محتوای حماسی چیست؟ 7 نکته برای تولید محتوای حماسی

چگونه محتوایی تولید کنیم که بیشتر به اشتراک گذاشته شود و درآمد ما را افزایش دهد؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
محتوای حماسی چیست؟ 7 نکته برای تولید محتوای حماسی
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۵ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

شما بدون نقشه شروع به ساختن خانه نمی‌کنید و یا مجسمه‌ای را بدون طرحی از پیش تعیین شده نمی‌سازید، برای تولید محتوایی با کیفیت و استاندارد نیز نمی‌توان بدون برنامه‌ای کارآمد شروع کرد. در تولید محتوا موفقیت شما بستگی به راهبرد و ماهیت محتوا دارد. اگر محتوا خوب و یا حتی در حد عالی (محتوای ده برابری) باشد، تضمینی برای بازاریابی محتوایی شما خواهد بود. از طرفی اگر ضعیف عمل کرده و آن‌ طور که باید قابل قبول نباشد، نتیجه‌ای را که از بازاریابی محتوایی در نظر دارید به دست نخواهید آورد. اگر شما از تولید محتوا جهت پیشبرد و بازاریابی یک برند استفاده می‌کنید، باید تلاش کنید تا محتوایی با کیفیت و عالی تولید کنید که نه تنها اطلاعات مفیدی را انتقال می‌دهد، بلکه بتواند با خواننده ارتباط برقرار کرده و او را به موضوع محتوا مشتاق کند. روشی که باعث ایجاد محتوای با کیفیت می‌شود، هدفی است برای جذب مخاطب، با پخش مطالبی مفید که حاوی اطلاعات آموزشی، سرگرمی و یا الهام بخش برای تبدیل خواننده‌ها به مخاطب هدف و تبدیل مخاطب هدف به مشتری است.

محتوای حماسی چیست؟

تعریف محتوای حماسی: محتوای حماسی محتوایی است که دنیای خواننده را تکان می دهد، به او امید می بخشد و اعتمادی را که به شما دارد، تقویت می کند. 

فواید تولید محتوای حماسی

 • باعث بالا رفتن درآمد می شود.
 • بیشتر به اشتراک گذاشته می شود.
 • اطلاعات کاربردی ارائه می‌دهد.
 • جزئیات کاملی ارائه می دهد.
 • تأثیرگذاری بالایی دارد.
 • نتایج پایدار و بلند دارد.
 • باعث تمایز برند می شود.
 • برای کسب و کار شما اعتبار ایجاد می‌کند.

شکی در این نیست که تولید محتوای با کیفیت همیشه بهترین نتیجه را می‌دهد، مشکل این است که بسیاری از مشاغل، تولید مداوم محتوایی با کیفیت که برای بازاریابی محتوایی مسمر ثمر است را دشوار می‌‎دانند. بنابراین چگونه می‌توان محتوایی ایجاد کرد که انتظارات برند شما را برآورده سازد؟

در حالی که دستیابی به چنین محتوایی به نظر می‌رسد بعد از هر بار پیچیده خواهد شد، می‌توانید فرآیند تولید محتوای خود را به مراحل مختلفی تقسیم کنید تا برای رسیدن به محتوای مورد نظر خود مسیر مشخصی تعیین کنید، توجه داشته باشید که ایجاد روشی منحصر به فرد به کار شما اعتبار فراوانی می‌بخشد.

10 راهکار تولید محتوای حماسی

1) اهداف و ایده‌های مشخصی برای محتوا تعیین کنید

یکی از اهداف شما برای تولید محتوا می‌تواند افزایش تعداد بازدید سایت باشد، پس از مشخص کردن هدف، هر یک از مطالبی که جمع‌آوری می‌کنید باید با هدف شما همسو باشد تا بتوانید نتیجه مورد نظر را به دست آورید.

مرحله بعدی جمع‌آوری ایده برای محتوای مورد نظر است. ضروری است که از یک فرآیند ایده‌پردازی پیروی کنید تا بتوانید ایده‌های خود را به دست آورید. در مجموع ابتدا اهداف و ایده‌های خود را مشخص کرده و از آن‌ها لیستی تهیه کنید سپس به تولید محتوا بپردازید. این روش به شما کمک می‌کند تا ایده‌هایی که برای جذب مخاطب شما تأثیر گذار هست را پیدا کنید.

بعد از پیدا کردن ایده‌ها، 2 یا 3 ایده پیدا خواهید کرد که دارای موضوعی هستند که به شما برای تهیه محتوای با کیفیت کمک خواهند کرد. یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و باقی ایده‌ها را برای استفاده در آینده نزد خود نگاه دارید.

2) پیش از تولید، تحقیق کنید

برای به دست آوردن اطلاعات مفید، باید به منابع مختلف رجوع کنید. مانند نظرسنجی‌ها، پادکست‌ها، اینفوگرافیک‌ها، فیلم‌ها، سایت‌های خبری، انجمن‌ها، مجلات و ... منابع ایده‌آل برای تحقیق هستند. همانطور که قبل‌تر صحبت شد، از منابعی که برای ایجاد ایده‌ها استفاده کرده‌اید نیز می‌توانید مجدداً استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا متمرکز شده و به تحقیقات خود جهت دهید که باعث می‌شود به راحتی از آن استفاده کنید.

پیش از تولید تحقیق کنید

3) فرم محتوا را مشخص کنید

پس از اتمام کار، قالب محتوا را مشخص کنید که به شما در به حداکثر رساندن پتانسیل ایده‌های محتوا، تحقیقات مرتبط انجام شده و  درک موضوع کمک می‌کند. همچنین محتوایی را انتخاب کنید که در رابطه با علایق مخاطب اطلاعات کافی داشته باشید و اینکه آیا این فرم محتوا به شما امکان اجرا کردن ایده‌ را به طور کامل می‌دهد و یا با محدودیت در اجرای ایده‌های خود روبرو می‌شوید یا خیر.

دو جنبه انتخاب قالب محتوا وجود دارد که باید در نظر بگیرید: اولین موضوع، توانایی انجام کار با قالب محتوای انتخابی است، به عنوان مثال اگر تصمیم گرفته‌اید محتوای اینفوگرافیک تولید کنید باید به راحتی و به بهترین شکل این محتوای در نظر گرفته شده را به انجام برسانید. دومین موضوع انتخاب قالب محتوایی است که اثر بخشی بالایی داشته باشد.

4) ساختار محتوا را به خوبی طراحی کنید

یکی از مراحل مهم محتوا، تعریف ساختار محتوا است. باید ساختار محتوایی تولید کنید که تمام نکات مهم مورد نظر را در خود بگنجاند. این روش این اطمینان را به شما می‌دهد که هر نکته‌ای که برای تأثیرگذاری در مخاطب هدف مهم باشد را فراموش نخواهید کرد. در حین ایجاد محتوای خود منابع و تحقیق‌های خود را در ذهن داشته باشید و داده‌های کلیدی را بخشی از این ساختار قرار دهید، باز هم این موضوع تضمینی است برای فراموش نکردن هیچ از نکته‌های محتوای خود. ساختار محتوای شما به فرمی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. ساختار یک پست وبلاگ با یک فیلم متفاوت خواهد بود.

5) مخاطب محتوای خود را بشناسید

رسیدن به یک روش مشخص برای تولید محتوای با کیفیت مهم‌تر از تولید محتوا است ابتدا باید مخاطب هدف خود را بشناسید تا بتوانید محتوایی تأثیر گذار تولید کنید. همچنین باید از تمامی اخبار اطلاع داشته باشید تا با علاقه و سلیقه مخاطب خود آشنا شوید. در اصل باید تلاش کنید تا همیشه از همه تغییراتی که در حوزه شما اتفاق می‌افتد و نوع اخباری که مخاطبان شما به دنبال آن هستند اطلاع داشته باشید. این موضوع مهمی است که محتوای شما بتواند در هر بخش جذابیت داشته باشد.

مخاطب هدف

6) یک عنوان حماسی انتخاب کنید

فرقی نمی‌کند محتوای شما پست ‌وبلاگ، اینفوگرافیک و یا یک فیلم باشد. برای محتوای خود باید عناوین جالب و قابل توجه‌ای انتخاب کنید. عناوین شما باید ارزش کلیک کردن را داشته باشد و همچنین حاوی کلماتی باشد که در موتور جستجو به راحتی دیده شوند. این مرحله‌ها جزء مهم وایرال شدن محتوای شما هستند.

عناوین کوتاه و متمرکز تأثیر گذاری بالایی دارند. عنوان‌ها باید به گونه‌ای باشند که موضوع محتوا را به روشنی بیان کنند. در اصل یکی از ارکان اصلی محتوا، عنوان آن است. برای پیدا کردن عنوان کلیدی که از اصول سئو نیز پیروی کرده باشد، می‌توانید کلمات کلیدی را تحقیق و پیدا کنید که یکی از مرحله‌های مهم است.

قبل از هر کاری باید به این موضوع دست یافت که مخاطب به کدام کلمات کلیدی و یا سوالات علاقمند است، پس از اینکه عنوان مناسب را انتخاب کردید روند واقعی تولید محتوا را می‌توانید شروع کنید. این محتوا باید عنوانی را که انتخاب کرده‌اید را توجیه کند. با توجه به اینکه ساختار محتوا که از قبل مشخص شده است و موضوع و مطالب انتخاب شده‌اند تنها کاری که باید انجام دهید پرداختن به جزئیات و کامل کردن محتوا است.

اگر به عنوان مثال شما بخواهید یک پست وبلاگ بنویسید، قدم اول این است که به پست خود به عنوان یک پروژه فکر کنید و آن را به نقاط عطف کوچک و دست‌یافتنی تقسیم کنید. در هنگام تولید پست وبلاگ هنگامی که کلمه به کلمه، جمله به جمله، جمله به صورت پارگراف و پارگراف به پاراگراف پیش بروید پیوستگی مطالب شما بیشتر خواهد شد. به علائم نگارشی نیز توجه جداگانه‌ای داشته باشید، به این ترتیب است که می‌توانید به مطلبی که تولید کرده‌اید اطمینان داشته باشید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که  یکی از مشخصه‌های مهم محتوای با کیفیت با اطمینان نوشتن مطلب است. خواننده هنگام خواندن پست باید به این باور برسد که نویسنده می‌داند در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. مقاله‌ای که دارای مثال‌های واقعی با استناد بر منابع معتبر باشد دارای اعتبار بوده و باعث ایجاد اعتماد در خواننده‌ها می‌شود به همین دلیل است که مخاطب مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارد.

این فرآیند تولید محتوا برای همه ساختارهای محتوایی صادق است بنابراین برای تأیید و تأکید بر نظر خود به پیشنهادهای ارائه شده در محتوایی که تولید کرده‌اید استدلال‌های معتبری را در محتوا بگنجانید.

7) در رابطه با محتوای خود نظرسنجی کنید

قدم بعدی این است که بتوانید از مخاطب‌های خود در رابطه با محتوایی که تولید کرده‌اید نظرسنجی کنید، می‌توانید این سوال‌ها را از آن‌ها بپرسید:

 • آیا محتوا آن‌ها را جذب می‌کند؟
 • آیا هدف محتوای تولید شده مشخص است؟
 • آیا محتوا آموزنده و دارای مطالب آموزشی است؟
 • آیا محتوا دارای هجویات است؟
 • آیا مطلب به گونه‌ای هست که مایل باشند با دوست و آشنایان خود اشتراک بگذارند؟
 • آیا نکته‌ای از محتوا هست که دوست نداشته باشند؟

این روش به شما کمک می‌کند تا در میزان اثربخشی محتوای خود اطلاع یابید و یا در صورت داشتن ایراد آن را تغییر دهید.

8) محتوا را بازبینی و اصلاح کنید

آخرین مرحله این است که پس از اتمام کار خود بعد از مدتی بار دیگر به آن نگاه کنید.

آیا می‌توانید آن را بهبود ببخشید؟

به یاد داشته باشید که شما تغییراتی را اعمال کرده‌اید که دیگران پیشنهاد داده‌اند، اما ممکن است هنوز هم نیاز باشد یک یا دو جمله را تغییر داده یا منبعی را اضافه کنید که تأییدی بر نکته‌ای که بیان کرده‌اید باشد. تصحیح مقاله را تا جایی که مطمئن باشید استانداردهای یک محتوای با کیفیت را دارد ادامه دهید. اگر تمام مراحل را به خوبی انجام داده باشید، محتوای شما به گونه‌ای ساخته شده است که می‌‌تواند برند شما را به خوبی بشناساند. این نوع محتوا را می‌توان به عنوان یک محتوای با کیفیت در نظر گرفت.

9) اهمیت سئو محتوا (Seo Research)

شناخت مخاطب این امکان را به شما می‌دهد تا بدانید در رابطه با چه موضوع هایی باید بنویسید و چه سوالاتی را در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید، حال باید مشخص کنید که آیا این روش‌ها می‌توانند در مقیاس بزرگ‌تر و مخاطبان بیشتر استفاده شوند؟ مطمئنأ تولید محتوای یک پست وبلاگ با ایده خوب و عالی خواهد بود اما اگر در آن از اصول سئو محتوا استفاده نکنید یک اتلاف وقت است!

سئو محتوا

استفاده از سئو یکی از مهمترین ارکان برای دیده شدن در موتورهای جستجو است.

با توجه به تعریف سئو، یکی از عوامل مهمی که به شما کمک می‌کند تا در موتورهای جستجو به رتبه بالایی دست یابید قدرت دامنه است. با تعداد سایت‌هایی که لینک آن‌ها را به محتوای خود پیوند زده‌اید می‌توانید رتبه خود را بالا ببرید. برای اینکه این اتفاق رخ دهد باید آرشیو بزرگی از محتوا داشته باشید که نسبت به لینک‌هایی که به آن‌ها استناد کرده‌اید در این راه به شما کمک کند. همچنین نوشته‌های طولانی که تعداد کلمات کلیدی آن‌ها زیاد باشد برای رتبه‌بندی در بازار رقابتی برای رسیدن به صفحه اول گوگل به شما کمک می‌کند.

10) تبلیغ محتوا

چه فایده‌ای دارد اگر مخاطب زیادی برای محتوایی که تولید کرده‌اید نداشته باشید! تبلیغ محتوا به اندازه تولید محتوای با کیفیت اهمیت بالایی دارد. برنامه تبلیغاتی محتوا باید با دقت هدایت شود. بیشتر بازدید از سایت شما چه ساعت از روز است؟ میزان بازدید محتوای شما چه تعدادی است؟ چگونه دوست دارند محتوای شما را ببینند؟ برای هر کدام از موارد، قوانین خاصی برای ارتقاء محتوای شما وجود دارد.

در آخر باید گفت که تولید محتوا فرآیندی است که با روش‌های گوناگون تکرار می‌شود، پس هر بار می‌توانید کارهای خلاقانه جدیدی ایجاد کنید که نه تنها باعث جذب مخاطب‌های بیشتر می‌شود بلکه کسب و کار شما را نیز توسعه می‌دهد.

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو