تکنیک های خلاقیت و نوآوری در تولید محتوا

چگونه از خلق محتواهای تکراری و کسل کننده پرهیز کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>محتوا نویسی
تکنیک های خلاقیت و نوآوری در تولید محتوا
علی لواسانی|دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1925 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • ایجاد تمایز در تولید محتوا 
 • چهار روش برای درک بهتر از جامعه هدف مخاطبان
  • 1) توجه به شخصیت مخاطب (Persona)
  • 2) نیازهای مخاطبین محتوا را دریابید
  • 3) زاویه دید گسترده ای را در اختیار مخاطبین تان قرار دهید
  • 4) از گوش کردن به رسانه های اجتماعی غافل نشوید!!
 • مواردی که باعث ایجاد یک محتوای عالی و متمایز می شود
  • مطالب اصلی بنویسید
  • تلاش کنید تا تیترهای عالی و قدرتمند تولید کنید
  • مطالب کاربردی تولید کنید
  • قادر به ارائه پاسخ باشید
  • در گزارش گیری و منابع اطلاعاتی خود دقیق باشید
  • محتوای جذاب تولید کنید

هر محقق یا تولید کننده ی محتوا، با دسترسی داشتن به حجم عظیمی از اطلاعات، می تواند محتواهای ارزنده ای را در حوزه ی خود ایجاد نماید. اما چیزی که به طور خاص می تواند یک محتوا را از سایر نمونه های مشابهش متمایز سازد، فقط دسترسی به بانک های اطلاعاتی نیست، بلکه نوعی نگاه فرا موضوعی در تولید کننده ی محتواست، برای تولید مطلبی خلاقانه، نوآورانه، قانع کننده و البته مورد اطمینان. بسیاری از افراد این روزها تولید محتوا انجام می دهند، اما همه این کار را به خوبی انجام نمی دهند و نوآوری در محتوا ندارند.

یک استراتژی موفقیت آمیز در تولید محتوا ، روشی است که در آن محتوا در واقع ارزشی برای مصرف کننده ایجاد می کند.

محتوای تولیدی شما بایستی یک هدف و چالش ذهنی برای مخاطبتان ایجاد نماید تا در پی رسیدن به آن و حل کردنش، محتوا را پیگیری کند.

ایجاد تمایز در تولید محتوا 

به طور کلی برای ایجاد هر محتوای ارزشمندی، شما بایستی بدانید مخاطبین شما دقیقا چه کسانی هستند؟

هنگامی که می دانید مشتریان شما چه کسانی هستند و مشکلاتی که روزانه با آنها دست و پنجه نرم می کنند، چه مسائلی است، می توانید به طور موثرتر آنها را با محتوای متناسب، هوشمندانه ، جذاب و هدفمند ، همراه کنید و در نهایت آنها را به مشتری خود تبدیل کنید.در اینجا چهار روش برای درک بهتر از جمعیت هدف شما و این که چه نیازهایی دارند، وجود دارد تا بتوانید محتوایی تولید کنید که در واقع برای آنها مهم و ارزشمند است.

چهار روش برای درک بهتر از جامعه هدف مخاطبان

1) توجه به شخصیت مخاطب (Persona)

 شخصیت مخاطب یا همان مشتری، ترکیبی از ویژگی های بازار هدف شما و مشتریان موجود شما است که نماینده خریدار کلیشه ای شما هستند. دانستن اینکه آنها چه کسانی هستند ، از چه چیزی لذت می برند و یا با چه چیزی مبارزه می کنند، چه چیزی را دوست دارند یا ندارند و ... توجه به همه ی این ها به شما امکان می دهد محتوای بهتر و متمایزتری را تولید کنید.

بیشتر محتواهایی که تولید می شوند، بیش از یک شخصیت مخاطب دارند. اگر چندین دسته پیدا کردید که بتوانید مخاطبین خود را در آن گروه بندی کنید ، باید برای هر گروه، جداگانه طبقه بندی های شخصیتی براساس رویکردها، باورها و علایق شان ایجاد کنید.

2) نیازهای مخاطبین محتوا را دریابید

درک مسائل یا نیازهای مخاطبان در انتخاب نحوه و کم و کیف انتقال پیام به مخاطب، شما را یاری می رساند.  برای رسیدن به این که مخاطبانتان دقیقا چه نیازهایی دارند و برای چه سراغ محتوای تولیدی شما آمده اند، می توانید از نظر سنجی ها استفاده کنید.

البته بایستی توجه داشته باشید نظر سنجی هایتان بایستی کوتاه و ساده باشند، چراکه مخاطبان معمولا مشغله های مختلفی دارند و وقت زیادی را برای پاسخگویی به سوالات متعدد و طولانی صرف نمی کنند. از سوی دیگر اگر سوالاتتان زیاده از حد پیچیده باشد، حوصله مخاطب به پاسخگویی نمی رسد و در نتیجه شما را از هدف نهایی تان دور می کند. بنابراین خوب و عمیق فکر کنید و سوالات کلیدی، کوتاه ، ساده و قابل فهم بپرسید. در این صورت پاسخ های بیشتر، متنوع تر و البته صادقانه تری دریافت خواهید کرد و در نتیجه می توانید با یک نیاز سنجی قابل اطمینان، محتوای ارزشمند تر و کاربردی تری را تولید کنید.

شناسایی و درک نیازهای مخاطبان

3) زاویه دید گسترده ای را در اختیار مخاطبین تان قرار دهید

از نتایج نظرسنجی که در بالا به دست آورده اید، استفاده کنید و پاسخ های مخاطبین تان را با همه ی آنها به اشتراک بگذارید، تا بینش و زاویه دید گسترده تری به دست آورده و بدانند افرادِ هم مسیرشان به چه مطالبی فکر می کنند و چه نیازها و چالش هایی پیش رویشان است.

این اتفاق دو نتیجه را در بر دارد. اول این که مخاطبتان به یک دیدگاه جامع و تخصصی دست می یابد و این مسلما برای وی مطلوب و ارزشمند است. دوم این که شما به عنوان یک منبع تولید کننده ی محتوا توانسته اید تعداد قابل توجهی از مخاطبین را به سوی خود جذب کرده و در عین حال محتوایی متفاوت و خاص را به آنها ارائه نموده اید. اینفوگرافی ها، نمونه ی بارز در این زمینه اند.

4) از گوش کردن به رسانه های اجتماعی غافل نشوید!!

گوش دادن به رسانه های اجتماعی این امکان را به شما می دهد که اطلاعات واقعی ای را در مورد مسائل مختلف و همچنین بازخورد های فیلتر نشده را در خصوص موضوعات گوناگون دریافت کنید و در نتیجه درک بهتری از نیازهای مخاطبین تان به دست آورید. پیگیری رسانه های اجتماعی علاوه بر به روز ماندن به شما کمک می کند به عنوان فردی از بطن جامعه، بدانید که در حال حاضر چه چالش ها و مسائلی، موضوعات درجه یک در ذهن مخاطبینتان است و در نتیجه می توانید بر اساس این یافته ها محتواهای کاربردی تری را تولید نمایید.

به طور مثال شرکت سیسکو Cisco که یکی از سرآمدان در عرصه فن آوری اطلاعات ، شبکه و امنیت سایبری محسوب می شود، برای جمع آوری اطلاعاتی که در ایجاد محتوای جذاب استفاده می کردند ، یک کمپین گوش دادن به رسانه های اجتماعی ایجاد کرده و از این طریق با کسب اطلاعات ارزشمند و دسته‌بندی آنها توانست این اطلاعات را سازماندهی کرده و بالطبع مطالب بسیار با کیفیتی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد.

مواردی که باعث ایجاد یک محتوای عالی و متمایز می شود

مطالب اصلی بنویسید

اگر مطالب کاربردی و البته جدیدی را بنویسید، موتورهای جستجو هم به سایت شما کمک می کنند تا در معرض دید مخاطبین بیشتری قرار بگیرد. به عنوان مثال ، Google به روشنی بیان کرده است که حمایتی از مطالب تکراری و کپی برداری شده و سایت های با محتوای تکراری نمی کند. در مقابل، این موتور جستجو می خواهد به سایت هایی با کیفیت بالا، که حاوی محتوای اصلی هستند، پاداش دهد. بنابراین نه تنها با محتوای عالی (محتوای 10 برابر) وب سایت بهتری خواهید داشت، بلکه رتبه سایت شما نیز بهبود یافته و این می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر کسب و کار شما بگذارد.

تلاش کنید تا تیترهای عالی و قدرتمند تولید کنید

یک تیتر خوب باعث ایجاد علاقه در مخاطب و جذب وی می شود.

این آمار عالی را از Copyblogger در نظر بگیرید:

80٪ افراد عناوین شما را می خوانند.

اما فقط 20٪ از این افراد بقیه مطالب شما را خواهند خواند!

و به همین دلیل است که عنوان یک مقاله به اندازه خود آن دارای اهمیت است.

تولید تیترهای عالی و قدرتمند

برای عناوین خود وقت بگذارید. چند نوع تیتر درست کنید و سپس بررسی کنید که کدامیک مناسب ترند. آنها را بیش از حد ساده و روزمره و شبیه یکی از همان تیترهایی که هر روز به چشمتان می خورد نکنید. تیترها اولین چیزی هستند که مردم می خوانند و  عاملی هستند برای این که مخاطبانتان تصمیم بگیرند ادامه ی مطلب شما را بخوانند یا نخوانند و پیام شما را دریافت کنند یا نه. پس در انتخاب تیترها و عناوین هوشیار باشید.

مطالب کاربردی تولید کنید

مطالبی تولید کنید که قابلیت عمل کردن را داشته باشند. بهترین مطالب، آنهایی هستند که به کاربران نشان می دهند که چه کارهایی را می توانند انجام دهند. وقتی محتوایی را تولید می کنید می توانید نکات کاربردی ای را نیز به مخاطبین تان پیشنهاد دهید. گاهی اوقات این نیاز در مخاطب وجود دارد، پس شما می توانید با احترام به دانسته های کاربران، نکات مورد نظر خود را هم یادآوری نمایید.

به عبارت مختصرتر بایستی بگوییم، چرا مردم مطالب غیر داستانی می خوانند؟ پاسخ این است:  برای یادگیری و بهتر شدن!! پس به خوانندگان خود کمک کنید همین کار را انجام دهند.

قادر به ارائه پاسخ باشید

تا به حال فکر کرده اید که چرا مردم به سراغ موتورهای جستجو می روند؟ درست است، طبیعتا اغلب افراد در پی یافتن پاسخ سوالات خود هستند. وقتی افراد مطلبی را در یک موتور جستجو، سرچ می کنند، پاسخ خود را به همراه پیوندها، تصاویر، فیلم ها و .... دریافت می کنند و به یک دید وسیع در رابطه با موضوع مورد نظرشان می رسند.

دقیقا این همان اتفاقی است که بایستی برای مخاطبین محتوای شما هم رخ دهد. وقتی مردم مشغول خواندن یک پست وبلاگ ، مشاهده اینفوگرافیک یا تماشای یک فیلم هستند، می خواهند پاسخی بدست آورند و بتوانند دانشی کسب کنند و این یعنی پس از مراجعه به محتوای شما بایستی بتوانند به راحتی پاسخ سوالات خود را بیابند.

در گزارش گیری و منابع اطلاعاتی خود دقیق باشید

محتوایی را که شما تولید می کنید، ممکن است توسط هزاران نفر دیده شود. این ویژگی در عین حال که بسیار خوب است می تواند تاثیرات نامطلوبی را هم بر روی شما، سایت و یا شرکتتان بگذارد.

 در نظر داشته باشید، محتوای تولید شده توسط شما، بازتابی از خودتان و یا شرکتتان است. بنابراین مهم است که هر آماری که بیان می کنید مستند و قابل تأیید است یا خیر. از این رو حتما در گزارش گیری ها و منابع اطلاعاتی تان دقیق باشید و صرفا به سراغ منابع معتبر بروید.

 در این صورت صحت اطلاعات شما، می تواند باعث ایجاد اعتبار برای خودتان، سایت و یا شرکتتان باشد و به عنوان منبعی جهت صدور اطلاعات دقیق شناخته شوید.

محتوای جذاب تولید کنید

وقتی بتوانید محتوای جذاب تولید کنید، در حقیقت توانسته اید مخاطب را در گیر مطلب خود کنید. مخاطبِ درگیر به هر کلمه ی شما وابسته می شود و تمام آنچه را که می نویسید یا می گویید را به خود می گیرد. اما تنها راه برای جذب مخاطبِ درگیر ، تولید محتوای جذاب است. همه چیز با شما و آنچه می نویسید شروع می شود.

چند نکته برای نوشتن محتوای جذاب 

 • خوانندگان را با سوال مواجه کنید

این به معنای تولید یک محتوای نافص نیست. بلکه به معنای به چالش کشیدن مخاطب و همراه نمودن بیشترِ او با محتوای تولیدی شما است.

 • یک مقدمه ی مهم و جذاب داشته باشید داشته باشید

 آیا تا به حال فکر کرده اید که مردم چگونه می توانند سریع در مورد محتوای شما  داوری می کنند؟ این اتفاق درست در هنگام مطالعه ی مقدمه اتفاق می افتد. اگر بتوانید با تولید یک مقدمه ی هیجان انگیز و جذاب مخاطب را به دام بیندازید، می توانید او را با خود همراه کرده و تا انتهای مطلبف اورا کنار خود داشته باشید.

اکثر مردم در چند جمله اول و در مقدمه محتوا، تصمیم می گیرند که این مطلب ارزش خواندن را دارد یا خیر.

 • از ویژگی های داستانی و روایت گونه استفاده کنید

مردم عاشق داستان هستند. شما می توانید در مقدمه از حکایات خود استفاده کنید یا داستانی را در طول متن داشته باشید. داستان ها همچنین می توانند به روشن شدن یک نکته کمک کنند. در صورت امکان ، داستانی را به محتوای خود اضافه کنید. این باعث جذابیت بیشتری خواهد شد و همچنین می تواند به خواننده در یادگیری کمک کند.

محتوای داستانی و روایت گونه

محتوا نویسی و تولید محتوای نوآورانه به هیچ عنوان کار ساده ای نیست اما وقتی راجع به چیزی می نویسید که از آن اطلاع کامل دارید ، این کار برای شما بسیار ساده تر می شود.

پس قبل از این که شروع به نوشتن کنید سعی نمایید که اطلاعات مناسبی در مورد موضوع مورد نظر، مخاطبان مطلب و همچنین نیازهای این مخاطبان کسب کنید. چراکه در این صورت می توانید با نگاهی جامع و دیدی وسیع تر، محتوایی کاربردی و متمایز از سایر محتواهای موجود تولید نمایید و در نتیجه مخاطبان بیشتری را جذب نمایید.

نکته جالب در مورد محتوا این است که محدود به زمان و مکان نیست. امروز می توانید چیزی بنویسید و مخاطبی سه سال بعد از آن استفاده نماید.  بنابراین در تولید محتوا با ایجادِ محصولی طرف هستیم که ارزش آن می تواند همیشه و همواره برای مصرف کننده قابل تحسین و بهره برداری باشد که این ویژگی رسالت بزرگی را بر دوش تولید کنندگان محتوا قرار می دهد.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما