا هستیم تا از طریق بعضی از مهمترین سوالاتی که در رابطه با کسب و کار داریم صحبت کنیم، و به توصیف و توسعه فرهنگ شرکتی که می خواهیم در آن کار کنیم، کمک نماییم. دیدگاه همه مهم است و پس مطمئن خواهیم شد که کل تیم صحبتی دارد و می تواند ایده ها و نگرانی هایش را به اشتراک بگذارد. می خواهیم از طریق 3 سوال کلیدی صحبت کنیم:
می خواهیم فرهنگ شرکتمان چگونه باشد؟
در مقایسه با شاخص ها در حال حاضر چگونه کار می کنیم؟
در مورد اتخاذ چه اقداماتی می توانیم امروز به توافق نظر برسیم تا به سمت فرهنگ شرکتی که همه ما آرزو داریم، حرکت کنیم. 
هدف از این جلسه شروع به نقاشی تصویری از محلی کاری است که می خواهیم در 12 ماه، یا شاید 5 سال باشد - و در حالی که کسب و کار ما بدون شک رشد و تغییر خواهد کرد. ما برای تعیین DNA شرکت کار می کنیم و با انجام این کار می توانیم اطمینان حاصل کنیم که آن را حفظ می کنیم و تکامل می بخشیم. نقش من به عنوان یک تسهیلگر کسب اطمینان از این موضوع است که صحبت همه شنیده می شود و ایده های ما اخذ می شود. در پایان جلسه می خواهیم در مورد اقداماتی که می توانیم برای شروع ساخت فرهنگی که می خواهیم و ایده هایی در مورد بردن کار به سطح بعدی اتخاذ کنیم به توافق برسیم. 
خوشبختانه در این مرحله تیم شما در حال حرکت از عصبی بودن به سمت هیجان زده بودن است. با این حال، فرستادن یک یا دو یخ شکن  همچنان برای رسیدن به جریان افکار همه افراد و درگیر کردن آنها ارزشمند است. یخ شکن آزاد مورد علاقه من "چمدان چپ " است- که به سادگی به همه یک یا دو یادداشت پُست ایت می دهد و از آنها می خواهد تا تمام چیزهای تصادفی که در ذهن شان می‌چرخد را بنویسند: پروژه ای که لازم است تمام شود، کاری که باید برای شام انجام شود، اینکه بچه ها تا الان تکلیفشان را انجام دادند یا خیر و غیره. این یادداشت ها را پشت در بچسبانید، و به همه بگویید همانطور که آنها را گذاشتند می توانند جمع کنند. این یک روش روانپاکساز و آرامشبخش برای شروع یک جلسه مهم است! 
همچنین یک ایده هوشمندانه برای شکستن یخ ها توسط افراد دیگری به غیر از تسهیلگر اصلی است. این بدین معنا است که یکی از نگرانی های تسهیلگر کم می شود، و همچنین باعث می شود افراد بیشتری در جلسه فعال باشند. 
در نهایت به عنوان بخشی از این جلسه آزاد، باید تعدادی قوانین اساسی  برای این جلسه تعیین کنید. می‌خواهید این قوانین را به صورت طبیعی ایجاد کنید- از آنها بپرسید معتقدند چه دستورالعمل هایی برای یک جلسه سالم باید باشد. دسته ای از چیزها که ممکن است به عنوان ایده ها بدست آورید شامل:
•    دیدگاه های همه افراد محترم و متین است- با پرسیدن سوالات واقعی با یک ذهن کنجکاو همه ما برای مشارکت کل تیم در بحث کار می کنیم. 
•    اگر احتیاج به استراحت داریم، استراحت می کنیم- بهتر از این است که روح و حواسمان در جلسه نباشد. 
•    در صورت لزوم ایده ها نه شخصیت افراد را نقد می کنیم. 
•    همه افراد با نیت شنیدن و درک دیدگاه های متضاد به این بحث می پیوندند. 
•    در صورتی که معتقدیم امروز دیگر نمی توانیم یک نظر مخالف را قانع یا تضادی را حل کنیم، جلسه را متوقف خواهیم کرد، ذهن هایمان را خالی می کنیم و سراغ بحث بعدی می رویم. موارد متوقف شده بعداً بررسی خواهند شد. 
•    هدف ما این است که اقداماتی ایجاد کرده و به صورت مشترک برای گام های بعدی که همگی ما مالک آن هستیم برنامه ریزی کنیم.

5. سوال 1: می خواهیم فرهنگمان چگونه باشد؟

فرهنگ کاری

باید سرگرم کننده و با انرژی بالا باشد- هیچ پاسخ اشتباهی وجود ندارد و می خواهیم همه دیدگاهشان را به اشتراک بگذارند. 
برای کسب ایده های افراد در مورد اینکه فرهنگتان چگونه باید باشد طوفان مغزی  انجام خواهید داد. با استفاده از یادداشت های پُست ایت در صورتی که شخصاً جلسه می گذارید یک روش عالی برای انجام این کار است. تیم های مختلف به صورت متفاوتی به این تمرین پاسخ می دهند، پس لازم خواهد بود که آن را مناسب گروه کاریتان کنید- در اینجا تعدادی سوالات برای شروع وجود دارند تا به جریان ایده ها برسید:
•    در مدت زمان 12 ماه، به صورت رندوم وقتی صبح دوشنبه از درب خانه بیرون می روید، می خواهید چه احساسی داشته باشید؟
•    وقتی شخص کنار دستتان روی میز شام می پرسد در مورد محل کار چه فکری می کنید از چه کلماتی می خواهید استفاده کنید؟
•    از حالا به مدت یکسال خودتان را مجسم کنید. چگونه شما و تیم تان اهداف را تعیین می کنند؟ چگونه مشکلات را حل می کنید؟ چگونه می دانید کار درستی انجام می دهید؟ وقتی کارها اشتباه پیش می‌روند چه اتفاقی می افتد؟
می توانید از افراد با در نظر گرفتن ایده های خودشان برای یک مدت کوتاه بپرسید- 10 دقیقه معمولاً کافی است. سپس، می توانید جفت هایی داشته باشید که به صورت دو نفره در مورد افکارشان بحث کنند پیش از آنکه با گروه به اشتراک بگذارند- یا در صورت تمایل می توانید از این مرحله بگذرید و مستقیماً سراغ بحث گروهی بروید.
روش تسهیل دیگری که می توانید اجرا کنید "درخواست کتبی " است. جهت انجام یک درخواست کتبی، از هر شخص در اتاق در مورد ورودی سریع شان بپرسید، یکی پس از دیگری، و ادامه دهید تا زمانی که از همه بپرسید. این یک روش تسهیل عالی است برای اینکه مطمئن شوید صحبت همه شنیده می شود- نه فقط آنهایی که بلندترین صداها را دارند.

6. سوال 2: در مقایسه با معیارهایمان هم اکنون کجا هستیم؟

برنامه کاری

احتمالاً می خواهید بعد از سوال 1 استراحتی کنید، بعد از اینکه استراحت کردید، این سوال بعدی خواهد بود که همگی شما با هم به آن پاسخ می دهید. در این سوال، در مورد اینکه چگونه در کنار عناصر ایده آل فرهنگ شرکت تان که در سوال یک بدست آمد قرار می گیرید، بحث می کنید. 
در صورتی که مخالفت هایی وجود داشته باشد یا تیم کاملاً در آن لحظه درگیر مسئله نباشد، نتایج این جلسه می تواند مورد تردید قرار گیرد. با این حال، مهم است که انجام شود- و بروز دیدگاه ها به صورت سازنده واقعاً تیم را در کنار هم قرار می دهد. 
در اینجا هم، تسهیلگر تان می تواند به افراد زمانی بدهد که پیش از به اشتراک گذاری با گروه، ابتدا به تنهایی به سوال پاسخ دهند. تسهیلگر باید با مجموعه ای از موضوعات کار کند- ایده آل های شما- که در سوال 1 ایجاد کرده اید و به دیدگاه های صادقانه در مورد اینکه چگونه شما موضوعات را می‌سنجید برسد. 
می توانید با استفاده از بحث آزاد یا هدایت مطالعه با درخواست از افراد برای نمره دادن به سطح فعلی‌تان در مقابل ایده آل های مختلف این کار را انجام دهید. یکی را به سادگی انتخاب کنید- بگذارید بگوییم، موافق بوده اید که یک ارزش فرهنگی باید داشتن یک محل کار خلاق باشد- و همه با نشان دادن انگشت های 1-5 رتبه بندی کنند. تسهیلگر میانگین می گیرد و یک نمره دارد. در صورتی که شما 4 یا 5 از 5 هستید، آفرین- اما اگر نمره پایینی گرفتید، این یکی از مواردی است که ممکن است در مرحله بعد به آن رسیدگی کنید. سراغ لیستی که در سوال 1 از آنچه در فرهنگتان می خواهید تهیه کردید، بروید و رتبه بندی کنید چقدر در برآوردن هر یک از آنها خوب عمل می کنید. 
برخورد با مخالفت  به عنوان یک تسهیلگر
در صورتی که در هر نوع جلسه ای یک تسهیلگر بوده اید، شانس برخورد با مخالفت یا تعارض را داشته‌اید- می دانم من داشتم! راحت نیست- اما لازم است و این واقعاً به گروه کمک می کند تا در هر زمان مسائل را به صورت شفاهی بیان کنند. 
سوال 2 سوالی است که اکثر تیم ها را با مخالفت در میان اعضای تیم رو برو می کند. 
چقدر برخورد با تعارض به عنوان یک تسهیلگر خوب است اندکی بستگی به دیدگاه شما دارد. در صورتی که بعضی مسئله را شخصی می کنند، مهم است سریع مداخله کنید. گروهی از قوانین پایه را به خاطر داشته باشید و کلمه ای که نامناسب بود را مشخص کنید. 
همچنین مفید است تا هر چه سریعتر به مکالمات جانبی خاتمه دهید چون اینها منحرف کننده هستند و جو منفی ایجاد می کنند. می توانید این کار را با خوشرویی انجام دهید- از افرادی که مشغول مکالمات جانبی هستند نظرشان را در مورد موضوع اصلی بپرسید. 
در کل، داشتن مخالفت هایی در تیم نه غیرمعمول و نه بیش از حد یک مسئله است. به عنوان یک تسهیلگر می توانید تلاش کنید تا مجدداً به نکاتی اشاره کنید که منجر به دعوا می شوند، تا ببینید آیا دیگران - حتی اگر با آنها موافق نیستند- آنها درک می کنند. به رسمیت شناختن و در نظر گرفتن دیدگاه های متضاد و کنار گذاشتن آنها تا بعداً به آنها رسیدگی شود، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. در صورتی که بتوانید به نقطه ای برسید که تمام دیدگاه های صحیح با احترام درک شوند، کار بزرگی انجام داده اید- حتی اگر هنوز امکان مخالفت باشد!

7. رسیدن به توافق در مورد اقدامات

توافق انتهای جلسه

این مرحله حیاتی و مهم است، چون جلسه ای که تنها به "محل صحبت کردن " تبدیل شود می تواند بیشتر مخرب باشد تا انگیزشی. باید اقدامات مثبتی ترتیب دهید که بتواند کمک نماید فرهنگ شرکت به سمت جایی که می خواهید حرکت کند. 
بسته به اینکه مراحل قبلی چگونه پیش رفتند، ممکن است یک پروژه واقعاً مشهود و ملموسی جهت برخورد با این مرحله داشته باشید. شاید یک یا دو حوزه اصلی وجود داشته باشد که بخواهید تمرکز بحث را روی بهبود آنها بگذارید. در غیر اینصورت، توجه تان را بر اینکه چگونه عناصر فرهنگی که در حال حاضر به خوبی اجرا می کنید را تقویت کنید، بگذارید. 
چگونه در آینده می توانید این ویژگی های مهم کسب و کارتان را اثبات کنید- به طور مثال، چگونه اعضای جدید تیم شما می دانند که اینها چیزهایی هستند که برای شما مهم اند؟
در اینجا نمونه هایی از موارد اقدامی وجود دارند که شما و تیم تان ممکن است مد نظر قرار دهید:  
•    یک برنامه القایی برای کارمندان جدید ایجاد کنید که اطلاعات مربوط به فرهنگ شما را ارائه دهد. 
•    بر روی خلق بیانیه ارزش های کلیدی کار کنید. 
•    فرآیند به رسمیت شناختن و پاداش دهی به یک کارمند را خلق کنید که از فرهنگی که به دنبال ایجاد آن هستید پشتیبانی می کند. 
•    یک زمان منظم برای تیم فراهم کنید تا ارزش های فرهنگی را مجدداً مرور نمایند و پیشرفت آنها را بررسی نمایند. 
•    باید هر مورد اقدامی به یک شخص واگذار شود که مسئول کسب اطمینان از انجام آن باشد. آن شخص ممکن است آن را به کس دیگری محول نماید، یک تیم کاری ایجاد کند یا خودش آن کار را انجام دهد- اما در همه موارد، آنها مسئول انجام آن هستند. 
لیست شما از موارد مورد اقدام باید نیازهای خاصی که بوجود آمدند را رفع کند- به طور مثال، در صورتی که یکی از ارزش های فرهنگی تعریف شدند این باشد که کارمندان می خواهند یادگیری را ادامه دهند و به سرعت پیشرفت نمایند، پس ایجاد فرصت هایی برای آنها جهت اتخاذ پروژه های جدید، مطالعه منابع آنلاین مربوط به کارشان، یا همکاری با فرد دیگری که مهارت هایی که می خواهند را دارد، همگی می توانند ابزارهای موثر و کارآمدی باشند. 
لارا - مشتری قبلی فوق الذکر- توانست نگرانی های استخدام شدگان جدیدش را رفع کند و از موقعیت‌شان به عنوان تازه واردان استفاده کرد، تا آنها را درگیر خلق یک برنامه القایی رسمی برای مجموعه بعدی از اعضای جدید تیم که می آیند، کند. با قرار دادن همکاران جدیدتر با بعضی همکاران باتجربه در یک تیم، برنامه القایی به دست آمده قوی و قابل اطمینان بود و کل تیم در طول این مسیر یکدیگر را بهتر شناختند.

8. جلسه را به نتیجه برسانید و پیگیر باشید

نتیجه نهاییخوشبختانه جلسه تنظیم فرهنگ، تجربه مثبتی برای تیم بوده است. 
مهم است فرصتی به افراد دهیم تا سوالات بیشتری بپرسند یا چیزهایی بگویند که اعتماد به نفس گفتنشان را در آن لحظه نداشته اند. به عنوان یک رهبر یا تسهیلگر، بخشی از به نتیجه رساندن جلسه می تواند ارائه زمان پیگیری به افرادی که خواهان آن هستند، باشد. 
از همه بخاطر مشارکتشان تشکر کنید- تجربه جدیدی برای بعضی از اعضای تیم بود و ممکن است به آنها اندکی احساس مورد توجه بودن بدهد. 
همچنین یک ایده هوشمندانه برای ارسال خلاصه ای از مراحل اقدام که به آن متعهد شدند و برای موافقت با اینکه چگونه این کار را زنده نگه خواهند داشت، است. شاید بتوان از بعضی افراد خواست تا پیگیری را زمانبندی کنند تا ببینید چگونه به تعهدات عمل می شود. یا، می توانید میزبان یک نظرسنجی  مشارکتی در یک یا دو ماه آینده شوید تا ببینید چگونه افراد در حال حاضر با شاخص های فرهنگی که خودتان تعیین کرده اید مخالفت می کنند. 
راه اندازی یک کسب و کار یک تجربه هیجان انگیز است. در صورتی که یک رهبر تازه کار با یک کسب و کار نوپا یا اندازه متوسط هستید، فرصت عالی برای خلق یک تجربه کاری دارید که به افراد کمک می‌کند تا شکوفا شوند. این به نظر یک مسئولیت بزرگ می آید- نباید تنها نگران راه اندازی کسب و کارتان و به دنبال نیازهای تیم باشید، بلکه برای کسب اطمینان از اینکه محل کار مشارکتی، انگیزشی است و کار آزاد و توام با همکاری را تشویق می کند، نیز باید کار کنید. 
اما شما تنها نیستید. با استفاده از یک جلسه تنظیم فرهنگ که در آن به صورت آزاد در مورد مسائل محیطی و فرهنگ بحث می شود که به تیم شما کمک می کند تا رشد نماید، آنها را قادر می سازید تا بر روی خودشان کنترل داشته باشند. همه را به سمت یک مسیر بکشانید و سلسله رویدادهای خوبی را رقم بزنید که در آنها همانطور که کل تیم ارزش های فرهنگی که ترتیب داده اید را اجرا می‌کنند مسئولیت شما سنگین تر می شود. 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما